Pieniądze

Pieniądze

"Niskopłacyzm", czyli na co narzekają Polacy

70 proc. pracujących Polaków narzeka na niskie płace, a jednocześnie 49 proc. z nich uważa, że perspektywy na znalezienie lepszego zatrudnienia w innej firmie zwiększają się dzięki regularnemu śledzeniu ofert pracy - wynika z raportu Pracuj.pl „Czas na zawodowe zmiany“.

UOKiK ma wreszcie prezesa

Premier Beata Szydło powołała w czwartek Marka Niechciała na stanowisko prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - poinformował UOKiK. Niechciał był już szefem Urzędu w latach 2007-2008.

Rynek z niepokojem czeka na decyzję Moody's. Nasze portfele mogą ucierpieć

W piątek 13 maja Polska znajdzie się pod lupą Moody's - jednej z największych agencji ratingowych na świecie. Jak na jej ocenę zareaguje rynek? W przypadku obniżenia ratingu może dojść do osłabienia złotego. To zła wiadomość dla zadłużonych w walutach obcych. Musimy się też liczyć z tym, że więcej zapłacimy za importowane produkty.

Minister wytykał gigantyczne pensje prezesów. Czy to się zmieniło?

"Skala pazerności" podczas rządów PO-PSL była "porażająca" - grzmiał z mównicy sejmowej minister skarbu państwa Dawid Jackiewicz, jednocześnie zwracając uwagę na ogromne odprawy prezesów "przekraczającego granice zdrowego rozsądku". - Przecięliśmy i zakończyliśmy ten niechlubny okres patologii - dodał. Postanowiliśmy zatem sprawdzić, jak sytuacja wygląda po objęciu rządów przez Prawo i Sprawiedliwość.

Trudniej o kredyt hipoteczny. Nieoczekiwane skutki ustawy o obrocie ziemią

Nowe przepisy miały uchronić rolników przed wykupem ziemi przez obcokrajowców i windowaniu jej cen. Tymczasem w praktyce rodzą nowe problemy - dostęp do kredytu na wybudowanie domu na działce rolnej został znacznie ograniczony. - Zmiany utrudniają akcję kredytową banków w przypadku inwestycji dotyczących nieruchomości rolnych - podkreśla Łukasz Szymański z Deloitte w rozmowie z TVN24BiS.

Kolejny SKOK na krawędzi. KNF zawiesza działalność Arki

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zawiesiła działalność Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo–Kredytowej Arka w Dąbrowie Górniczej oraz postanowiła wystąpić do sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości tej kasy - poinformowała KNF w środę w komunikacie.

Wojna z polisolokatami. "Jesteśmy w połowie drogi"

Jesteśmy w połowie drogi do rozwiązania problemu ubezpieczeń z elementem inwestycyjnym - mówi wiceprezes UOKiK Dorota Karczewska. Urząd zakończył niedawno ostatnie z postępowań wobec towarzystw ubezpieczeniowych i będzie monitorował ich praktyki.

Prześwietlamy oświadczenia majątkowe członków rządu

Premier Beata Szydło jest liderką oszczędzania, minister finansów Paweł Szałamacha królem obcych walut, a wicepremier Mateusz Morawiecki odda pieniądze z dywidend na cele charytatywne. Portal tvn24bis.pl prześwietla oświadczenia złożone przez członków rządu.

Gdy komornik zajmie 500 plus. Podpowiadamy, co zrobić

Komornicy nie mają prawa do zajmowania pieniędzy z programu Rodzina 500 plus. Jaka jest praktyka, pokazała głośna sprawa Sylwii Dawidowskiej z Rzucewa, matki sześciorga dzieci, która nie mogła wypłacić świadczenia z konta zajętego przez egzekutora. Podpowiadamy co zrobić, by uchronić się przed podobnymi problemami.

Kredyty frankowe przed sądem. Banki czekają masowe pozwy?

Przed długim weekendem majowym Sąd Rejonowy w Warszawie wydał precedensowy wyrok w sprawie frankowicz kontra mBank. Sąd uznał, że jego kredyt nie jest frankowy, tylko złotowy - tak jakby od początku został zaciągnięty w polskiej walucie. To pierwsze tego typu korzystne rozstrzygnięcie dla kredytobiorcy. Furtkę do ubiegania się o zwrot nadpłaconych pieniędzy dało orzeczenie Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK) w 2010 roku. SOKiK uznał, że klauzule w umowach, dające bankowi swobodę ustalania wysokości kursu, po jakim przeliczane są kredyty i raty kredytów denominowanych i indeksowanych do franka szwajcarskiego, są niedozwolone.

