Najnowsze

Najnowsze

MFW do Greków: Nie odwracajmy kota ogonem

W Grecji będą konieczne dodatkowe oszczędności budżetowe - oświadczył w poniedziałek rano stały przedstawiciel Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) w Atenach Bob Traa w obecności greckiego ministra finansów Ewangelosa Wenizelosa.

Pewnie jak w banku?

Coraz więcej osób mówi o shadow bankingu. Mówili o tym, podczas spotkania we wrocławiu, Prezes EBC i szefowa MFW. Czym jest shadow banking i czy jest zagrożeniem dla stabilności systemu bankowego? Na nasze Pytania odpowiadał Wojciech Kwaśniak, doradca prezesa NBP.

CORAZ GORSZE PROGNOZY DLA POLSKI

Kolejny bank obcina prognozę wzrostu dla Polski. Analitycy Bank of America Merill Lynch uważają, że w 2012 roku polska gospodarka urośnie o 2,9% w poprzednim raporcie oczekiwano wzrostu o 3,7% w ujęciu rocznym. O przyszłość polskiej gospodarki pytaliśmy Marcina Mroza, głównego ekonomistę BNP Paribas.

ECOFIN NA POMOC EUROPIE

Ecofin o ratunku dla pogrążonej w kryzysie Europy. Jakie są efekty wrocławskiego spotkania ministrów finansów. Naszym gościem był Łukasz Kijek, reporter TVN CNBC, który obserwował spotkanie.

Biznes Globalny Plast-Boksu

W Czernichowie na Ukrainie ruszył drugi już zakład spółki produkującej pojemniki plastikowe czy wiadra. Nowa fabryka znajduje się 160 km od Kijowa, 60 km od granicy białoruskiej oraz 60 km od rosyjskiej i ma poszerzyć ekspansję zagraniczną Plast-Boksu. W pierwszym półroczu wartość eksportu spółki wzrosła o ponad 34% w ujęciu rocznym, najlepszy wynik spółka zanotowała w Niemczech i Francji. Rozmowa z Grzegorzem Pawlakiem, prezesem Plast-Boksu.

Ratunkowy sześciopak?

Jest kompromis w sprawie tak zwanego sześciopaku - czyli pakietu ustaw, mających umocnić dyscyplinę budżetową w państwach Unii Europejskiej. Zatwierdzili go we Wrocławiu ministrowie finansów państw Unii Europejskiej. Pakiet zawiera zapis o sankcjach, nakładanych automatycznie na te państwa członkowskie, które nie będą przestrzegać unijnej dyscypliny budżetowej. Czy to pomoże w uchronieniu innych państw Strefy euro przed podzieleniem losu Grecji? Naszym gościem był ekonomista, Marek Zuber.

Obama chce podatku dla milionerów. Wesprze go Buffet

Prezydent USA zdecydował się na "populistyczny" - zdaniem republikanów - krok wprowadzenia nowej daniny dla milionerów. Barack Obama zamierza przedstawić projekt tzw. "podatku Buffetta" (od nazwiska jednego z najbogatszych amerykańskich biznesmenów), który będzie minimalną kwotą, jaką każdy obywatel USA zarabiający rocznie ponad 1 milion dolarów będzie musiał oddać do budżetu centralnego.

Prestiżowe gaszenie pożaru

Nieformalny szczyt ministrów finansów Unii Europejskiej, który odbył się we Wrocławiu, nie przyniósł przełomu w bieżących sprawach, ale zapadły na nim decyzje, które mogą przynieść pożytek w przyszłości - ocenili ekonomiści.

Nowy podatek tylko dla Unii? USA go nie chcą

Wygląda na to, że we Wrocławiu definitywnie upadł pomysł, aby podatek od transakcji finansowych był transatlantycki. Podczas posiedzenia Ecofinu sekretarz skarbu USA zdecydowanie sprzeciwił się zasilaniu w ten sposób budżetu, do czego przekonywało go wielu członków unijnych instytucji finansowych. W samej UE również nie ma zgodności co do nowego "haraczu".

