Najnowsze

Najnowsze

Plany inwestycyjne Bogdanki

Bogdanka zawarła wieloletnią umowę z Elektrownią Kozienice. Szacowana wartość umowy na dostawę weglą to 10,4 miliarda złotych. O dalszych planach inwestycyjnych i o wynikach Lubelskiego Węgla Bogdanki Marek Tejchman rozmawiał z jej prezesem, Mirosławem Tarasem

A może Amica?

Dziś w "Rynkach dla Opornych" przyglądaliśmy się spółce Amica. To propozycja pana Mieczysława, który zwraca uwagę, że na wyniki spółki wpłynie w przyszłości sprzedaż dwóch fabryk i dlatego powinniśmy ją kupić. Jan Niedziałek podjął decyzję bardzo szybko

Porozumienie ACTA zniewoli internet?

Członkowie Parlamentu Europejskiego zbierają podpisy pod projektem uchwały, wymierzonej przeciwko potajemnym negocjacjom ws. ACTA. To proponowane przez USA porozumienie w sprawie ochrony własności intelektualnej w internecie. Prowadzone od wielu miesięcy negocjacje są objęte tajemnicą, a jego przeciwnicy upatrują w projekcie możliwości ograniczenia prywatności internautów, a także prawa dostępu do informacji.

Nowe umowy Mostostalu Warszawa

Mostostal Warszawa ma kontrakt z PKP Polskie Linie Kolejowe o wartości prawie 8 miliardów złotych. Jak mówi prezes spółki, Jarosław Popiołek segment kolejowy jest w obszarze zainteresowań spółki, bo jest to coraz ciekawsza alternatywa dla trudnego rynku drogowego. O nowych kontraktach i wynikach spółki Marek Techman rozmawiał z prezesem Mostostalu Warszawa, Jarosławem Popiołkiem.

Rośnie dziura ZUS

Coraz większa dziura w finansach ZUS-u. W ciągu najbliższych 5 lat co roku do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, z którego realizowane są świadczenia emerytalne trzeba będzie dopłacać 70 miliardów złotych rocznie. Finansom zakładu grozi katastrofa. Za jej skutki będziemy musieli zapłacić wszyscy tak, jak dziś będziemy musieli zapłacić za ratowanie systemu. Jak? O tym Cezary Królak.

PARP na cenzurowanym u przedsiębiorców

Po październikowej turze naboru wniosków na dotację dla e-biznesu część z nich uważa, że zostali oszukani. Mieli nadzieję usłyszeć dziś od PARP wyjaśnienia w tej sprawie. Tymczasem eksperci radzą, aby nie wierzyć w to, co mówią urzędnicy, a polegać wyłącznie na regulaminie. Dzisiaj w siedzibie Agencji w Warszawie doszło do przepychanek. Chętni, którzy chcą otrzymać wsparcie na innowacyjny biznes ustawiają się w kolejce. I z pewnością nie przekonają ich żadne zapewnienia, że stanie w kolejce jest pozbawione sensu. Patrycjusz Wyżga.

Islandia nie zwróci pieniędzy za upadły bank Icesave

Tak zdecydowali w referendum mieszkańcy tego kraju. Rządy Wielkiej Brytanii i Holandii wsparły swoich obywateli, którzy stracili w Islandii swoje pieniądze, ale same środków mogą nie odzyskać. Ten przykład pokazuje, że problem odpowiedzialności za deponowane w zagranicznych bankach pieniądze jest bardzo realny. A co jeśli mamy do czynienia nie z bankiem, a z jego zagranicznym oddziałem? To sprawdzał Marek Klapa.

WIG20 zyskał 0,72%

Niezły początek tygodnia na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. WIG20 zyskał na zamknięciu 0,72%. Inwestorzy zatrzymali się w poniedziałek na poziomie 2406 punktów. O przebiegu sesji w relacji Agaty Biały

Celna wojna o bawełnę

Brazylia nakłada sankcje handlowe na towary sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych. Obejmują one dziesiątki różnych wyrobów - od samochodów Forda po ketchup Heinza. Brazylia reaguje w ten sposób na utrzymywanie przez USA subwencji dla producentów bawełny.

Dotacje na biznes

O poszukiwaniu nie tylko unijnych ale także innych środków na sfinansowanie własnego biznesu, w magazynie "Biznes lunch" Robert Stankiewicz rozmawiał z Tomaszem Wołynko z Business Angel Seedfund.

Kryzys z opóźnionym zapłonem

W Nowym Jorku właśnie zbankrutował klub nocny, położony niedaleko siedziby Lehman Brothers - donosi dziennik "The Guardian". Lokal w czasach świetności utrzymywał się głównie z wizyt pracowników tego banku, którego upadek został uznany za początek światowego kryzysu.

Euroland tworzy własny fundusz bezpieczeństwa

Już w przyszłym tygodniu mogą zapaść wstępne decyzje w sprawie powołania europejskiego funduszu walutowego na wzór MFW - informuje w poniedziałek niemiecki dziennik "Financial Times Deutschland". Przeciwko takiej koncepcji opowiedział się członek zarządu EBC, Juergen Stark.

Komórka Nokii sama się naładuje

Fińska Nokia proponuje ładowanie akumulatorów energią powstającą przy noszeniu urządzenia - telefonu lub innego gadżetu. Technologia nazwana "energy harvesting" jest na razie w sferze koncepcji, ale odpowiedni wniosek o patent już trafił do amerykańskiego urzędu – poinformował magazyn "New Scientist".

Przepychanki pod PARP-em

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości rozpoczęła nabór na kolejne programy z unijnych pieniędzy. Tym razem 3.1 i 5.1, dotyczące dofinansowania innowacyjnej działalności. Pod agencja pojawiły się tłumy. Doszło nawet do przepychanek. W magazynie "Biznes Lunch" postaraliśmy się wyjaśnić czego dotyczą te programy i co działo się pod PARP-em. Do rozmowy zaprosiliśmy Rafała Agnieszczaka z Startup School.

Rosjanie przesiądą się do nowych aut?

W Rosji rusza program złomowania starych samochodów. W zamian oddanie na złom starego pojazdu można uzyskać zniżką na zakup nowego. Warunek: kupowane auto musi być produkcji krajowej. Rosyjski przemysł przemysł samochodowy poważnie ucierpiał w następstwie kryzysu.

Raty kredytów walutowych najniższe w historii

Polacy posiadający kredyty hipoteczne w walutach obcych mają powód do radości. Dzięki umocnieniu złotego i stopom procentowym pozostającym na najniższym od lat poziomie raty kredytów zaciągniętych rok, czy dwa temu są dziś niższe o kilkadziesiąt procent - wynika z najnowszego raportu Open Finance.

Dotacje PARP

Kolejna runda walk o dotacje z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. W pierwszym dniu przyjmowania wniosków o środki na działalność innowacyjną w siedzibie agencji tłumy chętnych. Niektórzy chętni rezerwowali miejsce w kolejce nawet z tygodniowym wyprzedzeniem. Wszystko dlatego, że w październikowej turze przyjmowania wniosków, wbrew wcześniejszym zapowiedziom PARP-u, o przyznaniu dotacji decydowała nie merytoryczna wartość wniosków, a właśnie termin ich złożenia. O tym w magazynie "Biznes Lunch" z dr Arturem Kwaskiem z Wyższej Szkoły Zarządzania i Sebastianem Mulińskim z IAI S.A., rozmawiał Robert Stankiewicz.

Komu tysiące za gospodarkę w "dymku"?

We wtorek poznamy zwycięzców drugiej edycji konkursu na ekonomiczny komiks. Akcję, mającą na celu popularyzowanie wiedzy o gospodarce, organizuje Forum Ekonomicznego rozwoju, a patronem jest portal tvn24.pl. W puli nagród jest 35 tys. zł.

AIG się wyprzedaje

AIG sprzedaje swój oddział ubezpieczeń na życie. Nowym właścicielem American Life Insurance Company (Alico) zostanie firma MetLife, a wartość transakcji to 15,5 miliardów dolarów. Alico jest właścicielem zarejestrowanych w Polsce firm Amplico Life SA, a pośrednio także Amplico OFE oraz Amplico TFI.

