Najnowsze

Najnowsze

Dobra konsumpcyjne – co to jest? Definicja i przykłady

Dobra konsumpcyjne to artykuły lub towary, które mają zaspokajać potrzeby człowieka. Dzieli się je na dobra trwałego i nietrwałego użytku. W ramach rynku dóbr konsumpcyjnych mogą być one sprzedawane, wymieniane, a niektóre mogą być także brane w leasing.

Chorobowe w ciąży – komu przysługuje, w jakiej wysokości i kto płaci za zwolnienie lekarskie w ciąży

Chorobowe w ciąży, czyli zwolnienie lekarskie w ciąży i wypłata zasiłku chorobowego, przysługuje kobiecie objętej przez określony czas ubezpieczeniem chorobowym. Zasady przyznawania chorobowego w ciąży oraz wypłaty zasiłku chorobowego zależne są m.in. od formy zatrudnienia ciężarnej. Wyjaśniamy, kiedy można iść na chorobowe w ciąży, ile wynosi L4 w czasie ciąży i kto wypłaca zasiłek.

Zadaniowy czas pracy: na czym polega i dla kogo jest korzystny

Zadaniowy czas pracy to system, w którym pracownik samodzielnie ustala harmonogram pracy, a pracodawca rozlicza go nie z czasu pracy, a z wykonania zadań, które mu powierzył. W praktyce oznacza to, że pracownik w zadaniowym czasie pracy nie musi pracować przez osiem godzin dziennie, liczy się wykonanie zadania, a nie czas mu poświęcony. Termin wykonania powierzonego mu zadania pracownik ustala z pracodawcą. 

Deflacja - co to jest, przyczyny, skutki

Podczas deflacji można za tę samą kwotę kupić więcej towarów, ale w dłuższej perspektywie staje się to niebezpieczne dla gospodarki. Zjawisko deflacji w Polsce było odnotowywane w latach 2014-16.

Zmiana stanowiska pracy – prawa i obowiązki pracownika oraz pracodawcy

Zmiana stanowiska pracy jest możliwa zarówno z inicjatywy pracodawcy, jak i na wniosek pracownika. Trzeba jednak pamiętać, że podpisując umowę o pracę, pracownik zobowiązał się do wykonywania określonego rodzaju pracy, na określonym stanowisku i za określone wynagrodzenie. By móc to zmienić, trzeba spełnić wiele warunków.

Asystent rodziny – kiedy jest przydzielany rodzinie i jakie są jego zadania

Asystent rodziny wspiera rodzinę doświadczającą trudności w opiece i wychowaniu dzieci. Asystent rodziny pomaga nie tylko w problemach wychowawczych, ale też w codziennym funkcjonowaniu rodziny. Celem jego pracy jest udzielenie takiego wsparcia rodzinie, by mogła samodzielnie opiekować się dziećmi i je wychowywać oraz rozwiązywać codzienne trudności.

Emerytura pomostowa – komu przysługuje i na jakich warunkach

Emerytura pomostowa to wcześniejsza emerytura przysługująca pracownikom wykonującym pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. O tym, komu przysługuje emerytura pomostowa i jakie warunki lub charakter pracy uznawany jest za szczególny, stanowi ustawa o emeryturach pomostowych.