Rynki

Rynki

Padł rekord importu węgla do Polski

Od początku ubiegłego roku do końca listopada sprowadzono do Polski prawie 18 milionów ton węgla - wynika z raportu katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu. Pomimo że nie ma jeszcze oficjalnych danych za grudzień, to już wiadomo, że w zeszłym roku padł absolutny importowy rekord.

Zaskakujące zachowanie funta. Poziom niewidziany od listopada

Funt tak drogi nie był od listopada ubiegłego roku, pomimo odrzucenia przez Izbę Gmin umowy rozwodowej z Unią Europejską. Za brytyjską walutę w czwartek koło południa trzeba było zapłacić 4,93 zł. Zdaniem analityków wynika to przede wszystkim z malejącego prawdopodobieństwa chaotycznego brexitu.

Inwestorzy wrócili, ale nastroje się popsuły. Spore spadki na Wall Street

Na Wall Street po świątecznej przerwie wrócili inwestorzy, ale wtorkowa sesja zakończyła się sporymi spadkami głównych indeksów. Nastroje wyraźnie popsuły obawy o spowolnienie globalnych gospodarek po słabych danych makroekonomicznych. Na rynek trafiły też przecieki, że USA odstąpiły od zaplanowanych rozmów z Chinami.

Państwo tańczy walca na parkiecie. Oto największe spółki na giełdzie

PKO BP, Orlen i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) - to największe spółki na polskiej giełdzie według stanu na koniec roku. Wśród dziesięciu największych firm notowanych na warszawskim parkiecie aż osiem to spółki kontrolowane przez państwo. - Znaczenie prywatnych przedsiębiorstw na GPW powinno systematycznie rosnąć - ocenia jednak Konrad Księżopolski z Haintong Banku.

Lawina pozwów frankowiczów. Prezes sądu apeluje o rozwiązanie

W okresie od 1 stycznia do 27 grudnia 2018 roku do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynęło 2549 spraw frankowiczów. Stanowi to niemal 25 procent wszystkich pozwów cywilnych, a z pominięciem rozwodów - ponad 30 procent. Zdaniem prezesa sądu skala problemu jest tak duża, że wymaga podjęcia rozwiązań ustawowych.

Nowa opłata na stacjach. "Ostatecznie zapłaci kierowca"

1 stycznia zaczęła obowiązywać w Polsce tak zwana opłata emisyjna. Koncerny paliwowe deklarują, że nie przełoży się ona na stacjach benzynowych. Innego zdania są niektórzy eksperci. Uważają, że to właśnie kierowcy poniosą koszt nowej opłaty.

Gospodarka na plus, giełda na minus. Zwycięzcą ten, kto najmniej stracił

Zyski chińskich firm najwyższe od pięciu lat, nastroje w sektorze usług w USA najlepsze od piętnastu, niemiecki indeks IFO (pokazuje nastawienie biznesu) najwyżej od początku notowań, czyli od 1991 roku, a zaufanie wśród japońskich inwestorów na poziomach nie widzianych od lat 80-tych - to kilka sformułowań z raportu analityków jednego z największych banków inwestycyjnych świata sprzed roku. Proszę państwa, idzie bessa - taki alert powinien pojawić się wówczas w głowie każdego inwestora. Rok 2018 na warszawskim parkiecie podsumowuje dziennikarz TVN24 BiS Mateusz Walczak.

Wigilijne straty odrobione. Duże wzrosty na Wall Street

Na amerykańsku rynku utrzymuje się podwyższona zmienność - świąteczna sesja przyniosła wzrost indeksu S&P 500 o niemal 5 procent. Tym samym kursy akcji z nawiązką odrobiły straty poniesione w trakcie notowań poniedziałkowych, kiedy główne wskaźniki spadły ponad 2 procent.

Kłopoty firm energetycznych na giełdzie. Akcje mocno w dół

Spółki energetyczne kontynuowały we wtorek spadki po tym, jak prezes Urząd Regulacji Energetyki wezwał dystrybutorów oraz sprzedawców energii do korekty wniosków taryfowych. Skupiający energetyczne koncerny indeks WIG-Energia poszedł w dół o 4,83 procent. Kurs PGE spadł o 5,1 procent, Tauronu zniżkował o 5,8 procent, a Enei - o 4,61 procent.

Jest porozumienie w sprawie ropy. Kurs wystrzelił

Ministrowie ropy z Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową oraz ich sojusznicy uzgodnili obniżenie produkcji ropy o 1,2 miliona baryłek dziennie - postanowiono podczas szczytu OPEC w Wiedniu. W reakcji na to porozumienie ceny ropy wzrosły o kilka procent.