Polska i Świat

Polska i Świat

PiS chce zmian ws. immunitetów

Koniec z immunitetami poselskimi i sędziowskimi – Prawo i Sprawiedliwość chce zmian w konstytucji i próbuje w to wciągnąć opozycję. W odpowiedzi jest nieufność - nie wobec planów na ukrócenie bezkarności jakichś grup, ale wobec majstrowania przy ustawie zasadniczej. Barbara Sobska.

Zapaść w branży budowlanej

Był boom, jest dół - zapaść w branży budowlanej. Aktualnie budowanie jest drogie, a kupowanie mieszkań coraz rzadsze. To oznacza zwolnienia. Maciej Zalewski.

Glapiński o inflacji i ostatniej decyzji RPP

Spadek inflacji w drugim kwartale przyszłego roku - tak uważa prezes NBP. Po środowej decyzji Rady Polityki Pieniężnej, w czwartek pojawiło się uzasadnienie. Usłyszeliśmy z ust Adama Glapińskiego, że decyzja o braku podwyżki stóp procentowych była optymalna. Łukasz Łubian.

Tarcza Antyinflacyjna w cieniu kryzysu

VAT na żywność zerowy, ale nie na paliwa, gaz i nawozy - to coraz bardziej prawdopodobny scenariusz tego, co nas czeka w styczniu. Rząd coraz bardziej wprost mówi o oszczędnościach i ograniczeniu Tarczy Antyinflacyjnej. Znalazł też winnego - ma nim być Komisja Europejska. Jan Piotrowski.

Ludzie ruszyli po chrust

W lasach panuje wzmożony ruch. Ludzie ruszyli po chrust. Płacą leśnikom za drewno, które zbierają sami. Nadleśnictwa przyznają, że jest coraz więcej nowych klientów. Cena chrustu jest atrakcyjna, ale sama zbiórka też kosztuje wiele pracy. Łukasz Wieczorek.

Polki o przyczynach niskiej dzietności

Wypowiedź prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego o przyczynach niskiej dzietności w Polsce komentowana jest nie tylko w Polsce. Zdanie o Polkach "dających w szyję" poznali między innymi mieszkańcy Nowej Zelandii, Indii, Wietnamu, Turcji i Finlandii. Anna Wilczyńska zapytała młode Polki, czy chcą mieć dzieci, dlaczego z tą decyzją zwlekają albo dlaczego macierzyństwa nie planują.

Samorządy czekają na węgiel i pieniądze na dodatek węglowy

W obecnym sezonie grzewczym węgiel to towar deficytowy. Obietnice rządu w tej sprawie były głośne, ustawa została przegłosowana w zeszłym tygodniu, a samorządy czekają zarówno na węgiel, jak i na pieniądze na dodatek węglowy. Kolejne obawy dotyczą jakości węgla. Przyjęta ustawa nie chroni samorządów przed odpowiedzialnością za jego jakość. Maciej Zalewski.

Milionowa kumulacja od ministra Czarnka

Ministerstwo Edukacji i Nauki wydało 40 milionów złotych nie na szkoły i przedszkola tylko na fundacje, kościoły i instytucje powiązane z Prawem i Sprawiedliwością, i samym ministrem. To kolejna pula tak dużych pieniędzy, która budzi kontrowersje. Dotacji jest o wiele więcej - opozycja zapowiada wniosek do Najwyższej Izby Kontroli. Adrianna Otręba.