Najnowsze

Najnowsze

Kolekcjonerem być... Czy to się opłaca?

Czy warto inwestować w sztukę? Ceny wywoławcze na aukcjach młodej polskiej sztuki zaczynają się już od 500 zł, wielkie nazwiska to już znacznie większy koszt. Jedno jest pewne: obrazy uznanych twórców z czasem będą nabierać wartości. Ale doświadczeni kolekcjonerzy przestrzegają: trzeba wiedzieć, jaki obraz wybrać.

Jakie zarobki, taka renta?

Nowe renty już od 2011 roku? Takie plany ma rząd - zapowiada "Dziennik Gazeta Prawna". Według nowych zasad podstawą ich wyliczania ma być tzw. kapitał hipoteczny, liczony na podstawie składek. Przejściowo, do 2013 roku wysokość renty byłyby obliczana częściowo według starych i nowych zasad.

Otwarte Niebo nad Atlantykiem

Wielkie otwarcie rynku lotniczego. Unia Europejska i Stany Zjednoczone zawarły porozumienie o liberalizacji lotnictwa pasażerskiego. Przepisy mają wejść w życie w listopadzie tego roku.

Piękna inwestycja - czyli jak inwestować w dzieła sztuki?

W magazynie "90 minut" postanowiliśmy się przyjrzeć rynkowi sztuki - a dokładnie sztuki nowoczesnej. Ile można zarobić zbierając sztukę nowoczesną – a dokładniej malarstwo i grafikę? Jak się za to zabrać? Z prezesem Domu Akcyjnego REMPEX, Piotrem Lengiewiczem i dyrektorem Domu Aukcyjnego DESA Unicum, Jan Kosztuskim rozmawiał Marek Tejchman.

Japońskie ceny w dół, wciąż w dół

Ceny w Japonii spadają już od 12 miesięcy. Jak podano, w lutym ceny towarów były o 1,2 proc. niższe niż w tym samym miesiącu 2009 roku. Spadek cen utrudnia Krajowi Kwitnącej Wiśni wydobycie się z recesji.

Sprawdź akt notarialny. Może być nieważny...

Całkiem niedawno lokatorzy na wyścigi wykupywali spółdzielcze mieszkania za symboliczną złotówkę. Wiele spółdzielni mieszkaniowych przy podpisywaniu aktów notarialnych reprezentował tylko jeden pełnomocnik. Teraz często okazuje się, że takie umowy są nieważnie - ostrzega "Dziennik Gazeta Prawna".

Ostra walka o 1 proc. dobrej woli

Ulotki, internet, telewizja, prasa, billboardy - trwa ostra walka organizacji charytatywnych o jeden procent z podatku Polaków. A jest o co walczyć, bo łączna kwota przekazywana w ten sposób na dobroczynność z roku na rok rośnie w olbrzymim tempie. Podobnie jak liczba organizacji i ich potrzeby.

Co firmowe, to i moje...

90 proc. polskich firm mogły w 2009 r. dotknąć nadużycia ze strony ich pracowników - donosi "Parkiet", opierając się na wynikach badania, jakie w blisko 500 przedsiębiorstwach w Polsce przeprowadziła międzynarodowa grupa Euler Hermes.

Trichet chwali plan pomocy dla Grecji

Mechanizm udzielania pomocy finansowej Grecji nadaje się do wdrożenia, ale jest mało prawdopodobne, by musiał być wykorzystany - ocenił prezes Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet. Awaryjny plan pomocy dla pogrążonej w kryzysie finansowym Grecji uzgodnili przywódcy krajów strefy euro na szczycie w Brukseli.

Czy pomoc dla Grecji to dobra decyzja Unii?

Grecja może liczyć na wsparcie Unii Europejskiej. Cały czas nie wiemy dokładnie jak będzie wyglądał mechanizm pomocy od rządów państw członkowskich. Co wynika z tej decyzji, która zapadła podczas unijnego szczytu? Komentuje Paweł Świebroda, dyrektor DemosEUROPA.

Kryzys sprzyja nadużyciom

W kryzysie pracownicy są skłonni do nadużyć i naciągania, a nawet okradania pracodawcy, wynika z badań Euler Hermes. O tym jak przedsiębiorcy mogą się przed takimi praktykami bronić rozmawialiśmy w TVN CNBC Biznes z Bartoszem Pikułą, szefem biura ds. sprzeniewierzeń Euler Hermes i Mariuszem Witalisem dyrektorem działu Usług Dochodzeniowych Ernst&Young.

Ekonomiczna przyszłość

Pamiętają państwo zielona wyspę na czerwonej mapie Europy na tle której pokazywał się premier? Ostatnio najważniejszym kolorem okazał się jednak biały. Biały jak śnieg o którym już byśmy może szczęśliwie zapomnieli gdyby nie ostatnie kiepskie dane z polskiej gospodarki: o minimalnym zaledwie wzroście sprzedaży detalicznej, której słabość jest tłumaczona miedzy innymi atakiem zimy. Czy znaczy to, że mamy też zapomnieć o energicznym ożywieniu na jakie liczyliśmy na początku roku. Prognozy pogody nie maja już wielkiego wpływu na najbliższą ekonomiczną przyszłość. O tym jak pogoda zmienia prognozy ekonomiczne dla polskiej gospodarki w pierwszym kwartale - Cezary Królak.

Inwestowanie w sztukę

Sztuką było stracić na giełdzie w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Sztuką jest przewidzieć następne zmiany na rynkach finansowych, nie tylko w dniu wygasania kontraktów terminowych, kiedy na giełdzie czasami dzieją się cuda w dniu zwanym dniem trzech wiedźm. Sztuka i czary z inwestowaniem jak widać miewają związek – zwłaszcza wtedy, gdy inwestujemy w sztukę. Patrycjusz Wyżga jednak inwestowanie w sztukę odczaruje pokazując kilka wskazówek dla tych którzy tej sztuki chcą spróbować.

Zgoda w sprawie Grecji

Jest zgoda w sprawie Grecji. Jak podał Pałac Elizejski, prezydent Nicolas Sakrozy i kanclerz Angela Merkel uzgodnili kształt europejskiego schematu pomocowego dla tego kraju. O wstępnym porozumieniu i jego ewentualnych skutkach dla europejskiej gospodarki w programie "Bilans" Robert Stanilewicz rozmawiał z prof. Leokadią Oręziak z katedry finansów międzynarodowych SGH.

Plany rozwoju Skyline Investment

Obecnie skupiamy się na działalności inwestycyjnej i doradczej. Spodziewamy się wysokiego zysku netto w I kwartale 2010 roku - mówił w TVN CNBC Biznes Jerzy Rey. O strategii rozwoju spółki Skyline Investment z jej prezesem w programie "Rynki Dnia" rozmawiał Mikołaj Kunica.

Kupimy spółkę TUP?

Portfel RDO do góry o 0,85%, zarobiliśmy 235 zł 35 gr. W portfelu „Rynków Dla Opornych pojawiła się spółka Interferie na której zarobiliśmy 0,96%. Widz proponuje zakup spółki TUP. Czy jest to dobra inwestycja? Nad tym zastanawiali się Rafał Wojda i Jan Niedziałek.

Rodzina na Swoim bardziej dostępna

Skromne mieszkanie dla młodej rodziny na starcie za osiem tysięcy złotych za metr kwadratowy. Nie ma sprawy, każdemu życzymy takiego startu, tylko czy podatnicy powinni dopłacać do tak komfortowego startu w czasach, gdy w takiej cenie można szukać mieszkań w najlepszych dzielnicach? A dopłacać będą, bo od pierwszego kwietnia właśnie osiem tysięcy złotych będzie wynosił limit ceny metra kwadratowego w Warszawie. W jednych miastach limit ostro w górę – w innych w dół… . Jakie prawa rządzą coraz bardziej oderwanym od mieszkaniowej rzeczywistości rządowym programem ? O tym Marek Klapa.

Plan ratunkowy dla Grecji

Jeszcze zanim zebrał się unijny szczyt by radzić nad problemem Grecji, na szczyty wobec euro wzbił się jego amerykański rywal. Eurowaluta traci do dolara, co spędza sen z powiek bankierom w Szwajcarii, którzy nie dają już rady osłabiać zbyt mocnego franka. Mogą tylko z zazdrością patrzeć na funta szterlinga, który – choć nieco umocniony - wciąż jest na wyjątkowo słabej pozycji. Szkodzi to z kolei Polakom zarabiającym na Wyspach Brytyjskich na siebie i utrzymanie swoich rodzin w Polsce – choć niektórych przyciąga wizja tańszych zakupów. Wszyscy mają jakieś walutowe interesy – a Łukasz Kijek ma kilka scenariuszy dotyczące powodzenia w tych interesach.

