Najnowsze

Najnowsze

CIEŃ RECESJI

3-letnie niskoprocentowe pożyczki dla banków na pewien czas wyczerpują niestandardowe działania EBC - uważa Piotr Kalisz, główny ekonomista Citi Handlowego.

Dzień ze strategiami inwestycyjnymi

Ryzyko kontra bezpieczeństwo, strach kontra chciwość - jak "ustawić się" na rynku, gdzie szukać szans na zwiększenie naszych zysków, na jakie ryzyka zwrócić uwagę? Na te pytania w programie Dzień Na Rynkach odpowiadał Arkadiusz Bogusz, dyrektor departamentu zarządzania aktywami Ipopema TFI.

PRIVATE BANKING W POLSCE

Na jakie korzyści mogą liczyć klienci private bankingu? Rozmowa z Barbarą Stęchły, dyr. departamentu private bankingu Raiffeisen Bank.

Jakie strategie na 2012?

Czy 2012 rok przyniesie powrót inwestorów na rynek akcji? Jakim strategiom powinni szczególnie uważnie przyjrzeć się inwestorzy? Rozmowa z zarządzającym portfelami w BM ING Banku Śląskiego, Piotrem Święcikiem.

RAPORT SUROWCOWY

Czy po sporej korekcie czeka nas odbicie? Rynkowi złota, ropy i miedzi przygląda się Paweł Kordala, analityk XTB.

Analiza techniczna a strategie

Jak analiza techniczna może pomóc w obraniu odpowiedniej strategii inwestycyjnej? Rozmowa z analitykiem DM PKO BP, Przemysławem Smolińskim.

INWESTOR DŁUGOTERMINOWY

WIG20 w porównaniu w indeksami azjatyckimi. Rozmowa z Łukaszem Wardynem, dyrektorem zarządzającym City Index.

EBC POŻYCZA BANKOM

EBC pożyczył bankom ponad 489 mld euro. Operacja jest pewnego rodzaju luzowaniem ilościowym - uważa Mirosław Budzicki z departamentu skarbu.

Kto winny?

W czyim kierunku swoje oskarżenia powinni kierować "oburzeni"? Czy kryzys to wina sektora finansowego, czy polityków? Rozmowa z prezesem Deutsche Bank Polska, Krzysztofem Kalickim.

MILION W PORTFELU

Podsumowanie portfela Marka Mikucia, wiceprezesa Allianz TFI. Jakie zmiany w strategii inwestycyjnej dokonał nasz gość?

PRIVATE BANKING W POLSCE

Koniec stania w kolejce do okienka, czyli komfort klienta private bankingu. Rozmowa z Radosławem Kiełbasińskim, dyrektorem kierującym Centrum Bankowości Prywatnej PKO BP.

KOŃCÓWKA ROKU NA GPW

EBC pożyczył bankom ponad 489 mld euro. Jaki wpływ na rynek akcji mogą mieć te pieniądze, mówi Wojciech Białek, główny analityk CDM Pekao SA.

WOLNE OFE

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że Polska naruszyła ustanowioną traktatem unijnym swobodę przepływu kapitału. Jaki wpływ może mieć ten wyrok na polskie OFE, mówi Jakub Jędrzejak, partner w kancelarii WKB.

PODATEK Z GIEŁDY

Ostatnia sesja, podczas której można zawrzeć transakcje mające być rozliczone przez fiskusa jeszcze w 2011 roku przypada 27 grudnia. O rozliczaniu zysków i start z giełdy, mówi Andrzej Pośniak z CMS Cameron MCKenna.

DROGA DO OŻYWIENIA

Komentarz Piotra Bielskiego, ekonomisty BZ WBK do danych dot. sprzedaży detalicznej w Polsce.

Chiński bank w Polsce

Jeden z największych banków na świecie - Industrial and Commercial Bank of China - chce utworzyć swoją filię w Polsce. Jego suma bilansowa to ponad 2 biliony dolarów - to prawie 10 razy tyle co całego polskiego systemu bankowego. Według Jarosława Dąbrowskiego, byłego prezesa DnB Nord Polska, po tym jak chiński bank otworzy filię w Polsce, może zainteresować się także przejęciem już istniejących placówek.

Strategie inwestycyjne

Co wiedzieć trzeba zanim zaczniemy inwestować? Którą strategię wybrać? Aktywną, pasywną i systematycznego inwestowania? W TVN CNBC dzień ze strategiami inwestycyjnymi. Gościem Roberta Stankiewicza był Adam Zaremba, główny ekonomista IDEA TFI

AAA Austrii. Ze stabilną perspektywą

Agencja ratingowa Moody's utrzymała w piątek najwyższą ocenę (AAA) wiarygodności kredytowej Austrii, ze stabilną perspektywą. Odnotowano konkurencyjny sektor eksportowy tego kraju, mocno zdywersyfikowaną gospodarkę i niskie bezrobocie strukturalne.

Moody's obniża rating Słowenii

Agencja ratingowa Moody's obniżyła w czwartek wiarygodność kredytową Słowenii o jeden poziom - z "Aa3" na "A1" - uznając jednocześnie, że jej perspektywa jest negatywna.

Stopy w dół w 2012?

Stopy w przyszłym roku w dół, ale tylko jeśli rządowa prognoza wzrostu PKB byłaby zagrożona - za takim nastawieniem w polityce monetarnej opowiada się członek Rady Polityki Pieniężnej prof. Andrzej Bratkowski. Ekonomista chce utrzymania stóp procentowych, jeśli polska gospodarka będzie rosnąć w ujęciu rocznym w około trzyprocentowym tempie.

Polacy kupują więcej

Dane ze sprzedaży detalicznej zaskakują na plus. W listopadzie sprzedaż wyniosła +12,6% '11/'10, wobec +11,2% zeszłym miesiącu. Oczekiwania rynku były na poziomie +10,5%. Sprzedaż mieszkań i samochodów spada, sprzedaż paliw rośnie. Zatrudnienie rośnie i przychody pieniężne rosną. Więcej pieniędzy trafia na rynek. Tak dobre dane o sprzedaży w listopadzie komentował dr Jacek Adamski, dyrektor departamentu ekonomicznego PKPP Lewiatan.

Węgry coraz gorzej oceniane

Na ile Węgrzy zapracowali na pogrążenie się w kryzysie i czy nie pociągną za sobą reszty regionu? – na te pytania odpowiada dr Krzysztof Piech, z Katedry Polityki Gospodarczej Szkoły Głównej Handlowej. Węgierski premier Wiktor Orban odpowiedział na list szefa Komisji Europejskiej, w którym zanegował możliwość opóźnienia wejścia w życie ustawy dotyczącej zwiększenia kontroli rządu nad Bankiem Centralnym  Węgier. Gość Marcina Kowalskiego, uważa to posunięcie za błędne.

USA rosną trochę słabiej, ale spada bezrobocie

Dynamika PKB w Stanach Zjednoczonych w trzecim kwartale 2011 roku wyniosła 1,8 proc., a nie jak podawano wcześniej - 2,0 proc. Z kolei liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu spadła w USA o dwa tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 364 tys.

RPP: Pas w budżecie za mało zaciśnięty

- "Zaciskanie pasa" w projekcie przyszłorocznego budżetu jest niewystarczające, bo skupia się głównie na zwiększeniu dochodów, zamiast cięcia wydatków - oceniła Rada Polityki Pieniężnej. Według RPP projekt ustawy jest jednak oparty na realnych, chociaż dość konserwatywnych założeniach.

Związkowcy odpuścili. Nie będzie strajku na kolei przed świętami

Strajk kolejarzy Przewozów Regionalnych tuż przed świętami, którym grozili związkowcy z "Solidarności", nie odbędzie się. W czwartek odbyło się spotkanie przedstawicieli resortu transportu, samorządów i kolejowych związków zawodowych poświęcone sytuacji na kolei. Jak informują związkowcy, na spotkaniu doszło do porozumienia, a na styczeń zaplanowano kolejne rozmowy.

Ograniczenie OFE bezprawne

Polska naruszyła unijne przepisy w sprawie Otwartych Funduszy Emerytalnych. Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że ograniczając możliwość inwestowania OFE za granicą, Polska naruszyła jedno z fundamentalnych praw UE - swobodę przepływu kapitału. Piotr Bogdanowicz uważa, że Fundusze Emerytalne w świetle prawa mogą domagać się od państwa odszkodowania.

Biznes w Chinach

KGHM wraca z Chin z nowym kontraktem. Ale nie tylko wielkie koncerny mogą zarabiać w Państwie Środka. W delegacji przedsiębiorców z prezydentem Bronisławem Komorowskim uczestniczyły także początkujące firmy. Firma Bionik oferuje system identyfikacji przedmiotów na podstawie systemu pęcherzyków powietrza. Rozmowa z Grzegorzem Koprowskim z Bionik i Mateuszem Józefowiczem, prezesem ABM Space Education.

Hotel na Podlasiu z dotacją

Pieniądze na turystykę. Do 12 stycznia trwa nabór na nowe przedsiębiorstwo lub rozbudowę istniejącego. Jaki projekt w województwie podlaskim do 4 milionów złotych można zrealizować w ramach działania 3.2? Rozmowa z Urszulą Mirończuk z Departamentu Zarządzania RPO Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku.

Recepta na oszusta

Nieruchomość na sprzedaż. W jaki sposób uniknąć oszustwa przy kupnie nieruchomości? Rozmowa z Dariuszem Zimnickim, Chajec, Don-Siemion & Żyto Kancelaria Prawna.

Kredyt na dywidendę

Odsetki od kredytu zaciągniętego na wypłatę dywidendy nie mogą być zaliczone w koszty uzyskania przychodów – tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Kiedy odsetki są takim kosztem, a kiedy nie? Rozmowa z Beatą Hudziak, tax partnerem Grant Thornton.