Najnowsze

Najnowsze

Reaktywacja komisji - reaktywacja sporu

Platforma Obywatelska złoży w piątek wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie reaktywowanej bankowej komisji śledczej. Zdaniem PO znowelizowana ustawa o komisji narusza te same artykuły Konstytucji, co poprzednio. Pierwsze po przerwie posiedzenie komisji zaplanowano na wtorek.

Rząd chce odzyskać pieniądze z LFO

61 mln zł utraconych przez Skarb Państwa w aferze związanej z budową Labolatorium Frakcjonowania Osocza jest do odzyskania. Tak przynajmniej twierdzi wiceminister finansów Katarzyna Zajdel-Kurowska, która mówiła dziś w Sejmie o działaniach swojego resortu w tej sprawie.

Norwegia nie wejdzie do kartelu

Norwegia - trzeci największy eksporter gazu ziemnego na świecie - nie przyłączy się do gazowego kartelu tworzonego podczas trwającego właśnie w Katarze VI Forum Państw Eksporterów Gazu.

Może powstać OPEC bis

Importerzy gazu są coraz bardziej zaniepokojeni. Już niedługo mogą się bowiem spełnić ich najczarniejsze sny - znaczny wzrost cen tego surowca. Wszystko to przez plany utworzenia międzynarodowej organizacji eksporterów tego surowca na wzór OPEC.

Reforma... do zreformowania

Rząd zapowiada uzdrowienie finansów publicznych i 10 mld zł oszczędności w budżecie w ciągu dwóch lat. Eksperci twierdzą jednak, że chociaż reforma zmierza ku lepszemu administrowaniu naszymi pieniędzmi, to nie wprowadza sensownych rozwiązań w ograniczaniu wydatków państwa.

Lepiej kupować u deweloperów

Budujący domy na własną rękę nie będą płacili niższej stawki VAT. Przyjęta wczoraj przez rząd definicja budownictwa społecznego wymaga, by budowę mieszkań i domów zlecić firmom, które wystawią nam fakturę za usługę.

Najszersza definicja w Europie?

Minister finansów twierdzi, że obniżona stawka VAT obejmie prawie całe budownictwo. A eksperci wskazują, że definicja budownictwa społecznego, która niższą stawkę zapewnia - powinna objąć także domy budowane systemem gospodarczym.

Budownictwo społeczne zdefiniowane

Rząd zaakceptował definicję budownictwa społecznego. Wciąż jednak nie znamy niuansów zawartych w przepisach - komunikat Centrum Informacyjnego rządu nie wychodzi poza to, co już było znane z zapowiedzi - i przecieków...

Rząd zastanawia się nad VAT-em na mieszkania

Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu ma zatwierdzić definicją budownictwa społecznego, opracowaną przez resorty budownictwa i finansów. Pozwoli ona zachować obniżoną stawkę podatku VAT na mieszkania i domy także po 2007 r.

Polski biznes z brytyjskim kredytem

Brytyjskie banki chcą przyciągnąć polskich biznesmenów. Z myślą o nich przygotowują polskojęzyczne oferty skierowane do imigrantów, który chcą założyć na Wyspach własną firmę.

Sejm nie zajmie się dziś wykupem mieszkań

Ok. 900 tys. polskich rodzin stoi przed szansą wykupienia swoich mieszkań spółdzielczych na bardzo dogodnych warunkach, nawet za kilkanaście złotych. Na ostateczną decyzję posłów o takiej możliwości będą musieli jeszcze poczekać. Sejm, wbrew zapowiedziom, nie będzie głosował dziś nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

Będzie tani LOT za ocean?

Narodowy przewoźnik ma rok na przygotowanie strategii, która pozwoli mu przetrwać i zarabiać wśród nowych konkurentów, którzy wejdą na rynek w 2008 roku. Eksperci radzą, żeby się pospieszył - donosi "Gazeta Prawna".

Premier promuje Expo 2012

- Mam nadzieję, że organizacja Expo 2012 będzie dla nas korzystna - powiedział J. Kaczyński na wspólnej konferencji z ministrem kultury i prezydentem Wrocławia. - Polska tego potrzebuje, by stawać się w świecie coraz bardziej znana - dodał.

Potanieją loty za Atlantyk

Ministrowie Unii Europejskiej otworzyli niebo nad Atlantykiem. Lotnicze bilety do Stanów Zjednoczonych mogą potanieć nawet o 1/3, mniej będzie przesiadek w podróży.

Powstanie gigant bankowy

Brytyjski bank Barclays jest coraz bliżej przejęcia potężnego rywala, największego holenderskiego banku ABN Amro. Brytyjczycy zdecydowali się właśnie na przeniesienie swoje głównej siedziby z Londynu do Amsterdamu.

Play gra z klientem

Wejście na rynek czwartego operatora miało być ważnym dniem dla klientów sieci komórkowych. - To oni będą zwycięzcami - zapowiadał szef Play'a Chris Bannister. Jednak lektura regulaminu usług Play powoduje, że owo zwycięstwo nabiera gorzkiego smaku - pisze Gazeta Prawna.

Premier: damy wolność gospodarce

W gmachu warszawskiej Giełdy premier zaprezentował pierwszą część tzw. Pakietu Kluski - sztandarowego zestawu zmian prawnych, które mają ułatwić zakładanie i prowadzenie firm. Jego nazwa pochodzi od nazwiska biznesmena, który po szykanach urzędników skarbowych niesłusznie trafił do aresztu.

"Play" już w grze

Czy to będzie ostra gra czy tylko ostre zagranie? Dziś oficjalnie ruszyła sieć Play, należąca do czwartego na polskim rynku telekomunikacyjnym operatora komórkowego - firmy P4.

Play wchodzi do gry

Po prawie dwóch latach od otrzymania licencji, operator P4 uruchamia sieć telefonii komórkowej pod marką Play. Spółka zapowiada rewolucję, ale wiadomo, że rywale łatwo rynku nie oddadzą. A nowego operatora nie stać na kosztowną wojnę cenową.

Spór o PZU: końca nie widać

To otwarta wojna - pisze "Gazeta Prawna", przypominając konflikt Skarbu Państwa i holenderskiego udziałowca największej polskiej firmy ubezpieczeniowej. - Nie uznamy wyroku sądu arbitrażowego w sprawie PZU - zdradzają gazecie przedstawiciele resortu.

Państwo nie zawsze zwróci akcyzę

Sąd zdecydował: należy się zwrot części akcyzy za sprowadzony z zagranicy samochód, ale kwotę wyliczy urząd celny. Takie rozwiązanie nie dla wszystkich importerów będzie korzystne.