Najnowsze

Najnowsze

Dzień z mediacją

Szybkie dojście do porozumienia między skonfliktowanymi przedsiębiorcami to klucz do sukcesu. Szukanie kompromisu i rozmowy - temu służą tzw. mediacje. Rozmowa z Jerzym Książkiem, prezesem Polskiego Centrum Mediacji.

"Unia fiskalna", a Londyn z boku. Dwie prędkości? Niekoniecznie

- Unia nam się trochę rozwarstwiła. Pytanie na jak długo - tak dotychczasowe ustalenia w Brukseli komentuje w rozmowie z tvn24.pl Rafał Trzaskowski, ekspert z Centrum Natolin. Wobec weta Wielkiej Brytanii, które uniemożliwia jednomyślną zmianę traktatu UE, co najmniej 24 państwa wspólnoty pójdą własną drogą i zaostrzą rygory fiskalne za pomocą oddzielnej umowy międzyrządowej. Takie porozumienie może w przyszłości stać się jednym z powodów rozpadu UE, lub stanie się jej częścią. Wszystko zależy do tego, co uradzą politycy w Brukseli.

Kierunek dla Europy

Szczyt Unii Europejskiej a 4 potencjalne scenariusze dla strefy euro. Rozmowa z Mateuszem Walewskim, ekonomistą PwC.

Szczyt ostatniej szansy?

Czy to koniec Europy, jaką znamy? Brak porozumienia w sprawie zmian w traktatach przyniesie współpracę na poziomie rządów, czy Europę dwóch, albo i trzech prędkości? Rozmowa z dyrektorem zarządzającym w Nomura Bank International, Piotrem Chudzikiem.

Strategia na kryzys dla polskich banków

Kłopoty europejskich banków mogą oznaczać problemy banków w Polsce. Pojawia się idea renacjonalizacji polskich banków. Co to w ogóle za pomysł i czy jest możliwy do zrealizowania mówi szef rady gospodarczej przy premierze Jan Krzysztof Bielecki. Pytamy także o rolę Polski w ustaleniach unijnych podczas i po szczycie.

Unia fiskalna? Może być konieczne referendum

Irlandia może musieć przeprowadzić referendum w sprawie utworzenia unii fiskalnej w strefie euro - powiedziała w piątek irlandzka minister stanu ds. europejskich Lucinda Creighton.

Rynki po szczycie

Wielka Brytania blokuje zmiany w traktacie, będzie za to pakt fiskalny - to jak na razie ustalenia szczytu unii europejskiej. Zadowolony z efektów negocjacji jest Szef Europejskiego Banku Centralnego. Gościem Roberta Stankiewicza był Łukasz Hardt z Uniwersytetu Warszawskiego.

"Weto Camerona w obronie londyńskiej finansjery"

Weto brytyjskiego premiera Davida Camerona wobec zmian traktatowych na szczeblu UE oznacza dla Wielkiej Brytanii izolację, a dla UE perspektywę Europy dwóch prędkości - sądzą brytyjscy komentatorzy. Jon Snow z telewizji Channel 4 zwraca uwagę, że motywem weta była chęć ochrony interesów londyńskiej finansjery.

Europa bez nowego traktatu. Cameron powiedział NO

Nie będzie zmian traktatowych dla całej Unii. Premier Wielkiej Brytanii David Cameron zgodę na nie uzależniał od taryfy ulgowej dla brytyjskiego systemu finansowego, na co nie zgodziły się m.in. Niemcy i Francja. Nowy pakt fiskalny zawierający zasady dyscypliny finansów publicznych ma być wdrożony umową międzyrządową 17 państw eurolandu oraz 7 innych członków UE, w tym Polski. Takie są główne ustalenia całonocnych obrad szczytu w Brukseli, zakończonych o 5 rano.

Dzień z mediacją

Jest konflikt może być mediacja. Nie zawsze droga rozwiązywania sporów wiedzie przez sąd. Dziś w TVN CNBC dzień z mediacją a w "Pieniądzach od Rana" Maria Górecka-Warchoł z Instytutu Rozwiązywania Konfliktów

Tusk: Ustalenia dla Polski "dość neutralne"

"Umiarkowanym, ale powodzeniem" zakończyły się - według premiera Donalda Tuska - całonocne negocjacje w sprawie ratowania strefy euro. Według niego, ustalenia są "dość neutralne dla Polski". Premier podkreślił, że na razie "wyraziliśmy polityczną intencję ratyfikacji przyszłej umowy międzynarodowej". Zanim jednak parlament podejmie decyzję w tej sprawie, premier będzie zapraszał do dyskusji szefów partii politycznych.

PKO BP zrywa z euro

PKO BP przestaje pożyczać pod hipotekę w walucie obcej. Oferty kredytów w euro w innych bankach można już policzyć na palcach jednej ręki – informuje "Puls Biznesu".

Szczyt niezgody

Międzyrządowy pakt fiskalny, zasilenie Międzynarodowego Funduszu Walutowego kwotą do 200 mld euro, jak najszybsze zlewarowanie EFSF i wcześniejsze wprowadzenie kolejnego funduszu ratunkowego - to nocne ustalenia szczytu przywódców europejskich. O poranku nocne ustalenia komentował Wojciech Kwaśniak, wiceprzewodniczący KNF

SZCZYT RADY EUROPEJSKIEJ

Pierwszy szczyt federalnej Europy? O dzisiejszym szczycie Rady Europejskiej rozmawiamy z prof. Arturem Nowakiem-Far z Katedry Prawa Europejskiego SGH.

