Pieniądze

Pieniądze

Ponad 30 zł za godzinę. Chcą wyższej płacy, ale nie zakazu pracy w niedzielę

Zamiast "bezproduktywnej dyskusji nad handlem w niedzielę" chcą walki o godną pracę. Związkowcy z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych zwrócili się z apelem do rządu o zakończenie prac nad propozycją Solidarności i zajęcie się tematem wynagrodzeń pracowników. "Chcemy, aby wynagrodzenie za każdą pracę w niedzielę było co najmniej 2,5 razy wyższe niż za pracę w dni powszednie" - czytamy w komunikacie przesłanym tvn24bis.pl przez OPZZ.

"Lex Szyszko" z podpisem prezydenta. Sprawdź, co się zmieni

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o ochronie przyrody, która zaostrza obowiązujące od początku roku liberalne prawo dot. wycinki drzew na prywatnych gruntach. W pewnych przypadkach, by wyciąć drzewo trzeba będzie wcześniej uzyskać zgodę w gminie.

Przegląd prasy. Nadciąga rewolucja podatkowa i koniec PIT i CIT

Kto ma pensję, będzie płacił inny podatek niż przedsiębiorca. Zyski kapitałowe będą opodatkowane jeszcze inaczej - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". Według jej informacji, przepisy o podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych zostaną zastąpione trzema osobnymi ustawami.

Trudny poranek klientów mBanku. Przerwa w dostępie do kont

Do godziny 6:30 w niedzielę miała trwać przerwa techniczna w mBanku, ale nieoczekiwanie się przedłużyła. Klienci nie mieli dostępu do swoich kont ani przez internet, ani przez aplikację. Zgłaszali też problemy z płatnościami, jak jednak zapewnił mBank, "mogą swobodnie korzystać z kart". Ostatecznie, kilka godzin po czasie, udało się przywrócić pełen dostęp usług.

Sejm ulżył właścicielom nieruchomości. Zmiany w podatku

Sejm znowelizował w czwartek ustawę o podatku rolnym. Ogranicza ona zasadę solidarnej odpowiedzialności właścicieli nieruchomości za zapłatę podatku rolnego lub podatku od nieruchomości. Obecnie osoba, która jest współwłaścicielem nieruchomości wraz z gminą lub Skarbem Państwa, musi zapłacić kwotę liczoną od całej posesji.

Wyższa pensja minimalna. Kolejny głos "za"

Za szybszym wzrostem wynagrodzeń pracowników budżetówki oraz kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę opowiedziało się prezydium OPZZ w stanowisku przyjętym we wtorek. Podwyżka wynagrodzeń powinna napędzać wzrost gospodarczy w Polsce - zaznaczyła centrala związku.

Ceny roamingu do poprawki. Operator zapowiada nową ofertę

Od 15 czerwca osoby podróżujące po UE powinny móc telefonować, esemesować i korzystać z internetu bez żadnych dodatkowych opłat, uiszczając jedynie stawki krajowe za połączenie. Nie wszyscy operatorzy komórkowi w Polsce dostosowali jednak swoje cenniki do nowych regulacji, co nie uszło uwadze unijnym urzędnikom i polskim regulatorom. Jeden z operatorów - Play zapowiedział teraz "nową ofertę roamingową".

Euro w Polsce już za kilka lat? Oświadczenie Komisji Europejskiej

To nieporozumienie - w ten sposób wiceszef Komisji Europejskiej do spraw euro Valdis Dombrovskis odniósł się do informacji "Frankfurter Allgemeine Zeitung". W poniedziałek rano dziennik poinformował, że Komisja Europejska chce do 2025 roku wprowadzić wspólną walutę euro we wszystkich 27 krajach Unii Europejskiej, powołując się na stanowisko Dombrovskisa i Pierre'a Moscoviciego.

Uzbrojony w kalkulator. Zagubionym odpowie na pytanie, ile dostaną na emeryturze

Doradca emerytalny przygotuje prognozę wysokości świadczenia i przybliży obywatelowi, w jaki sposób skorzystać z prawa do emerytury – zapowiedział wiceminister rodziny i pracy Stanisław Szwed podczas spotkania w ramach kampanii dotyczącej zmian w systemie emerytalnych. Doradcy będą działać od 1 lipca w placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w całym kraju.

Ma być łatwiej z podatkami. Sprawdź, jak ma wyglądać nowa procedura

Szykuje się uproszczenie procedur podatkowych. Od czerwca podatnicy kwestionujący niekorzystne dla nich interpretacje, nie będą musieli wzywać organu do usunięcia naruszenia prawa. Zamiast tego, interpretację będą mogli zaskarżyć bezpośrednio do sądu - wyjaśnia doradca podatkowy z Crido Taxand, Amelia Górniak. Aktualne przepisy nie przewidują trybu odwoławczego w przypadku otrzymania niekorzystnej interpretacji.

Nawet 9 złotych za butelkę wody. Na lotnisku ma być taniej

Warszawskie Lotnisko Chopina deklaruje, że udostępni pasażerom wodę butelkowaną w przystępnej cenie oraz umożliwi dostęp do źródeł bezpłatnej wody pitnej - wynika z odpowiedzi na poselską interpelację, której udzielił prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Marek Niechciał.

Rząd chce zaskoczyć skalą podwyżki. Minimalna płaca przebije dwa tysiące złotych

Rozpoczęły się negocjacje stawki minimalnej, jaka będzie obowiązywała w 2018 roku. Punktem wyjścia jest podniesienie miesięcznego minimalnego wynagrodzenia do 2050 zł, ale rząd zapowiada, że tegoroczna podwyżka będzie wyższa, niż wynika to ze wskaźników ekonomicznych. Poinformował o tym przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.

SKOK-i tracą coraz więcej. Wynik kas na dużym minusie

40 spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych prowadzących działalność na koniec 2016 roku wykazało łącznie stratę 118,5 milionów złotych - kilkakrotnie większą niż rok wcześniej - wynika z raportu Komisji Nadzoru Finansowego. Na koniec 2015 roku te same kasy wykazały łącznie stratę netto w wysokości 24,7 milionów złotych.