Najnowsze

Najnowsze

Sbierbank nadal chce wejść do Polski

Sbierbank rozważa przejęcia na polskim rynku. Wiceprezes rosyjskiego banku powiedział w Davos, że od roku prowadzi rozmowy z Millennium i Kredyt Bankiem, a do ważnych decyzji może dojść pod koniec tego roku. Według Siergieja Gorkowa strategia Sbierbanku to długoterminowe inwestycje.

Oto nowa "żelazna dama"?

Sejm powołał wiceminister administracji i cyfryzacji Magdalenę Gaj na stanowisko Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Zastąpi na tym stanowisku Annę Streżyńską nazywaną często "żelazną damą" polskiego sektora telekomunikacyjnego.

Sprzedaż w górę. Bezrobocie też

Sprzedaż detaliczna w grudniu wzrosła o 8,6 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2010 roku, a mdm wzrosła o 20,8 proc. - podał GUS. Niestety w grudniu wzrosło również bezrobocie.

Młody pracownik? Pracuje dużo i za grosze

Wysokie i nieustannie rosnące bezrobocie wśród młodych osób sprawiło, że są oni gotowi pracować po godzinach za pensję minimalną i bez etatu - byle tylko zdobyć jakieś doświadczenie - stwierdza "Dziennik Gazeta Prawna".

ACTA PODPISANA

20 państw Unii Europejskiej w tym Polska podpisało międzynarodowe porozumienie przeciwko obrotowi podróbkami. Przeciwko przyjęciu umowy na ulicach polskich miast protestują internauci. Przedstawiciele branży internetowej do ACTA podchodzą równie sceptyczne. Gośćmi programy "Blajer Mówi: Biznes" był Rafał Agnieszczak, pomysłodawca Startup School i Marek Borzestowski, partner w GIZA Polish Ventures.

ZMIANY W FIRMIE. OPÓR PRACOWNIKÓ

Wprowadzanie nowości w firmie czasem budzi niezadowolenie pracowników. Można je zmniejszyć prowadząc tzw. kampanię perswazyjną. Ma ona 4 fazy, które pozwolą kontrolować nastroje w firmie. Jak dokonań zmian i nie zniechęcić do siebie zespołu – o tym w najnowszym numerze Harvard Business Review Polska. Rozmowa z wydawcą pisma Andrzejem Jacaszkiem.

SPÓŁKI KOMANDYTOWO-AKCYJNE

Czy komplementariusz i komandytariusz w spółce komandytowej muszą odprowadzać składki na ZUS i analogicznie w spółce komandytowo-akcyjnej, jeśli są oczywiście osobami fizycznymi? Czy udziałowiec spółki komandytowej lub komandytowo-akcyjnej musi być zatrudniony na umowę o pracę, czy zlecenie etc? Michał Karwacki z Kancelarii Salans odpowiada na pytania widzów TVN CNBC.

ZATRUDNIAMY PRACOWNIKA

Jakie formalności muszą zostać spełnione przy zatrudnianiu jednego pracownika w firmie? Rozmowa z Magdaleną Frąckowiak z Ernst & Young Usługi Księgowe.

PODATEK OD AUT

Widz pyta nas o to, czy podatek od środków transportu, który trzeba zapłacić do 15 lutego dotyczy także tzw. pojazdów specjalnych? Rozmowa z Andrzejem Bielskim, zastępcą dyr. wydziału podatków i opłat w Urzędzie Miasta Krakowa.

Dostaną premię, zostawią swoje dane

Dwie trzecie internautów (62 proc.) pozwoliłoby się śledzić firmom w sieci, gdyby miało za to premie - informuje "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na badanie firmy doradczej KPMG.

Złote żniwa dla złomiarzy

Stare rury, rynny, balustrady, krany czy wanny - to pozornie niepotrzebne śmieci. Ale można na nich nieźle zarobić. Zwłaszcza, że ceny złomu właśnie poszły w górę. Zorientowani mówią, że są rekordowe.

Dziś wyniki egzaminu z kryzysu. Mocna czwórka?

W piątek o godz. 10 Główny Urząd Statystyczny ma podać pierwsze szacunki dotyczące PKB Polski w 2011 roku. Według niemal wszystkich szacunków ma on wynieść przynajmniej 4 proc. W 2010 roku PKB Polski urósł o 3,9 proc.

Premier: Polska może nie podpisać paktu fiskalnego

- Jeśli spotkania krajów strefy euro będą główną zasadą działania paktu fiskalnego, na to naszej zgody nie będzie. Wtedy naszego podpisu pod paktem nie będzie - oświadczył w czwartek premier Donald Tusk. Poinformował też, że rząd na czwartkowym posiedzeniu przyjął stanowisko na ten szczyt.

Zarobić na wynajmie

Czy rynek nieruchomości to dobre miejsce do lokowania kapitału. Czy wynajem  dużego czy małego mieszkania może przynieść większy zysk właścicielowi. O rynku nieruchomości, rozmowa z Pawłem Grząbką, prezesem CEE Property Group.

Davos 2012

Jedynym sposobem, na pobudzenie polskiego popytu jest właśnie zatrudnianie ludzi za odpowiednie wynagrodzenie i stworzenie im możliwości konsumowania dóbr, przy jednoczesnym poczuciu bezpieczeństwa i komfortu – twierdzi Sharan Burrow, sekretarz generalna Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych. Więcej o rynku pracy mówiła w rozmowie z Janem Niedziałkiem.

