Najnowsze

Najnowsze

Euroewakuacja dla firm

Światowe koncerny przygotowują scenariusze na wypadek upadku strefy euro. Obawy o upadek rosną, gdy przedłuża się czas opracowywania antykryzysowych reform. Właściciele firm badają potencjalne skutki dla międzynarodowych umów. Jak przygotować się do upadku wspólnej waluty mówi Anatol Skitek z Grant Thornton.

Mniej bezrobotnych za oceanem

Bezrobocie w USA spadło w listopadzie do 8,6 procenta, z 9 procent w poprzednim miesiącu - podało w piątek amerykańskie Ministerstwo Pracy. Jest to najniższy wskaźnik bezrobocia od 2,5 roku.

NETIA ZBUDUJE ŚWIATŁOWODY

Netia razem z Budimeksem, Dialogiem i Ericssonem będzie kłaść światłowody i rozwijać sieć w Polsce na wschód od Warszawy. O kosztach i korzyściach inwestycji mówi Paweł Żytecki, dyr. ds. współpracy międzynarodowej Netii.

Cień recesji - słabe odczyty PMI

Przemysł strefy euro w najgorszej kondycji od lipca 2009-go roku. W listopadzie indeks PMI - który pokazuje, jak prowadzenie biznesu widzą menedżerowie do spraw zakupów w firmach - spadł do 46,4 punktu. Bariera 50-ciu punktów umownie oddziela wzrost sektora od recesji. W recesję wchodzi także polski przemysł - tak wynika z indeksu PMI - mierzącego nastroje menadżerów logistyki. Po raz pierwszy od ponad 2 lat znalazł się poniżej granicy między rozwojem, a kurczeniem się branży. O komentarz do odczytów PMI poprosiliśmy Andrzeja Jacaszka, wiceprezydenta Pracodawcy RP i Grzegorza Ogonka, ekonomistę ING BSK.

Zmienność na rynku obligacji

Zmienność rentowności polskich obligacji wynika z problemów strefy euro. O rynku obligacji rozmowa z Grzegorzem Latałą, dyrektorem inwestycyjnym ds. rynku papierów dłużnych Aviva Investors.

Klucz do sukcesu

Im wyższa jakość, tym niższy koszt. Jak mądrze zarządzać jakością, tak by zdobyć przewagę nad konkurentami na rynku? Rozmowa z dr Krzysztofem Szewczakiem z Warszawskiej Szkoły Zarządzania.

Eskimos stawia na jakość

Spółka Eskimos współpracuje jedynie z dostawcami, którzy wdrożyli system HAACP. Stara się również kontrolować użycie środków chemicznych na plantacjach, mówił Stanisław Sulima, prezes Eskimos.

IDM SA pożycza swoje papiery

Jaka jest przyczyna pożyczania papierów wartościowych spółki, komu je pożyczono i czy taka operacja przyniesie spółce zysk, tłumaczył Grzegorz Leszczyński, prezes DM IDMSA.

Kupować producentów gier?

Dom Maklerski BZ WBK rekomenduje kupno akcji dwóch spółek produkujących gry komputerowe. Szansą dla mniejszych producentów gier jest dystrybucja produktów w formie cyfrowej, twierdzi Łukasz Kosiarski, analityk DM BZ WBK.

Kto złagodzi kryzys strefy euro?

Nie przewiduję zwiększenia skupu obligacji przez EBC w przyszłym tygodniu, twierdzi Rafał Benecki, ekonomista ING BSK, w kontekście nadchodzącego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego.

"W tej kadencji będziemy gotowi do przyjęcia euro"

Choć większość Polaków jest przeciwna wprowadzeniu w Polsce euro, to rząd powoli się do tego szykuje. - W tej kadencji Polska będzie gotowa do wstąpienia do strefy euro - zadeklarował w piątek w radiu TOK FM szef MSZ Radosław Sikorski. Jak podkreślił jednak, przyjmiemy unijną walutę, "jeśli do tego czasu strefa euro się zreformuje i wejście to będzie dla nas korzystne".

Niepłacenie abonamentu nadal bezkarne?

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji straszy wpisywaniem do Krajowego Rejestru Długów za niezapłacony abonament. - Prawnicy ostrzegają jednak, że może to być bezprawne - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Merkel chce zmian, ale nie podziałów w Unii

- Europa działa na rzecz utworzenia "unii fiskalnej", starając się rozwiązać kryzys w strefie euro - powiedziała kanclerz Niemiec w oczekiwanym wystąpieniu w parlamencie. Angela Merkel w Berlinie przedstawia swoją wizję Europy przed szczytem Unii Europejskiej zaplanowanym na 9 grudnia. Zdaniem Merkel, eurogrupa, czyli współpraca ministrów finansów eurolandu, powinna być otwarta dla każdego, kto chce się przyłączyć do współpracy - na przykład Polski.

Nie będzie pomocy dla zwolnionych z pracy

Ministrowie pracy 8 krajów UE, w tym Niemiec i Wielkiej Brytanii, ale także Łotwy i Czech sprzeciwili się przedłużeniu do końca 2013 r. pomocy Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji dla pracowników zwalnianych w wyniku kryzysu.

"Europa może zostać zmieciona przez kryzys, jeśli się nie zmieni"

Francja i Niemcy będą nalegać na zmiany w traktacie europejskim w celu ochrony euro - zapowiedział prezydent Francji Nicolas Sarkozy w wyczekiwanym wystąpieniu na temat kryzysu w strefie euro. Jak dodał, wraz z kanclerz Niemiec Angelą Merkel przedstawi w poniedziałek propozycje "w celu zagwarantowania przyszłości Europy".

KNF wciąż bada transakcje na akcjach KGHM

Komisja Nadzoru Finansowego sprawdza wszystkie transakcje dotyczące akcji KGHM sprzed expose premiera - poinformował w Sejmie minister skarbu Mikołaj Budzanowski. Ze wstępnych analiz wynika, że nie było nieprawidłowości.

AKCJA BANKÓW CENTRALNYCH

Dlaczego potrzebna była skoordynowana akcja banków centralnych i czy taka akcja pomoże w rozwiązaniu problemów sektora bankowego, tłumaczy Dariusz Szkaradek z działu audytu i zarządzania ryzykiem instytucji finansowych Deloitte.

Londyn gotowy na rozpad strefy euro

Bank Anglii ma "plan ratunkowy", aby stawić czoło ewentualnemu rozpadowi strefy euro - zapowiedział prezes centralnego banku Wielkiej Brytanii Mervyn King.

NOWA INWESTYCJA EUROTELA

Eurotel złożył ofertę udziałów w spółce zajmującej się telesprzedażą i świadczeniem usług telemarketingowych. Spółka chce przez to zwiększać przychody i zdywersyfikować sprzedaż. Rozmowa z Tomaszem Basińskim, wiceprezesem Eurotela.

PODATEK OD KOPALIN

Ile mogą dać budżetowi nowe przepisy o opodatkowaniu wydobycia gazu i jakie są możliwe scenariusze dla podatkowego wykorzystania gazu łupkowego? Raport DLA Piper.

PGE - PLANY NA 2012

O ceny prądu dla przedsiębiorstw i klientów indywidualnych oraz o to jak zmienią się przychody spółki po uwolnieniu rynku energii, pytamy Tomasza Zadrogę, prezesa PGE.

CFO European Summit

Rola dyrektora finansowego w przygotowaniu firmy na kryzys. Ceramika Nowa Gala miała problemy w czasie dobrej koniunktury. O tym jaki spółka ma pomysł, żeby przetrwać czas spowolnienia, mówi Paweł Górnicki, wiceprezes zarządu, dyr. finansowy Ceramiki Nowej Gali.

Odpowiedzialność za śmierć małżonka

Świadczenia związane ze śmiercią osoby najbliższej systematycznie rosną. Z drugiej strony stosunek roszczeń do umów ubezpieczeniowych jest również wyższy. Społeczeństwo jest bardziej świadome swych praw. O kwestii odszkodowań w rozmowie z Bartłomiejem Krupą, prezesem Polskiej Izby Doradców i Pośredników Odszkodowawczych.

Luksus w kamienicy

Czy po remoncie kamienicy, mieszkanie znajdujące się w nim będzie droższe. O tym w rozmowie z Arturem Wachem, menadżerem w Lion's House.

Droższe euro - co na to firmy i ekonomiści?

Złoty najsłabszy do euro od 29 miesięcy. Traci z powodu nerwowości na rynku i dlatego, że pod koniec miesiąca importerzy i osoby spłacające kredyty kupują więcej walut obcych, aby uregulować swoje płatności. Prezes Atlantic powiedział w TVN CNBC, że nie będzie zakładał skrajnego kursu złotego do dolara czy euro bo mogłoby to zagrozić budżetowi firmy.

Jak zmienia się portfel Adama Zaremby?

W dzisiejszym odcinku Miliona w Portfelu, inwestycja Adama Zaremby, głównego ekonomisty Idea TFI. Czy autor portfela zaproponuje zmiany i czy oczekuje odbicia na rynku? O tym w programie Milion w Portfelu.

Dla Włoch nie ma ratunku?

Międzynarodowy Fundusz Walutowy nie zdoła ocalić Włoch, ponieważ natura włoskiego kryzysu jest inna niż w przypadku państw, z którymi Fundusz na ogół ma do czynienia - pisze amerykański ośrodek badawczy Stratfor w swojej analizie.

Złoty a rynek giełdowy

Czy wystąpi w tym roku tzw. "rajd Św. Mikołaja"? Czy akcja banków centralnych zmienia perspektywy dla rynków na grudzień? Na te pytania odpowiada Wojciech Białek, główny analityk CDM PEKAO SA.

Jaki był cel zbiorowego działania banków?

Europa ma większe szanse wyjścia z kryzysu, niż się powszechnie sądzi. Europa jest jako całość mniej zadłużona niż USA, ale nie jest jednolitym organizmem gospodarczym, mówił prof. Jan Czekaj, były członek RPP.