Najnowsze

Najnowsze

Gaz z łupków szansą dla Polski?

VIII Kongres Nowego Przemysłu poświęcony zmianom w branży energetycznej. Jakie szanse daje Polsce wydobycie gazu łupkowego i jak będzie wyglądała dynamika inwestycji w energetykę w Polsce w kolejnych latach? Gościem "Godziny dla Pieniędzy" był Mikołaj Budzanowski, podsekretarz stanu w MSP.

Jak zarobić na gazie łupkowym?

VIII Kongres Nowego Przemysłu poświęcony jest między innymi zmianom w branży energetycznej. Z naszym gościem Tomaszem Minkiewiczem, partnerem CMS Cameron McKenna rozmawialiśmy o możliwościach eksploatacji gazu łupkowego w Polsce i czy dla inwestorów indywidualnych gaz łupkowy jest szansą na realne zyski.

Warszawski rynek apartamentów

Czy inwestycja w apartament w stolicy przynosi wymierne zyski? Ile można zarobić na wynajmie apartamentu w Warszawie, a ile trzeba zainwestować w luksusowe mieszkanie na wynajem. Gościem "Godziny dla Pieniędzy" był Aleksander Skirmuntt, Emmerson.

Kredyt dostaniesz teraz, spłacisz go po śmierci

Wszyscy, a nie tylko osoby starsze, będą mogli zaciągnąć odwrócony kredyt hipoteczny, ponadto będzie go można spłacić przed terminem albo odstąpić od umowy - przewiduje Ministerstwo Finansów w założeniach do projektu ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym.

Ceny wyraźnie zwolniły

Inflacja bazowa, po wyłączeniu cen żywności i energii, we wrześniu 2011 r. wyniosła rdr 2,6 proc., wobec 2,7 proc. w sierpniu - podał NBP. To dane lepsze od prognoz. Analitycy oczekiwali inflacji bazowej na poziomie 2,8 proc.

Stalowy gigant zwolni 3 tys. osób? "To spekulacje"

Hutnicze związki alarmują, że do końca przyszłego roku grupa największego polskiego producenta stali - ArcelorMittal Poland - zamierza zmniejszyć zatrudnienie o ok. 15 proc., czyli ok. 3 tys. osób. - To spekulacje - zapewniają przedstawiciele spółki.

Jest zielone światło dla pomocy dla Grecji

Grecja może liczyć na kolejną transzę (8 mld euro) międzynarodowego pakietu ratunkowego - poinformowała agencja dpa, powołując się na nieopublikowany jeszcze raport tzw. trojki, czyli Europejskiego Banku Centralnego, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Komisji Europejskiej. Bez kolejnej transzy pakietu ratunkowego Grecji groziłaby niewypłacalność.

Jeszcze Nokia nie zginęła

Nokia pozytywnie zaskoczyła inwestorów. W trzecim kwartale co prawda zanotowała stratę na poziomie 68 milionów euro, ale to wynik znacznie lepszy od oczekiwań. 22 analityków przepytanych przez Bloomberga spodziewało się bowiem strat w wysokości 229 milionów euro.

Biznes robi się u nas trudniej niż w Rwandzie

Rwanda, Botswana, St. Lucia, Tonga, Panama - to m.in. państwa, w których prowadzić firmę jest łatwiej niż w Polsce - wynika z najnowszej edycji rankingu "Doing Business" przygotowywanego co roku przez Bank Światowy.

Białoruski rubel mocno w dół wobec dolara

8680 rubli za dolara - tyle wyniósł dziś jednolity kurs białoruskiej waluty na giełdzie walutowo-kapitałowej w Mińsku. Tym samym rubel stracił na wartości o ok. 52 proc. w stosunku do dotychczasowego oficjalnego kursu wyznaczonego przez bank centralny na Białorusi.

Adieu monsieur Trichet!

Prezes Europejskiego Banku Centralnego odchodzi. Ośmioletnia kadencja Francuza Jean-Claude'a Trichet dobiegła końca. Zastąpi go włoski ekonomista Mario Draghi. Podczas uroczystości w Operze we Frankfurcie nad Menem Tricheta pożegnali czołowi europejscy politycy.

Za doniesienie paczki zarobią więcej niż za awizo

Nadchodzą zmiany w systemie wynagradzania listonoszy. Jak podaje "Gazeta Wyborcza" za dostarczenie paczki lub listu do rąk własnych listonosze dostaną wyższą pensję niż za zostawienie awiza w skrzynce. W czterech oddziałach Poczty przeprowadzane są już testy. Od ich wyników zależy, czy pomysł zostanie wprowadzony w życie w całym kraju.

Szef "S" o "Oburzonych": Nie są dla nas konkurencją

Ci młodzi ludzie nie są dla nas konkurencją - zapewniał w "Poranku" TVN24 szef "Solidarności" Piotr Duda, mówiąc o ruchu "Oburzonych". I dodał: - Chciałbym, aby dojrzeli do tego, że trzeba się organizować w grupy, w związki zawodowe i za ich pomocą negocjować problemy, a nie koniecznie od razu wychodzić na ulice.

Słowenia dostaje minus do ratingu

Słowenia mniej wiarygodna kredytowo. Agencja Standard & Poor's obniżyła rating długoterminowych obligacji rządowych tego kraju z poziomu "AA" do "AA-".

Rozmowy z Berlinem w impasie?

Niepokojące zgrzyty na linii Paryż-Berlin w sprawie ratowania euro. Nicolas Sarkozy i Angela Merkel nie mogą się porozumieć co do sposobów zwiększenia skuteczności Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF), który ma być skutecznym narzędziem w walce z kryzysem zadłużeniowym. Prezydent Sarkozy miał nawet stwierdzić w rozmowie z francuskimi parlamentarzystami, że rozmowy znalazły się w impasie.

Produkcja powyżej oczekiwań

Produkcja przemysłowa znacząco powyżej oczekiwań. Według danych GUS we wrześniu tempo wzrostu produkcji przemysłowej wyniosło 7,7 procent rok do roku. Rozmowa z Januszem Niedźwieckim, prezesem Grupy Apator i dr. Jarosławem Janeckim, głównym ekonomistą Societe Generale Polska.

INWESTYCJE W POLSKIEJ ENERGETYCE

Rafako to największy w Europie producent kotłów i urządzeń ochrony środowiska dla energetyki, będąc jednocześnie generalnym wykonawcą inwestycji. Spółka sfinalizowała właśnie największy kontrakt w swojej historii – pod koniec września został oddany do użytku blok w należącej do PBE elektrowni Bełchatów. Z prezesem Rafako, Wiesławem Różackim rozmawiał w programie Rynki Dnia Robert Stanilewicz.

UNIBEP OPTYMISTYCZNY

Unibep liczy, że w 2012 roku przychody wzrosną o około 15%, jeszcze mocniej ma się poprawić zysk netto. Do końca tego roku spółka zamierza zapełnić portfel zamówień w 90. procentach. Unibep szykuje się też do wejścia na nowe rynki. Jan Mikołuszko, prezes Unibepu był gościem Roberta Stanilewicza.

ENEI NIE STRASZNE SPOWOLNIENIE

Enea do końca roku chce dopiąć finansowanie inwestycji w nowy blok energetyczny w Kozienicach, cały program inwestycyjny grupy na lata 2010-2020 opiewa na 18,7 mld zł. Prezes Enei, który był gościem Rynków Dnia nie boi się spowolnienia gospodarczego. Zdaniem Macieja Owczarka zużycie energii ciągle rośnie i najbliższe miesiące napawają optymizmem.

CONSUS NA VIII KONGRESIE NOWEGO PRZEMYSŁU

Grupa Consus jest doradcą i traderem w zakresie Europejskiego Systemu Handlu Emisjami oraz mechanizmów Protokołu z Kioto. Jest członkiem giełdy Bluenext w Paryżu i Europejskiej Giełdy Energii w Lipsku – dwóch z sześciu giełd na których można handlować prawami do emisji. W programie Rynki Dnia Robert Stanilewicz rozmawiał z Maciejem Wiśniewskim, prezesem spółki Consus.

Innowacyjni

Rekordowa liczba polskich firm znalazła się wśród najszybciej rozwijających się spółek innowacyjnych w Europie Środkowej w rankingu Deloitte. Rozmowa z Pawłem Przewięźlikowskim, prezesem zarządu Selvita SA i Jackiem Bochenkiem, dyrektorem w Deloitte.

Ćwierć miliona funtów za pomysł wyjścia z eurolandu

- 250 tys. funtów nagrody może dostać ekonomista, który opracuje teoretyczny model uporządkowanego wyjścia z eurostrefy - poinformował w środę fundator nagrody brytyjski lord Simon Wolfson. Traktaty strefy euro nie przywidują możliwości jej opuszczenia.

Milion w portfelu

Wirtualne inwestowanie miliona złotych. Przyglądaliśmy się portfelowi Roberta Nejmana zarządzającego MCI GANDALF. Stopę zwrotu z wirtualnych inwestycji sprawdzał autor w "Godzinie dla Pieniędzy".

Produkcja przemysłowa

O komentarz do najnowszych danych związanych z produkcją przemysłową, w "Godzinie dla Pieniędzy" poprosiliśmy Jacka Adamskiego, Dyrektora Departamentu Ekonomicznego PKPP Lewiatan

Polska filantropia

Jak pomagają najzamożniejsi Polacy? W "Godzinie dla Pieniędzy" rozmawialiśmy z mecenasem Jackiem Świecą, radcą prawnym oraz ekspert BCC.

Udana aukcja obligacji

Ministerstwo Finansów wypuszcza kolejne emisje obligacji, częściowo refinansując przyszłoroczny deficyt. Czy obecny rynek obligacji, daje inwestorom szansę na zyski? Rozmowa z Dariuszem Laskiem, Dyrektorem Inwestycyjnym w Union Investment TFI.

Składniki od umów śmieciowych

Minister Michał Boni chce, żeby od umówy o dzieło były odprowadzane składniki na ZUS. W „Pieniądzach w Południe” Robert Stankiewicz, rozmawiał z Jackiem Męciną, ekspertem Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Pieniądze na e-biznes

122 e- firm z 1400 wnioskujących dostanie dotację w ramach działania 8.1. Kto dostanie pieniądze i dlaczego po raz kolejny tak mało projektów zakwalifikowało się do wsparcia? Jakimi innowacyjnymi technologiami zaskoczyli przedsiębiorcy i czy w tym roku będzie jeszcze kolejny nabór? Rozmowa z Patrycją Zielińską, wiceprezes PARP.