Rynki

Rynki

Coraz mniej kredytów we frankach

Systematycznie maleje liczba zobowiązań mieszkaniowych zaciągniętych w szwajcarskiej walucie. W czerwcu 2018 roku w porównaniu do czerwca 2017 roku ubyło 27 tysięcy takich zobowiązań. W spłacie było nadal 482 tysiące kredytów frankowych.

"Energia może stać się dobrem luksusowym"

Rosnące koszty emisji dwutlenku węgla drenują polskich wytwórców energii z pieniędzy, za które mieliby oni przeprowadzić transformację energetyczną - ocenił prezes Taurona Filip Grzegorczyk. Jak ocenił, na końcu wysokie ceny dwutlenku węgla zaszkodzą całej gospodarce i polskim konsumentom.

Przegląd prasy. Polska namawia USA na sankcje za Nord Stream 2

Polska namawia USA na sankcje za Nord Stream 2 – pisze piątkowa "Rzeczpospolita" i zaznacza, że rząd oficjalnie nie potwierdza tych informacji. Nord Stream 2 to dziś najważniejszy temat sporny między Polską i Niemcami. Zdaniem Warszawy projekt budowy gazociągu jest szkodliwy dla całej Unii Europejskiej.

Bank centralny Rosji wstrzymał kupno zagranicznych walut

Centralny Bank Rosji ogłosił, że wstrzymuje od czwartku do końca września kupno zagranicznych walut w celu zmniejszenia niestabilności na rynkach finansowych. Decyzja banku nastąpiła w dniach, gdy kurs rubla spadł do poziomów najniższych od dwóch lat.

"Turbo Grosik" może wejść na giełdę

Spółka MBF Group podpisała list intencyjny ze spółką Turbo Projekt, która jest właścicielem praw wizerunkowych piłkarza reprezentacji Polski Kamila Grosickiego. Obie strony chcą stworzyć plan między innymi wejścia na giełdę.

Turyści się cieszą, ale eksperci ostrzegają. Problemy Turcji uderzają w rynki

Zaledwie 63 grosze trzeba zapłacić w piątek przed południem za lirę. To kolejny dzień, w którym obserwujemy osłabianie się tureckiej waluty. Inwestorzy obawiają się amerykańskich sankcji na Turcję. Z drugiej strony, to dobra informacja dla wszystkich planujących urlop w tym kraju, choć ekonomiści ostrzegają, że rykoszetem może dostać złoty. Spadki obserwujemy także na europejskich parkietach.

Baltic Pipe coraz bliżej. "Większość badań wykonana"

Wstępna analiza środowiskowa dla gazociągu Baltic Pipe jest już przygotowywana, jesteśmy praktycznie na ukończeniu badań środowiska morskiego, znakomita część z nich, potrzebnych do projektowania, jest wykonana - powiedział prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień.

Turecka waluta najsłabsza w historii. Kurs runął

Zaledwie 73 grosze trzeba było zapłacić w czwartek za lirę. Tak tania turecka waluta nie była nigdy w historii. Zdaniem ekspertów, problemy gospodarcze kraju pogłębia coraz ostrzejszy spór polityczny na linii Waszyngton-Ankara.

Rekordowy zysk GPW. Kurs akcji spółki wystrzelił

Grupa Kapitałowa Giełdy Papierów Wartościowych zanotowała rekordowy zysk netto w drugim kwartale tego roku, który wyniósł 79,1 miliona złotych. To o 88,6 procent więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Na te informacje dobrze zareagowali inwestorzy. Akcje spółki zakończyły środowe notowania na warszawskim parkiecie ze wzrostem o 7,24 procent.

Padł historyczny rekord letniego zapotrzebowania na moc

We wtorek padł historyczny rekord letniego zapotrzebowania na moc - poinformowały Polskie Sieci Elektroenergetyczne. PSE zapewniają, że w skali kraju mają wystarczającą rezerwę mocy. Używają też niektórych środków zaradczych, które mają do dyspozycji.

"Unikniemy podejrzeń, że koncerny podbijają ceny". Ekspert komentuje pomysł resortu energii

Decyzja ministra energii jest podyktowana trochę względami politycznymi. Od poprzedniego roku cena energii wzrosła niemal o połowę. To są wzrosty nienotowane od lat. Minister szuka więc jakiegoś rozwiązania. Przypuszczam, że może winić częściowo państwowe spółki, które sam nadzoruje, że one nieczysto grają na giełdzie i podbijają ceny - powiedział w programie "Bilans" Bartłomiej Derski z portalu wysokienapiecie.pl. Skomentował w ten sposób pomysł resortu energii, który chce, aby cały obrót energią elektryczną trafił na giełdę.

"Jesteśmy w czarnej dziurze". Ekspert ostrzega przed kolejnymi podwyżkami

Wzrost cen gazu, to nie jedyna podwyżka, która może czekać nas w najbliższym czasie. Zdaniem Wojciecha Jakóbika z portalu Biznes Alert prawdopodobnie więcej zapłacimy także za prąd. Jak wskazał, "mamy coraz bardziej ambitną politykę klimatyczną". - Komisja Europejska penalizuje wyższymi kosztami tych, którzy wytwarzają wysokoemisyjną energię - mówił gość programu "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS.

Ministerstwo ma plan. Cały obrót energią elektryczną trafi na giełdę

Ministerstwo Energii zaproponuje projekt zmian legislacyjnych wprowadzających 100 procent obliga giełdowego dla energii elektrycznej z wyłączeniem kogeneracji (jednoczesnej produkcji prądu i ciepła) i energii ze źródeł odnawialnych - poinformował resort energii w komunikacie prasowym. Zdaniem ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego taki ruch zapobiegnie nieuzasadnionemu wzrostowi cen na rynku.