Rynki

Rynki

Wiceminister: "projekt euro" jest w interesie Polski

Wejście Polski do strefy euro nie jest rozwiązaniem na dziś - powiedział w środę wiceminister finansów Leszek Skiba. Dodał, że stabilna strefa euro jest w interesie Polski i przystąpienie do niej w odpowiednim czasie będzie korzystne.

Spór o podwyżki w największej górniczej firmie Europy. "Nie będziemy dłużej czekać"

Związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej (PGG), gdzie trwa spór płacowy, powołali w poniedziałek sztab protestacyjno-strajkowy. Jeżeli zaplanowane za tydzień rozmowy nie przyniosą porozumienia, 24 kwietnia związki przeprowadzą masówki w kopalniach, a dzień później 2-godzinny strajk ostrzegawczy. PGG to największe przedsiębiorstwo górnicze w Europie i największy producent węgla kamiennego w Unii Europejskiej.

Słaby początek roku na warszawskiej giełdzie. "Niepewność wśród inwestorów"

12,5 miliarda euro - tyle wyniosła wartość pierwotnych ofert publicznych (IPO) przeprowadzanych na europejskich giełdach w pierwszym kwartale 2018 roku - wynika z raportu PwC. Przez pierwsze trzy miesiące roku na europejskich parkietach zadebiutowało w sumie 67 spółek. Słabo w tym zestawieniu wypada warszawska giełda. W minionym kwartale na Giełdzie Papierów Wartościowych mieliśmy zaledwie dwa debiuty.

Tranzyt gazu przez Ukrainę. "Rosyjskie propozycje nieopłacalne"

Propozycje rosyjskiego Gazpromu, który twierdzi, że może utrzymać tranzyt gazu przez Ukrainę, przesyłając przez jej rurociągi 10-15 miliardów metrów sześciennych tego surowca rocznie, są nieopłacalne - oświadczył w środę ukraiński minister energetyki Ihor Nasałyk.

Ropa pod presją. Przez zatarg handlowy gigantów

Ropa naftowa w Stanach Zjednoczonych wprawdzie zyskuje na wartości, ale jest wyceniana blisko najniższych poziomów od trzech tygodni, po spadku notowań w piątek o 2,3 procent. Rynki paliw nie mogą uwolnić się od obaw o zatargi handlowe USA-Chiny - podają maklerzy.

Ceny paliw najwyższe od połowy stycznia. "Mogą dalej rosnąć"

Droga ropa przełożyła się na ceny paliw na stacjach benzynowych. Benzyna i olej napędowy są najdroższe od połowy stycznia tego roku. - Niestety w dłuższym okresie, biorąc pod uwagę politykę OPEC i nadchodzący okres sezonowego wzrostu konsumpcji, ceny paliw mogą dalej rosnąć - prognozuje Rafał Zywert, analityk BM Reflex.

Orlen podpisał porozumienie z litewskim rządem

PKN Orlen we wtorek w Wilnie podpisał porozumienie z przedstawicielami litewskiego rządu. Zakłada ono wzajemne wsparcie dla realizowanych bądź rozważanych inwestycji między innymi infrastrukturalnych dotyczących Orlen Lietuva.

Irańska ropa w drodze do Polski

W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tysięcy ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

Rozmowy o Nord Stream 2. "Kropla drąży skałę"

Budowa gazociągu Nord Stream 2 i kwestia bezpieczeństwa energetycznego była jednym z tematów rozmów podczas poniedziałkowego spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. - Stanowisko Polski pozostaje niezmienione - oświadczyła we wtorek rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. - Kropla drąży skałę - dodał szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy, który również spotkał się z panią kanclerz.

Nord Stream 2 dzieli Europę. Niemcy chcą na tym zarabiać, Polska boi się zależności od Rosji

Polska sprzeciwia się projektowi Nord Stream 2, ponieważ nie chce być zależna od dostaw rosyjskiego gazu. To obawa, którą podzielają inne kraje z naszego regionu Europy. Z kolei dla Niemiec Nord Stream 2 to przede wszystkim projekt biznesowy, a nie polityczny. Budowa gazociągu i kwestia bezpieczeństwa energetycznego była jednym z tematów rozmów podczas poniedziałkowego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Pani kanclerz spotkała się też z premierem Mateuszem Morawieckim.

Grupa brytyjskich polityków chce zablokowania Nord Stream 2

Siedemnastu brytyjskich polityków, w tym były lider Partii Konserwatywnej Iain Duncan Smith, podpisało list do szefa dyplomacji Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, apelując o sprzeciw wobec budowy gazociągu Nord Stream 2 - poinformował w niedzielę "Sunday Telegraph".

Ryszard Petru o premierze Morawieckim: kiedyś o euro myślał inaczej

Eksperci, politycy opozycji i organizacje pozarządowe powinny edukować i uświadamiać społeczeństwo na temat korzyści i strat związanych z wejściem Polski do strefy euro - wynika ze środowej debaty stowarzyszenia Plan Petru. Lider stowarzyszenia Ryszard Petru wypomniał premierowi Mateuszowi Morawieckiemu na Twitterze, że kiedyś "myślał inaczej" w sprawie przyjęcia euro.

Pięć państw krytykuje projekt Nord Stream 2. "Wyrażamy głęboki niepokój"

Nord Stream 2 nie ma na celu dywersyfikacji źródeł dostaw gazu. Projekt jest ukierunkowany na pogłębienie zależności energetycznej państw Unii Europejskiej od Rosji - głosi deklaracja pięciu państw Europy Środkowej i Wschodniej. Zdaniem autorów dokumentu problem zależności od rosyjskich dostaw gazu dotyczy zwłaszcza krajów naszego regionu.

Kolejny prezes państwowej spółki stracił stanowisko

Polska Miedź będzie miała nowego prezesa. W sobotę rada nadzorcza KGHM odwołała prezesa Radosława Domagalskiego-Łabędzkiego. Stanowisko stracił też wiceprezes ds. aktywów zagranicznych Michał Jezioro. Pełnienie obowiązków prezesa powierzono wiceprezesowi Rafałowi Pawełczakowi. Nowy prezes ma zostać powołany w konkursie.

Polskie górnictwo znów zarobiło. Wyniki najlepsze od lat

Górnictwo węgla kamiennego wypracowało w ubiegłym roku ponad 3,6 miliarda złotych zysku netto, zarabiając średnio około 40 złotych na każdej sprzedanej tonie węgla. Jego średnie ceny wzrosły o jedną czwartą. Kopalnie wydobyły 4,9 milionów ton węgla mniej niż rok wcześniej. Więcej za to importowaliśmy "czarnego złota" - o 5,1 milionów ton.