Agroma po debiucie na NC

Agroma, producent i dystrybutor m.in. urządzeń ogrodniczych, zadebiutował 22 marca na rynku NewConnect. Podczas debiutu akcje spółki zdrożały o 50 procent do 3 groszy za akcję. I kwartał 2010 roku będzie dobry dla spółki pomimo niekorzystnej sytuacji pogodowej - powiedział w TVN CNBC Piotr Staszewski. O planach rozwoju spółki Agroma SA z jej prezesem, Piotrem Staszewskim w programie "Rynki Dnia" rozmawiał Mikołaj Kunica.

Grecja spycha strategię

W Brukseli rozpoczął się szczyt Unii Europejskiej, na którym rysuje się szansa na kompromis ws. wsparcia pogrążonej w tarapatach finansowych Grecji. Pod naciskiem Niemiec pomocy ma udzielić MFW, a uzupełnić ją bilateralnymi pożyczkami partnerzy ze strefy euro. Grecja wybija się na głównym temat spotkania, które miało być poświęcone długofalowej strategii UE.

Nowa strategia spółki Makarony Polskie

Makarony Polskie planują zwiększenie przychodów do kwoty 300 milionów złotych w 2012 roku wobec 117,5 milionów złotych w roku 2009 - powiedział w TVN CNBC Paweł Nowakowski. O nowej strategii rozwoju spółki Makarony Polskie z jej prezesem Pawłem Nowakowskim w programie "Rynki Dnia" rozmawiał Mikołaj Kunica.

Wzrostowa sesja w Warszawie

2.04% zyskał na zamknięciu WIG 20. Indeks największych spółek na naszym parkiecie zatrzymał się na poziomie 2495 punktów - ocierając się o psychologiczną barierę 2,5 tysiąca punktów. O przebiegu sesji - Agata Biały.

Co warto wiedzieć o delegacjach?

Za co pracownikowi w delegacji należy się zwrot, ile wynosi dieta w podróży krajowej a ile w zagranicznej, kiedy i komu przysługuje, jak się z niej rozliczyć o tym w Biznes Lunchu w rozmowie z Anną Misiak - ekspertem podatkowym MDDP i Lechem Janickim - ekspertem Departamentu Podatków Bezpośrednich ECDDP.

iPhone padł przed hakerami

Skuteczne włamanie do fabrycznie zabezpieczonego iPhona okazał się sensacją pierwszego dnia konkursu hakerów Pwn2Own, odbywającego się w trakcie konferencji specjalistów od bezpieczeństwa CanSecWest w Kanadzie. Wysiłków uczestników nie zdzierżyły też Firefoks i Internet Explorer 8 działające w Windows 7, oraz Safari na Mac OS-ie X.

Jak rozliczyć delegację?

Kogo pracodawca może wysłać w delegację, jak ją rozliczyć, jakie prawa ma pracownik poza miejscem pracy? - o tym Bartłomiej Raczkowski z Kancelarii Prawa Pracy Raczkowski

Chińczycy wycofują się z Google

Chińskie firmy bojkotują Google'a. Po tym, jak amerykańska wyszukiwarka zaczęła przekierowywać internautów na niecenzurowane serwery w Hong Kongu, firmy z Państwa Środka zrywają umowy. Taki plan ogłosił drugi co do wielkości operator komórkowy w tym kraju - China Unicom.

Anti - czy będzie lepiej?

O stratach spółki i prognozowanym na 2010 rok zysku, o zmianie modelu działania i szerszym zasięgu działalności - w Dniu na Rynkach z prezesem Arkadiuszem Rzepą rozmawia Rafał Hirsch

Ameryce bezrobotnych przybyło tylko trochę

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu spadła w USA o 14 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 442 tys. - poinformował w czwartek Departament Pracy USA w komunikacie. Analitycy są mile zaskoczeni, bo spadek okazał się głębszy, niż oczekiwali.

25 milionów zagubionych walizek

Sytuacja poprawia się, ale i tak linie lotnicze gubią nam bagaże. W zeszłym roku na całym świecie zagubiono 25 milionów sztuk bagażu. Utracony, dostarczony zbyt późno lub w niewłaściwe miejsce bagaż w zeszłym roku kosztował lotniczych przewoźników 2,5 miliarda dolarów.