Polska i Świat

Polska i Świat

Zainteresowanie drugą turą było ogromne, ale nie obyło się bez problemów. Jedni nie mogli głosować, bo ktoś za nich oddał głos, inni z kolei mogli głosować podwójnie. Są też tacy, do których pakiety wyborcze nie dotarły na czas. Były incydenty i będą protesty wyborcze - jest też ocena obserwatorów, czy głosowanie przebiegało sprawnie i bez większych naruszeń. Justyna Zuber.

Prezydent Andrzej Duda ponownie rusza w Polskę i dziękuje za poparcie. Mówi o kampanii, która była ostra, momentami za ostra i prosi o zasypanie podziału. Chce posklejać podzieloną Polskę. Polityczni oponenci nie wierzą w jego słowa. Maciej Warsiński.

W drugiej turze kandydaci na prezydenta walczyli o głosy tych, którzy w pierwszej turze na nich nie zagłosowali. Do przejęcia były między innymi głosy oddane na Szymona Hołownię czy Krzysztofa Bosaka, dlatego w trakcie kampanii kandydaci puszczali do nich oko. Michał Tracz.

Do urn tłumnie ruszyli młodzi ludzie, czego efektem była bardzo wysoka frekwencja. Dla części było to debiutanckie głosowanie i już słychać, że na pewno nie ostatnie. W grupie wyborców do trzydziestego roku życia zdecydowanie wygrał Rafał Trzaskowski. Dlaczego młodzi stawiali na kandydata Koalicji Obywatelskiej, ustaliła Monika Celej.

Wybory w niedzielę. Co mówi najnowszy sondaż firmy Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24? Jest właściwie remis - Rafał Trzaskowski wprawdzie prowadzi wśród zdecydowanych wyborców, ale ta różnica jest w granicach błędu statystycznego. Adrianna Otręba.

Sąd wydał wyrok w sprawie kierowcy, który trzy lata temu zderzył się z kolumną rządową ówczesnej premier Beaty Szydło. Postępowanie zostało warunkowo umorzone, ale pan Sebastian ma zapłacić po tysiąc złotych nawiązki dla Beaty Szydło i jej kierowcy. Monika Celej.

W ciągu ostatnich tygodni kandydaci przekonywali, że poprawią życie obywateli w każdej możliwej dziedzinie, ale kluczową funkcją prezydenta jest funkcja zwierzchnika sił zbrojnych. Andrzej Duda podkreśla, że wzmocnił polskie bezpieczeństwo. Rafał Trzaskowski wypomina mu, że zezwolił Antoniemu Macierewiczowi na osłabienie armii oraz na personalne czystki. Maciej Warsiński.

- Czekam na dowody, na czarne skrzynki. To jest polska własność. I te dowody powinny być nam zwrócone - mówił pięć lat temu Andrzej Duda. Gdy i on, i Zjednoczona Prawica dopiero zabiegali o władzę, były zapewnienia, że sprawa katastrofy smoleńskiej będzie dla państwa polskiego bardzo istotna. Były też zarzuty wobec poprzedników o nieskuteczność i nieudolność. Michał Tracz.

Pakiet wyborczy nie dotarł. Albo dotarł, tylko że wybrakowany lub z wadliwą kopertą. Albo dotarł tak późno, że marne szanse, by trafił na czas do urny. Świat oczami Polonii, która mimo ogromnych trudności robi co może, by jej głos też został wysłuchany i policzony. Justyna Zuber.

Wybory oczami światowych mediów - wynika z tego, że obraz Polski może wpłynąć na to, kto i jak zechce z Polską negocjować i na jakie iść ustępstwa. Obraz z tej kampanii jest zatrważający. Jakub Loska.

