Najnowsze

Najnowsze

Ile warta jest Twoja polisa?

Na rynku ubezpieczeniowym wciąż brak informacji o czasie likwidacji szkody. Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych przygotowuje własne zestawienie czasu likwidacji szkód z OC/AC. Czy Polacy będą skłonni więcej zapłacić, aby ubezpieczyć się na lepszych warunkach? Rozmowa na temat krajowego rynku ubezpieczeń z gościem magazynu Bilans, Adamem Sankowskim, prezes Polskiej Izby Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych.

Ciśnienie w cieśninie

Zamknięcie Cieśniny Ormuz jest łatwiejsze, niż wypicie szklanki wody - mówi szef irańskiej marynarki podbijając ceny ropy. Żadne zakłócenia nie będą tolerowane - odpowiada stacjonująca 250 mil od Cieśniny amerykańska flota. Czy stoimy na krawędzi konfliktu? Rozmowa z Markiem Kubickim z portalu Arabica.pl

Jak prowadzić biznes w Rosji?

Czy demonstracje ogarniające całą Rosję mogą wpłynąć na prowadzenie biznesu w tym kraju? W jakim stopniu polityka wpływa na prowadzenie interesów. Na te pytania odpowiadał Zbigniew Sulewski z Centrum im. Adama Smitha.

Organic Farma Zdrowia powiększa przychody

Spółka Organic farma Zdrowia pokazuje coraz lepsze wyniki ze sprzedaży, tnie ceny bo ma coraz większą sieć sprzedaży. Naród kupuje coraz więcej zdrowych rzeczy, a na tej modzie na zdrowie może zarobić właśnie Organic Farma Zdrowia. O planach spółki mówi jej prezes Sławomir Chłoń.

Umowy aptek z NFZ

Minister zdrowia zapowiedział zmiany dotyczące ustawy refundacyjnej. Poprawki mogą dotyczyć między innymi leków dla diabetyków. To, co daje nadzieję pacjentom, spędza sen z powiek aptekarzom. Lista leków refundowanych miała być aktualizowana raz na 2 miesiące, a może się okazać, że apteki będą musiały - po raz kolejny - wprowadzać zmiany jeszcze przed początkiem nowego roku. O kłopotach aptekarzy Paweł Blajer rozmawiał z Łukaszem Sławatyńcem, prawnikiem w CMS Cameron McKenna

Zmiany w podatku CIT

Zmiany w podatku CIT w 2012 roku. 10 stycznia rusza II Kongres Podatków i Rachunkowości. TVN CNBC jest patronem medialnym tego wydarzenia. O przyszłorocznych zmianach w podatku od zysków przedsiębiorstw rozmawialiśmy z Rafałem Ciołkiem, doradcą podatkowym KPMG

Mało chętnych na e-biznes

PARP poinformował, że w najnowszym naborze zakończonym w piątek złożone zostały 743 wnioski. Przy poprzednim naborze złożono blisko 2 razy więcej. Łączna kwota, o jaką ubiegają się przedsiębiorcy to 325 i pół miliona złotych. W czerwcowym naborze złożono wnioski na ponad 602 miliony złotych. Tymczasem Ministerstwo Rozwoju Regionalnego opublikowało projekt rozporządzenia, które ma rozszerzyć możliwości ubiegania się o dotacje o firmy, które działają na rynku do dwóch lat. Czy to wystarczy, by zwiększyć zainteresowanie tym programem? Gościem Pawła Blajera była Iwona Wendel, wiceminister rozwoju regionalnego

Koniec pakietu antykryzysowego

Po 1. stycznia wraca zapis, że 3. umowa o pracę musi być zawarta na czas nieokreślony. Co z umowami, które trwają na przełomie 2011/2012 roku? O Tym z Pawłem Blajerem rozmawiała Marta Urmiłowicz, specjalista w OIP w Białymstoku

Ambasada start-upów w Chinach

KGHM wrócił z Państwa Środka z ogromnym kontraktem. Od ubiegłego poniedziałku w Chinach działa pierwsza ambasada dla start-upów. Jak młode polskie firmy mogą z niej korzystać? O tym z Pawłem Blajerem rozmawiali Jacek Aleksandrowicz, wiceprezes Polski Przedsiębiorczej i Dariusz Żuk, prezes zarządu AIP Seed Capital

Coraz więcej spółek na NC

Na NC było w kończącym się 2011 roku 170 debiutów. W sumie na rynku alternatywnym polskiej giełdy jest już prawie 350 spółek. Jak się poruszać na tym coraz bardziej złożonym rynku, jakie spółki brać pod uwagę mówi Radosław Tadajewski, prezes grupy Trinity.

Farmaceutyczna zagadka

Jak nowe przepisy dotyczące leków refundowanych mogą wpłynąć na spółki sektora farmaceutycznego notowanych na GPW? Rozmowa z analityk DM IDM SA, Sylwią Jaśkiewicz.

Rosyjska siła

Czy sytuacja wokół ostatnich wyborów w Rosji to zagrożenie dla pozycji Władimira Putina? Jak przekłada się na sytuację gospodarczą Rosji? Rozmowa z Iloną Wiśniewską z Ośrodka Studiów Wschodnich

Izo-Blok liczy na wzrosty

Producent opakowań z tworzyw sztucznych, głównie dla branży motoryzacyjnej, liczy na poprawienie konkurencyjności firmy dzięki słabemu złotemu. Rozmowa z prezesem spółki, Przemysławem Skrzydlakiem.

Prognozy Dywilanu

Producent dywanów liczy na znaczący wzrost sprzedaży eksportowej. O podstawach tego założenia i o planach spółki na nowy rok rozmawialiśmy z jej prezesem, Piotrem Jakubiakiem.

Obraz rynku

Wyrkesy - kluczowe narzędzie iwnestora. Jakie informacje można z nich wyczytać? Rozmowa z głównym analitykiem DM Noble Securities, Łukaszem Wróblem

Dla kogo praca w Polsce?

Cudzoziemcy z krajów wschodnich podejmują w Polsce pracę wymagającą niskich kwalifikacji, wykonywaną w trudnych warunkach. Liczba zezwoleń na pracę dla cudzoziemców rośnie w szybkim tempie. Na pytanie, w jakich branżach będzie zapotrzebowanie na pracowników w 2012 roku i czy pracodawcy chcą zatrudniać obcokrajowców, odpowiadał Rafał Dryla, prokurent GP People.

Refundacja=perturbacja

Diabetycy i diabetolodzy pełni niepokoju. Obawiają się, że wbrew zapewnieniom ministerstwa zdrowia, po wejściu w życie ustawy refundacyjnej pacjenci nie zapłacą za insulinę mniej niż obecnie. Alarmują również, że koszt chorowania na cukrzycę gwałtownie skoczy dla bardzo wielu osób. Raz za prawą zmian w refundacji pasków do badania poziomu cukru we krwi, dwa za sprawą podniesienia cen insuliny do leczenia cukrzycy typu pierwszego. Gościem programu 90 Minut był prof. Leszek Czupryniak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

South Streamu już nic nie powstrzyma

Ostatnia przeszkoda stojąca na drodze rosyjskiego gazociągu South Stream runęły. Koncern energetyczny Gazprom poinformował, że Turcja udzieliła ostatecznej zgody na budowę gazociągu po dnie Morza Czarnego.

Składki rentowe w górę. Od 1 lutego

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę podwyższającą składki rentowe - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta. Zgodnie z ustawą od 1 lutego składka rentowa po stronie pracodawcy wzrośnie o 2 pkt proc.

Włosi wychodzą na prostą?

Rynek zaczyna ufać Włochom. Taki wniosek można wyciągnąć z dzisiejszych aukcji papierów dłużnych emitowanych przez Rzym. Ich rentowność poszła mocno w dół.

Polskie Jadło ma nowe umowy o dystrybucję

Polskie Jadło ma umowę z producentem czekolady Wawel na dystrybucję konfitury przez ich sieć sprzedaży. Zapytamy także o sprzedaż pierogów produkcji Polskiego Jadła. Rozmawiamy z Janem Kościuszką, prezesem grupy Polskie Jadło.

Polskie rekiny giełdy kończą rok pod kreską

Mijający rok nie był udany dla miliarderów na warszawskiej giełdzie. Ich grono skurczyło się z 11 do 9, a ich wspólny majątek w sumie stopniał o niemal 6 miliardów - podsumowuje "Puls Biznesu".

Rynek czeka na interwencję?

Kondycja polskiego złotego, perspektywy na przyszły rok i prawdopodobieństwo interwencji NBP - o sytuacji na rynku walutowym rozmawialiśmy z analitykiem DM BOŚ, Markiem Rogalskim.

Węgry a sprawa polska

Kontrowersyjne ustawy na Węgrzech a sprawa polska - czy zamieszanie w kraju rządzonym przez Wiktora Orbana może zagrozić całemu regionowi - w tym Polsce? Rozmowa z głównym ekonomistą ONG na Europę Środkową, Mateuszem Szczurkiem.

Plany Infovide-Matrix

Nowy prezes spółki będzie chciał rozwijać jej ofertę dla sektora finansowego, energetycznego i telekomunikacyjnego, rozważa też przejęcia. Rozmowa z wiceprezesem spółki, Borysem Stokalskim.

Na co liczy Apator?

Przed Apatorem pracowity pierwszy kwartał - spółka jest obłożona zamówieniami. Zarząd firmy chce też zwiększyć udział eksportu w przychodach. O szczegółach rozmawialiśmy z prezesem Apatora, Januszem Niedźwieckim.

Podwyżki dla emerytów z opóźnieniem?

Prawie 7,5 milionów emerytów i rencistów, którzy otrzymują świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych może nie dostać podwyżek na czas. Zakład przyznaje, że nie zdąży z realizacją pomysłu premiera, który chce by waloryzacja była kwotowa, a nie procentowa - informuje "Rzeczpospolita".

Praca dla każdego? W 2020 r.

Do 2020 r. zmniejszy się liczba osób w wieku produkcyjnym, a zwiększy liczba stanowisk - pracę będzie miał każdy Polak - prognozuje "Dziennik Gazeta Prawna" powołując się na dane Głównego Urzędu Statystycznego.

"Ludzie zawsze byli myśliwymi". Teraz polują na wyprzedaże

Święta już minęły, nadszedł więc czas na wyprzedaże. Wiele sklepów kusi klientów obniżkami cen, aby sprzedać to, co zostało po szale kupowania prezentów. Duże rabaty niechybnie prowadzą do przepychanek w sklepach. - Ludzie zawsze byli myśliwymi i takie wyprzedaże to nic innego, jak właśnie taka walka, walka o nowe zdobycze - mówi Piotr Spychała z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu.