Najnowsze

Najnowsze

Jakiej inflacji oczekują Polacy?

    Inflacja coraz mniej straszy. Oczekiwania inflacyjne Polaków wyhamowały, jednak nadal utrzymują się na wysokim poziomie. W czerwcu konsumenci spodziewali się inflacji na poziomie 4,2%, w maju było 4,3%. Jak powiedziała profesor Maria Drozdowicz-Bieć lepszym wyznacznikiem przyszłej inflacji są oczekiwania przedsiębiorców. A ich oczekiwania od dwóch miesięcy spadają.

Jeszcze jedna autostrada, gdzie musisz płacić

Za kilometr 20 groszy, ale że w sumie kilometrów jest ponad sto, to i suma robi się poważna. Od dziś za przejazd samochodem osobowym państwową autostradą ze Strykowa pod Łodzią do Konina trzeba płacić.

Milion w portfelu

Tym razem swój portfel przedstawia Rafał Lis, Opera TFI. Portfel ten znajduje się w czołówce, jeśli chodzi o stopę zwrotu, bo mamy prawie 1-procentową stopę zwrotu.

Plan prywatyzacyjny Grecji

Założenia prywatyzacyjne Grecji budzą wiele pytań. Dopóki nie będzie uruchomiony ten program - istnieje on tylko na papierze mówi Mirosław Gronicki, były minister finansów. Spytamy jednak, jakie mogą być scenariusze rozwoju programu.

Krakowski biznesmen przejmuje "Rzeczpospolitą"

Spółka Gremi Media, należąca do krakowskiego przedsiębiorcy Grzegorza Hajdarowicza, przejmie spółkę Mecom Poland Holdings S.A. Ta firma posiada z kolei 51 proc. akcji firmy Presspublica, wydającej m.in. dziennik "Rzeczpospolita".

Cięcia podatkowe po bułgarsku

Optymalizacja podatkowa w Bułgarii. Kraj chce przyciągnąć nie tylko turystów, ale i biznes. I to właśnie niskimi podatkami. Jakie zmiany wprowadziła Bułgaria mówi Andrzej Pośniak, prawnik CMS Cameron McKenna.

Grecja a rynek walutowy

Jest kredyt zaufania - to widać po rynkach. Jak duży jest ten kredyt? Jak długo potrwa? Nastroje ewidentnie się poprawiły po przegłosowaniu ustaw w Grecji mówi Tomasz Nowak z TMS Brokers.

Polkomtel w rękach Solorza

Operator sieci komórkowych Plus, Simplus, mixPlus, Sami Swoi i 36,6 ma nowego właściciela. Został nim jeden z najbogatszych Polaków - Zygmunt Solorz-Żak. Formalnym nabywcą całości akcji Polkomtela jest należąca do niego spółka Spartan Capital Holdings. Informację o sprzedaży podały w oficjalnych komunikatach giełdowe spółki - dotychczasowi właściciele operatora.

Ceny gazu w górę od połowy lipca

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził w czwartek nową taryfę gazową dla PGNiG. Od 15 lipca odbiorcy, którzy używają gazu tylko do przygotowania posiłków czy podgrzania wody, zapłacą średnio 1 zł 28 gr netto miesięcznie więcej.

Czas zapłacić e-myto

Od piątku wchodzą nowe zasady płacenia za korzystanie z autostrad - kierowcy ciężarówek, autobusów i samochodów z przyczepami zapłacą za przejazd, korzystając z elektronicznego systemu poboru opłat. Za to wszyscy zapłacą za przejazd 130-kilometrowym odcinkiem autostrady A2 Konin-Stryków.

Oświadczenia zamiast zaświadczeń

Od piątku zaczyna obowiązywać ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych, która m.in. likwiduje ponad 200 obecnie wymaganych zaświadczeń i zastępuje je oświadczeniami. Według autorów ustawy, dzięki niej obywatele i firmy zaoszczędzą 6 mld zł rocznie.

Włosi zaciskają pasa

Rząd Silvio Berlusconiego przyjął pakiet oszczędnościowy, którego celem jest ochrona Włoch przed kryzysem zadłużenia, podobnym do tego, który przechodzi obecnie Grecja. Dzięki programowi włoski budżet do 2014 r. ma być niemal zrównoważony - deficyt ma spaść od poziomu zaledwie 0,2 proc.

Coelho wprowadza kryzysowy podatek

Nowy premier Portugalii Pedro Passos Coelho zapowiedział wprowadzenie specjalnego podatku dochodowego, który będzie obowiązywał tylko w bieżącym roku.

Rosja wciąż nie ma zaufania do Polski. Embargo trwa

Rosja rozważa wznowienie importu warzyw z kolejnych dwóch państw. Nie ma wśród nich Polski, mimo że wypełniliśmy już wszystkie warunki formalne stawiane przez Moskwę. Nasze warzywa muszą czekać na granicy, bo rosyjskie służby sanitarne "nie mają do nas zaufania".

Rusza e-myto

Operator systemu VIATOLL zapewnia, że jest w stanie dojechać w ciągu 4 godzin do każdego z 200 punktów sprzedaży na terenie kraju z dostawą urządzeń rejestrujących. Tymczasem do startu systemu został 1 dzień. Jak wyglądają przygotowania z punktu widzenia firmy transportowej? Rozmawiamy z Andrzejem Szymańskim, dyrektorem handlowym Dartom.

Lewica straciła Dwójkę

Prezes TVP Juliusz Braun wręczył dziś wypowiedzenie szefowi telewizyjnej Dwójki - kojarzonemu z SLD Rafałowi Rastawickiemu. Jego obowiązki pełnić będzie Jerzy Kapuściński, który ostatnio powołany był na stanowisko zastępcy dyrektora biura zarządu i spraw korporacyjnych TVP.