"Jak dotąd mało jest elementów pozytywnych dla kogokolwiek"

- Gdyby brukselski szczyt z naszego punktu widzenia był porażką, ale z punktu widzenia Europy jako całości nie, to moglibyśmy się tym pocieszyć. Ale wygląda na to, że jak dotąd mało jest elementów pozytywnych dla kogokolwiek - mówił o trwającym w Brukseli szczycie UE polski minister finansów Jacek Rostowski w Radiu TOK FM.

Pendolino w 2014 r. Minister gwarantuje

Szybkim pociągiem Pendolino pojedziemy z Gdańska do Warszawy w 2014 roku - zapowiedział szef resortu transportu Sławomir Nowak. - Gwarantuję - zapewnił minister.

Sędziowie zachowają emerytalne przywileje

- Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin nie chce wprowadzać zapowiedzianych przez premiera zmian w systemie emerytalnym sędziów i prokuratorów - pisze "Rzeczpospolita". Według dziennika, oznacza to, że sędziowie i prokuratorzy zachowają dotychczasowe przywileje.

Makarony na rynku

Jak spodziewane spowolnienie gospodarcze wpłynie na wyniki niedużych producentów żywności? Rozmowa z prezesem Makaronów Polskich, Pawłem Nowakowskim.

Wyniki szczytu "bardzo dobre dla strefy euro"

Wbrew powszechnemu sceptycyzmowi w ocenie wyników zakończonego o 5 rano pierwszego dnia szczytu UE, prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi określił je jako "bardzo dobre dla strefy euro".

Cameron: Nie zrezygnujemy z naszej suwerenności

- Dzisiejsza decyzja wynika stąd, że mamy w Europie wspólną walutę, ale Wielka Brytania jest i pozostanie poza strefą euro - mówił w Brukseli premier David Cameron, tłumacząc, dlaczego nie zgadza się na wspólny traktat dla UE.

Kto "kozłem ofiarnym" szczytu? Sarkozy i Cameron poszli na noże

- Podczas nocnych rozmów przywódców UE w Brukseli doszło do kłótni między prezydentem Francji Nicolasem Sarkozy'm, a premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem - podaje na swojej stronie internetowej brytyjski dziennik "Guardian". Według gazety Sarkozy chciał wyprosić Camerona z sali obrad w czasie, gdy rozmawiano o nowym tzw. porozumieniu fiskalnym dla krajów strefy euro.

"Nieważne, jaki kolor kota, byleby łapał myszy"

Wśród krajów UE biorących udział w rozpoczętym w czwartek w Brukseli szczycie jest dużo rozbieżności na temat ratowania euro - ujawnił minister finansów Jacek Rostowski. Dodał, że przynajmniej trzy kraje mogą być niechętne zmianie traktatu UE. Według niego z czasem powróci też ucięta przez Niemcy i Francję dyskusja o roli Europejskiego Banku Centralnego w czasach kryzysu.

Członek zarządu Orlenu z zarzutami odwołany

Członek zarządu PKN Orlen ds. petrochemii Marek S. i biznesmen z okolic Płocka, który miał wręczyć mu łapówkę - usłyszeli zarzuty. Warszawska Prokuratura Apelacyjna skieruje do sądu wnioski o ich aresztowanie. Wczoraj późnym wieczorem rada nadzorcza PKN Orlen poinformowała, że na nadzwyczajnym posiedzeniu zawiesiła Marka S., a następnie go odwołała.

Rynki zawiedzione konferencją Draghiego

Szef EBC nie ogłosił rozszerzenia programu skupu obligacji. Wydłużył za to do trzech lat awaryjne pożyczki dla banków. Według ekonomisty Kredyt Banku Adama Czerniaka to tylko plaster na ranę, a nie zapobieganie przyczynom kryzysu w strefie euro.

Czas na radykalne rozwiązania?

Ambasador RP przy OECD wierzy, że szczyt Unii Europejskiej przyniesie skuteczne rozwiązanie kryzysu strefy euro. Paweł Wojciechowski przekonuje, że jednorazowe działanie o dużej skali jest lepsze dla europejskich gospodarek niż małe kroki.

Nieformalne spotkanie Francja-Niemcy-Wielka Brytania bez kompromisu

O godz. 19.30 kolacją roboczą rozpoczął się formalnie dwudniowy szczyt przywódców 27 państw Unii Europejskiej. Główny temat obrad to znalezienie odpowiedzi na kryzys zadłużenia w strefie euro. Nieformalny kierunek zmian mają wytyczać propozycje Francji i Niemiec zakładające przede wszystkim głębszą integrację i większą kontrolę Brukseli nad finansami poszczególnych państw. Nie są to jednak zmiany akceptowalne przez wszystkich.

Stopy bez zmian

Ekonomiści nie pomylili się. Rada Polityki Pieniężniej zgodnie z oczekiwaniami nie zmieniła stóp procentowych. Więcej o tym w rozmowie z Jakubem Borowski, głównym ekonomistą Kredyt Banku.

Obama: Europa nie jest jakimś biednym krajem

Barack Obama ponownie wyraził zaniepokojenie przedłużaniem się kryzysu w strefie euro i wezwał przywódców unijnych do jego szybkiego przezwyciężenia. W krótkim wystąpieniu dla prasy prezydent USA powiedział, że Europa jest wystarczająco bogatym kontynentem, by dać sobie radę z kryzysem.

ABW w Orlenie

Wiceprezes Orlenu ds. petrochemii i dwóch dyrektorów w tej spółce zatrzymanych przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Wraz z nimi na polecenie prokuratury apelacyjnej w Warszawie zatrzymano biznesmena z okolic Płocka. Dyrektorom w paliwowym koncernie postawiono zarzuty nadużycia zaufania. O tym w rozmowie z Robertem Gwiazdowskim, Centrum im. A. Smitha