TVN24 Biznes | Ze świata

Parlament Europejski za przedłużeniem okresu zniesienia opłat za roaming

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
/dap
Źródło:
PAP
Cieszyński o zmianach dla użytkowników telefonicznych kart prepaid (materiał z 2021 roku)
Cieszyński o zmianach dla użytkowników telefonicznych kart prepaid (materiał z 2021 roku)TVN24
wideo 2/3
TVN24Cieszyński o zmianach dla użytkowników telefonicznych kart prepaid

Zniesienie opłat roamingowych w Unii Europejskiej ma być przedłużone o 10 lat. W czwartek opowiedział się za tym Parlament Europejski. Za połączenia zagraniczne w roamingu na terenie Unii Europejskiej wciąż będziemy płacić tyle samo, ile za krajowe.

Przepisy muszą teraz jeszcze zostać formalnie zatwierdzone przez Radę Unii Europejskiej.

Zakaz obniżania jakości usług roamingowych

W czwartkowym komunikacie Parlament Europejski podkreślił, że program znoszący dopłaty do roamingu w sieciach komórkowych miał pierwotnie wygasnąć 30 czerwca 2022 r. Jednak - co uzgodniano już w zeszłym roku - użytkownicy telefonów komórkowych będą mogli nadal wykonywać połączenia na takich samych zasadach, jak dotychczas.

Oznacza to, że dzwoniąc w roamingu na terenie UE nie poniesie się żadnych dodatkowych opłat.

Użytkownicy będą też mieli prawo do takiej samej jakości i szybkości połączenia komórkowego za granicą, jak w kraju. "Podczas negocjacji z Radą posłowie uzyskali zapis w nowych przepisach zakazujący praktyk, które obniżają jakość usług roamingowych (np. poprzez zmianę połączenia z 4G na 3G)" - czytamy.

Limit hurtowych opłat roamingowych

Hurtowe opłaty roamingowe - czyli opłaty, jakie operatorzy pobierają od siebie nawzajem, gdy ich klienci korzystają z innych sieci - zostaną ograniczone do 2 euro za gigabajt (od 2022 r.) i będą stopniowo obniżane do 1 euro w 2027 r.

Jeśli konsumenci przekroczą limity określone w umowie podczas korzystania z roamingu, wszelkie dodatkowe opłaty nie będą mogły być wyższe niż hurtowe pułapy roamingowe.

Autor:/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości