Najnowsze

Najnowsze

Zmowy cenowe

UOKiK od początku roku wykrył już 6 zmów cenowych w branży ubezpieczeniowej, energetycznej, wędliniarskiej, muzycznej i produkującej urządzenia służące do przygotowywania posiłków. Kiedy i jak urząd może jednak darować karę przedsiębiorcy? O tym w rozmowie z Sonią Jóźwiak, specjalistą w Departamencie Ochrony Konkurencji, Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji

"Kryzys w eurostrefie jak katastrofa wycieczkowca"

Do "tragiczno-absurdalnej" katastrofy włoskiego wycieczkowca Costa Concordia porównuje we wtorek kryzys w strefie euro publicysta "Wall Street Journal", zarzucając przywódcom UE, że ustawicznie mylą się w diagnozach dotyczących kryzysu.

Portfel zwyżkujący

Po sierpniowym załamaniu następuje wyraźne odbicie w portfelu. Co wpłynęło na tak korzystny wynik? W Milionie w Portfelu inwestycja Mariusza Pawlaka z Pawlak, Lorek i Wspólnicy.

Złoty jak na drożdżach. Giełda najwyżej w 2012 r.

Świetny wtorek na rynkach. Zyskują indeksy giełdowe w całej Europie, a euro i złoty rosną w siłę. Inwestorzy nie przejmują się niedawnymi obniżkami ratingów krajów strefy euro. - Sytuację na rynkach uspokaja też Europejski Bank Centralny - zauważa minister finansów Jacek Rostowski.

Chiński smok traci rozpęd

Produkt Krajowy Brutto Chin wzrósł w IV kwartale 2011 r. o 8,9 proc. rdr. To najsłabsze tempo wzrostu od 10 kwartałów i skutek ograniczenia popytu w Europie z powodu kryzysu finansowego, a tam trafiają eksportowane z Chin towary.

Coraz mniej chętnych na prezerwatywy

Polacy kupują coraz mniej środków antykoncepcyjnych - wynika z danych Nielsena i IMS Health, firm badających rynek farmaceutyczny. Polski rynek prezerwatyw pierwszy raz w historii spadł aż o 10 proc. - pisze Puls Biznesu.

Merkozy czy Merkhollande?

Czy obniżenie francuskiego ratingu przez agencję Standard & Poor's wpłynie na wynik wyborów prezydenckich we Francji? Francuzi pójdą do urn 22 kwietnia i 6 maja a rywal obecnego prezydenta, Francois Hollande, przekonuje, że S&P obniżyła rating Sarkozy'ego a nie Francji. Gośćmi programu Bilans byli Sebastian Mikosz, starszy doradca w Societe Generale i były prezes PLL LOT oraz Robert Jędrzejczyk z kancelarii Gide Loyrette Nuel.

Ratingi Polski w dół?

Europejski Fundusz Stabilności Finansowej bez potrójnego "A" od Standard & Poors. Zdaniem prof. Danuty Dziawgo z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu za niecałe trzy miesiące obecny rating może stracić również Polska. Ekonomistka przekonuje, że agencje obniżą ocenę wiarygodności kredytowej Polski, jeśli nie zobaczą konkretów w postaci ustaw.

Klient w kropce

Najnowsze dane GUS o inflacji w Polsce pozwalają prognozować w kolejnych miesiącach jej nieznaczny spadek. Jednym z patentów producentów na zatrzymanie rosnących cen i zatrzymanie klienta jest zmniejszenie objętości bądź masy sprzedawanego produktu. Niby wszystko kosztuje tyle samo a jednak nie tak samo... O szczegółach Dominik Cierpioł

Koło ratunkowe eurostrefy też straciło swoje AAA

Wiarygodność chroniącego euro Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej została obniżona. Agencja ratingowa Standard & Poor's zmieniła rating tej instytucji z najwyższej oceny AAA do AA+. Jednocześnie prezydent Francji, która również straciła potrójne "A", wzywa do "zachowania zimnej krwi".

Odkładanie na emeryturę

Jakie są warianty inwestycji środków w różne formy zabezpieczenia emerytalnego oferowanego przez Union Investment, opowiadał Waldemar Wołos, Dyrektor ds. Rozwoju Nowych Produktów Union Investment.

„Diamenty są wieczne”?

Jak inwestować w diamenty? W jakim horyzoncie czasowym rozpatrywać inwestycje w kamienie szlachetne? O tym w mówi Marta Prusik z Mennicy Polskiej.

Co z tymi walutami?

Jak zachowają się kursy głównych walut? Czy złoty się umocni? Czy w takim razie kupno waluty na poczet spłaty kredytu walutowego należy odłożyć do ostatniej chwili? Więcej o sytuacji na rynku walutowym, w rozmowie z Danielem Kosteckim, analitykiem XTB.

Strefa euro z gorszym ratingiem

Agencja Standard&Poors obniżyła ratingi krajom strefy euro. O pogorszeniu wiarygodności strefy euro w oczach agencji ratingowych w rozmowie z Ignacym Morawskim, głównym ekonomistą PBP.

Kondycja branży deweloperskiej

Spojrzenie na branżę deweloperską okiem podwykonawcy - co może powiedzieć o kondycji polskiego budownictwa mieszkaniowego? Rozmowa z prezesem Armatury Kraków, Konradem Hernikiem.

Po wyborach na Tajwanie

Wyborcy przedłużyli mandat urzędującego prezydenta na Tajwanie. Ilu z nich to przedsiębiorcy, i jak fakt zmiany prezydenta będzie wpływał na ich działalność? Rozmowa z profesorem Bogdanem Góralczykiem, z Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego.

Rynki a ratingi

Jak piątkowa akcja agencji S&P przełoży się na nastroje na rynkach w najbliższej przyszłości? Rozmowa z dyrektorem zarządzajacym DM PKO BP, Grzegorzem Zawadą.

Oferta rynku hurtowego Bronisze

Największy w Polsce rynek hurtowy wśród firm rolno-spożywczych rusza z ofertą publiczną. O szczegółowych planach rynku Bronisze rozmawialiśmy z prezesem spółki, Mirosławem Mazurukiem.

Wielkie cięcie

Cięcie ratingów jednych z najważniejszych gospodarek strefy euro - jaki wpływ może wywrzeć akcja agencji Standard and Poor's na realną gospodarkę pojedynczych państw, jak i całej strefy euro? Rozmowa z głównym ekonomistą Invest Banku, Wiktorem Wojciechowskim.

Zmowy cenowe

UOKiK od początku roku wykrył już 5 zmów cenowych w branży ubezpieczeniowej, energetycznej, wędliniarskiej, muzycznej i produkującej urządzenia służące do przygotowywania posiłków. Na jakiej podstawie Urząd wydaje decyzje dotyczące zmów? O tym w rozmowie z dr Małgorzatą Kozak, z Uczelni Łazarskiego

Do 1,5 miliona euro dla innowatorów

Prowadzisz działalność z zakresu ochrony zdrowia, ochrony środowiska, IT, a może produkujesz urządzenia medyczne? Możesz zgłosić się po wsparcie do polsko-izraelskiego Funduszu Giza Polish Ventures. Fundusz dysponuje budżetem w wysokości 84 milionów złotych. Więcej na ten temat w rozmowie z Zygmuntem Grajkowskim, prezesem zarządu Funduszu GPV I

Egzaminacyjny poślizg

Zmiany w prawie jazdy najpewniej od przyszłego roku. Szkoły nauki jazdy nie są już tak oblegane jak na przełomie roku. Czy opóźnienie zmian ratuje „elki”, czy pozbawia ich dodatkowych przychodów na początku roku? O tym w rozmowie z Krzysztofem Szymańskim, prezesem Polskiej Federacji Stowarzyszeń Szkół Kierowców

Opłaty środowiskowe

Do końca stycznia przedsiębiorcy, którzy oddziałują na środowisko muszą sporządzić sprawozdanie i wnieść odpowiednią opłatę. Więcej szczegółów na ten temat w rozmowie z Agnieszką Sosnowską, Kierownikiem Biura Baz Danych i Kontroli Opłat Środowiskowych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Twój Brat PIT

Widz pyta nas: "Mam małą firmę handlową. Z fiskusem rozliczam się na zasadach ogólnych. Często zdarza mi się spotkać z obecnym klientem lub potencjalnym klientem w restauracji lub fast foodzie na biznesowym lunchu. Zdarza mi się też zaprosić klienta na kawę czy ciastko do mojego biura, które znajduje się w domu mieszkalnym. Czy kawę, ciastko oraz usługi gastronomiczne lub cateringowe mogę umieszczać w kosztach uzyskania przychodów PKPiR? Czy mogę sobie odliczyć podatek VAT od wyżej wymienionych usług oraz produktów spożywczych?” Odpowiedź na te pytania w rozmowie z Arkadiuszem Gerwelem, adwokatem w Kancelarii Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy

Sprzedaż alkoholu

Do końca stycznia restauracje, sklepy i hurtownie, które handlują lub serwują napoje alkoholowe muszą złożyć oświadczenie w sprawie ilości sprzedanych trunków i wnieść odpowiednie opłaty. Jeśli tego nie zrobią, grozi im wygaśnięcie zezwoleń. O tym w rozmowie z Magdaleną Amerek, adwokatem w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy

Aptekarze zaostrzają protest

Apteki mają być zamknięte codziennie od 13 do 14. Naczelna Rada Aptekarska domaga się zniesienia kar dla farmaceutów. Sejm w piątek uchwalił nowelizację ustawy refundacyjnej. Znosi ona kary dla lekarzy za błędne wypisanie recepty. Redukcja kar nie dotyczy jednak aptekarzy. Michał Czarnuch z kancelarii Domański, Zakrzewski, Palinka tłumaczy w jakim trybie aptekarze będą mogli się odwoływać od decyzji Funduszu.

AAA zostaje. Moody's utrzymuje rating Francji

Agencja Moody's utrzymała rating Francji na najwyższym poziomie AAA trzy dni po obniżeniu ratingu Francji przez drugą z trzech największych agencji ratingowych, Standard&Poor's.

Perspektywy dla Polski

W obliczu obniżki ratingu 9 krajów strefy euro, w tym Francji i Austrii które straciły najwyższą notę AAA, w Pieniądzach w Południe o perspektywach dla polskiej gospodarki Jan Niedziałek rozmawiał z profesor Marią Drozdowicz – Bieć.

Rekordowe ceny paliw na stacjach

O 13 groszy na litrze podrożał w ciągu ubiegłego tygodnia olej napędowy - tak wynika z raportu Biura Maklerskiego Reflex. Ceny benzyny 95 i 98 także wzrosły odpowiednio o 11 i 10 groszy - to efekt podwyżki akcyzy od Nowego Roku. Zdaniem Rafała Zywerta - analityka BM Reflex - to jeszcze nie koniec podwyżek na stacjach.