Najnowsze

Najnowsze

KODAK WALCZY O PRZETRWANIE

Spółka złożyła w Stanach Zjednoczonych wniosek o upadłość w ramach tak zwanego "rozdziału 11", czyli z ochroną przed wierzycielami. Problemy Kodaka z płynnością to efekt wieloletniego spadku sprzedaży. Rozmowa z Łukaszem Świerżewskim, zastępcą redaktora naczelnego Harvard Business Review Polska.

TWÓJ BRAT PIT

Ostatni dzwonek na wybór formy opodatkowania. Rozmowa z Marcinem Sobieszkiem, doradcą podatkowym z Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna.

RAPORT WALUTOW

Złoty w ostatnich dniach się umacniał, dziś traci do głównych walut. Jarosław Kosaty, ekspert rynku walutowego PKO BP uważa, że obserwowane ostatnio umacnianie się złotego miało charakter tymczasowy. Jego zdaniem istnieje możliwość dalszego osłabiania się złotego wobec euro. Powodem są turbulencje w strefie euro.

Energetyczna prywatyzacja

Prywatyzacja energetyki na rozstajach - Ministerstwo Skarbu przestało walczyć o Energę dla PGE - teraz szykuje się do walki o pieniądze giełdowych inwestorów za akcje Energi - pytanie oczywiście jaka energia będzie kierowała rynkiem gdy przyjdzie już czas oferty. Gościem programu 90 Minut był Jarosław Wajer, partner Ernst & Young.

Polska podpisze kontrowersyjne ACTA. Wolność sieci zagrożona?

Polscy internauci mogą mieć niebawem podobny problem, co ich amerykańscy koledzy protestujący przeciwko regulacjom SOPA i PIPA. Nasz rząd zamierza 26 stycznia podpisać kontrowersyjne międzynarodowe porozumienie ACTA, dotyczące m.in. walki z piractwem i podróbkami. Organizacje pozarządowe biją na alarm, że ograniczy ono wolność w internecie i pozwoli na inwigilację internautów. Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni prosi premiera o ponowną dyskusję w tej sprawie.

Jest pierwsza decyzja ws. polskiej pożyczki dla MFW

Narodowy Bank Polski może pożyczyć pieniądze Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu. Zarząd NBP upoważnił prezesa Marka Belkę do tego, by zadeklarował taką gotować zarówno polskiemu rządowi, jak i MFW.

Podsumowanie Portfela

W tej części cyklu Milion W Portfelu, podsumowanie IV edycji programu. Stopy zwrotu uczestników przedstawia Michał Duniec z Analiz Online.

Emerytura 2040

W Godzinie dla Pieniędzy oferta inwestycji emerytalnych proponowanych przez Marka Ubysza, z Departamentu Bankowości Detalicznej Banku Millennium.

Sezon wyników w USA

Wyniki najważniejszych dla rynku spółek zza oceanu komentował Andrzej Kurnicki, prezes Euroamerican Company.

Spółki komandytowo-akcyjne

Spółki komandytowo-akcyjne są doskonałym wehikułem inwestycyjnym. Zmiany, które wynikają z uchwały NSA w spółkach tego typu komentował Michał Karwacki z kancelarii Balans.

Debiut Get Banku

Co dla inwestorów oznacza debiut Get Banku? Jak ma zachować się inwestor, który kupił akcje spółki bankowej, a nagle ma ekspozycję na doradcę finansowego. Rozmowa z Krzysztofem Barembruchem, wiceprezesem AZ Finanse.

Talanx kupuje Wartę

Niemiecka firma kupuje od KBC Wartę za 770 mln euro. Jak zmieni to układ sił na polskim rynku ubezpieczeń, mówił Marcin Broda, ekspert rynku ubezpieczeń.

Polska na Plusie

Polskie fabryki tracą parę, ale znacznie wolniej niż przewidywali ekonomiści. W skali roku produkcja urosła w grudniu o 7,7% - to o blisko punkt procentowy wolniej niż miesiąc wcześniej, ale jednocześnie o punkt więcej od prognoz. Rozmowa z głównym ekonomistą BRE Banku Ernestem Pytlarczykiem i prezesem Oknoplastu Mikołajem Plackiem.

Rodzic aniołem biznesu

Inwestowanie w biznesy własnych dzieci może pomóc w rozpoczęciu i rozwoju ich przedsięwzięcia biznesowego. O tym jak wycenić start-up, w rozmowie z Grzegorzem Jajugą, prezesem Fitz Roy.

Stopy procentowe bez zmian

Decyzją RPP główna stopa procentowa pozostała na niezmienionym poziomie 4,5%. Polityka RPP będzie zależała od poziomu kursu – jak inflacja będzie wysoka RPP nie obniży stóp, twierdzi Maciej Reluga, główny ekonomista RPP

Produkcja w górę

Pozytywnie zaskakują dane o produkcji budowlano-montażowej za grudzień. Komentarza do danych udziela Maciej Reluga, główny ekonomista BZ WBK

"Wszystko jest w grze, działamy dalej"

- Niedawno z niemałą satysfakcją część polityków i komentatorów odnotowała, że Polsce może się coś nie udać, a tymczasem, jak widać, sprawy idą w naszym kierunku - ocenił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski mówiąc o unijnym pakcie fiskalnym. Jak podkreślił, negocjacje w tej sprawie jeszcze się nie skończyły. W sprawie projektu głos zabrała także Komisja Europejska, która wyraziła zadowolenie z obecnego kształtu projektu dokumentu.

Warta poszła za 770 mln euro

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Warta zmienia właściciela. Niemiecki Talanx kupił od belgijskiej KBC 100 proc. udziałów w tej spółce za 770 mln euro.

Kondycja europejskich banków

Europejskie banki potrzebują pieniędzy. Z rekomendacji Europejskiego Nadzoru Bankowego, wynika że łącznie potrzebują one prawie 115 miliardów euro. Więcej na ten temat w rozmowie z Wojciechem Kwaśniakiem, wiceprzewodniczącym KNF

Praca i płaca w grudniu

Wynagrodzenia i zatrudnienie w XII. Komentujemy dane GUSu i mówimy, co dane świadczą o polskiej gospodarce. Naszym gościem jest Andrzej Halesiak, ekonomista, dyrektor działu analiz Pekao SA.

Scenariusze dla złotego 

Ekonomiści spodziewają się dalszego umacniania złotego. Ma to być efekt odrabiania strat przez euro w stosunku do dolara. Zdaniem Piotra Popławskiego z BGŻ, powrót optymizmu na rynku to zasługa coraz mniejszych obaw o kryzys długu w Eurolandzie.

Portfel przeceniony

Wartość portfela zmniejsza się. Jakie zmiany zaproponuje jego właściciel? W tym odcinku Miliona w Portfelu inwestycja Grzegorza Zaryba, Skarbiec TFI

Kondycja chińskiego tygrysa

Dane z Chin są zaskakująco dobre. Na ile odzwierciedlają one realia, mówił Andrzej Sajkiewicz, konsultant Ernst&Young, specjalista od gospodarki chińskiej i japońskiej.

Grecka upadłość w cenach?

Ateny prawdopodobnie nie będą w stanie 20 marca wykupić obligacji o wartości 14,5 mld euro. Według prof. Cezarego Wójcika z Polskiej Akademii Nauk tego typu komunikaty to na razie gra w negocjacjach o zwiększenie odpisów greckiego długu.

2012 w prognozach Banku Światowego

Europę czeka recesja. Chiny, Brazylię i Indie spowolnienie. Jeśli obecna sytuacja się pogorszy wpadniemy w kryzys gorszy niż ten sprzed 3 lat. Bank Światowy zrewidował perspektywy dla globalnej gospodarki. Z autorem raportu, starszym ekonomistą Banku Światowego Andrew Burnsem rozmawiała nasza reporterka Karolina Hytrek-Prosiecka.

W obronie Internetu

24 godziny milczenia w obronie Internetu. W środę od szóstej rano nie działa anglojęzyczna wersja Wikipedii. To protest jej twórców przeciw projektowi amerykańskich przepisów, wymierzonych w internetowych piratów. Czy nowe prawo uderzy także w polskie firmy. O to pytaliśmy Eryka Rheims z kancelarii CMS Cameron McKenna.

(Nie)uzasadniona radość?

Europejskie rynki w górę po lepszych od oczekiwań danych o chińskim PKB za IV kwartała 2011 i najszybszym w historii wzroście niemieckiego indeksu ZEW. Czy entuzjazm inwestorów jest uzasadniony? O to w "Bilansie" pytaliśmy szefa działu analiz CDM Pekao SA, Rolanda Paszkiewicza.

Policja we włoskim biurze agencji S&P

Włoska Policja Skarbowa weszła do biura agencji ratingowej Standard&Poor's w Mediolanie. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie działalności S&P w związku z oskarżeniami o spekulację, manipulowanie rynkiem i nieuprawnione wykorzystywanie zastrzeżonych informacji. S&P utrzymuje, że oskarżenia są bezpodstawne.

Kondycja amerykańskiej gospodarki

Dane o inflacji bazowej w USA są zgodne z oczekiwaniami. Liczba nowych budów niewiele od nich odbiega . Zdaniem Maurycego Kuhna, członka zarządu Genin Noble Banku, rynek nieruchomości w Ameryce zaczyna odżywać.

Oszczędzać na emeryturę

W ramach przeglądu ofert inwestycji emerytalnych, propozycja inwestowania w rozwiązania emerytalne proponowane przez Tomasza Jędrzejczaka, prezesa zarządu Legg Mason