Kaczmarek uczy Grada, jak prywatyzować

 
Wiesław Kaczmarek w "Faktach po faktach"TVN24

- Jeśli rząd sprzeda choć jedną akcję KGHM, to będzie strajk generalny - grożą pracownicy miedziowej spółki, którzy we wtorek przerwą pracę na dwie godziny. Opozycja z kolei krytykuje "dziką prywatyzację", której jedynym celem jest łatania budżetu. - To faktycznie błędne podejście - mówił w TVN24 Wiesław Kaczmarek, były minister skarbu. I zdradza, co on by zrobił w podobnej sytuacji.

We wtorek rząd zajmie się m.in. projektem uchwały Rady Ministrów w sprawie aktualizacji "Planu prywatyzacji na lata 2008-2011. Minister skarbu liczy, że da ona budżetowi 36,7 mld zł wpływów. Aleksander Grad chciałby, żeby na liście znalazł się KGHM Polska Miedź, w którym rząd ma 41 proc. udziałów. Propozycja wywołała małą burzę. Związki i opozycje nie pozostawili na Gradzie suchej nitki, że za grosze chce "sprzedawać rodowe srebra". Pierwsza reakcja wicepremiera Grzegorza Schetyny brzmiała: "Absolutnie! Obiecaliśmy, że nie będziemy prywatyzować KGHM". Potem powiedział, że choć szybka prywatyzacja spółki nie jest dla spółki i dla Polski korzystna, to nie jest absolutnie wykluczona. W podobnym tonie wypowiedział się potem premier Donald Tusk, a w efekcie Aleksander Grad stwierdził, że on też się nie upiera.

Sprawa przycichła do soboty, kiedy to szef doradców premiera Michał Boni zaproponował, że rząd może sprzedać tylko 10 proc. W odpowiedzi w poniedziałek związki KGHM zapowiedziały na wtorek rano dwugodzinny strajk ostrzegawczy, a jeśli rząd będzie się upierał, to zakład stanie do odwołania.

Grzechy przy prywatyzacji

To jest zabójcze dla prywatyzacji, ten fiskalny stosunek i patrzenie w kontekście wpływów, a nie korzyści ekonomicznej kaczmarek o prywatyzacji

Jednym z nich jest wykorzystywanie prywatyzacji do łatania budżetu. - To jest zabójcze dla prywatyzacji, ten fiskalny stosunek i patrzenie w kontekście wpływów, a nie korzyści ekonomicznej - tłumaczył Kaczmarek. Według niego błędem było też podanie listy prywatyzacji bez wcześniejszych konsultacji. - Minister powiedział jedno, wicepremier drugie, a premier jeszcze co innego. Tak się nie robi - przekonywał były minister.

Jak to się robi?

Co wobec tego powinien zrobić rząd, a w szczególności minister Grad? - Ja bym stanął przed pracownikami Miedzi, ale tylko gdybym miał w ręku jeden atut - politykę właściciela. To jest dzisiaj jedna z ważniejszych polskich firm i sam bym się zastanawiał, gdybym miał dzisiaj nabyć pakiet akcji tego przedsiębiorstwa. Mógłbym zapytać: jaki jest pomysł na lat pięć, dziesięć? Co ma się dziać ze złożem, czy będzie jakaś wartość dodana, jeżeli chodzi o przeróbkę, czy jest jakaś trzecia noga tej firmy - mówił Kaczmarek. Jak wyjaśnił jest to przedsiębiorstwo, które pracuje na skończonym zasobie i to metodą głębinową, podczas gdy na świecie miedź wydobywa się metodą odkrywkową, czyli zbiera się ją z powierzchni ziemi. - Więc żeby być konkurencyjnym na rynku trzeba naprawdę kontrolować koszty wydobycia - tłumaczył.

- Prywatyzacja z punktu widzenia związków nie jest przyjemna - ocenił Kaczmarek. Według niego minister Grad powinien odbyć z nimi męską rozmowę i powiedzieć: Panowie, tak dalej nie można. Wartością jest chronienie kosztów wydobycia miedzi, bo to będzie decydowało o tym, że będzie zysk i przeżyjecie na rynku. - Jeśli by tak zrobił to związkowcy powinni podnieść tą rękawicę. Nie mogą patrzeć perspektywą roku, czy dwóch - dodał.

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Sejm powołał specjalną komisję, która ma zająć się projektami ustaw dotyczącymi walki ze skutkami powodzi. W komisji jest 30 posłów. Przewodniczącym został Mirosław Suchoń (Polska 2050-TD).

Sejm powołał speckomisję do projektów ustaw powodziowych

Sejm powołał speckomisję do projektów ustaw powodziowych

Źródło:
PAP

230 tysięcy euro za metr kwadratowy zapłaciła jedna z luksusowych marek za swój lokal. Transakcja pobiła wszelkie rekordy - poinformował dziennik "Ouest-France". Dodał, że to kolejny dom mody, który podbił ceny nieruchomości w Paryżu.

Padł rekord cen nieruchomości

Padł rekord cen nieruchomości

Źródło:
PAP

Oszustwo inwestycyjne zyskało nową, powodziową szatę - ostrzega CERT Polska. Podkreśla przy tym, że cyberprzestępcy coraz odważniej wplatają tego typu wątki do swoich schematów.

"Nowa przynęta". Ostrzeżenie przed oszustami

"Nowa przynęta". Ostrzeżenie przed oszustami

Źródło:
tvn24.pl

- Wypowiedzenie przez JSW Koks mediacji z Rafako przed Prokuratorią Generalną pozbawiło spółkę przychodu, co doprowadziło do utraty płynności finansowej i konieczności złożenia wniosku o upadłość - wyjaśnił Maciej Stańczuk, prezes Rafako.

Rafako z wnioskiem o upadłość. Prezes tłumaczy

Rafako z wnioskiem o upadłość. Prezes tłumaczy

Źródło:
PAP

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec zapowiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24, że na sobotnim posiedzeniu rządu pojawi się "dużo konkretnych rzeczy, jeśli chodzi o zapisy budżetowe" związane z sytuacją powodziową. Wyjaśnił, że chodzi tu między innymi o środki na obiekty sportowe, biblioteki, szkoły, odbudowę domów i mieszkań.

Grabiec: na posiedzeniu rządu będzie dużo konkretów w sprawie zapisów budżetowych     

Grabiec: na posiedzeniu rządu będzie dużo konkretów w sprawie zapisów budżetowych     

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Zarząd PZU do końca roku ma zaprezentować plan dotyczący kontrolowanych banków. Połączenie Pekao i Alior Banku może być jedną z możliwości, ale na stole jest obecnie kilka scenariuszy - przekazał minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski.

"Kilka scenariuszy" w sprawie dwóch dużych banków

"Kilka scenariuszy" w sprawie dwóch dużych banków

Źródło:
PAP

Klienci cinkciarz.pl skarżą się na znaczące opóźnienia w przelewach. Internauta, który skontaktował się z nami na Kontakt24, napisał, że od tygodnia ma w swoim portfelu zablokowane pięć tysięcy złotych, a serwis wciąż przyjmuje wpłaty mimo opóźnień w realizacji wypłat. Firma tłumaczy się problemami technicznymi, które mogą potrwać nawet do końca października.

Duże opóźnienia w wypłacie pieniędzy. "Od tygodnia mam zablokowane ponad pięć tysięcy"

Duże opóźnienia w wypłacie pieniędzy. "Od tygodnia mam zablokowane ponad pięć tysięcy"

Źródło:
tvn24.pl

Do aresztu trafiło pięć osób, które w internecie podawały się za Brada Pitta. Za sprawą ich nielegalnych działań dwie kobiety straciły łącznie 350 tysięcy dolarów - przekazał hiszpański resort spraw wewnętrznych. Trzech naciągaczy zatrzymano jeszcze w listopadzie ubiegłego roku, natomiast dwaj następni trafili do aresztu w lipcu bieżącego roku.

Policja aresztowała pięciu "Bradów Pittów". Wyłudzili fortunę

Policja aresztowała pięciu "Bradów Pittów". Wyłudzili fortunę

Źródło:
PAP

Prawie 150 tysięcy euro zarobił niemiecki profesor Peter Strohschneider za poprowadzenie przez 154 dni tak zwanego dialogu dotyczącego przyszłości rolnictwa. "Wynagrodzenie zostało ustalone na podstawie trudności zadania i doświadczenia profesora" - twierdzą rzecznicy Komisji Europejskiej.

