Polska i Świat

Polska i Świat

Nie wielkie inwestycje w przyszłości tylko praca i środki dla samorządów tu i teraz. Milion 600 tysięcy podpisów zebrał kandydat na prezydenta Koalicji Obywatelsiej. Kampania Rafała Trzaskowskiego trwa. Adrianna Otręba.

Nie będzie kolejnych zarzutów za śmierć Igora Stachowiaka. Prokuratura umarza śledztw w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci mężczyzny. Kilka miesięcy temu czterej byli policjanci  zostali skazani, ale nie za doprowadzenie do śmierci, tylko za przekroczenie uprawnień i znęcanie się nad Igorem Stachowiakiem. Maria Mikołajewska.

Polacy mieszkający w największych miastach w Polsce mają nawet dwa razy więcej samochodów niż mieszkańcy zachodnich metropolii - wynika z raportu Polskiego Alarmu Smogowego. Władze miast potwierdzają, że jeśli chodzi o deklaracje to wszyscy jesteśmy za czystym powietrzem. W praktyce jednak nie jest łatwo przekonać mieszkańców, aby przesiedli się do komunikacji miejskiej. Łukasz Wieczorek.

Najpierw miał być tysiąc na wakacje - teraz prezydent Andrzej Duda mówi już o 500 złotych i to w bonie na wakacje dla dziecka. Kapania wyborcza nawet w czasach kryzysu i czasach koronawirusa  naszpikowana jest obietnicami. Mimo, że zaczyna brakować pieniędzy i czasu. Maciej Warsiński.

Ostatnie nawałnice pokazały swoją niszczycielską moc. Zostawiły po sobie powalone drzewa, pozrywane dachy i linie energetyczne, zalane podwórka. Nie tylko grzmiało i lało - w Kaniowie na Śląsku szalała trąba powietrzna. Łukasz Wieczorek.

Sędzia Igor Tuleya do Sądu Najwyższego się nie wybiera. We wtorek Izba Dyscyplinarna ma decydować o losie jego immunitetu. Według sędziego ta Izba to nie sąd - tłumaczy, że jasno wynika to z uchwały Sądu Najwyższego i z decyzji unijnego trybunału. Michał Tracz.

W maskach na twarzy młodzi ludzie pisali egzamin maturalny z języka polskiego. To dopiero początek maratonu i wielki test - nie tylko dla uczniów. Stawką jest tu zdrowie i bezpieczeństwo. Tomasz Marzec.

Rekordowa liczba zakażeń koronawirusem w Polsce i jedna z najwyższych w Europie. W weekend wykryto ponad tysiąc zachorowań na COVID-19. Minister zdrowia przekonuje, że to tylko ogniska i na ulicach nie dochodzi do zakażeń, ale gołym okiem widać, że niektórzy z dystansem podchodzą do obowiązkowego dystansu. Lekarze mówią, że sami prosimy się o kłopoty. Sylwia Piestrzyńska.

Kandydaci na prezydenta są blisko wyborców - zdaniem epidemiologów: zbyt blisko. Brak maseczki na twarzy, krótki dystans, uściski dłoni. To może być groźne dla kandydatów i dla wyborców. Maciej Warsiński.

Andrzej Duda w kampanii kreśli inwestycyjne wizje, a opozycja mówi o obłudzie. Statystyki pokazują, że pięć lat temu nakłady na inwestycje wynosiły ponad 20 procent PKB. Potem był spadek już bez odbicia. Sebastian Wasilewski.

Od soboty teatry znów mogą grać, a kina znów będą pokazywać filmy. Rząd daje zielone światło, ale to wcale nie daje gwarancji widzom, że zobaczą aktorów w akcji. Bo nie wszędzie to nowe otwarcie - z nowymi obostrzeniami sanitarnymi - się opłaca. Łukasz Karusta.

Minister rolnictwa znów myśli o odstrzale dzików. Główny lekarz weterynarii doradza strzelanie także do samic. Bo liczba przypadków ASF jest rekordowa. Obrońcy praw zwierząt mówią o rzezi i odpowiedzialności człowieka za przenoszenie wirusa. Sylwia Piestrzyńska.

W Sejmie o ministrze zdrowia, w terenie o kolizji obywatela z władzą. Tematów kampanii prezydenckiej jest tyle, ilu kandydatów - o górnikach, ratownikach, pielęgniarkach i klimacie. Barbara Sobska.

Nocna riposta prezesa - cytatem dnia. Chamska hołota - tak Jarosław Kaczyński widzi opozycję i wykrzyczał to do niej podczas nocnej debaty w Sejmie. Michał Tracz.

Histeria obozu władzy i kampanijna ustawka - tak opozycja ocenia zaskakujący wniosek o wotum zaufania dla rządu. Złożył go premier, na prośbę prezydenta, który niespodziewanie pojawił się w Sejmie. Dawid Rydzek.

Ideologiczne eksperymenty, światopoglądowe fanaberie i atak na rodzinę - tak, zdaniem premiera, wygląda polityczny plan Rafała Trzaskowskiego. Kandydat Koalicji Obywatelskiej odpowiada, że kłótni już dość, podziałów także. Barbara Sobska.

Jest wniosek o rejestrację komitetu wyborczego Rafała Trzaskowskiego. Jest też pospolite ruszenie jego zwolenników, bo do 10 czerwca pod kandydaturą musi pojawić się 100 tysięcy podpisów. Inni kandydaci zbierać ich nie muszą, ale nie oznacza to, że na pewno na liście wyborczej się znajdą. Łukasz Wieczorek.

Czarne chmury nad upolitycznioną Krajową Radą Sądownictwa. Sędziowie z Europy chcą jak najszybciej wyrzucić ją z kontynentalnej sieci takich rad. Miarka się przebrała - mówią - i wyliczają: brak niezależności i wpływy polityczne to nie są standardy europejskie. Michał Tracz.

Było wyciskanie na dywanie i ćwiczenie w terenie. Zamknięte siłownie zmusiły nas do treningów alternatywnych. Tych, którzy odpuścili, czeka teraz walka z dodatkowymi kilogramami. Adrianna Otręba.