Prezydent w Davos kusił 13 bilionów euro

Uczestniczący w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos prezydent Bronisław Komorowski zachęcał dziś liderów światowego biznesu do inwestowania w naszym kraju. Jak podkreśla Kancelaria Prezydenta, wartość aktywów ponad trzydziestu firm, które uczestniczą w dwóch bezpośrednich spotkaniach z Komorowskim, wynosi łącznie ponad 13 bilionów euro, czyli więcej niż 35-krotność PKB Polski.

Bruksela chce nas skarcić ws. kur niosek

Komisja Europejska wszczęła pierwszy etap procedury karnej wobec 13 państw, które łamią dyrektywę UE z 1999 r. nakazującą ochronę kur niosek. Polska jest wśród krajów UE, które - zdaniem KE - nie przestrzegają przepisów o wielkości klatek.

W Davos o perspektywach globalnej gospodarki

W poszukiwaniu nowych modeli które mogą zapewnić wzrost gospodarczy - pod takim hasłem ruszył 42-gi szczyt światowego Forum Ekonomicznego w Davos. W TVN CNBC obficie relacjonujemy to wydarzenie. Jan Niedziałek - o perspektywach dla globalnej gospodarki - a przede wszystkim dla strefy euro - rozmawiał z zastępcą dyrektora zarządzającego MFW Minem Zhu.

Startup weekend w Krakowie

Szansa dla początkujących - 20-22 stycznia w Krakowie odbył się start-up weekend czyli warsztaty dla osób pełnych pomysłów na własny biznes. Gościem programu Blajer Mówi: Biznes był Błażej Wojtyła, pomysłodawca projektu Square It!, który zakłada stworzenie aplikacji pozwalającej na dzielenie się kosztami między uczestnikami, np. wspólnego wyjazdu na narty, czy organizacji imprezy.

Niższa akcyza? Minister nie widzi możliwości

- Minister finansów nie widzi możliwości obniżenia akcyzy na benzynę i olej napędowy - poinformował w Sejmie wiceminister finansów Jacek Kapica. Dodał, że na obecny wzrost cen paliw wpływ mają światowe ceny ropy naftowej i kursy walutowe.

Złoty i giełda wystrzeliły

Bardzo dobry dzień na rynkach. Indeks WIG20 na warszawskiej giełdzie zyskuje już ponad 3 proc. W siłę rośnie dziś też złoty, który wobec głównych walut jest najmocniejszy od kilku miesięcy. To zasługa poprawy nastrojów inwestorów na rynkach globalnych.

Przełomowy wyrok Trybunału. ACTA niezgodne z prawem UE?

Nie można zmuszać dostawców internetu do zainstalowania systemu zapobiegającego nielegalnemu pobieraniu plików z internetu - orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Stanowiłoby to bowiem naruszenie Karty Praw Podstawowych UE. Orzeczenie TS dotyczy bezpośrednio jednej z regulacji, która wprowadza ACTA i zdaniem ekspertów praktycznie uniemożliwia wprowadzenie tego mechanizmu w państwach, które podpisały KPP.

W Davos o przyszłości Europy

O rozwiązaniu problemów Grecji i całej strefy euro, oraz o wrażeniach na temat spotkania światowego forum ekonomicznego - rozmawialiśmy z prezesem PZU, Andrzejem Klesykiem.

Trybunał waloryzacją zajmie się priorytetowo

Trybunał Konstytucyjny priorytetowo potraktuje wniosek prezydenta o zbadanie zgodności z konstytucją ustawy wprowadzającej kwotową waloryzację emerytur i rent, ale na razie takiego wniosku w Trybunale nie ma - powiedział w czwartek prezes TK Andrzej Rzepliński.

FED - frontem do rynków?

Amerykańska rezerwa federalna poprawia komunikację z rynkami - FED zapowiedział brak zmian poziomu stóp procentowych do 2014 roku i cel inflacyjny na poziomie 2%. Jakie wrażenie ten komunikat wywrze na inwestorach? Rozmowa z członkiem zarządu Getin Noble Banku, Maurycym Kuhnem.

Kolejne zmiany w emeryturach?

Możliwe dalsze zmiany w systemie emerytalnym - wielkość składki odprowadzanej do OFE miałaby zależeć od wieku osoby pracującej - tak zapowiedział minister finansów. My o opinię poprosiliśmy prezes Allianz PTE, Agnieszkę Nogajczyk-Simeonow.

Davos - dzień drugi

Doroczne spotkanie światowego forum ekonomicznego trwa. O wrażenia na jego temat poprosiliśmy przebywającego w Davos prezesa warszawskiej giełdy, Ludwika Sobolewskiego.

Day trading

Czym trading różni się od inwestowania długoterminowego? Które rozwiązanie może przynieść większe zyski? O inwestowaniu na rynku akcji mówi Robert Raszczyk, dyrektor ds. wsparcia operacyjnego DM BZ WBK

Polskie postulaty do paktu? "Sprawa względnie prosta"

Niemcy oczekują, że na nieformalnym szczycie UE w poniedziałek nastąpi "polityczne zakończenie" rozmów na temat nowego paktu fiskalnego - poinformowały źródła zbliżone do rządu w Berlinie. Według tych źródeł Berlin jest przekonany, że dojdzie do kompromisu w spornej sprawie udziału państw spoza eurolandu w szczytach euro. O taką możliwość zabiega Polska.

Co menadżerowie powinni wiedzieć o Chinach?

Miękkie lądowanie chińskiej gospodarki wróży dr Jonh Quelch, dziekan prestiżowej China-Europ Business School. Według niego to miękkie lądowanie zapewni Chinom silny rynek wewnętrzny i umiejętności chińskich menadżerów. O kondycji tego motora światowej gospodarki, o tym jak prowadzić interesy z Azjatam, i.. dlaczego Polskich menadżerów nie ciągnie do Chin, z doktorem Quelchem rozmawiał Jan Niedziałek.