Polska i Świat

Polska i Świat

Tym razem w Białorusinach coś pękło. Siły reżimu urządzają regularne polowania na opozycjonistów, dziennikarzy i na każdego, kto jest choć trochę niepokorny. Jakub Loska.

W środę prezydent Andrzej Duda ma spotkać się z Donaldem Trumpem, ale ponieważ to już końcówka kampanii przed pierwszą turą, ubiegający się o reelekcję prezydent walczył dzisiaj o głosy też w kraju. Maciej Warsiński.

Ulewy, które w tych dniach są w Polsce, to podobnie jak nadchodząca susza, jeden z elementów zmian klimatu. Sylwia Piestrzyńska.

W ciągu jednej doby, globalnie stwierdzono wzrost liczby zakażeń koronawirusem o ponad 183 tysiące nowych przypadków. Najwięcej z nich to półkula zachodnia, czyli obie Ameryki. Niepokojące wieści docierają też z Europy. Choćby w Niemczech bardzo wzrósł tak zwany współczynnik zakażeń. Jakub Loska.

Rafał Trzaskowski nie musi prostować swojej wypowiedzi o milionie bezrobotnych w Polsce - orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie. Pozew wyborczy komitetu Andrzeja Dudy został nieprawomocnie oddalony. Jego pełnomocnik już zapowiedział apelację. Tym samym rywalizacja między głównymi kandydatami do drugiej tury zaostrza się, ale w ostatnim tygodniu przed turą pierwszą aktywni są wszyscy kandydaci. Adrianna Otręba.

Z jednej strony są kolejne zakażenia, z drugiej próby powrotu do normalności. Tak dzieje się w Hiszpanii. Po prawie stu dniach stanu zagrożenia władze zniosły wiele restrykcji, a Hiszpanie tylko na to czekali. Czekali też na zagranicznych turystów, bo bez turystyki hiszpańską gospodarkę czekałaby zapaść. Jednocześnie obok ulgi jest obawa, jak cieszyć się odzyskaną swobodą, ale i ochronić swoje zdrowie przed wirusem, który wcale nie zniknął. Justyna Zuber.

Pandemia trwa i pozostaje tak samo groźna, jak była. Są jednak grupy bardziej niż inne narażone na skutki koronawirusa. To dzieci z ubogich rodzin. Pozbawione świetlic i szkół, były też pozbawione choćby ciepłych posiłków. Eksperci martwią się, że okres pandemii tylko pogłębił społeczne nierówności i apelują o pomoc. Monika Celej.

Są kolejne argumenty świadczące o tym, że Robert Lewandowski jest piłkarskim geniuszem. W weekend dostarczył kolejnych dwóch w postaci kolejnych bramek w lidze niemieckiej. O tym, jak Polak zapisuje się w historii futbolu, nie tylko Bundesligi, Maciej Cnota.