Frankowicz kontra bank. "Wyrok sądu sygnałem dla polityków"

Taki wyrok jest o tyle potrzebny, że może być wykorzystany dla pokazania osobom decydującym na szczeblu politycznym, że te umowy były nielegalne w sensie prawnym - mówiła w programie "Biznes dla Ludzi" Barbara Garlacz, radca prawny z kancelarii Harvest Legal House. Kilka dni temu Sąd Rejonowy w Warszawie wydał precedensowy wyrok w sprawie frankowicz kontra bank, w którym rację przyznał klientowi.

Niższe świadczenia dla ciężarnych. Przez urzędników?

Inspektorzy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych coraz głębiej zaglądają do portfeli kobiet, które podpisują umowę o pracę, będąc w ciąży. ZUS sprawdza, czy ich wynagrodzenie nie jest zbyt wysokie i czy czas, jaki mija pomiędzy zatrudnieniem danej osoby a rozwiązaniem jest krótki. Jeśli kontrolerzy uznają, że doszło do naruszenia przepisów, mogą obniżyć zasiłek macierzyński.

Frankowicz wygrał przed sądem. "Daleko idące skutki"

W tej sprawie problem dotyczył tego, że najczęściej banki jednostronnie ustalały wartość waluty, po jakiej klient ma kupować franki. Było to niekorzystne dla klientów i sąd to właśnie potwierdził w tym wyroku - powiedział w TVN24 BiS Piotr Czublun z Kancelarii Radców Prawnych Czublun i Trębicki. Skomentował w ten sposób precedensowy wyrok Sądu Rejonowego w Warszawie.

Nowela PiS ustawy o zielonej energetyce. "Przełomowa: idzie na przekór trendom europejskim"

Nowela o OZE, której projekt właśnie złożyli w Sejmie posłowie PiS, to zły sygnał dla energetyki obywatelskiej, a dobry dla koncernów energetycznych - mówi ekspert do spraw energetyki Wojciech Jakóbik. Co ciekawe, w uzasadnieniu do projektu pojawiła się informacja, że organizacje ekologiczne popierają projekt. A te odpowiadają, że oceniają negatywnie proponowane rozwiązania.

Przegląd prasy: Precedensowy wyrok. Frankowicz wygrał z bankiem

To pierwszy taki wyrok. Sąd przyznał 18 961,73 zł rekompensaty frankowiczowi i uznał, że jego kredyt nie jest frankowy, tylko złotowy - tak jakby od początku został zaciągnięty w polskiej walucie. W dodatku ma być spłacany według niskiej stawki LIBOR plus marża. A to oznacza, że sektor bankowy ma się czego obawiać.

"Duże pieniądze to duże kłopoty". Psycholog ostrzega zwycięzców

Trzy osoby trafiły "szóstkę" wygrywając w rekordowej kumulacji Lotto ponad 19 mln zł. Kto z nas nie marzy o takiej szybkiej fortunie? Do wyjątków nie należą jednak historie osób, które po wygranej popadły w długi. - Duże pieniądze to duże kłopoty dla osób, które nie są do tego przyzwyczajone - podkreśla w TVN24 BiS psycholog Joanna Heidtmann. Ekspertka podkreśla bowiem, że "duże pieniądze paradoksalnie też wymagają pracy".

Kumulacja w Lotto. Zanim skreślisz numerki

60 mln złotych - tak gigantyczną kwotę będzie można wygrać w sobotniej kumulacji w Lotto. To niemalże tyle, ile roczne zarobki najlepszego polskiego piłkarza Roberta Lewandowskiego.

Polska zawyżała wzrost PKB? Wątpliwości wokół sukcesu nad Wisłą

Polska w ostatnich latach była postrzegana jako zielona wyspa, która suchą stopą przeszła przez kryzys finansowy w latach 2008-2009. Jednak międzynarodowy zespół ekspertów z think tanku Capital Economics podważa polskie dane. Według nich, błędne obliczenia wskaźnika inflacji sprawiły, że wzrost PKB w Polsce przez ostatnią dekadę były zawyżony - pisze "Financial Times".