Pieniądze

Pieniądze

Rozliczanie się z urzędem skarbowym nie musi być żmudne i skomplikowane. Już dawno przestało się ono kojarzyć z koniecznością wypełniania papierowych formularzy i stania w długich kolejkach, aby dostarczyć je fiskusowi osobiście. Z pomocą przychodzą bezpłatne programy i usługi dedykowane składaniu PIT-ów online, co bardzo przyspiesza proces zarówno rozliczenia, jak i przedstawiania deklaracji fiskusowi. Nie dziwi więc fakt, że z każdym rokiem zyskują na popularności.

Podatek od deszczu to rodzaj opłaty, która obowiązuje w polskim porządku prawnym od 2018 roku na mocy ustawy – Prawo wodne. Dotyczy ona nieruchomości o określonej wielkości, przy jednoczesnym procentowo zdefiniowanym wyłączeniu powierzchni biologicznie czynnej. Trwają prace nad ustawą, która w istotny sposób ma zwiększyć liczbę nieruchomości objętych podatkiem od deszczówki, jak i jego wysokość.

Spadki i darowizny otrzymywane od najbliższej rodziny podlegają całkowitemu zwolnieniu od podatku. Jednak jeżeli są one o większej wartości, pojawia się obowiązek złożenia formularza SD-Z2. Czym jest ten dokument i kiedy trzeba go składać? Czym grozi niezłożenie SD-Z2 w terminie?