Ropa naftowa najtańsza od 11 lat. To dobra wiadomość dla kierowców

Cena ropy naftowej Brent spadła poniżej 35 dolarów za baryłkęShutterstock

Ropa naftowa najtańsza od 11 lat. Kontrakty terminowe na ropę Brent na londyńskiej giełdzie towarowej spadłby w środę poniżej 35 dolarów za baryłkę. To efekt niepokojących danych płynących z Chin oraz gigantycznej nadpodaży surowca na światowych rynkach. Wpływ ne cenę surowca mają także informacje związane z napięciem miedzy Arabią Saudyjską a Iranem. Z takiego stanu rzeczy powinni cieszyć się kierowcy, bo to oznacza, że jeżeli ten trend utrzyma się to paliwo na stacjach powinno być jeszcze tańsze. Niskie ceny ropy naftowej to złe wiadomości dla państw, których budżety w dużej mierze składają się z dochodów uzyskiwanych ze sprzedaży surowca.

Cena ropy Brent w kontraktach na II 2016 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wynosiła w pewnym momencie 34,83 dolarów za baryłkę. Ale w środę taniała również ropa WTI, której minimum to 35,07 dol. za baryłkę.

Tak niskich cen surowca inwestorzy nie widzieli od ponad 11 lat, czyli od 1 lipca 2004 roku.

Coraz taniej

Tylko w ostatnich trzech dniach ropa naftowa straciła 5,5 proc. wartości. Wycena ropy naftowej spada, bo na światowych rynkach jest za dużo surowca. Gigantyczna nadpodaż sprawia, że niskie ceny utrzymują się już od ponad roku. Spadki pogłębiły dodatkowo złe wiadomości z Chin. W poniedziałek tamtejsze giełdy spadły o 7 proc. (później notowania wstrzymano - red.) po tym, jak ogłoszono, że Indeks PMI określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, spadł mocniej niż szacowano.

Informacja wywołała lawinę negatywnych reakcji na światowych rynkach - głębokie spadki odnotowały giełdy w Azji, Europie i USA.

Notowania ropy Brent w ostatnich 20 latachstooq

Mniejszy popyt

Wiadomość, że gospodarka Chin spowalnia kolejny kwartał z rzędu wpłynęła też na rynek ropy naftowej. Stało się tak dlatego, że gorsza koniunktura oznacza mniejsze zapotrzebowanie na ropę, a to z kolei oznacza, że na rynku będzie jeszcze więcej surowca, bo nie kupią go Chińczycy.

Drugim czynnikiem osłabiającym notowania ropy naftowej jest napięcie między Arabią Saudyjską i Iranem. Część ekspertów prognozuje, że utrzymanie konfliktu przełoży się na brak współpracy między państwami w ramach kartelu OPEC. A to może spowodować, że produkcja ropy w obu krajach nie będzie zmniejszona. Jej utrzymanie na dotychczasowym poziomie równa się z tym, że zapasy surowca będą rosły.

Z drugiej strony zaostrzenie konfliktu może doprowadzić do zablokowania Cieśniny Ormuz, przez którą z Iranu i Arabii Saudyjskiej, ale też z Kuwejtu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich w świat płynie ropa naftowa. Jeżeli by do tego doszło, to ceny surowca natychmiast poszybowałby w górę.

Złe wieści

Niskie ceny ropy naftowej to złe wiadomości dla państw, których budżety w dużej mierze składają się z dochodów uzyskiwanych ze sprzedaży surowca. Bowiem im niższa jego wartość, tym dochody niższe i większe trudności ze spięciem wydatków.

Wśród takich państw jest m.in. Rosja, która zmaga się ze spowolnieniem gospodarczym wywołanym także zachodnimi sankcjami gospodarczymi. Władze na Kremlu ustami wiceministra finansów Maxima Oreszkina już na początku grudnia ubiegłego roku ostrzegały, że jeśli cena baryłki ropy spadnie do 50 dolarów, to Rosja utraci 160 mld dolarów wpływów. Zaledwie dwa tygodnie później ropa kosztowała nie 50, a 40 dolarów. Obecne obniżki oznaczają zatem jeszcze większe kłopoty prezydenta Rosji Władimira Putina.

Zobacz. Ropa sięga dna, ale kierowcy chcą płacić mniej. Zatankujemy poniżej 3 zł?

Ropa sięga dna, ale kierowcy chcą płacić mniej. Zatankujemy poniżej 3 zł?
Ropa sięga dna, ale kierowcy chcą płacić mniej. Zatankujemy poniżej 3 zł?TVN24 BiS

Autor: msz/gry / Źródło: Reuters, tvn24bis.pl,

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Rząd Chin rozważa zwolnienie części towarów z USA z ceł w wysokości 125 procent - podały źródła Reutersa. Chiński resort spraw zagranicznych nie potwierdził tych informacji.

