Polska i Świat

Polska i Świat

Premier pozostanie ten sam, ale zmienią się ministrowie. Jarosław Kaczyński mówi, że w rządzie czas na zmiany. Niezmiennie po takich słowach rusza giełda nazwisk, rzadko jednak zdarza się, aby ktoś sam na tę giełdę się zgłaszał. Dawid Rydzek.

Wirusa nie ma już na ulicy - oznajmia rzecznik ministra zdrowia, więc maseczek nie ma już na twarzy. Gdy rząd luzuje obostrzenia, a my zapominamy o niebezpieczeństwie, przerażeni są lekarze. W Małopolsce pada dzienny rekord zakażeń i apel, aby rezygnować z wesel i komunii. Rafał Stangreciak.

Była bita w domu tak bardzo, że uratowanie jej życia było cudem. Piekło dziewczynki trwało miesiąc, zanim Luiza trafiła do szpitala, a jej rodzice za kraty. Właśnie zaczął się ich proces. Monika Celej.

Po łagodnej zimie, bardzo suchej wiośnie, nastał mokry początek wakacji. Stąd pojawiły się nieco później niż zawsze, ale zdecydowanie liczniej niż zazwyczaj. Polska jak długa i szeroka walczy z plagą komarów. Łukasz Wieczorek.

To początek nowej drogi, potrzeba nowej solidarności - powiedział Rafał Trzaskowski. Było podziękowanie za wsparcie i plany na przyszłość. W Gdyni Rafał Trzaskowski oficjalnie zakończył swoją kampanię wyborczą. Barbara Sobska.

Wkręcenie prezydenta Andrzeja Dudy przez rosyjskich komików to "prowokacja telefoniczna" - ogłasza polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Z powodu telefonu, który ośmieszył prezydenta Andrzeja Dudę stanowisko straciło dwóch szeregowych dyplomatów w Nowym Jorku. Maciej Warsiński.

Pierwsze takie spotkanie w czasach pandemii i nawet bilion euro do podziału. Pierwszy dzień unijnego szczytu i negocjacje dotyczące siedmioletniego budżetu oraz pieniądze na walkę z koronawirusem. Wiadomo, że nie wszyscy dostaną tyle samo. A to, w kontekście sporu jaki prowadzi rząd PiS z Brukselą, może nas słono kosztować. Justyna Zuber.

To nie są i nie będą łatwe rozmowy. Polska i Węgry, które mają kłopoty z przestrzeganiem unijnych zasad praworządności, mogą, ale nie muszą, stracić miliardy euro. Sebastian Wasilewski.

Kilka wesel i pogrzeb - i mamy nowe ogniska koronawirusa w Polsce. Rząd planuje poluzowanie obostrzeń, tymczasem w niektórych rejonach w Polsce przybywa przypadków koronawirusa. Przybywa także pytań o podejrzane zakupy Ministerstwa Zdrowia. Anna Wilczyńska.

Zmieniają się zasady informowania o zarobkach posłów. Posłowie nie będą już musieli informować wszystkich, ile dorobili na umowy o dzieło i zlecenie poza Sejmem. Opozycja alarmuje, że to kolejne pole do możliwych nadużyć. I przypomina sprawę marszałka Stanisława Karczewskiego, który miał zarobić ponad 400 tysięcy złotych odbywając płatne dyżury w szpitalu. Adrianna Otręba.

Naruszenie konstytucji, wspomaganie przez telewizję państwową jednego kandydata i naruszenia ze strony administracji rządowej. Komitet wyborczy Rafała Trzaskowskiego złożył do Sądu Najwyższego protest wyborczy. Odnotowano ponad dwa tysiące zawiadomień o nieprawidłowościach. Maciej Warsiński

Dla władz niezależna i sprawnie działająca komisja państwowa do spraw pedofilii to śmiertelne zagrożenie - mówi ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Sejm powołał członków do państwowej komisji do spraw pedofilii. Dawid Rydzek.

Szef NIK Marian Banaś składa zawiadomienie do prokuratury i chce odwołania swojego zastępcy - człowieka PiS, Tadeusza Dziuby. Dziennikarze Onetu ujawniają informacje o gigantycznych premiach wypłacanych w instytucji. Monika Celej.

Jaka będzie druga kadencja Andrzeja Dudy? Prezydent mówi o budowaniu wspólnoty, ale unika tematu praworządności. Temat znów wraca, bo w PiS znów słychać o kolejnych pomysłach. Michał Tracz.

Prezydent Andrzej Duda przez 11 minut myślał, że rozmawia z sekretarzem generalnym ONZ. W rzeczywistości zadzwonili do niego rosyjscy youtuberzy. Nagranie wyciekło do sieci i ruszyła lawina pytań: jak to możliwe, że doszło do czegoś takiego i że nikt nie zorientował się, łącznie z prezydentem, że to oszustwo? Dawid Rydzek.

Opozycja mówi wprost, że to kompromitacja i pałacu, i służb. Głos zabierają też eksperci, wskazując, gdzie zawiodły procedury. Rozmowy na tak wysokim szczeblu nie powinny odbywać się bez tłumacza, ale to nie jedyny błąd. Pytanie, czy ktoś z otoczenia prezydenta za to odpowie. Jakub Loska.

Tylko w środę Ministerstwo Zdrowia potwierdziło kolejne 264 nowe przypadki zachorowań. Zmarło sześć osób. Kolejne ogniska zachorowań są między innymi w Małopolsce po koncercie i pogrzebie znanej góralki. W powiecie rawickim w Wielkopolsce po weselu na COVID-19 zachorowało blisko 80 osób. Zakażone są też siostry zakonne w Lublinie i żołnierze, którzy wrócili z misji. Anna Wilczyńska.

Co z wiceprezesem Najwyższej Izby Kontroli? Marian Banaś chce odwołania swojego zastępcy. Składa zawiadomienie do prokuratury, wcześniej złożył wniosek do marszałek Sejmu. Powód? Tadeusz Dziuba miał ingerować w pracę nad raportem dotyczącym Beaty Kempy. Opozycja patrzy na to, co się dzieje i przeciera oczy ze zdumienia. Takiej sytuacji jeszcze nie było. Dlatego znów wraca stwierdzenie o pancernym Marianie i cichej wojnie na górze. Monika Celej.

Czy powstanie obiecany przez Andrzeja Dudę Fundusz Medyczny, którego budżet miał wynosić dwa miliardy złotych - czyli tyle, ile prezydent zamiast na onkologię przekazał mediom publicznym? Kampania wyborcza się skończyła, od obietnicy mijają już ponad trzy miesiące, a ustawa prezydenta nadal nie jest rozpatrzona przez komisję zdrowia. O obietnicy i jej powyborczej realizacji Adrianna Otręba.