Jak zarobic na krótkowzroczności?

Badania potwierdzają, że coraz bardziej nadwyrężamy wzrok. W ramach obowiązków służbowych Polacy spędzają średnio niemal 6h dziennie w zakurzonych lub zadymionych pomieszczeniach, z czego średnio 5h to czas spędzony przy komputerze. Czy w czasach, gdy co trzeci z nas cierpi na krótkowzroczność, warto założyć salon optyczny w ramach sieci franczyzowej? Rozmawiamy z Marią Pistre, dyrektorem generalnym Lynx Optique i Piotrem Wilczyńskim, dyrektorem finansowym i ds. rozwoju Vision Express SP.

Jak odzyskać podatek od pożyczek z 2007?

Podatek do zwrotu. Firmy, które w latach 2007-2008 zawarły umowy pożyczek z udziałowcami i zapłaciły od nich podatek od czynności cywilnoprawnych mogą ubiegać się o jego zwrot. To efekt wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 16 czerwca 2011 roku. Trybunał uznał, że polskie przepisy były niezgodne z dyrektywą unijną. Kto i jak może ubiegać się o zwrot rozmawiamy z Beatą Chudziak, tax partner Grant Thornton Frąckowiak.

Pozew zbiorowy przeciwko deweloperowi

25 osób złożyło przeciw spółce pozew za źle wykonane mieszkania. Do tej pory Inpro nie nie komentowała jeszcze pozwu w mediach. Porozmawiamy o tej kwestii z Piotrem Stefaniakiem, prezesem Inpro.

Nowa strategia J.W. Construction

JW Construction chce wejść w segment komercyjny. Nie tylko w wynajem powierzchni biurowych, ale również budowę i najem powierzchni handlowych. Jak powiedział przewodniczący Rady Nadzorczej  Józef Wojciechowski spółka chce sfinansować swoje plany kredytem, ale nie wyklucza także emisji obligacji.

Koniec greckiej tragedii?

Czy Grecja jest w stanie wywiązać się z obietnic reform i spłacić część zobowiązań już do końca tego roku? Pytamy analityka z greckimi korzeniami Dimitrisa Zienkiewicza, analityka Citibank International.

Jakim zagrożeniem jest Grecja?

Grecja - jakie będę konsekwencje dla walut i systemu bankowego? spróbujemy nakreślić scenariusz na kolejne miesiące i lata. Grecja jest trudnym przypadkiem do rozwiązania mówi Andrzej Raczko, członek zarządu NBP.

Co z Kredyt Bankiem - na sprzedaż?

Sytuacja na rynkach jest złożona. Z jednej strony podwyżki stóp procentowych w Europie, z drugiej, kontynent potrzebuje jak najniższych stóp, by banki mogły uporać się z ekspozycją na dług. Podwyższenie kosztów pieniądza ma także negatywne znaczenie dla całej gospodarki mówi Maciej Bardan, prezes Kredyt Banku. Porozmawiamy także samym KB i o tym na ile bank może być wyceniany, czy grupa może chcieć go sprzedać.

Grecy pomagają złotemu

Czwartek był kolejnym dniem dobrych wiadomości dla osób zadłużonych w obcych walutach. Złoty znów zyskiwał wobec euro i franka. Humory inwestorów poprawiły wieści z Aten, gdzie parlament przegłosował drugą część programu oszczędnościowego.

Co sądzi MFW o gospodarce USA?

Raport MFW o amerykańskiej gospodarce wskazuje, jakie są zagrożenia. Ale czy zapis coś wnosi? Czy nie powiela już znanych faktów? prognozy według raportu nie są specjalnie optymistyczne mówi Andrzej Kurnicki z Euroamerican Company.

IDK: Złe wiadomości dla kredytobiorców

Indeks Dostępności Kredytowej - tym razem nie nastraja pozytywnie przyszłych kredytobiorców. Indeks spadł 2 miesiąc z rzędu i wyniósł 113,45. To pierwszy raz w historii indeksu, kiedy spada on 2 razy pod rząd mówi Marcin Krasoń, analityk Open Finance.    

Rosjanie w grze o Lotos

TNK-BP, trzeci pod względem wielkości koncern paliwowy w Rosji, dał do zrozumienia, że jest jednym z czterech podmiotów, spośród których polskie Ministerstwo Skarbu Państwa wybierze inwestora dla Grupy Lotos. - Jesteśmy w procesie - oświadczył wiceprezes koncernu Maksim Barski pytany o to przez dziennikarzy.

Nie spisali cię? Znaczy, że wszystko o tobie wiedzą

GUS kończy dziś trwający od 1 kwietnia spis powszechny. Część osób sama spisała się przez internet, z częścią kontaktował się rachmistrz bądź ankieter, a niektórych w ogóle spisywać nie trzeba było, bo urząd wie o nich dostatecznie dużo.

Jaka część unijnego budżetu dla Polski?

80 miliardów euro dla Polski - taką kwotę w projekcie unijnego budżetu na lata 2014-20 zaproponowała Komisja Europejska. Polska ma pozostać największym beneficjentem budżetu UE. Według wstępnych informacji Warszawa będzie mogła pozyskać dodatkowe środki z unijnego budżetu, zgłaszając swoje projekty energetyczne i transportowe do sfinansowania w ramach nowego zaproponowanego w projekcie budżetu Funduszu Infrastrukturalnego. Teraz odbędą się negocjacje w tej sprawie, a mogą potrwać, podobnie jak ostatnio, nawet 2 lata mówi Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główny ekonomista PKPP Lewiatan.