Rynki

Rynki

Turecka waluta najsłabsza w historii. Kurs runął

Zaledwie 73 grosze trzeba było zapłacić w czwartek za lirę. Tak tania turecka waluta nie była nigdy w historii. Zdaniem ekspertów, problemy gospodarcze kraju pogłębia coraz ostrzejszy spór polityczny na linii Waszyngton-Ankara.

Rekordowy zysk GPW. Kurs akcji spółki wystrzelił

Grupa Kapitałowa Giełdy Papierów Wartościowych zanotowała rekordowy zysk netto w drugim kwartale tego roku, który wyniósł 79,1 miliona złotych. To o 88,6 procent więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Na te informacje dobrze zareagowali inwestorzy. Akcje spółki zakończyły środowe notowania na warszawskim parkiecie ze wzrostem o 7,24 procent.

Padł historyczny rekord letniego zapotrzebowania na moc

We wtorek padł historyczny rekord letniego zapotrzebowania na moc - poinformowały Polskie Sieci Elektroenergetyczne. PSE zapewniają, że w skali kraju mają wystarczającą rezerwę mocy. Używają też niektórych środków zaradczych, które mają do dyspozycji.

"Unikniemy podejrzeń, że koncerny podbijają ceny". Ekspert komentuje pomysł resortu energii

Decyzja ministra energii jest podyktowana trochę względami politycznymi. Od poprzedniego roku cena energii wzrosła niemal o połowę. To są wzrosty nienotowane od lat. Minister szuka więc jakiegoś rozwiązania. Przypuszczam, że może winić częściowo państwowe spółki, które sam nadzoruje, że one nieczysto grają na giełdzie i podbijają ceny - powiedział w programie "Bilans" Bartłomiej Derski z portalu wysokienapiecie.pl. Skomentował w ten sposób pomysł resortu energii, który chce, aby cały obrót energią elektryczną trafił na giełdę.

"Jesteśmy w czarnej dziurze". Ekspert ostrzega przed kolejnymi podwyżkami

Wzrost cen gazu, to nie jedyna podwyżka, która może czekać nas w najbliższym czasie. Zdaniem Wojciecha Jakóbika z portalu Biznes Alert prawdopodobnie więcej zapłacimy także za prąd. Jak wskazał, "mamy coraz bardziej ambitną politykę klimatyczną". - Komisja Europejska penalizuje wyższymi kosztami tych, którzy wytwarzają wysokoemisyjną energię - mówił gość programu "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS.

Ministerstwo ma plan. Cały obrót energią elektryczną trafi na giełdę

Ministerstwo Energii zaproponuje projekt zmian legislacyjnych wprowadzających 100 procent obliga giełdowego dla energii elektrycznej z wyłączeniem kogeneracji (jednoczesnej produkcji prądu i ciepła) i energii ze źródeł odnawialnych - poinformował resort energii w komunikacie prasowym. Zdaniem ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego taki ruch zapobiegnie nieuzasadnionemu wzrostowi cen na rynku.

Gra o Nord Stream 2. "Stawka jest wysoka"

Austria, która 1 lipca objęła przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej, zapewne nie będzie spieszyć się z pracami nad unijną dyrektywą gazową, która wymierzona jest w Nord Stream 2 - powiedział dziennikarzom unijny dyplomata. "To zła wiadomość dla Polski" - wskazał inny. Polsce, która jest jednym z największych przeciwników budowy gazociągu, zależy na szybkim przyjęciu nowelizacji tej dyrektywy przez kraje członkowskie.

Nowy prezes miedziowego koncernu obejmuje stanowisko

Akcjonariusze Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia KGHM Polska Miedź zakończyli w piątek obrady zatwierdzając m.in. sprawozdanie finansowe za 2017 rok. Oznacza to, że nowy zarząd z prezesem Marcinem Chludzińskim obejmuje swoje funkcje.

Za paliwo płacimy dużo więcej niż przed rokiem. "Ceny mogą się zatrzymać"

Ceny paliwa w kolejnym wakacyjnym tygodniu powinny się ustabilizować - uważają analitycy rynku paliwowego. Eksperci z biura Reflex zwracają uwagę, że jeśli złoty nadal będzie się umacniał, to pojawi się szansa na obniżki cen paliw w hurcie. "Sytuacja międzynarodowa nie daje nawet cienia szansy na to, że w tym roku możemy mieć do czynienia z jakąś gwałtowną przeceną na rynku ropy i paliw, ale w najbliższych dniach w Orlenie i Lotosie ceny paliw mogą się zatrzymać" - dodają analitycy e-petrol.pl.

6 złotych za litr benzyny? Teheran wysyła niepokojące sygnały

Ceny ropy mogą skoczyć o kilkadziesiąt procent, a na polskich stacjach za litr benzyny możemy zapłacić wkrótce nawet rekordowe 6 złotych - ostrzega Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl. Wszystko przez gwałtowny wzrost napięcia na rynku surowców energetycznych i ryzyko blokady Cieśniny Ormuz przez Iran.

Odtajniono raport o umowach gazowych z Gazpromem. NIK wskazuje na błędy w negocjacjach

Najwyższa Izba Kontroli odtajniła dokumenty o wynikach kontroli zawierania umów gazowych w latach 2009–2010 oraz realizacji inwestycji - terminal LNG w Świnoujściu. Jak możemy przeczytać w raporcie z 2013 roku, kontrolerzy pozytywnie ocenili zapewnienie ciągłości dostaw gazu ziemnego oraz uniknięcie ryzyka niezaspokojenia potrzeb polskich odbiorców, ale jednocześnie wskazano na nieprawidłowości w działaniach ówczesnego ministra gospodarki.

Otwarta droga do 20-letniej umowy na amerykański gaz

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało porozumienia z firmami Venture Global LNG i Port Arthur LNG, spółką zależną Sempra LNG & Midstream, w sprawie podstawowych warunków umowy długoterminowej na dostawy gazu skroplonego z USA.

Miedziowy koncern ma nowego prezesa

Polska Miedź ma nowego prezesa. Rada nadzorcza KGHM zdecydowała o powołaniu Marcina Chludzińskiego na prezesa spółki - poinformował miedziowy koncern w komunikacie. Dotychczas Marcin Chludziński był prezesem Agencji Rozwoju Przemysłu.