Rynki

Rynki

"Unikniemy podejrzeń, że koncerny podbijają ceny". Ekspert komentuje pomysł resortu energii

Decyzja ministra energii jest podyktowana trochę względami politycznymi. Od poprzedniego roku cena energii wzrosła niemal o połowę. To są wzrosty nienotowane od lat. Minister szuka więc jakiegoś rozwiązania. Przypuszczam, że może winić częściowo państwowe spółki, które sam nadzoruje, że one nieczysto grają na giełdzie i podbijają ceny - powiedział w programie "Bilans" Bartłomiej Derski z portalu wysokienapiecie.pl. Skomentował w ten sposób pomysł resortu energii, który chce, aby cały obrót energią elektryczną trafił na giełdę.

"Jesteśmy w czarnej dziurze". Ekspert ostrzega przed kolejnymi podwyżkami

Wzrost cen gazu, to nie jedyna podwyżka, która może czekać nas w najbliższym czasie. Zdaniem Wojciecha Jakóbika z portalu Biznes Alert prawdopodobnie więcej zapłacimy także za prąd. Jak wskazał, "mamy coraz bardziej ambitną politykę klimatyczną". - Komisja Europejska penalizuje wyższymi kosztami tych, którzy wytwarzają wysokoemisyjną energię - mówił gość programu "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS.

Ministerstwo ma plan. Cały obrót energią elektryczną trafi na giełdę

Ministerstwo Energii zaproponuje projekt zmian legislacyjnych wprowadzających 100 procent obliga giełdowego dla energii elektrycznej z wyłączeniem kogeneracji (jednoczesnej produkcji prądu i ciepła) i energii ze źródeł odnawialnych - poinformował resort energii w komunikacie prasowym. Zdaniem ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego taki ruch zapobiegnie nieuzasadnionemu wzrostowi cen na rynku.

Gra o Nord Stream 2. "Stawka jest wysoka"

Austria, która 1 lipca objęła przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej, zapewne nie będzie spieszyć się z pracami nad unijną dyrektywą gazową, która wymierzona jest w Nord Stream 2 - powiedział dziennikarzom unijny dyplomata. "To zła wiadomość dla Polski" - wskazał inny. Polsce, która jest jednym z największych przeciwników budowy gazociągu, zależy na szybkim przyjęciu nowelizacji tej dyrektywy przez kraje członkowskie.

Nowy prezes miedziowego koncernu obejmuje stanowisko

Akcjonariusze Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia KGHM Polska Miedź zakończyli w piątek obrady zatwierdzając m.in. sprawozdanie finansowe za 2017 rok. Oznacza to, że nowy zarząd z prezesem Marcinem Chludzińskim obejmuje swoje funkcje.

Za paliwo płacimy dużo więcej niż przed rokiem. "Ceny mogą się zatrzymać"

Ceny paliwa w kolejnym wakacyjnym tygodniu powinny się ustabilizować - uważają analitycy rynku paliwowego. Eksperci z biura Reflex zwracają uwagę, że jeśli złoty nadal będzie się umacniał, to pojawi się szansa na obniżki cen paliw w hurcie. "Sytuacja międzynarodowa nie daje nawet cienia szansy na to, że w tym roku możemy mieć do czynienia z jakąś gwałtowną przeceną na rynku ropy i paliw, ale w najbliższych dniach w Orlenie i Lotosie ceny paliw mogą się zatrzymać" - dodają analitycy e-petrol.pl.

6 złotych za litr benzyny? Teheran wysyła niepokojące sygnały

Ceny ropy mogą skoczyć o kilkadziesiąt procent, a na polskich stacjach za litr benzyny możemy zapłacić wkrótce nawet rekordowe 6 złotych - ostrzega Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl. Wszystko przez gwałtowny wzrost napięcia na rynku surowców energetycznych i ryzyko blokady Cieśniny Ormuz przez Iran.

Odtajniono raport o umowach gazowych z Gazpromem. NIK wskazuje na błędy w negocjacjach

Najwyższa Izba Kontroli odtajniła dokumenty o wynikach kontroli zawierania umów gazowych w latach 2009–2010 oraz realizacji inwestycji - terminal LNG w Świnoujściu. Jak możemy przeczytać w raporcie z 2013 roku, kontrolerzy pozytywnie ocenili zapewnienie ciągłości dostaw gazu ziemnego oraz uniknięcie ryzyka niezaspokojenia potrzeb polskich odbiorców, ale jednocześnie wskazano na nieprawidłowości w działaniach ówczesnego ministra gospodarki.

Otwarta droga do 20-letniej umowy na amerykański gaz

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało porozumienia z firmami Venture Global LNG i Port Arthur LNG, spółką zależną Sempra LNG & Midstream, w sprawie podstawowych warunków umowy długoterminowej na dostawy gazu skroplonego z USA.

Miedziowy koncern ma nowego prezesa

Polska Miedź ma nowego prezesa. Rada nadzorcza KGHM zdecydowała o powołaniu Marcina Chludzińskiego na prezesa spółki - poinformował miedziowy koncern w komunikacie. Dotychczas Marcin Chludziński był prezesem Agencji Rozwoju Przemysłu.

Bruksela wszczyna dochodzenie w sprawie katarskiego gazu

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że wszczyna dochodzenie, by sprawdzić, czy umowy na dostawy gazu między katarską państwową firmą Qatar Petroleum, eksportującą gaz LNG, a europejskimi importerami nie utrudniają przepływu tego surowca w Europie.