Sejm przyjął poprawki do ustawy deweloperskiej

Sejm przyjął większość poprawek Senatu do tzw. ustawy deweloperskiej, która przewiduje wprowadzenie nadzoru nad pieniędzmi powierzonymi deweloperom przez klientów. Chodzi o to, by klienci, którzy kupują jeszcze niewybudowane mieszkania lub domy, nie stracili pieniędzy w przypadku bankructwa dewelopera.

Co z tym PBG ?

PBG coraz tańsze, a Adrian Kyrcz z DM BZ WBK uważa, że to jeszcze nie dno i za wcześnie na odbicie kursu. W odtajnionej rekomendacji zaleca trzymanie akcji spółki i wyznacza cenę docelową na 95 zł.

Ecofin - nieformalne posiedzenie

Spotkanie Ecofinu - europa szuka sposobu na wyjście z kryzysu a rynki z nadzieją oczekują wniosków. O spotkaniu we Wrocławiu oraz o zasileniu rynku dolarami, rozmawialiśmy z Leszkiem Audą, członkiem zarządu AXA TFI.

Kolejni chętni do projektu Gazpromu

Niemiecki Wintershall i francuski Electricite de France (EdF) przyłączyły się do forsowanego przez rosyjski Gazprom projektu budowy South Stream - gazociągu, którym surowiec z Rosji i Azji Środkowej ma być tłoczony do Europy z ominięciem Ukrainy. Porozumienie w tej sprawie podpisano podczas trwającego w Soczi 10. Międzynarodowego Forum Inwestycyjnego.

Dzień z energią odnawialną

Jak kupić farmę wiatrową? Proces inwestycyjny związany z zakupem/zbudowaniem farmy wiatrowej. Jakie są progi wejścia, ryzyko, stopy zwrotu a jakie ograniczenia formalno-prawne. Na te i inne pytania odpowiadał Piotr Spaczyński, partner w kancelarii SSW Tax&Law.

Droga do milionów

Największe i najdroższe nieruchomości w warszawie. Za ile sprzedaje się działki w centrum i ile ich jeszcze jest? Naszym gościem był Daniel Puchalski, Colliers International.

Belka: NBP przygotowany na trudne scenariusze

Marek Belka prezes Narodowego Banku Polskiego, na spotkaniu Ecofin - ministrów finansów krajów Unii Europejskiej - we Wrocławiu zapewnił, że polskie banki, niezależnie od sytuacji otrzymają pomoc. - NBP jest gotowy udostępnić bankom linie swapowe na parze euro-złoty, dolar-złoty, jeżeli banki zgłoszą taką potrzebę - powiedział Belka.

Ryzyko pod nadzorem

Domy maklerskie mają po raz pierwszy obowiązek publikować swoje dokumenty dotyczące zarządzania ryzykiem. 3 z nich tego nie zrobiły, a kilka określiło je bardzo luźno. Jak zarządzanie ryzykiem może wpłynąć na zyski lub straty zarządzanych portfelu asset management i dlaczego klienci powinni na to zwracać uwagę. Rozmowa z Przemysławem Szpytką, partnerem zarządzającym Compliance Partners.

Ecofin - nieformalne posiedzenie

Rozpad strefy euro byłby niezwykle kosztowny, dlatego rządy 17-tki próbują zrealizować bieżący program pomocy dla Grecji i zwiększenia funduszu pomocowego EFSF. Jakie rozstrzygnięcia przyniesie spotkanie ECOFIN we Wrocławiu? Rozmowa z Rafałem Beneckim, Ekonomistą ING.

Dzień z energią odnawialną.

Do 2020 roku Polska ma wytwarzać 15 procent energii z odnawialnych źródeł, tymczasem w 2007 roku było to tylko 6,7%. W 4 kwartale ruszy nabór na turbiny wiatrowe. Konkurs przeznaczony jest dla operatorów elektroenergetycznych i deweloperów farm wiatrowych. Dofinansowanie będzie obejmowało maksymalnie 40% kosztów kwalifikowanych. Czy dzięki takim naborom Polska stanie się drugą Holandią? Jan Rączka, prezes NFOŚiGW.