Prawie 1000 euro dniówki. Bruksela tłumaczy się z zarobków konsultanta

Prawie 1000 euro dniówki. Bruksela tłumaczy się z zarobków konsultanta

Źródło:
PAP

Rafako złożyło wniosek o ogłoszenie upadłości spółki - podało Rafako w komunikacie. Wcześniej zarząd spółki informował o takim zamiarze. Rafako tłumaczy, że decyzja ma związek z brakiem porozumienia z wierzycielami i istotnym pogorszeniem bieżącej płynności.

Wniosek o upadłość dużej polskiej firmy. Potężne spadki na giełdzie

Wniosek o upadłość dużej polskiej firmy. Potężne spadki na giełdzie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Sześć krajów unijnych, w tym Polska, domaga się od Komisji Europejskiej (KE) działań w sprawie chińskich platform sprzedażowych Shein i Temu. Argumentują to tym, że za ich pośrednictwem do klientów w Unii Europejskiej (UE) dostarczane są towary niespełniające unijnych wymogów.

Sześć krajów Unii Europejskiej domaga się działań wobec platform Temu i Shein

Sześć krajów Unii Europejskiej domaga się działań wobec platform Temu i Shein

Źródło:
PAP

Na skutek powodzi ucierpiało 1270 placówek oferujących żywość. Rozpoczęły się w nich kontrole Głównego Inspektoratu Sanitarnego - informuje w czwartkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna". Przed nieutylizowaniem zalanych towarów przestrzega wrocławski sanepid. Za wystawienie takiego towaru do sprzedaży grozi kara w wysokości do 10 procent obrotu za poprzedni rok.

Ruszyły masowe kontrole sklepów

Ruszyły masowe kontrole sklepów

Źródło:
PAP

Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) obniżył stopy procentowe z 1,25 do 1,0 procent i zasugerował przeprowadzenie kolejnych obniżek. To już trzecia w tym roku obniżka stóp procentowych w Szwajcarii.

Decyzja banku centralnego Szwajcarii w sprawie stóp procentowych

Decyzja banku centralnego Szwajcarii w sprawie stóp procentowych

Źródło:
PAP

Posiedzenie komisji w sprawie wniosku o Trybunał Stanu dla prezesa Narodowego Banku Polskiego zaplanowano na 2 października - wynika z informacji podanych na stronie Sejmu. Tego dnia zostanie przesłuchanych pięciu świadków. Będzie to posiedzenie zamknięte. 

Jest termin posiedzenia komisji w sprawie Glapińskiego

Jest termin posiedzenia komisji w sprawie Glapińskiego

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Na odbywający się w Wielkiej Brytanii tegoroczny Międzynarodowy Szczyt Inwestycyjny nie został zaproszony najbogatszy człowiek świata Elon Musk - podaje BBC. Media spekulują, że decyzja ma związek z postami, które publikował w mediach społecznościowych na temat antyimigranckich zamieszek w tym kraju.

"Godne ubolewania" wpisy, Musk bez zaproszenia

"Godne ubolewania" wpisy, Musk bez zaproszenia

Źródło:
PAP

Podejrzewamy, że firma ABB Polska oraz jej dystrybutorzy mogą dokonywać uzgodnień w sprawie podziału rynku, cen, a także wymiany kluczowych informacji - przekazał w komunikacie prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny. Pracownicy UOKiK przeszukali w asyście policji siedzibę koncernu i jej pięciu dystrybutorów.

Przeszukanie w polskim oddziale międzynarodowego koncernu

Przeszukanie w polskim oddziale międzynarodowego koncernu

Źródło:
PAP

W związku z powodzią odłożyliśmy dyskusję o ostatecznym kształcie programu mieszkaniowego na kilka tygodni - powiedział w programie "Rozmowa Piaseckiego" na antenie TVN24 minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk. Zadeklarował jednak, że rozwiązanie przygotowywane przez jego resort "jest wciąż na stole". - Na razie nic się nie stało, co by sugerowało, że środków na realizację tego programu w przyszłym roku nie będzie - zapewniał.

Minister: tego programu nie można odsunąć

Minister: tego programu nie można odsunąć

Źródło:
TVN24