Rada Polityki Pieniężnej postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie - poinformowano we wtorkowym komunikacie. Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński podtrzymał, że stopy procentowe powinny pozostać bez zmian do końca 2018 roku. Dodał, że ostatnie dane makroekonomiczne umocniły go w tym przekonaniu.
- Te dane, które dziś prezentujemy w żadnej mierze nie powodują zmiany mojego stanowiska, spodziewam się i oczekuję, że do końca 2018 roku stopy procentowe pozostaną na dotychczasowym poziomie, jeśli rzeczywistość będzie bliska projekcji - powiedział Glapiński na konferencji po posiedzeniu RPP. - Obecne dane nie zmieniają tego punktu widzenia, wręcz przeciwnie - umacniają moje widzenie stóp procentowych w przyszłym roku, co nie znaczy, że inni członkowie Rady muszą je podzielać - dodał.
RPP zdecydowała, że stopa referencyjna pozostanie w wysokości 1,50 proc., stopa lombardowa 2,50 proc., stopa depozytowa 0,50 proc., a stopa redyskonta weksli 1,75 proc.
Ostatni raz RPP obniżyła stopy procentowe w marcu 2015 roku, obcinając wtedy wszystkie o 50 punktów bazowych.
Inflacja w pobliżu celu
Rada w opublikowanym we wtorek komunikacie ocenia, że w horyzoncie projekcji inflacja utrzyma się w pobliżu celu inflacyjnego. Przyznała, że "roczna dynamika cen konsumpcyjnych wzrosła w listopadzie do 2,5 procent". "Głównym czynnikiem podwyższającym inflację jest wysoka dynamika cen żywności oraz wyraźnie wyższa niż w poprzednich latach dynamika cen energii. Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii pozostaje niska" - głosi komunikat. Także dynamika wynagrodzeń, według RPP, "w całej gospodarce utrzymała się na stabilnym poziomie w trzecim kwartale", a "dynamika jednostkowych kosztów pracy obniżyła się, pomimo przyspieszenia wzrostu płac w sektorze przedsiębiorstw".
Jakie prognozy
Decyzja ws stóp procentowych jest zgodna z konsensusem PAP - wszyscy ankietowani wcześniej ekonomiści (20) oczekiwali, że na grudniowym posiedzeniu RPP utrzyma dotychczasowy poziom stóp procentowych NBP. Wszyscy ankietowani spodziewają się, że stopa referencyjna będzie nadal wynosiła 1,50 proc. na koniec drugiego kwartału 2018 roku. W listopadzie taki scenariusz prognozowali również wszyscy ekonomiści. Większość ekonomistów, 11 z 20, spodziewa się, że stopa referencyjna pozostanie na niezmienionym poziomie również na koniec trzeciego kwartału 2018 roku. Jednocześnie, jedynie dwóch ekonomistów spodziewa się, że stopy pozostaną na obecnym poziomie do końca 2018 roku.
Wpływ na raty kredytów
Stopa referencyjna, ustalana przez Radę Polityki Pieniężnej, jest na historycznie niskim poziomie (1,5 proc.) i nie zmieniła się od 2015 roku. Wydłuża się zatem okres, w którym Polacy mogą cieszyć się tanimi kredytami.
Ewentualna zmiana może mieć ogromne dla gospodarstw domowych. I w sposób zauważalny ograniczyć możliwości nabywcze kredytobiorców. Dla niektórych zadłużonych może oznaczać nawet problemy z obsługą rat.
Autor: mb//dap / Źródło: tvn24bis.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock