Najnowsze

Najnowsze

RPP W AKCJI

O sytuacji na rynku walutowym i konsekwencjach słabego złotego w Rynkach Dnia z Elżbietą Chojną-Duch, członkiem Rady Polityki Pieniężnej rozmawiał Rafał Hirsch.

Europejskie giełdy znów na czerwono. Złoty stanął

Po wczorajszej fatalnej sesji, warszawska giełda dziś znów dołowała, ale już nie tak spektakularnie. Ok. 9.30 indeks WIG20 był już ponad 2 proc. pod kreską. Do popołudnia sytuacja poprawiła się i o ok. 16 WIG20 tracił tylko 1,2 procenta. Po porannych wzrostach również europejskie rynki spadły pod kreskę. Słabnący złoty wywołał też interwencję NBP, co pozwoliło ustabilizować kurs polskiej waluty.

KGHM CIĄGNIE W DÓŁ WIG20

Czy to jest dobry moment aby kupować akcje KGHM i dlaczego akcje tej spółki spadały dużo szybciej niż ceny miedzi? W Rynkach Dnia z Robertem Majem, analitykiem KBC SECURITAS rozmawiał Rafał Hirsch.

SPÓŁKI DETALICZNE ANALITYCZNIE

Sprzedaż odzieży i obuwia wzrosła w sierpniu o 9,6% rok do roku. W lipcu wzrosła, aż o 17,1%. O komentarz do danych o sprzedaży detalicznej, poprosiliśmy Adama Kaptura, analityka Domu Maklerskiego MILLENNIUM.

MILION W PORTFELU

Milion w portfelu, czyli wirtualne inwestowanie miliona złotych. Jak co piątek wraz z Tomaszem Publicewiczem z Analiz Online, sprawdzaliśmy stopy zwrotu z tego tygodnia.

DZIEŃ Z FLEXICURITY

Spółka idzie na GPW, w jaki sposób zarabia na nowych pomysłach dot. elastycznego rynku pracy? Na ile otworzy się przed nią szansa, jeśli koncepcje felxicurity będą realizowane. Rozmowa z Tomaszem Hanczarkiem, prezesem WORK SERVICE.

STRACH NA RYNKACH

Złoty pod presją. Osłabienie trwa, NBP ostrzega, że trudniej mu na rozchwianym rynku kontrolować inflacje. Możliwe scenariusze z udziałem NBP do końca roku. Rozmowa z Jarosławem Klepackim, DMK Alpha.

POLSKA NA PLUSIE

Sprzedaż detaliczna w górę i to powyżej prognoz. Na ile popyt wewnętrzny może pomóc polskiemu PKB i nie podnieść relację długu do PKB do poziomu 55%, słowem jaka jest szansa, że już wkrótce nie będziemy mieć wyższych podatków, naszym goŚciem był: Łukasz Tarnawa, główny ekonomista BOŚ. 

ELASTYCZNOŚĆ I BEZPIECZEŃSTWO

Ciężkie i nerwowe czasy na rynkach. Trzeba podejmować ruchy oszczędnościowe i zwalniać pracowników. W tym procesie bardzo istotną rolę odgrywają związki zawodowe. Rozmowa ze Sławomirem Wręgą, przewodniczącym związku zawodowego pracowników ruchu ciągłego ZA Puławy.

Obniżyli rating greckim bankom

Agencja ratingowa Moody's obniżyła w piątek ocenę ośmiu banków w Grecji ze względu na posiadanie przez nie greckich obligacji skarbowych i pogarszającą się sytuację gospodarczą w kraju.

STRACH NA RYNKACH

Spółki eksporterzy netto mogą sporo zyskać na słabnącym złotym. Jakie akcje spółek eksporterów warto kupić na przecenie i jak długo je trzymać, o to pytaliśmy Krzysztofa Borowskiego ze szkoły giełdowej.

Plany City Interactive

City Interactive szykuje kolejną po Sniperze grę, która mogłaby powalczyć o rynek z Wiedźminem. W tym celu spółka nawiązała współpracę z niemieckim studiem, które produkuje gry fabularne. O planach spółki i wpływie słabego złotego na jej przychody w "Rynkach Dnia" Rafał Hirsch rozmawiał z Markiem Tymińskim, prezesem City Interactive

Długi Polaków

Polacy są zadłużeni na ponad 12 miliardów złotych - wynika z analizy firmy Kruk SA. Najwięcej zadłużonych jest na Górnym i Dolnym Śląsku i w województwie mazowieckim. O długach Polaków Marcin Kowalski rozmawiał z Piotrem Krupą, prezesem Kruk SA.

Pawlak chce "dać po łapach spekulującym na strachu"

- Jeżeli w Ameryce nastąpi ostra wyprzedaż na dzisiejszej sesji, to trzeba się ostro przygotować do takiego tsunami, które będzie na rynkach giełdowych - powiedział wicepremier Waldemar Pawlak. Zapowiedział też, że chciałby spotkać się z prezesem NBP by porozmawiać o sytuacji na rynkach finansowych.

