Polska i Świat

Polska i Świat

W marcu Andrzej Duda miał do wyboru przekazać dwa miliardy złotych na onkologię lub na media państwowe - pojawiały się wtedy zarzuty, że ważniejsze jest wsparcie finansowe na media. W odpowiedzi prezydent obiecał wówczas rekompensatę w postaci Funduszu Medycznego. Status tej obietnicy sprawdził Jacek Tacik.

Kwestia mniejszości seksualnych zaczęła być traktowana jako kolejny polityczny temat w kampanii, ale wbrew temu, co próbują wmówić niektórzy, LGBT to ludzie - cierpiący z powodu kolejnych ataków i kolejnego odczłowieczania. Magdalena Gwóźdź.

To były wyjątkowo przykre dni dla mniejszości seksualnych w Polsce. W czwartek europoseł Joachim Brudziński napisał: Polska bez LGBT jest najpiękniejsza, w piątek poseł Jacek Żalek powiedział, że LGBT to nie ludzie, a w sobotę Andrzej Duda w kontekście LGBT mówił o neobolszewizmie. - Skończmy słuchać tych idiotyzmów o jakichś prawach człowieka, czy jakiejś równości. Ci ludzie nie są równi ludziom normalnym - mówił kilka godzin później poseł PiS Przemysław Czarnek. Adrianna Otręba.

Polonia do poniedziałku ma czas, aby zgłosić się do swoich konsulów. To warunek, aby wziąć udział w wyborach prezydenckich, ale wcale nie gwarancja oddania głosu, bo czasu na głosowanie korespondencyjne też będzie mało, a są obawy, że listonosze nie wszędzie dotrą na czas. Michał Tracz.

Alkohol, przemoc, ubóstwo - rzeczy, które niszczą polską rodzinę jest wiele. Ale w kampanii kandydata Prawa i Sprawiedliwości Andrzeja Dudy największym dla niej zagrożeniem wydają się być osoby LGBT. Adrianna Otręba.

Wygrana będzie ich zasługą, wyborcza porażka dowodem, że można było zrobić więcej - w sztabach wyborczych praca wre całą dobę. To od nich zależy, jak przygotowani są kandydaci do spotkań z wyborcami, to oni dbają, aby nie było wpadek. O sobie mówią niechętnie, ale Barbarze Sobskiej nie odmówili.

Nawet 18 policjantów, przez całą dobę, pilnowało domu Jarosława Kaczyńskiego. Bo może być zagrożony - tłumaczą politycy PiS, ale na pytanie dlaczego zatem nie jest to oficjalna ochrona - nie odpowiadają. Tomasz Marzec.

Sanepid wciąż nie umorzył kar dla dwóch emerytek, chociaż przyznaje, że nie ma pewności, czy rzeczywiście złamały prawo. Miesiąc temu kobiety pojawiły się przed Sądem Najwyższym z konstytucją w ręku. Teraz z kieszeni powinny wyjąć za to 10 tysięcy złotych. Sylwia Piestrzyńska.

Nie damy sobie ukraść ani jednego głosu - zapowiada Rafał Trzaskowski i proponuje innym komitetom koalicję, która ma pilnować, by wybory prezydenckie były uczciwe. Argumentów, że może być inaczej nie było, jest za to sporo obaw. Magdalena Gwóźdź.

W Egipcie na temat Nilu można mówić tylko dobrze, dlatego badania prowadzone były w tajemnicy, a część naukowców nawet po zakończeniu prac chce pozostać anonimowa. Egipskie władze skrzętnie ukrywają, że najdłuższa rzeka świata jest też najbrudniejszą. Patryk Rabiega.

Choć przepisy regulujące zasady poruszania się elektrycznymi hulajnogami miały wejść w życie wiosną, wciąż ich nie ma. Są za to wypadki - te spowodowane przez pędzących użytkowników, ale nie tylko. Okazuje się, że niebezpieczne są także hulajnogi porzucone byle jak i byle gdzie. Łukasz Wieczorek.

Sprawy o podział majątku nigdy nie są łatwe i rzadko kiedy przyjemne - prokurator generalny Zbigniew Ziobro chce, by ponownie przeprowadzono postępowanie dotyczącego sędziego. Tomasz Marzec.

To jedno z najbardziej widowiskowych świąt w kościele katolickim. Tłumy wiernych na ulicach, w kolorowych pochodach - tak zazwyczaj wyglądały uroczystości Bożego Ciała. W tym roku jednak było inaczej. Jeśli procesja, to często tylko wokół kościoła, a jak nieco dalej, to z zachowaniem reżimu sanitarnego. Adrianna Otręba.

Prezes Jarosław Kaczyński na trwogę dzwoni i dramatyczny list pisze. Pełen obaw i lęku - bo zdaniem Jarosława Kaczyńskiego - wygrana kandydata Koalicji Obywatelskiej miałaby przynieść kryzys moralny i społeczny. Barbara Sobska.

70 milionów złotych - tyle kosztowały przygotowania do wyborów, które się nie odbyły. Dużą część tej sumy przeznaczono na wydrukowanie pakietów wyborczych. Teraz Państwowa Komisja Wyborcza zastanawia się, czy uda się je w jakikolwiek sposób wykorzystać. Magdalena Gwóźdź.

Jak żyć panie premierze - pytano Donalda Tuska, a Bronisław Komorowski odpowiadał radą o wzięciu kredytu i zmianie pracy. Bo bezpośrednie spotkania z wyborcą z jednej strony są receptą na sukces, z drugiej stąpaniem po polu minowym. Tomasz Marzec.

Tłumny udział w mszach świętych to wciąż niepotrzebne ryzyko, dlatego nadal obowiązuje na nie dyspensa. Niezrozumiała więc wydaje się decyzja Archidiecezji Krakowskiej, która nie odwołuje centralnej procesji Bożego Ciała. Łukasz Wieczorek.

Ozdrowieńcy pomogli już pół tysiąca razy - tyle jednostek osocza zostało pobranych, by ulżyć w chorobie tym, którzy z koronawirusem wciąż walczą. Metoda wydaje się sprawdzać, ale lekarze są dalecy od huraoptymizmu, bo badania wciąż trwają. Anna Wilczyńska.

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło dziś 400 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 19 osób. Do tej pory w Polsce potwierdzono zakażenie u 27 560 osób, spośród których 1183 zmarły. W poszczególnych krajach Unii Europejskiej liczba nowych przypadków koronawirusa spada. W Polsce trwałego spadku nadal nie widać. Maciej Cnota.