Wniosek do unijnego komisarza ds. rolnictwa Phila Hogana o działania legislacyjne ws. umorzenia kar polskim producentom mleka przesłał po rozmowach w Brukseli minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel - podał w środę resort. Kary wynikają z przekroczenia limitów produkcji.
Nałożona na Polskę kara (opłata wyrównawcza) wyniosła 161,5 mln euro (ok. 660 mln zł). Jak podał resort rolnictwa, ponad 63 tys. polskich rolników zapłaciło już pierwszą ratę kar w łącznej wysokości ponad 253 mln zł.
Treść pisma
Wniosek ministra Jurgiela dotyczy możliwości umorzenia pozostałych dwóch rat przypadających na 30 września 2016 r. (ponad 193,5 mln zł) i 30 września 2017 r. (ponad 190 mln zł). Opłata wynosi 90,89 zł za 100 kg mleka ponad przysługujący limit. Od 1 kwietnia 2015 r. w UE zostało zniesione kwotowanie produkcji mleka. Według resortu rolnictwa w piśmie wystosowanym do komisarza Krzysztof Jurgiel podkreślił, że utrzymująca się trudna sytuacja na rynku mleka powoduje wymierny spadek opłacalności produkcji i zachwianie płynności finansowej wielu gospodarstw mleczarskich, a wprowadzone dotychczas mechanizmy wsparcia sektora mleczarskiego są niewystarczające i nie spowodowały oczekiwanej, znaczącej poprawy sytuacji na rynku.
Zdaniem Jurgiela ukierunkowana pomoc finansowa dla sektorów hodowlanych, których dotknęły zakłócenia na rynku, pozwala jedynie w minimalnym stopniu zrekompensować faktyczne straty poniesione przez rolników. Według komunikatu minister zwrócił także w liście uwagę, że cena skupu mleka w Polsce jest niższa od średniej ceny unijnej o ok. 10 proc. i jest jedną z najniższych w UE. Na przestrzeni 2014 r. cena skupu mleka została obniżona o blisko 17 proc.; w październiku br. wyniosła 116 zł/100 kg i jest o ponad 22 proc. niższa niż na początku 2014 r.
Zdaniem ministra trudna sytuacja producentów mleka w Polsce w 2015 r. została pogłębiona wskutek suszy, która spowodowała trudności w zabezpieczeniu odpowiedniej ilości pasz dla bydła i w konsekwencji wzrost kosztów produkcji, który będzie miał miejsce co najmniej do następnych zbiorów. Dlatego też tak trudnej sytuacji finansowej konieczność uregulowania przez producentów mleka opłaty karnej z tytułu przekroczenia kwot mlecznych jest dla gospodarstw mleczarskich nie do udźwignięcia. Jak wynika z komunikatu, szef polskiego resortu rolnictwa wskazał w piśmie, że zmiany, które umożliwiłyby umorzenie kar polskim producentom mleka, można wprowadzić w drodze zmiany rozporządzenia Komisji (WE) nr 595/2004, polegającej na dodaniu w art. 15 w ust. 1 po akapicie czwartym kolejnego akapitu, zgodnie z którym: "Państwa członkowskie mogą zdecydować o zaniechaniu poboru niewpłaconych do właściwego organu rat należnych kwot".
Jak zaznaczył, jeżeli jednak Komisja uzna takie rozwiązanie za niewłaściwe, Polska wnioskuje o wydanie rozporządzenia delegowanego Komisji, w oparciu o art. 219 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013, które stwarzałoby możliwość państwom członkowskim zaniechania poboru niewpłaconych do właściwego organu rat należnych kwot.
Spotkanie z komisarzem
Krzysztof Jurgiel spotkał się w poniedziałek w Brukseli z Hoganem, do którego zwrócił się m.in. ws. postulowanych przez Polskę dopłat do eksportu dla producentów wieprzowiny. Reakcja unijnego komisarza ds. rolnictwa na tę propozycję była jednak negatywna.
- Nie jestem zwolennikiem wprowadzania dopłat do eksportu, co postulowała polska delegacja, ponieważ już obserwujemy, że nawet jeśli ceny są trudne (dla rolników - PAP), to mamy wynoszący 3,2 proc. wzrost uboju w ostatnim roku - mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej Hogan.
W ocenie komisarza ds. rolnictwa, zanim wprowadzone zostaną nowe środki, należy najpierw poczekać, jak funkcjonują dotychczasowe programy.
Autor: mb / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock