Rynki

Rynki

Niemcy wygaszają ostatnią kopalnię węgla kamiennego. Trwa wielkie odliczanie

Niemcy definitywnie kończą z wydobyciem węgla kamiennego. Do zamknięcia ostatniej kopalni - Prosper-Haniel w Bottrop - zostało dokładnie 100 dni. O tej decyzji jednoznacznie zadecydował rachunek ekonomiczny oraz ekologia. Wydobycie w Niemczech kosztowało 150 euro za tonę, a import jest o połowę tańszy. Cześć górników odejdzie teraz na wcześniejszą emeryturę, do osiągnięcia wieku emerytalnego będą otrzymywać 80 procent wynagrodzeń. Reszta poszuka pracy w innych miejscach.

Dostawcy prądu kończą ze sprzedażą. Ważny apel do klientów

Spółka Energetyczne Centrum poinformowała we wtorek, że przestała świadczyć usługę sprzedaży energii elektrycznej, a jej klienci przeszli na sprzedaż rezerwową. To nie pierwsza firma z tej branży, która zdecydowała się na taki krok w ostatnich dniach. Sprzedaż prądu przestała świadczyć również spółka Energia dla firm. Obie firmy podkreśliły, że dotychczasowi klienci powinni jak najszybciej wybrać nowego dostawcę energii.

Na Wall Street rekord goni rekord

Nowojorskie giełdy zakończyły środową sesję na plusach, a indeksy S&P 500 i Nasdaq ustanowiły nowe historyczne rekordy. Uwaga inwestorów skupiała się na lepszym od oczekiwań odczycie PKB za drugi kwartał i na informacjach o rozmowach handlowych między USA a Kanadą.

Coraz mniej kredytów we frankach

Systematycznie maleje liczba zobowiązań mieszkaniowych zaciągniętych w szwajcarskiej walucie. W czerwcu 2018 roku w porównaniu do czerwca 2017 roku ubyło 27 tysięcy takich zobowiązań. W spłacie było nadal 482 tysiące kredytów frankowych.

"Energia może stać się dobrem luksusowym"

Rosnące koszty emisji dwutlenku węgla drenują polskich wytwórców energii z pieniędzy, za które mieliby oni przeprowadzić transformację energetyczną - ocenił prezes Taurona Filip Grzegorczyk. Jak ocenił, na końcu wysokie ceny dwutlenku węgla zaszkodzą całej gospodarce i polskim konsumentom.

Przegląd prasy. Polska namawia USA na sankcje za Nord Stream 2

Polska namawia USA na sankcje za Nord Stream 2 – pisze piątkowa "Rzeczpospolita" i zaznacza, że rząd oficjalnie nie potwierdza tych informacji. Nord Stream 2 to dziś najważniejszy temat sporny między Polską i Niemcami. Zdaniem Warszawy projekt budowy gazociągu jest szkodliwy dla całej Unii Europejskiej.

Bank centralny Rosji wstrzymał kupno zagranicznych walut

Centralny Bank Rosji ogłosił, że wstrzymuje od czwartku do końca września kupno zagranicznych walut w celu zmniejszenia niestabilności na rynkach finansowych. Decyzja banku nastąpiła w dniach, gdy kurs rubla spadł do poziomów najniższych od dwóch lat.

"Turbo Grosik" może wejść na giełdę

Spółka MBF Group podpisała list intencyjny ze spółką Turbo Projekt, która jest właścicielem praw wizerunkowych piłkarza reprezentacji Polski Kamila Grosickiego. Obie strony chcą stworzyć plan między innymi wejścia na giełdę.

Turyści się cieszą, ale eksperci ostrzegają. Problemy Turcji uderzają w rynki

Zaledwie 63 grosze trzeba zapłacić w piątek przed południem za lirę. To kolejny dzień, w którym obserwujemy osłabianie się tureckiej waluty. Inwestorzy obawiają się amerykańskich sankcji na Turcję. Z drugiej strony, to dobra informacja dla wszystkich planujących urlop w tym kraju, choć ekonomiści ostrzegają, że rykoszetem może dostać złoty. Spadki obserwujemy także na europejskich parkietach.

Baltic Pipe coraz bliżej. "Większość badań wykonana"

Wstępna analiza środowiskowa dla gazociągu Baltic Pipe jest już przygotowywana, jesteśmy praktycznie na ukończeniu badań środowiska morskiego, znakomita część z nich, potrzebnych do projektowania, jest wykonana - powiedział prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień.