Najnowsze

Najnowsze

Rada nie ruszyła stóp

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Referencyjna stopa procentowa NBP wynosi nadal 4,50 proc. w skali rocznej.

Między cenami prądu a dochodami firm energetycznych

Urząd Regulacji Energetyki ponownie odrzuca nowe wnioski taryfowe firm energetycznych. Po raz drugi poprosi sprzedawców prądu o poprawienie proponowanych cenników na przyszły rok. Jak to wpłynie na dochody firm energetycznych pytamy prezesa Tauronu Dariusza Luberę.

Kredyt technologiczny

Rusza nabór na kredyt technologiczny. Czy będą kolejki kurierów w siedzibie BGK? Rozmowa z Marzeną Tymińską-Ładziak z Departamentu Programów Europejskich, BGK.

Ostrożnie z inwestycjami w złoto

Najbardziej zyskowne aktywo w 2011 to złoto, potem ropa. Na końcu miedź. Tak wynika zestawienia 20 inwestycji przygotowanych przez RTRS. Inwestowanie w surowce wymaga wielkiej czujności. Złota bańka pęka - przestrzega Paweł Kordala.

Szczyt UE a inwestycje

Tandem Merkel-Sarkozy mają plan na piątek. Rynki wyceniły go pozytywnie. Do Europy przyleciał amerykański sekretarz stanu by spotkać się ze szefami państw euro strefy. Co mogą ustalić i jakie znaczenie dla rynku mogą mieć deklaracje po spotkaniach? Kupić, czekać czy sprzedać przed piątkiem – co poleca PKO TFI?

Właściciel BRE znacjonalizowany?

Commerzbank może być znacjonalizowany. Co to oznacza dla jego polskiej spółki-córki - BRE Banku? Rozmawiamy z byłym prezesem banku, Mariuszem Grendowiczem.

ABW zatrzymała wiceprezesa Orlenu. Chodzi o korupcję

Członek zarządu PKN Orlen Marek S., dwóch dyrektorów działów petrochemii w koncernie i biznesmen z okolic Płocka zostali zatrzymani przez ABW na zlecenie Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie. Sprawa dotyczy korupcji w sektorze gospodarczym. Jeszcze dziś wieczorem w tej sprawie spotka się rada nadzorcza Orlenu.

USA "zbudowane postępem", Niemcy pesymistami

Minister skarbu USA Timothy Geithner powiedział w środę w Paryżu, że jest "zbudowany postępem jaki osiągnięto" w sprawie planów wzmocnienia euro w sytuacji porażającego kryzysu zadłużenia. Jednak według źródeł zbliżonych do niemieckiego rządu szanse, że na czwartkowo-piątkowym szczycie UE dojdzie do porozumienia w sprawie zmiany unijnego traktatu "wyglądają bardziej pesymistycznie niż jeszcze w zeszłym tygodniu".

Berlin sprzedał pięciolatki za  4 mld euro

Udana aukcja niemieckich rządowych obligacji 5-letnich. Inwestorzy złożyli oferty kupna papierów za 8,67 miliarda euro. To znacznie więcej niż wynosił maksymalny cel sprzedaży ustalony na poziomie 5 miliardów euro.

Jaki będzie 2012 dla polskiej gospodarki?

Rząd na wtorkowym posiedzeniu przyjął projektu budżetu na 2012 rok z deficytem budżetowym w wysokości 35 mld zł i wzrostem PKB na poziomie 2,5 procent. Przedsiębiorcy, jak mówi prezydent PKPP Lewiatan Henryka Bochniarz, która była gościem Marcina Kowalskiego o poranku, widzą przyszłość w jaśniejszych kolorach.

"Europa dwóch prędkości byłaby strategicznym błędem"

Los euro obchodzi wszystkie kraje UE, a wspólnota dwóch prędkości, podzielona wzdłuż granic eurolandu byłaby strategicznym błędem - pisze minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz na łamach niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Kredyt na święta, święta na kredyt

Banki przed świętami zasypują nas ofertami pożyczek i kredytów przedświątecznych. Niestety większość ofert nie jest związana z niższym oprocentowaniem pożyczki a jedynie z opakowaniem pralinek lub maskotką którą możemy otrzymać zadłużając się w danym banku. Gościem Marcina Kowalskiego był Damian Rosiński, analityk comperia.pl

Rostowski: Nie jestem przeciwnikiem euroobligacji

Minister finansów Jacek Rostowski zadeklarował, że nie jest przeciwnikiem euroobligacji dla krajów strefy euro, ale powinny one pojawić się w momencie osiągnięcia ściślejszej integracji fiskalnej eurolandu. Wprowadzeniu wspólnych obligacji sprzeciwiają się Niemcy.

Bezpłatne szczepienia, które słono kosztują

Jak wynika z niepublikowanego dotąd badania Centrum Zdrowia Dziecka, blisko dwie trzecie rodziców kupuje droższe szczepionki, mimo, że ich tańsze odpowiedniki są dostępne bezpłatnie - pisze "Dziennik Gazeta Prawna" i oblicza, że rocznie w Polsce rodzice na kupno szczepionek przeznaczają ok. 90 mln zł.

Jaka waloryzacja dla 9,5 mln Polaków?

Wciąż nie wiadomo na jaki wzrost świadczeń może w 2012 r. liczyć 9,5 mln polskich emerytów i rencistów - pisze "Rzeczpospolita". Choć premier zapowiadał w expose waloryzację kwotową, to rząd może nie zdążyć z jej wprowadzeniem.

Zapłacisz więcej za ładne dworce

Wreszcie będą pieniądze na utrzymanie dworców kolejowych - zapowiada "Dziennik Gazeta Prawna". Tej dobrej informacji towarzyszy jednak gorsza: zapłacą za to pasażerowie w cenie biletów.

Plany Motoricusa

Zima - a właściwie jej brak - nie rozpieszcza handlujących zimowymi oponami. O wpływie pogody na handel oraz o planach na najbliższą przyszłość rozmawialiśmy z prezesem Motoricusa, Witoldem Gazdą.

Kryzys na bank?

Czy kryzys w strefie euro stanowi zagrożenie dla polskiego sektora bankowego? Rozmowa z analitykiem ING Securities, Piotrem Palenikiem.

Zaciskanie pasa. W tle zamieszki

Parlament grecki uchwalił oszczędnościowy budżet na rok 2012, który przewiduje m.in. znaczne zmniejszenie deficytu budżetowego, podwyżki podatków oraz zmniejszenie liczby pracowników i płac w sektorze publicznym. Przeciwko cięciom od tygodni protestuje grecka ulica. Także tej nocy na ulicach Aten doszło do zamieszek z udziałem ok. 2 tys. ludzi.

"Trzeba ujarzmić rynki - dzikie bestie"

Trzeba "poskromić" rynki finansowe - oświadczył premier Włoch Mario Monti i nazwał te rynki "dzikimi bestiami". Zaapelował też do związków zawodowych, które zapowiadają strajki przeciwko programowi oszczędności, "o refleksję".

Pawlak chce zrezygnować, Rostowski nie chce wziąć

Wicepremier Waldemar Pawlak proponuje, by zamiast niego, ktoś z PO, np. minister finansów Jacek Rostowski, stanął na czele Komisji Trójstronnej. Rostowski mówi jednak stanowcze: nie. - Niewykluczone, że przekonam premiera Pawlaka, by pozostał szefem komisji - ma nadzieję premier Donald Tusk.

Słowacja gotowa przełknąć lek antykyzysowy

Słowacja chce się podpisać pod receptą na kryzys zaproponowaną przez kanclerz Niemiec Angelę Merkel i prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego. Rząd w Bratysławie opowiedział się za zaostrzeniem dyscypliny fiskalnej strefy euro i automatycznymi sankcjami dla krajów Unii Europejskiej naruszającymi Pakt Stabilności i Wzrostu.

Trudniej o kredyt?

Spada zdolność kredytowa klientów polskich banków, w dół idą też ceny nieruchomości - wynika z raportu Metrohouse. O szczegółach w rozmowie ze współautorem raportu Marcinem Jańczukiem.

T. Geithner w Europie

Stany Zjednoczone popierają niemiecko-francuską wizję reform w strefie euro – wynika ze słów amerykańskiego sekretarza skarbu Timothy’ego Geithnera. Po spotkaniu z ministrem finansów Niemiec Wolfgangiem Schaeuble amerykański polityk stwierdził, że jest zadowolony z kierunku ostatnich prac nad zahamowaniem kryzysu. Poparł też pomysł unii fiskalnej w Europie. Więcej europejskiej trasie T. Geithnera w rozmowie z Krzysztofem Błędowskim, ekonomistą MAPI w Waszyngtonie.

Dobry moment na przyjęcie euro?

Kryzys strefy euro to najlepszy moment na wejście Polski do strefy euro - przekonuje w "Bilansie" wiceprezes Deloitte w Polsce Rafał Antczak. Jego zdaniem Polska mogłaby przyjąć wspólną europejską walutę na preferencyjnych zasadach.

Unia wyemituje euroobligacje?

Szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy chce umożliwić emisję wspólnych euroobligacji, kiedy państwa strefy euro wzmocnią dyscyplinę. Proponuje też uwspólnotowienie długu państw eurolandu.

Euro strefa w kryzysie

S&P ostrzega kraje strefy Euro przed obniżką ratingu. Agencja Reutera powołując się na źródła w Brukseli wcześniej podała że S&P straszy obniżką kraje o najwyższym ratingu w Eurolandzie. Więcej o tym w rozmowie z Ignacym Morawskim, ekonomistą Polskiego Banku Przedsiębiorczości

S&P grozi funduszowi stabilizacji

Agencja Standard & Poor's ostrzegła we wtorek, że może obniżyć najwyższy obecnie (AAA) długoterminowy rating Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF). Wcześniej S&P wydał analogiczne ostrzeżenie wobec 15 krajów strefy euro.