Wolta Pekinu. Zmiana podejścia w wojnie celnej

Wolta Pekinu. Zmiana podejścia w wojnie celnej

Źródło:
PAP

Prezydent Donald Trump przekazał w rozmowie z magazynem "Time", że umowy handlowe są oczekiwane za trzy do czterech tygodni. Zaznaczył, że USA prowadzą rozmowy z Chinami na temat umowy celnej, choć Pekin zaprzecza.

Donald Trump: uważam to za stratę

Donald Trump: uważam to za stratę

Źródło:
PAP

Rata kredytu z oprocentowaniem zmiennym na 500 tysięcy złotych może spaść nawet o ponad 700 złotych. Dlaczego? Instytucje finansowe spodziewają się, że wskaźnik WIBOR 3M za dziewięć miesięcy może wynieść tylko 3,64 procent. Wszystko przez gołębie głosy płynące z Rady Polityki Pieniężnej i banku centralnego. Pierwsze spadki rat mają się jednak pojawić już w przyszłym miesiącu - wynika z analizy Rankomat.pl. Z kolei w przypadku kredytów z oprocentowaniem stałym na spadek raty często trzeba będzie poczekać kilka lat.

Rata kredytu niższa o 700 złotych? Wszystkie oczy na kluczowy wskaźnik

Rata kredytu niższa o 700 złotych? Wszystkie oczy na kluczowy wskaźnik

Źródło:
tvn24.pl

W lutym 2025 roku Polacy byli drugą najliczniejszą grupą turystów z Unii Europejskiej na Maderze - podają lokalne władze. Rosnąca popularność wyspy sprawiła, że po raz pierwszy w historii Polacy zagłosują tam w wyborach prezydenckich.

Polacy pokochali tę wyspę. Zapadła ważna decyzja

Polacy pokochali tę wyspę. Zapadła ważna decyzja

Źródło:
PAP

Agencja Rozwoju Przemysłu chce przejąć spółkę Skarbu Państwa - Fabrykę Przewodów Energetycznych z siedzibą w Będzinie. Taką informację podał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Jest chętny na przejęcie fabryki, która "mocno podupadła"

Jest chętny na przejęcie fabryki, która "mocno podupadła"

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny wstrzymał na terenie całego kraju obrót produktem leczniczym o nazwie Clatra. Powodem jest stwierdzenie wady jakościowej. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Wszystkie serie leku wstrzymane w obrocie

Wszystkie serie leku wstrzymane w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

Choć sama kara Komisji Europejskiej dla Apple i Mety nie jest zaskoczeniem, to jej relatywnie niska wysokość wydaje się być związana z napięciami w relacjach transatlantyckich - oceniła Aleksandra Wójtowicz, analityczka do spraw cyfrowych Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM).

"Symboliczna" kara w wysokości pół miliarda euro

"Symboliczna" kara w wysokości pół miliarda euro

Źródło:
PAP

Rząd na posiedzeniu 6 maja zajmie się ułatwieniem procedury rozwodowej - przekazał w czwartek premier Donald Tusk podczas spotkania ze stroną społeczną w sprawie deregulacji. Według propozycji małżeństwo mógłby rozwiązać, po spełnieniu określonych warunków, urzędnik stanu cywilnego lub notariusz.

Szykują się zmiany w rozwodach

Szykują się zmiany w rozwodach

Źródło:
PAP

Kalifornia została czwartą co do wielkości gospodarką na świecie - oświadczył gubernator tego amerykańskiego stanu Gavin Newsom, cytowany w piątek przez stację BBC. W 2024 roku kalifornijski PKB wyniósł 4,10 bln dolarów. To więcej niż PKB Japonii, które wynosiło 4,01 bln dolarów.

Kalifornia wyprzedziła Japonię

Kalifornia wyprzedziła Japonię

Źródło:
PAP

To na pewno nie jest czas na takie zmiany - mówi prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Hanna Mojsiuk, odnosząc się do pomysłu wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy. - Przyjmując takie przepisy zakładamy po prostu, że firmy muszą pogodzić z się ze spadkiem efektywności produkcyjnej, czyli mniejszymi przychodami lub muszą zatrudnić dodatkowe osoby - dodała.

Mocna krytyka czterodniowego tygodnia pracy

Mocna krytyka czterodniowego tygodnia pracy

Źródło:
tvn24.pl

Koncern Apple planuje przenieść montaż wszystkich iPhone'ów sprzedawanych w USA z Chin do Indii już w 2026 roku - informuje gazeta "Financial Times". Decyzja ta wynika z zaostrzenia wojny handlowej między Pekinem a Waszyngtonem.

Chcą przenieść produkcję do innego kraju. Wszystko przez cła Trumpa

Chcą przenieść produkcję do innego kraju. Wszystko przez cła Trumpa

Źródło:
PAP

PKO BP, Bank Pekao, ING Bank Śląski, mBank, Nest Bank - te banki zaplanowały prace serwisowe w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach mogą pojawić się trudności z płatnościami online, a także płatnościami BLIK.

