Polska i Świat

Polska i Świat

Będę miał tylko jednego szefa: wyborców - zadeklarował podczas wiecu wyborczego Rafał Trzaskowski. Dodał, że Polsce potrzebny jest silny prezydent, który będzie patrzył władzy na ręce. Kandydat Koalicji Obywatelskiej ponowił też apel do Andrzeja Dudy, by ten "nie robił ustawek i spotkał się na debacie prezydenckiej". Jacek Tacik.

Andrzej Duda zapowiedział, że w razie ponownego wyboru na urząd prezydenta będzie umacniał pozycję Polski w Unii Europejskiej jako państwa stowarzyszonego. Polska nie ma jednak takiego statusu - jest krajem członkowskim. W pełni, i to od kilkunastu lat. Sebastian Wasilewski.

Polska polityka jest tak intensywna, że trudno uwierzyć w to, że są jeszcze jacyś niezdecydowani wyborcy. Jeśli jednak chcą podjąć decyzję, kogo poprzeć, to z pomocą przychodzi specjalna przeglądarka. W niej - tysiąc cytatów w kilku kategoriach, dzięki czemu dowiemy się nie tylko, co kandydaci obiecują, ale i co na ważne tematy mówili kiedyś. Maria Mikołajewska.

Ubóstwo wzrośnie, dlatego że wzrośnie bezrobocie i spadną dochody. To prognozy naukowców, które dotyczą wpływu pandemii na nasze portfele i na nasze życie w tym roku. Barbara Sobska.

Stawką tych wyborów jest nie tylko to, kto zostanie prezydentem, ale i to, czy nastąpi kontynuacja ostatnich pięciu lat, gdy i w Sejmie, i w Pałacu Prezydenckim władzę sprawowała Zjednoczona Prawica lub polityk przez nią popierany: zupełnie zmieniając sytuację w sądach, mediach państwowych, polityce socjalnej czy nawet zmieniająca to, jak w Polsce mówi się o mniejszościach. Adrianna Otręba.

To był jeden z największych strajków nauczycieli od lat. Być może największy. Dotyczył pensji i był formą sprzeciwu wobec zmian, które wprowadził obóz Zjednoczonej Prawicy. Rząd w odpowiedzi sugerował, że nauczyciele współdziałają z opozycją. Rok później, przed wyborami prezydenckimi, gdy głosy nauczycieli i ich rodzin są cenne, język obozu władzy jest zgoła inny. Dawid Rydzek.

Biuro Rzecznika Prawo Obywatelskich mówi o wzroście agresji wobec mniejszości. Przytacza cytaty: "Polska bez LGBT jest najpiękniejsza", "LGBT to nie ludzie". Zdaniem RPO to skutek podłego języka publicznej debaty. Monika Celej.

Narodowy Fundusz Zdrowia redukuje ryczałty tak zwanym szpitalom jednoimiennym, czyli placówkom, które walczyły z pandemią. Fundusz uznał, że skoro skupiały się tylko na koronawirusie, to można dać im mniej pieniędzy na pozostałą działalność. Szpitale mówią, że stracą przez to miliony złotych. Rząd twierdzi, że szpitale i tak dostały ogromne wsparcie, ale przecież to miały być kwoty dodatkowe, a więc nie kosztem ustalonego ryczałtu na funkcjonowanie. Anna Wilczyńska.

Prezydent Andrzej Duda wiele mówi na temat rodziny, ale wolałby pewnie nie mówić o niej w kontekście ułaskawienia pedofila. Mężczyzna skazany był za pedofilię, ale ułaskawiony od zakazu zbliżania się do rodziny, o co rodzina sama zabiegała. To jednak nie kończy tej historii. Maria Mikołajewska.

Przed drugą turą trwa walka o wyborców Krzysztofa Bosaka. Elektorat jest kuszony przez obu kandydatów, ale zwłaszcza jedna forma kuszenia budzi sprzeciw Konfederacji. Bo to kuszenie przez oszukiwanie. Sebastian Wasilewski.

Polscy artyści w czasie pandemii pozostają bez pracy. Co prawda szef rządu ostatnio zapewniał, że problemu z koronawirusem już nie ma, ale artystom wcale nie dał zielonego światła do koncertowania, a więc zarabiania jak dawniej. To poważny problem, zresztą nie tylko dla samych artystów. Karolina Bałuc.

W kampanii pojawiają się pytania nie tylko o wizje prezydentury, a także o pomysł na bycie pierwszą damą. Jeden z pomysłów można obserwować i oceniać od ostatnich pięciu lat. Adrianna Otręba.

O klimacie mówią obaj kandydaci na prezydenta. Aktywiści proekologiczni nie odpuszczają i nie zadowalają się byle odpowiedzią, bo zarówno w przypadku Rafała Trzaskowskiego jak i Andrzeja Dudy, sprawdzają nie tylko, co jest w kampanijnych zapowiedziach, ale także co było w dotychczasowych działaniach. Magdalena Gwóźdź.

Andrzej Duda na grypę się nie szczepi, a obowiązkowym szczepieniom jest przeciwny. To w państwowej telewizji powiedział walczący o reelekcję prezydent. Co prawda w internecie potem doprecyzowywał, ale złego wrażenia nie zmienił. Michał Tracz.

Środa, czwartek, piątek - tylko trzy dni zostały obu kandydatom, by przekonać nie przekonanych. We wtorek Rafał Trzaskowski próbował z nauczycielami, a Andrzej Duda z turystami. Prezydentowi w terenie ofiarnie pomagał rząd. Maciej Warsiński.

Osoby starsze, z niepełnosprawnościami i kobiety w ciąży będą miały pierwszeństwo podczas głosowania w drugiej turze wyborów - takie rozporządzenie wydało Ministerstwo Zdrowia. Nie bardzo wiadomo dlaczego. Oficjalnie chodzi o to, by tym grupom wyjść naprzeciw. Z drugiej strony, co przyznaje sam resort, Polacy i tak sami z siebie przepuszczali te osoby podczas pierwszej tury. Sami beneficjenci tej zasady oceniają, że to może być chwyt wyborczy. Sylwia Piestrzyńska.

Jak daleko jest Polska za innymi krajami, jeśli chodzi o związki partnerskie? Kontrast ze światem doskwiera tym bardziej, że w trakcie kampanii ich temat pojawiał się głównie jako pałka na mniejszości seksualne. Dawid Rydzek.

Nowy dzień, nowy sondaż, ale wnioski bez zmian - to niebywale wyrównany wyścig. W najnowszym badaniu dla "Faktów" TVN i dla TVN24 - minimalnie prowadzi Rafał Trzaskowski: 47 do 46 procent. Co ważne: to wynik wśród tych, którzy na pewno pójdą głosować. Adrianna Otręba.

Gminy z najwyższą frekwencją w czasie pierwszej tury wyborów prezydenckich dostaną pieniądze na wozy strażackie. Jedni myśleli, że to żart, inni widzieli w tym dość nieetyczny, kampanijny doping. Ostatecznie zyskały gminy, które właśnie odbierają promesy na wspomniane wozy. Łukasz Wieczorek.

Piątek Andrzeja Dudy minął pod znakiem dwóch ról - prezydenta i kandydata na prezydenta. Jako prezydent spotkał się z liderami państw Grupy Wyszehradzkiej, w tym z Viktorem Orbanem. Jako kandydat apelował o zmiany Prawa oświatowego i ponownie cytował definicję małżeństwa. Maciej Warsiński.