Kary za handel uliczny

Rychły koniec straganów ulicznych. Za nielegalny handel w niewyznaczonych miejscach będzie groziła kara grzywny i możliwość utraty towaru – takie zmiany Kodeksu wykroczeń przegłosował Senat. Jakie kary będą grozić handlarzom po wejściu w życie nowelizacji? Naszym gościem był: Aleksander Barczewski, radca prawny z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy

AKCJA 5 NAJWIĘKSZYCH BANKÓW CENTRALNYCH

Oczekiwania po konferencji we Wrocławiu, oraz komentarz do skoordynowanej akcji 5 największych banków centralnych świata. Rozmowa z Maciejem Stańczukiem, prezesem polskiego Banku Przedsiębiorczości w Dniu na Rynkach.

NIEFORMALNE POSIEDZENIE

We Wrocławiu w piątek i w sobotę odbywa się nieformalny szczyt ministrów finansów Unii Europejskiej. Jak może zakończyć się to spotkanie, pytaliśmy naszego gościa Marka Rogalskiego analityka DM BOŚ.

Pieniądze dla śląskich firm.

Nawet do 750 tysięcy złotych dotacji mogą otrzymać mikro-, małe i średnie firmy w województwie śląskim. W piątek rusza nabór na rozbudowę firmy, zakup usług doradczych oraz udział w targach i misjach. Kto może składać wniosek o dotację? Rozmowa z Pawłem Pikoniem, dyrektorem Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości.

Kleszcze długu

Scenariusz dla Grecji – to główny temat nieformalnego posiedzenia Ecofinu. Ogłoszenie niewypłacalności, czy kolejny pakiet ratunkowy dla Aten – jakiego rozwiązania oczekują sami Grecy. Rozmowa z Dimitrisem Zienkiewiczem, analitykiem bankowym.

Asseco - analitycznie

DM BZ WBK sceptyczny wobec planów Asseco Poland dotyczących akwizycji w Polsce. Paweł Puchalski, szef działu analiz DM BZ WBK uważa, że Asseco jest za dużą spółką IT jak na polski rynek i kolejne przejęcie spowolni rozwój spółki.

Scenariusze dla euroobligacji

Przewodniczący Komisji Europejskiej, J. M. Barroso zapowiedział, że przedstawi KE scenariusze emisji euroobligacji. Rozmowa z Dariuszem Laskiem, z Domu Inwestycyjnego Union Investment.

Kopex liczy na więcej

Kopex nie wyklucza wypłaty niewielkiej dywidendy z zysku za 2011. Decyzję podejmie wiosną 2012. Tegoroczny zysk spółki może przekroczyć 100 mln zł. Także lada dzień portfel zleceń Kopexu ma się powiększyć, spólka zabiega m.in. o wart 58 mln dolarów kontrakt w Indiach. O globalnych planach Kopeksu, rozmawialiśmy z prezesem spółki. Marianem Kostempskim.

Biznes globalny Lubawy

EURO 2012 i Armenia. To cel Lubawy. Na mistrzostwa Europy w piłce nożnej spółka chciałaby dostarczyć kamizelki ochronne zabezpieczające jednocześnie przez pociskami i nożami, a tego – jak przekonuje prezes – jeszcze nie było. | kolei w Armenii, Lubawa zamierza utworzyć spółkę joint venture, która będzie dostarczać dla armeńskiego MON namioty i kamizelki kuloodporne. O planach spółki Lubawa rozmawialiśmy z jej prezesem, Piotrem Ostaszewskim.

Skup akcji Boryszewa

Nadzwyczajne walne zgromadzenie spółki Boryszew, zwołane na 13 października, ma zdecydować o utworzeniu funduszu rezerwowego przeznaczonego na skup akcji własnych i upoważnieniu zarządu do przeprowadzenia buy-backu - napisała spółka Boryszew w swoim komunikacie. Jak będzie wartość skupu i co dalej planuje spółka, pytaliśmy wiceprezesa ds. akwizycyjnych, Pawła Millera.