Rynki

Rynki

Giełda w Londynie najbardziej aktywna. Warszawa w daleko w tyle

Wartość debiutów na europejskich giełdach w trzecim kwartale 2018 roku wyniosła 3,9 miliarda euro - to spadek o 53 procent w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego - wynika z najnowszego raportu "IPO Watch Europe" przygotowanego przez PwC. Niemal połowa ofert i środków pozyskanych z IPO przypadła na giełdę w Londynie. W Warszawie w minionym kwartale odnotowano jedynie cztery oferty o łącznej wartości 8 milionów euro.

Michael może dyktować ceny ropy

Ropa w USA zyskuje we wtorek na razie ok. 40 centów na baryłce, ale na mocniejsze zmiany cen surowca może wkrótce wpłynąć huragan Michael - podają maklerzy.

Morawiecki: chcemy zwiększać wydobycie surowców

Chcemy zwiększać wydobycie surowców, korzystać z zasobów, bo to tworzy dobrobyt, nowe miejsca pracy, więcej możliwości rozwoju - powiedział w niedzielę w Kramarzówce na Podkarpaciu premier Mateusz Morawiecki. Gaz z Kramarzówki trafi do sieci w przyszłym roku.

Sześć złotych za litr benzyny? To coraz bardziej realne, ale jest też "iskierka nadziei"

Dla większości osób jest już niemal pewnikiem, że za baryłkę ropy trzeba będzie zapłacić 100 dolarów - powiedział w programie "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS Dawid Czopek z firmy Polaris. A to może oznaczać podwyżki na stacjach paliw. Niewykluczone, że za litr benzyny trzeba będzie zapłacić nawet 6 złotych, choć jest też iskierka nadziei dla kierowców. To rosnąca na stacjach sprzedaż produktów innych niż paliwa. - Być może dzięki temu będziemy mogli troszkę taniej zapłacić za benzynę - dodał ekspert rynku paliw.

Najbogatsi stracili kilkadziesiąt miliardów dolarów jednego dnia

Premier Mateusz Morawiecki, który otworzył czwartkową sesję nowojorskiej giełdy, nie przyniósł szczęścia inwestorom z Wall Street. Notowania zakończyły się najmocniejszymi spadkami od dwóch miesięcy, a jak podaje Bloomberg za ich sprawą wartość majątku 500 najbogatszych świata obniżyła się jednego dnia o 63 miliardy dolarów.

Fala strajków zaboli Ryanaira. Reakcja inwestorów

Ryanair ostrzegł inwestorów, że jego całoroczne zyski będą niższe niż oczekiwano, częściowo z powodu ostatniej fali strajków oraz wyższych cen ropy. Akcje przewoźnika w reakcji na tę wiadomość tanieją o ponad 12 procent podczas poniedziałkowych notowań.

"Nikt nie mówi o podwyżkach cen prądu dla gospodarstw"

To, czy spółki energetyczne będą mogły prosić o podwyżki cen energii, podlega dokładnej analizie - powiedział w środę dziennikarzom minister energii Krzysztof Tchórzewski. Zapewnił jednak, że na razie nie ma mowy o podwyżkach cen prądu dla gospodarstw domowych.

Ropa naftowa najdroższa od czterech lat

Ropa naftowa jest wyceniana w poniedziałek najwyższej od czterech lat. Eksperci przewidują, że jeszcze w tym roku możliwe jest przekroczenie 90, a może nawet 100 dolarów za baryłkę.

Niemiecka prasa: Rosja gotowa przejąć finansowanie Nord Stream 2. Jeśli będą sankcje

Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - poinformował "Suddeutsche Zeitung". Niemiecki dziennik podkreśla, że dla Rosji oznaczałoby to "idące w miliardy obciążenie, które jednak Moskwie wydaje się całkiem rozsądne z punktu widzenia utrzymania niezbędnego dla kraju przedsięwzięcia".

"Nie ma ucieczki od podwyżek cen prądu". Koncerny energetyczne pod presją

Jeżeli w 2019 roku nie będzie podwyżek cen prądu albo jeżeli będą na poziomie kilku procent, to znaczy, że firmy energetyczne i regulator ugięli się pod naciskiem polityków - stwierdził w programie "Bilans" w TVN24 BiS ekonomista Marek Zuber. Jak dodał, pozostawienie obecnych taryf bez zmian oznacza jeszcze wyższe podwyżki za rok. - Wszystkie kluczowe koszty składające się na produkcję energii rosną i spółki energetyczne powinny wystąpić o wzrost taryf, ale nie jest to jeszcze przesądzone, bo mamy wybory - zauważył Bartłomiej Derski z portalu Wysokienapiecie.pl.

Prezes Orlenu o fuzji z Lotosem. "Jesteśmy zdeterminowani"

Decyzję Komisji Europejskiej w sprawie fuzji z Lotosem powinniśmy otrzymać w pierwszej połowie 2019 roku, wówczas w drugiej połowie przyszłego roku proces przejęcia Lotosu przez Orlen powinien być zakończony - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek w rozmowie z "Super Expressem".

Rosyjskie koncerny poskarżyły się na sankcje. Decyzja sądu

Sąd Unii Europejskiej odrzucił w czwartek skargi rosyjskich koncernów, między innymi Gazpromu i Rosnieftu oraz kilku rosyjskich banków w sprawie nałożonych przez "28” sankcji w odpowiedzi na działania Rosji na Ukrainie. W wyrokach stwierdzono, że sankcje nałożono prawidłowo. Koncernom przysługuje jeszcze odwołanie od orzeczeń sądu.