Pieniądze

Pieniądze

Inwestorzy ciągną nad Wisłę. "Jesteśmy na wznoszącej"

Wartość napływających do Polski inwestycji, ich liczba oraz tworzonych dzięki nim miejsc pracy wzrosła o około 5 procent, a rok 2016 był pod tym względem rokiem rekordowym - powiedział we wtorek prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Tomasz Pisula.

Po tych uczelniach zarabia się najwięcej. Absolwenci dostają nawet 10 tysięcy złotych

Edukacja to świetna inwestycja, a liczby to potwierdzają. Mediany wynagrodzeń magistrów z blisko 30 polskich uczelni są znacznie wyższe od mediany wynagrodzeń w Polsce. Oto przygotowany przez firmę Sedlak&Sedlak ranking szkół wyższych, po których zarabia się najlepiej. Na pierwszym miejscu znalazła się znana warszawska uczelnia handlowa, ale tuż za nią znajdują się uczelnie techniczne z wielu polskich miast.

Drogie OC dzieli prawników i ubezpieczycieli. Pokryje straty po "latach wojny cenowej"

Firmy zrzeszone w stowarzyszeniu Pomoc Poszkodowanym - Ogólnopolska Izba Pośredników i Przedstawicieli Firm Odszkodowawczych odzyskały dla swoich klientów ponad miliard złotych. Jak ocenia prezes stowarzyszenia mec. Joanna Smereczańska-Smulczyk, nie jest to jednak przyczyną drastycznych podwyżek OC, a jedyną racjonalną przesłanką jest "chęć pokrycia strat odnotowanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe w latach wojny cenowej".

Państwo chce namierzać wyłudzaczy VAT. I zyskać 32 miliardy złotych

Budżet państwa może zyskać ponad 32 miliardów złotych w ciągu 10 lat dzięki usprawnieniu identyfikacji wyłudzających VAT. Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywania sektora finansowego dla wyłudzeń skarbowych.

OC bije po oczach. Branża domaga się nowych regulacji

Drogie OC to dla wielu kierowców to spory problem. Choć podwyżek, które obserwowaliśmy szczególnie w ubiegłym roku, można było spodziewać się od wielu lat. Zdaniem części ekspertów za ten trend odpowiadają również firmy, które pomagały Polakom w pozyskiwaniu wyższych odszkodowań. Według przedstawicieli branży ubezpieczeniowej działalność tych ostatnich powinna być regulowana odpowiednimi przepisami. Rozmawiali o tym goście programu "Bilans" w TVN24 BiS.

Podwyżki dla nauczycieli. Minister przygotowuje plan

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska zapowiedziała w poniedziałek w Rzeszowie, że w kwietniu razem z premier Beatą Szydło poinformuje o podwyżkach dla nauczycieli i przedstawi harmonogram ich wprowadzenia.

Prezes PZU mówi, dlaczego rosną koszty OC. Tę działalność "trzeba uregulować"

Od kwietnia stawka ubezpieczenia komunikacyjnego może być zależna od tego, jak dużo i w jaki sposób kierowca jeździ samochodem. Taką nowość wprowadzi firma Link4 należąca do PZU. - Na dzisiaj nie przewidujemy podwyżek cen polis. Uważam jednak, że trzeba uregulować działalność kancelarii odszkodowawczych - powiedział prezes PZU Michał Krupiński.

Raport: grozi nam lawinowy wzrost emerytur minimalnych

Obniżenie wieku emerytalnego spowoduje lawinowy wzrost emerytur minimalnych - alarmuje Instytut Badań Strukturalnych. Spora grupa zwłaszcza starszych kobiet będzie żyła w ubóstwie. Niepokojąco wygląda też prognoza dla osób młodych - około 70 proc. roczników urodzonych na przełomie lat 80. i 90 może liczyć tylko na najniższą emeryturę, obecnie to jest tysiąc złotych. Zdaniem ekspertów, by sfinansować emerytów konieczne wydaje się podniesienie podatków, czy obcięcie wydatków publicznych, np. na służbę zdrowia.

Kobiece sposoby na niepłacenie. Jak Polki nabierają speców od długów

Kobiety stanowią ok. jedną trzecią dłużników w Polsce i odpowiadają za co czwartą złotówkę długu wpisanego do Krajowego Rejestru Długów. Według windykatorów z kobietami-dłużnikami rozmawia się trudniej niż z mężczyznami. Aby nie zapłacić zaciągniętych i niespłaconych przez nie zobowiązań, kobiety potrafią nawet udawać własną śmierć.

Szwajcaria broni kursu franka. Ale zbierają się nad nim czarne chmury

W tym roku na rynku walutowym zajdą istotne zmiany - uważa Janusz Szewczak, zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Finansów Publicznych. - Szwajcarzy na obronę własnej waluty wydają setki miliardów franków. W obawie o to, że pieniądze z banków szwajcarskich wyjadą do USA, gdzie jest korzystniejsze oprocentowanie, będą musieli wykonać jakiś ruch z podniesieniem swoich stóp - ocenia.

Obwodnice i drogi ekspresowe. Unia odkręciła kurek z euro na polskie inwestycje

Dwa i pół miliarda złotych unijnego dofinansowania trafi na pięć projektów drogowych i jeden związany z zakupem sprzętu dla policji. Inwestycje te obejmują wybudowanie około 140 kilometrów nowych dróg w całości prawie dróg ekspresowych. Są to dwa odcinki drogi szybkiego ruchu S5, jeden odcinek drogi S8 oraz dwie obwodnice.

"Za stary na kasę, czyli zatrudnimy osobę do 45 lat na stanowisko..."

"Zatrudnimy osobę do 45 lat na stanowisko..." - Robert Stanilewicz w nowym cyklu "3...2...1..." analizuje, jak naprawdę wygląda sytuacja na rynku pracy w Polsce. Wyjaśnia także, na czym polegało zamieszanie wokół informacji o liczbie potencjalnych pasażerów, których obsługiwać ma w przyszłości Centralny Port Lotniczy. Dodatkowo próbuje odpowiedzieć na pytanie, co stanie się, gdy część pieniędzy z Otwartych Funduszy Emerytalnych trafi na Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego.

Chcą zachęcić Polaków do oszczędzania. Zmiany w Otwartych Funduszach Emerytalnych

Bardzo istotnym elementem zmian w Otwartych Funduszach Emerytalnych jest zachęcenie Polaków do tego, aby zadeklarowali dodatkowe oszczędności, po to, aby upowszechnić III filar - mówił w programie "Bilans" prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Jak dodał wszystkie oszczędności emerytalne zgromadzone w III filarze stanowią zaledwie 1 procent Produktu Krajowego Brutto. Zmiany w systemie emerytalnym zakładają, że 25 procent środków zgromadzonych w OFE trafi do Funduszu Rezerwy Demograficznej, a jednocześnie ich wartość zostanie zewidencjonowana na subkontach prowadzonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Reszta aktywów ma zostać przekazana na Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego.

Proces frankowiczów przeciw dużemu bankowi. Jest decyzja sądu

Sąd Apelacyjny w Łodzi oddalił zażalenie mBanku na decyzję tamtejszego sądu okręgowego, który w grudniu ubiegłego roku zdecydował, że będzie postępowanie grupowe frankowiczów przeciw bankowi. O tej decyzji poinformował w czwartek pełnomocnik frankowiczów Iwo Gabrysiak. Bank w odpowiedzi przesłanej tvn24bis.pl poinformował, że będzie mógł odnieść się do argumentacji Sądu Apelacyjnego po otrzymaniu postanowienia na piśmie.

Pieniądze dla pośredników kredytowych. Trzy poprawki Senatu

KNF będzie miała pół roku zamiast 30 dni na rejestrację pośredników kredytowych - taką poprawkę do ustawy o kredycie hipotecznym zaproponowała senacka komisja. Mimo apelu KNF senatorowie nie zdecydowali się na wprowadzenie zakazu wynagradzania pośredników przez kredytodawców.