Nie tak dawno episkopat przypominał o tym, że "ambony kościelne służą wyłącznie do głoszenia Słowa Bożego". Stało się tak po wystąpieniu wicepremier Jadwigi Emilewicz na Jasnej Górze. Kościół reaguje znowu - tym razem po słowach arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, który apeluje o udział w wyborach i o to, by poprzeć kandydata, którego opis idealnie pasuje do Andrzeja Dudy - choć jego nazwisko nie pada. Magdalena Gwóźdź.

W stolicy Serbii doszło do bitwy obywateli z policją. Serbowie są wściekli, dlatego że prezydent kraju chce przywrócić godzinę policyjną. To efekt drugiej fali epidemii. Dziesiątki osób zostały ranne - a Komisja Europejska mówi o zaniepokojeniu. Sytuacja serbska jest o tyle niepokojąca, że pokazuje - co może stać się ze społeczeństwem, które po prostu jest zmęczone pandemią. Maciej Cnota.

Podczas tej kampanii wielokrotnie pojawiał się temat wieku emerytalnego. Niestety bezpośrednio powiązany z nim temat wysokości ​emerytur pojawiał się rzadziej – prognozy dotyczące przyszłych emerytur również nie napawają optymizmem. Dawid Rydzek.

Andrzej Duda apeluje do PSL i Konfederacji: spotkajmy się po wyborach 12 lipca. Zabiegający o reelekcję prezydent mówi, że chce być patronem wielkiej koalicji polskich spraw chroniącej między innymi rodzinę i wartości tradycyjne. Dość szybko odpowiedział mu między innymi wiceprezes PSL, pisząc w internecie, że stronnictwo żadną koalicją z PiS nie jest zainteresowane. Maciej Warsiński.

Będę miał tylko jednego szefa: wyborców - zadeklarował podczas wiecu wyborczego Rafał Trzaskowski. Dodał, że Polsce potrzebny jest silny prezydent, który będzie patrzył władzy na ręce. Kandydat Koalicji Obywatelskiej ponowił też apel do Andrzeja Dudy, by ten "nie robił ustawek i spotkał się na debacie prezydenckiej". Jacek Tacik.

Andrzej Duda zapowiedział, że w razie ponownego wyboru na urząd prezydenta będzie umacniał pozycję Polski w Unii Europejskiej jako państwa stowarzyszonego. Polska nie ma jednak takiego statusu - jest krajem członkowskim. W pełni, i to od kilkunastu lat. Sebastian Wasilewski.

Polska polityka jest tak intensywna, że trudno uwierzyć w to, że są jeszcze jacyś niezdecydowani wyborcy. Jeśli jednak chcą podjąć decyzję, kogo poprzeć, to z pomocą przychodzi specjalna przeglądarka. W niej - tysiąc cytatów w kilku kategoriach, dzięki czemu dowiemy się nie tylko, co kandydaci obiecują, ale i co na ważne tematy mówili kiedyś. Maria Mikołajewska.

Ubóstwo wzrośnie, dlatego że wzrośnie bezrobocie i spadną dochody. To prognozy naukowców, które dotyczą wpływu pandemii na nasze portfele i na nasze życie w tym roku. Barbara Sobska.

Stawką tych wyborów jest nie tylko to, kto zostanie prezydentem, ale i to, czy nastąpi kontynuacja ostatnich pięciu lat, gdy i w Sejmie, i w Pałacu Prezydenckim władzę sprawowała Zjednoczona Prawica lub polityk przez nią popierany: zupełnie zmieniając sytuację w sądach, mediach państwowych, polityce socjalnej czy nawet zmieniająca to, jak w Polsce mówi się o mniejszościach. Adrianna Otręba.

To był jeden z największych strajków nauczycieli od lat. Być może największy. Dotyczył pensji i był formą sprzeciwu wobec zmian, które wprowadził obóz Zjednoczonej Prawicy. Rząd w odpowiedzi sugerował, że nauczyciele współdziałają z opozycją. Rok później, przed wyborami prezydenckimi, gdy głosy nauczycieli i ich rodzin są cenne, język obozu władzy jest zgoła inny. Dawid Rydzek.