Rynki

Rynki

Ropa w USA tanieje. Inwestorzy boją się o Chiny

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają, a inwestorzy oceniają w jakim stanie jest gospodarka Chin - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na listopad na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 47,04 USD, po zniżce o 22 centy.

Największe koncerny energetyczne: chcemy walczyć z globalnym ociepleniem

Szefowie dziesięciu największych globalnych koncernów energetycznych twierdzą, że chcą walczyć z globalnym ociepleniem i wesprzeć państwa w tych działaniach. W przyszłym miesiącu odbędzie się decydująca konferencja klimatyczna w tej sprawie w Paryżu. Firmy wezwały m.in. do zastąpienia węgla w produkcji energii gazem ziemnym. - Słuchanie ich rad jest jak radzenie się podpalacza, jak ugasić pożar - komentuje Katarzyna Guzek, rzeczniczka Greenpeace. - Transformacji musi ulec globalny sektor produkcji energii.

Ropa drożeje. Bo Rosja chce dogadać się z OPEC

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną w reakcji na informacje, że Rosja jest gotowa rozmawiać z krajami OPEC na temat możliwych cięć produkcji surowca w sytuacji nadpodaży ropy na rynkach paliw - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na listopad na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 47,04 USD, po zwyżce o 66 centów.

Wzrosty na Wall Street. Po dobrych danych w USA

Sesja na amerykańskich giełdach przebiegała pod znakiem wzrostów głównych indeksów. Rynek poznał w czwartek serię danych makro, w tym lepsze od oczekiwań dane na temat inflacji konsumenckiej w USA. W centrum uwagi znalazły się również wyniki kwartalne, które podały banki Goldman Sachs oraz Citigroup.

Tauron kupuje kopalnię Brzeszcze. Cena: 1 zł

Grupa Tauron i Spółka Restrukturyzacji Kopalń uzgodniły warunki przedwstępnej umowy sprzedaży za "symboliczną złotówkę" aktywów kopalni Brzeszcze – podało w czwartek biuro prasowe Tauronu. Ostateczna umowa czeka m.in. na zgody korporacyjne i pozytywną decyzję UOKiK.

Ziszcza się plan Tuska. "Pierwszy ważny krok ku unii energetycznej"

- To pierwszy bardzo poważny krok w realizacji unii energetycznej. Bardzo się cieszę, że ta umowa powstała - powiedział o porozumieniu ws. interkonektora przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. - Trochę się obawiałem, kiedy ruszałem w Europę z ideą unii energetycznej, że wszyscy się zgodzą, a później nikt niczego nie zrobi - dodał. Według Tuska kwestia gazowego interkonektora między Polską a Litwą jak w soczewce pokazywała wszystkie kłopoty związane z ideą unii energetycznej, m.in. konieczność pogodzenia często sprzecznych interesów poszczególnych państw.

Rosja twierdzi, że saudyjska ropa trafia do Polski. "Nie było bezpośrednich transportów"

Informacja o tym, że Arabia Saudyjska rozpoczęła dostawy ropy do Polski na chwilę zelektryzowała rynki. Tym bardziej, że popłynęła z ust szefa rosyjskiego koncernu naftowego Rosnieft Igora Sieczyna. - Nie odnotowaliśmy w ciągu ostatnich miesięcy żadnych bezpośrednich transportów surowca z portów Arabii Saudyjskiej - poinformował tvn24bis.pl Dariusz Kobierecki, prezes Naftoportu.

Ropa tanieje. Zapasy wzrosły o ponad 9 milionów baryłek

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają w reakcji na mocny wzrost zapasów surowca - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na listopad na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 46,54 USD, po zniżce o 10 centów.

Wall Street na czerwono. Indeksom ciążył Wal-Mart

Środowa sesja na amerykańskich giełdach przebiegała pod znakiem spadków, a indeksy w dół ciągnął silnie spadający kurs giganta z branży detalicznej spółki Wal-Mart, który mocno rozczarował rynek prognozą finansową. Do sprzedaży akcji skłaniały inwestorów również słabe dane makro.

Nerwowo na giełdzie. Ciech zanurkował

W reakcji na działania Centralnego Biura Antykorupcyjnego dotyczące nieprawidłowości przy prywatyzacji Ciechu, akcje tej spółki straciły w środę ponad 5 proc.. Chwilowo zanurkował również indeks WIG20 (grupujące największe spółki).

Szef GPW w TVN24 Biznes i Świat: agentom CBA wydałem nośniki i wróciłem. Giełda funkcjonuje normalnie

- Wizyta agentów CBA dotyczyła mojej osoby. Od kilku miesięcy prokuratura prowadzi postępowanie związane z prywatyzacją Ciechu. CBA otrzymało zlecenie od prokuratury, by zwrócić się m. in. do mnie o wydanie sprzętu, który używałem pracując w ministerstwie skarbu i który po odejściu z MSP odkupiłem - podkreślił w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat prezes GPW Paweł Tamborski. Dodał, że sprawa nie dotyczy GPW.

InPost zadebiutował na warszawskiej giełdzie

Niezależny operator pocztowy InPost zadebiutował na rynku głównym warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. W pierwszej ofercie publicznej spółka sprzedała 42 proc. akcji - podał In Post we wtorek. Pierwsze notowania spółki na minusie.