Utrudnienia dla klientów dużych banków

Utrudnienia dla klientów dużych banków

Źródło:
tvn24.pl

Rosnącą popularność elektronicznych rozliczeń z fiskusem "Twój e-PIT" bezwzględnie wykorzystują cyberprzestępcy - wynika z badania przeprowadzonego przez serwis ChronPESEL.pl i Krajowy Rejestr Długów. Oszuści podszywają się pod urzędy skarbowe, Ministerstwo Finansów czy Krajową Administrację Skarbową pod pretekstem zwrotu nadpłaty podatku. "Ich celem jest przejęcie milionów numerów PESEL" - alarmują autorzy raportu.

Wykorzystują gorący okres. "Celem jest przejęcie milionów numerów PESEL"

Wykorzystują gorący okres. "Celem jest przejęcie milionów numerów PESEL"

Źródło:
tvn24.pl

Za rządów PiS stadnina w Janowie Podlaskim straciła najlepsze konie i zasoby genetyczne - stwierdził wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak. Dodał, że odbudowa hodowli koni arabskich jest procesem, który zajmie kilka lat.

"Zamilknijcie na ten temat, bo ja nie wytrzymam takiej bezczelności"

"Zamilknijcie na ten temat, bo ja nie wytrzymam takiej bezczelności"

Źródło:
PAP

Szef francuskiego resortu gospodarki Eric Lombard ocenił, że Unia Europejska i USA są "jeszcze daleko od porozumienia" w sprawie ceł. Dodał jednak, że spotkania z amerykańskimi przedstawicielami są "ciepłe".

"Mamy nadzieję, że ten wpływ wewnątrz kraju popchnie administrację"

"Mamy nadzieję, że ten wpływ wewnątrz kraju popchnie administrację"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod oficjalne serwisy, takie jak Twój e-PIT, e-TOLL czy e-Urząd Skarbowy. Cyberprzestępcy próbują wyłudzić dane podatników za pomocą SMS-ów, e-maili i fałszywych stron.

"Apelujemy o wzmożoną ostrożność, zwłaszcza teraz". Resort ostrzega

"Apelujemy o wzmożoną ostrożność, zwłaszcza teraz". Resort ostrzega

Źródło:
PAP

- Na rynkach utrzymuje się nerwowość - uważa Hubert Stojanowski, dyrektor do spraw inwestycji klientów z Domu Inwestycyjnego Xelion. Jego zdaniem "sytuacja jest daleka od normalnej".

Nerwowo na rynkach. "To najgorszy możliwy scenariusz"

Nerwowo na rynkach. "To najgorszy możliwy scenariusz"

Źródło:
PAP

- Niszczymy markę, którą są USA - uważa prezes firmy inwestycyjnej Citadel Ken Griffin. Miliarder wcześniej wspierał Donalda Trumpa i przekazywał niezwykle hojne datki na kampanie republikanów - opisuje portal stacji CNN.

Najpierw wspierał, teraz krytykuje Donalda Trumpa. "Niszczymy tę markę"

Najpierw wspierał, teraz krytykuje Donalda Trumpa. "Niszczymy tę markę"

Źródło:
CNN

Jeżeli nadal trwałaby wojna celna i handlowa, to i w Polsce rozpocznie się większa fala drożyzny i inflacji. - Jeśli dwa słonie walczą, to trawa będzie zdeptana. Tą trawą jesteśmy my - stwierdził w rozmowie z tvn24.pl prof. dr hab. Bogdan Góralczyk, politolog, sinolog, dyplomata. - Czeka nas dużo niepewności - dodał Piotr Dzierżanowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

"Jeśli dwa słonie walczą, to trawa będzie zdeptana. Tą trawą jesteśmy my"

"Jeśli dwa słonie walczą, to trawa będzie zdeptana. Tą trawą jesteśmy my"

Źródło:
TVN24+

W najbliższym czasie para EUR/PLN może kolejny raz testować poziom 4,30 - uważa ekonomista Cezary Chrapek. Według niego na rynku długu możliwa jest korekta rentowności obligacji w górę.

"Jesteśmy już na tyle nisko, że trudno byłoby iść jeszcze niżej"

"Jesteśmy już na tyle nisko, że trudno byłoby iść jeszcze niżej"

Źródło:
PAP

Migranci to bardzo ważny czynnik, który stabilizuje sytuację gospodarczą - powiedział prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) Zbigniew Derdziuk w rozmowie z TVN24 BiS. Zwrócił uwagę, że cudzoziemcy zasilają składkami system emerytalny i wpływają na rozwój gospodarczy.

Prezes ZUS: to obciążenie będzie duże

Prezes ZUS: to obciążenie będzie duże

Źródło:
TVN24 BiS