Aktywa funduszy inwestycyjnych w górę

Najnowszy raport o aktywach w funduszach inwestycyjnych wskazuje, że Polacy wpłacili do funduszy 900 mln zł więcej niż z nich wypłacili. O komentarz do lutowego raportu poprosiliśmy Tomasza Publicewicza z Analiz Online, który był gościem Roberta Stanilewicza w magazynie "Dzień na rynkach".

Plany Read Gene

Spółka wreszcie ma zapewnione finansowanie na biotechnologiczne centrum badawczo – rozwojowe. Read Gene planuje sprzedaż swoich produktów przez Internet. O tych a także innych planach spółki, w magazynie "Dzień na rynkach" z prof. Janem Lubińskim, prezesem Read Gene, rozmawiał Robert Stanilewicz.

Wyniki grupy Ciech- IV kwartał

Grupa Ciech opublikowała wyniki za IV kwartał. O komentarz do wyników a także o negocjacjach spółki z bankami na temat zadłużenia, w magazynie "Dzień na rynkach" z prezesem grupy Ciech, Ryszardem Kunickim, rozmawiał Robert Stanilewicz.

Bielecki doradzi Tuskowi

Były prezes Pekao Jan Krzysztof Bielecki zostanie przewodniczącym nowej, choć wcześniej już zapowiadanej, Rady Gospodarczej, która będzie doradzać premierowi. Donald Tusk ma wręczyć we wtorek akty powołania dziewięciu członkom Rady, wśród których są ekonomiści, naukowcy i praktycy biznesu.

Kahn nie wierzy, że Grecja zarazi innych

- Jest mało realne, by kryzys związany z zadłużeniem Grecji rozprzestrzenił się na inne kraje strefy euro mające wysoki dług publiczny - uważa szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique Strauss-Kahn. Zdaniem ekonomistów najbardziej zagrożone "greckim wirusem" są m. in. Hiszpania, Portugalia.

Perspektywa greckich obligacji

Grecki parlament zatwierdził ustawy z programu oszczędnościowego, protesty nie ustają, a 10-letnie obligacje sprzedały się w ubiegłym tygodniu jak świeże bułeczki. O prognozach dla greckich papierów dłużnych, z dilerem rynku obligacji BRE Banku Remigiuszem Zalewskim, rozmawiał Robert Stanilewicz. 

Kiedy Chiny umocnią juana?

Chiny sygnalizują możliwość umocnienia juana. "Financial Times" cytuje szefa banku centralnego Chin, który powiedział, że powiązanie kursu juana z dolarem w połowie 2008 roku było specjalnym środkiem zastosowanym ze względu na kryzys. Wcześniej czy później Pekin ma się z niego wycofać - na razie nie wiadomo jednak, kiedy miałoby się to stać.

Budżetowi "upiecze się" 15 mld zł?

- Deficyt budżetowy w 2010 roku może być o 10-15 miliardów złotych mniejszy od planowanych 52,2 miliarda złotych - powiedział w Polskim Radiu szef doradców premiera, Michał Boni. Wszystko przez to, że wzrost PKB wyniesie zapewne 2-3 proc., a nie - jak zapisano w ustawie - 1,2 proc.

Czy PARP zmieni zasady gry?

Jak osoby z pomysłem na e-biznes powinny przygotować się do nowego konkursu PARP, który rusza w poniedziałek. Kto powinien odpowiedzieć za poprzedni błąd i dokąd przedsiębiorcy mogą się odwołać? O tym, czy PARP zmieni zasady swojej gry, w magazynie "Pieniądze od rana" z Joanną Hejft-Wolską, manager w Zespole Dotacji i Ulg Inwestycyjnych Deloitte, rozmawiał Robert Stankiewicz. 

Rośnie góra pieniędzy w funduszach

Polacy wciąż więcej wpłacają do funduszy inwestycyjnych niż z nich wycofują. W lutym nadwyżka nowych inwestycji nad wartością wypłaconych środków wyniosła 900 mln zł - wyliczyły Analizy Online.