Polska i Świat

Polska i Świat

Zagłosowało prawie 20 milionów osób. Uprawnionych w niedzielę było 30 milionów. I choć frekwencja była wysoka, to ciągle oznacza to, że 10 milionów osób do urn nie poszło. Dlaczego? Kim są nieuczestniczący w wyborach i czy da się ich przekonać do udziału w drugiej turze? To sprawdza Barbara Sobska.

Szymon Hołownia, który w niedzielę zdobył ponad 2,5 miliona głosów, pytał na wirtualnym spotkaniu kandydata Koalicji Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego o jego wizję ponadpartyjnej prezydentury. O nowe poparcie walczył też dziś prezydent Andrzej Duda, kolejny raz podkreślając, że małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny. Michał Tracz.

Na liście wyborczych zaskoczeń musi znaleźć się też Robert Biedroń. Jego wynik był najgorszy spośród wyników kandydatów, za którymi stoją partie obecne w parlamencie. Kandydat Lewicy dostał nieco ponad 2 procent głosów. Dla formacji, która dopiero co po długiej nieobecności wróciła do Sejmu, wydaje się to być dotkliwym ciosem. Dawid Rydzek.

Gdyby głosowały tylko osoby powyżej 50. roku życia, Andrzej Duda wygrałby wybory już w niedzielę. Gdyby głosowali tylko ludzie do 30. roku życia, nie znalazłby się na podium. I pod tym względem ciekawe jest coś jeszcze: bardzo wysoka frekwencja. Monika Celej.

Kogo w drugiej turze poprą wyborcy Szymona Hołowni? To pytanie zasadne dlatego, że to właśnie Szymon Hołownia zdobył w niedzielę trzecie miejsce. Poparło go prawie 2 miliony 700 tysięcy osób. On sam mówi, że odda głos przeciwko wizji prezydentury Andrzeja Dudy i wizji Polski Prawa i Sprawiedliwości. Jednocześnie - jak podkreślał przemawiając do swoich zwolenników - "każdy z nas będzie podejmował decyzję w swoim sumieniu". Michał Tracz.

Praktyczne informacje dla tych, którzy chcą zagłosować w drugiej turze, ale planują w tym terminie urlop poza miejscem zamieszkania. Łukasz Wieczorek.

Pierwsza tura wyborów odbyła się w niedzielę. Jakie więc musiało być zdziwienie, ale i frustracja wyborcy z Londynu, który swój pakiet dostał dopiero we wtorek. Jeśli chodzi o wyborców z zagranicy, zgrzytów jest więcej. W poniedziałek, gdy mijał termin, zawiesiła się strona Ministerstwa Spraw Zagranicznych, na której możliwa była rejestracja, aby zagłosować w drugiej turze. Jakub Loska.

Andrzej Duda i jego sztab prognozują, że jeśli wygra Rafał Trzaskowski, to będzie paraliż, a nawet wojna na górze. Sam kandydat odpowiada, że jeśli wygra, będzie popierał wszystkie pozytywne inicjatywy rządu Zjednoczonej Prawicy. Jednocześnie zapewnił, że będzie wetował wszelkie próby podniesienia podatków. Barbara Sobska.

Państwowa Komisja Wyborcza podała we wtorek ostateczne wyniki wyborów. Andrzej Duda dostał 43,5 procent głosów. Rafał Trzaskowski - 30,5 procent. To oni spotkają się w drugiej turze. Andrzej Duda wydaje się być w bardziej komfortowej sytuacji nie tylko z powodu lepszego wyniku, ale i wsparcia rządu. Choćby ze strony premiera, który straszy paraliżem, jeśli wygra ktoś z innego obozu. Jacek Tacik.

Debaty są konieczne. Konieczna jest spokojna, społeczna rozmowa - mówił Andrzej Duda. - Te debaty należą się Polakom - mówiła Beata Szydło. - Ja bym chciał, żeby Bronisław Komorowski nie uciekał przed Andrzejem Dudą i spotkał się w studiu choćby TVN-u - mówił Adam Bielan. Politycy związani z Prawem i Sprawiedliwością mówili tak pięć lat temu, ale wtedy Andrzej Duda był pretendentem, a nie prezydentem. Sylwia Piestrzyńska.

Rafał Trzaskowski przyjął zaproszenie do wzięcia udziału we wspólnej debacie TVN, TVN24, Onetu i Wirtualnej Polski. A co z udziałem Andrzeja Dudy? Adam Bielan w odpowiedzi na to pytanie mówił głównie o debacie, którą planuje telewizja państwowa. Maria Mikołajewska.

Rafał Trzaskowski nie marnuje czasu - kandydat Koalicji Obywatelskiej ruszył w Polskę zaraz po ogłoszeniu wyników sondażowych. Przekonuje, że będzie prezydentem wszystkich Polaków, nie jednej partii, ale żeby pozyskać poparcie kandydatów z pierwszej tury, słowa nie wystarczą. Barbara Sobska.

Kto przejmie głosy oddane na Szymona Hołownię? Kandydat niezależny już zadeklarował, na kogo nie zagłosuje. Pytanie, czy udzieli poparcie drugiemu kandydatowi - to zależy od jego deklaracji w ważnych dla Hołowni sprawach. Maciej Warsiński.

Wybory prezydenckie w Polsce zostały przeprowadzone w sposób profesjonalny, nawet mimo braku klarownej sytuacji prawnej. Tak stwierdzają obserwatorzy z ramienia OBWE. Pracę w komisjach monitorowali też obserwatorzy społeczni, wolontariusze, którzy zwracają uwagę na zachowanie tajności głosowania. Jakub Loska.

W Opolu rozegrała się jedna z najciekawszych bitew tej kampanii. Miasto odwiedzili prawie wszyscy kandydaci, ale dwaj czołowi zachęcali mieszkańców do głosowania tego samego dnia i niemal w tym samym miejscu. Michał Tracz.

Od niedzieli zwycięzcy pierwszej tury wyborów rozpoczęli na nowo swoją kampanię. Ruszyli od razu, a ich aktywność nabrała jeszcze większego tempa. Gdzie byli i jak walczyli o głosy, sprawdziła Magdalena Gwóźdź.

Na wyborczej mapie Polski Andrzej Duda wygrywa w 13 województwach, a Rafał Trzaskowski w trzech. Urzędujący prezydent ma też większe poparcie na wsiach i w mniejszych miasteczkach i to właśnie tam będzie się toczył bój o każdy głos. Łukasz Wieczorek odwiedził niektóre z nich i zapytał o preferencje wyborcze.

W najnowszym sondażu obecny prezydent Andrzej Duda może spodziewać się 40 procent głosów w pierwszej turze. Drugie miejsce zajmuje Rafał Trzaskowski z 27 procentami głosów. Barbara Sobska.