Najnowsze

Najnowsze

Piraci ukradli miliard dolarów

Producenci oprogramowania w pierwszej połowie 2009 r. stracili 1 mld dolarów. Powód - ich programy były nielegalnie rozprowadzane w internecie - wynika z opublikowanego w środę raportu organizacji Business Software Alliance (BSA).

Sejm doprecyzuje reguły w NBP

Sejm chce doprecyzować reguły zastępowania szefa Narodowego Banku Polskiego. Pierwsze czytanie poselskiego projektu nowelizacji ustawy o NBP przeprowadzi w czwartek sejmowa Komisja Finansów Publicznych - poinformowała wiceszefowa tej komisji Krystyna Skowrońska (PO).

Ulgowy ZUS

O tym kto może zapłacić niższą stawkę na ubezpieczenie i z jakimi obowiązkami się to wiąże, w magazynie "Biznes Lunch" z ekspertem PKPP Lewiatan - Moniką Zakrzewską, rozmawiał Paweł Blajer.

Małe i średnie firmy chcą sieci

Internet od dawna jest obowiązkowym narzędziem do promocji firm. Jak jednak wynika z badań Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, małe i średnie przedsiębiorstwa wciąż starają się swoją ofertę opierać głównie na zbijaniu ceny, a nie innowacji.

Euro? Nie, dziękuję

Odsetek respondentów opowiadających się za wprowadzeniem euro w Polsce w kwietniu 2010 r. spadł do 42,2 proc. w porównaniu do 55,2 proc. w kwietniu ubiegłego roku - poinformował Instytut Gospodarki Rynkowej Szkoły Głównej Handlowej.

Zadowolony Bakalland

Bakalland może przejąć firmę, dzięki której zwiększy przychody o 200 mln zł. Firmy, które może przejąć Bakalland działają w branży produkcji żywności o przedłużonym terminie przydatności. Bakalland chce do 2011-12 roku zwiększyć swoje przychody organicznie do ok. 300 mln zł. Może także rozpocząć produkcję dwóch nowych grup produktów we własnych zakładach. Między innymi o tym czy Bakalland zwiększy swoje przychody, a także czy przejęcia wzmocnią spółkę, w magazynie "Dzień na rynkach" z prezesem Bakallandu- Marianem Owerko, rozmawiał Mikołaj Kunica.

"Grecy nie będą sobie strzelać w stopę"

Grecja od dawna jest numerem 1 polskich biur podróży. Wycieczki do kolebki cywilizacji europejskiej rok za rokiem sprzedawały się "na pniu". Czy teraz, gdy gospodarka kraju znajduje się w głębokim kryzysie, a ulice zapełniają się protestantami, turyści powinni omijać ten kraj? Zdaniem biur podróży - nie.

Energomontaż- Północ nie zachwycił

Energomontaż-Północ podał wyniki za I kwartał. Nie były one najlepsze, spadły o 20,4% w ujęciu rocznym do 67,4 mln złotych. Spółka chce przeznaczyć 1,65 mln złotych zysku za 2009 rok na pokrycie straty z lat poprzednich. O komentarz do wyników, a także o planach spółki z wiceprezesem zarządu ds. finansowych Energomontażu-Północ, Przemysławem Milczarkiem, rozmawiał Mikołaj Kunica.

Łódzka Strefa się rozrasta

Dwie kolejne firmy zainwestują w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Pierwszą z nich jest znany niemiecki producent sprzętu AGD - Bosch Siemens Hausgeraete, a drugą - producent papieru do papierosów, Schweitzer-Mauduit International z USA.

Wyniki Radpolu

Przychody spółki Radpol w pierwszym kwartale wyniosły 17 mln złotych, wzrost o 47 proc. rok do roku, a wynik na poziomie operacyjnym 2,2 mln. O szczegółach w magazynie "Dzień na rynkach", z prezesem Radpolu - Andrzejem Sielskim, rozmawiał Mikołaj Kunica.

Polska liderem wzrostu z największym deficytem

Wzrost gospodarczy w Polsce wyniesie w tym roku 2,7 proc. PKB i obok Słowacji będzie największy w UE. Najwyższy będzie też deficyt Polski i wyniesie 7,3 proc PKB - podała Komisja Europejska w opublikowanych w środę prognozach gospodarczych.

Debiut PZU 12 maja

Na ten dzień czeka ponad 250 tysięcy prywatnych inwestorów. 12 maja odbędzie się pierwsze notowanie akcji PZU na Giełdzie Papierów Wartościowych, podał w środę resort skarbu państwa na swojej stronie internetowej.

Islandzki wulkan nie śpi...

I znów straszy. Za to ministrowie transportu państw UE przeanalizowali już skutki zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Europą. Do jakich wniosków doszli? Gościem „Pieniędzy od Rana” był jeden z uczestników tego spotkania, wiceminister infrastruktury Tadeusz Jarmuziewicz. O szczegóły pytał Robert Stankiewicz.

46 pociągów nie wyjedzie dziś na tory

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w środę na tory nie wyjedzie 46 pociągów InterRegio - poinformował Michał Lipiński z biura prasowego Przewozów Regionalnych.

Sprzedaż nowych aut w dół

Sprzedaż nowych aut w kwietniu spadła o ponad 13% - szacuje Samar. Za to w marcu sprowadzono do Polski blisko 75 tysięcy używanych aut - najwięcej od 15 miesięcy. Polacy zamiast kupować nowe samochody, szukają okazji na rynku wtórnym. O tym w magazynie "Pieniądze od rana" z prezesem SAMAR - Wojciechem Drzewieckim, rozmawiał Robert Stankiewicz.

Zarządzanie firmą

Daje nam inny obraz na działanie naszej firmy. O efektach dobrego zarządzania przedsiębiorstwem mówią Łukasz Tartanus z serwisu procesowcy.pl i Tomasz Michalski z Sofrecom Polska.

AirMarket na NewConnect

Zmierzamy na rynek NewConnect, mówi Bartłomiej Herodecki, prezes AirMarket. Ich produkt umożliwia szybką komunikację między producentem a klientami.

Inflacja znowu poniżej celu

Inflacja spada. Ceny konsumpcyjne wzrosły w kwietniu o 2,3% w ujęciu rocznym - szacuje Ministerstwo Finansów. Miesięczna dynamika wzrostu cen to według resortu finansów 0,4%. Jeśli prognoza Ministerstwa Finansów się potwierdzi - kwietniowa inflacja konsumencka była najniższa w tym roku. O tym czy kolejne miesiące będą na równie niskim poziomie, a także czy będzie elastyczna linia z MFW dla Polski, w magazynie "90 Minut" z profesor Anną Zielińską Głębocką, członkini Rady Polityki Pieniężnej, rozmawiał Marcin Kowalski.

Za zdrowie częściej płacimy ekstra

Coraz chętniej płacimy za leczenie prywatne. Takie spółki zgarniają już jedną piątą wydatków Polaków na usługi zdrowotne - donosi "Rzeczpospolita". A dochody niepublicznych przychodni i szpitali rosną aż o 10 procent rocznie.

Co dalej z Przewozami Regionalnymi?

Przewoźnicy muszą sami sobie radzić sami. To jest biznes mówi Jacek Majewski, ekspert rynku kolejowego. Jego zdaniem Ministerstwo Infrastruktury nie powinien się w to wtrącać.

Przewozy Regionalne stoją

Pociągi PR nie wyjechały na tory z powodu ogromnego długu. Małgorzata Kuczawska-Łaska, członek zarządu Przewozów Regionalnych tłumaczy, że spółka zamierza uregulować dług i dąży w tym roku do zbilansowania usług.

AirMarket na New Connect

Zmierzamy na rynek New Connect mówi Bartłomiej Herodecki, prezes AirMarket. Ich produkt umożliwia szybką komunikację między producentem a klientami.

Kryzysowa Grecja

W samej Grecji plan pomocowy wywołał nie tylko protesty, ale i pogorszenie wyceny obligacji tego kraju - papiery dwuletnie straciły 4 procent. Grecki rząd na razie jednak twardo zapowiada, że od reform nie odstąpi.

Wojna na torach

PKP PLK zablokuje dziś 48 połączeń Przewozów Regionalnych między 7:00 a 17:00. To kara za niezapłacone faktury. Czy cios ze strony PLK zakończy żywot Przewozów Regionalnych? Drugim poważnym dłużnikiem PLK jest InterCity (podobny dług z tego samego tytułu). Czy ich pociągi też będą blokowane? I dlaczego nie zostały zablokowane dziś, na równi z PR? IC korzysta z kłopotów PR, bo doczepia dodatkowe wagony do swoich składów.

Czarna lista dłużników

Praktycznie każdy będzie mógł za długi trafić na czarna listę. Pełniący obowiązki prezydenta - marszałek Sejmu Bronisław Komorowski podpisał nową ustawę o Biurach Informacji Gospodarczej. Dzięki nowym przepisom każdy konsument będzie mógł wpisywać swoich dłużników do rejestrów BIG. Dostęp do rejestrów będą teraz miały również firmy windykacyjne, faktoringowe oraz fundusze sekurytyzacyjne. Ze Sławomirem Szepietowski, Szepietowski Kancelaria Radców Prawnych w programie "Biznes Lunch" rozmawiał Paweł Blajer.

NTT System uderzone kryzysem

Spółkę NTT System dotknął kryzys. Mimo to wiceprezes zapewnia, że 2010 rok okaże się lepszy od poprzedniego i zakończy się zyskiem operacyjnym. Z wiceprezesem NTT System, Andrzejem Kurkiem, w programie "Dzień na rynkach", rozmawiał Mikołaj Kunica.

Budowa ekologiczna

Na budowie ekologicznej dzielnicy miasta można nieźle zarobić mówi Robert Jacek Moritz, prezes TUP. Jego zdaniem trzeba zaoferować klientom kompleksowy produkt, a nie tylko kolejne chwytne hasło.

Czerwono na GPW

Głębokie spadki na GPW. Warszawska giełda tak samo jak światowe giełdy została pogrążona przez informacje z Grecji. Indeks największych spółek - WIG20 stracił na dzisiejszej sesji ponad 3,7 procent a indeks szerokiego rynku WIG spadł ponad 2,9 procent.

Grecja topi rynki w Europie

Inwestorzy nie uwierzyli chyba, że ponad 100 mld euro pożyczki od krajów strefy euro i MFW zagasiły grecki pożar finansowy. We wtorek od rana wszystko co związane ze Europą - od walut po akcje, leciało w dół. Te nastroje widać było również w Warszawie. Na GPW WIG20 tracił prawie 2,5 proc. Mocno osłabił się także złoty, zwłaszcza w stosunku do dolara.

Mieszkania w Hiszpanii

Rynek nieruchomości w Hiszpanii powoli się odbudowuje. Ceny spadły od 20 do 40% w ciągu ostatnich kilku lat. W ostatnich miesiącach widać wzrost cen, ale zdaniem Olafa Dzierżykaya-Rogalskiego z P&O Apartments głównie droższych apartamentów. Segment średnich mieszkań od 200 do 300 tys. euro cały czas utrzymują się na tym samym poziomie.