Operacja Twist rozpoczęta

Zgodnie z oczekiwaniami rynku, FED rozpoczął Operację Twist polegającą na skupie długoterminowych obligacji i sprzedaży krótkoterminowych. Stopy procentowe pozostały na na niezmienionym poziomie od 0 do 0,25 procent. Co ta decyzja może oznaczać dla amerykańskiej gospodarki? Spytaliśmy Stanisława Popowa, partnera zarządzającego w Finacorp.

RAPORT Z RYNKU ROPY

Rynek ropy naftowej. Dane z USA o zapasach ropy w ubiegłym tygodniu. Rozmowa Doroty Sierakowskiej, analityka DM BOŚ z Rafałem Hirschem.

DOBRY WZÓR, WIĘKSZE ZYSKI

Mała zmiana, większy zysk. Tak w skrócie może wyglądać zastosowanie desingu w prowadzeniu firmy. Polskie firmy coraz chętnie zlecają modyfikację swoich produktów i usług profesjonalnym projektantom. Ci, którzy robią to najlepiej zostali w środę wieczorem nagrodzeni w konkursie "Wzór roku 2011". Gościem Pawła Blajera był Ryszard Rychlik, prezes PROFIM.

POLMED INWESTUJE

Polmed otwiera w czwartek kolejne centrum medyczne w Warszawie – na ulicy Targowej. Opóźnia się jednak inwestycja w inne stołeczne centrum na ulicy Puławskiej – miało ruszyć w III kwartale, ruszy dopiero w IV. Ta ostatnia inwestycja jest dla spółki kluczowa, była głównym celem emisyjnym Polmedu. Polmed specjalizuje się w świadczeniu ambulatoryjnej opieki medycznej dla osób prywatnych, firm oraz instytucji. Ma kliniki w Warszawie, Krakowie, Sosnowcu, Gdańsku, Gdyni, Starogardzie Gdańskim i Olsztynie.

SPRZEDAŻ DETALICZNA W GÓRĘ

Światowy kryzys nie ogranicza zakupowego apetytu Polaków. W sierpniu sprzedaż detaliczna urosła o 11,3% czyli znacznie lepiej od prognoz i szybciej niż w lipcu. W skali miesiąca wynik handlu poprawił się o 1,1%. Jak to świadczy o kondycji polskiej gospodarki, pytaliśmy Profesor Anny Zielińskiej-Głębockiej, członek RPP.

SCENARIUSZ DLA GRECJI

Moodys obniżył raitingi 8 greckich banków oraz ocenił ich sytuację w dłuższej perspektywie jako negatywną. Nasz gość bardziej się niż bankructwa Grecji obawia się złych informacji z Europy dotyczących spowolnienia gospodarek. Rozmowa z Jackiem Radziwilskim, prezesem Unicredit CAIB Poland w Dniu na Rynkach.

BIZNES W RUCHU

Ruch chce uzupełnić ofertę o gorące napoje, płatności masowe i przesyłki kurierskie. Rozmowa z Wojciechem Heydelem, prezesem Ruchu.

ZŁOTY BEZ FORMY

Dlaczego złoty słabnie? Czy to juz ostanie sŁowo inwestorów grających na osłabienie polskiej waluty? Naszym gościem był: Daniel Kostecki, analityk XTB.

EURO, JENY DOLARY...

Kurs złotego oddala się od zdrowych fundamentów polskiej gospodarki - powiedział we czwartek Prezes Narodowego Banku Polskiego, prof. Marek Belka, w rozmowie z Obserwatorem Finansowym. Czy rzeczywiście? Jak bardzo jeszcze może osłabić się polska waluta? Naszym gościem był: Wojciech Bialek, Główny analityk CDM Pekao SA.

DZIEŃ Z FLEXICURITY

Coraz więcej firm docenia flexicurity. Czyli połączenie elastycznego zatrudnienia z bezpieczeństwem socjalnym. O tym jakie są tego zalety wady, pytaliśmy Justynę Frelak, Kierownik programu migracji w ISP.

STRACH NA RYNKACH

Czwartkowa sesja na GPW była najgorszą w 2011 roku. Indeks WIG20 stracił ponad 7 procent. RówniEŻ na czerwono zakończyła się sesja w Ameryce. Jak długo będzie jeszcze panował strach na rynkach? Rozmowa z Grzegorzem Zalewskim, Analitykiem BOŚ.

Premier: Spekulacja na złotówce jest faktem

Dostajemy silne rykoszety, spekulacja na polskiej walucie jest faktem, ale nie będzie nieustającej interwencji z naszej strony - zapowiedział w piątek przed południem Donald Tusk. - Widać wyraźnie, że ten czarny scenariusz, jeśli chodzi o światową gospodarkę, naprawdę może się spełnić - przyznał jednocześnie.

Strefa euro "epicentrum" wstrząsów finansowych

Spotkanie finansowych liderów G20 pokazało podziały i różnice w podejściu do kryzysu. Należące do grupy kraje rozwijające się uważają, że eurostrefa powinna sobie radzić sama. Jedyna wspólna konkluzja, do której udało się dojść uczestnikom spotkania w Waszyngtonie, to deklaracja, że banki centralne zapewnią płynność bankom komercyjnym.

Wielki strach na giełdach

Po fatalnej czwartkowej sesji na rynkach w Europie, zapikowały też indeksy na Wall Street. Zdaniem analityków, również piątek na parkietach będzie przebiegał pod znakiem ostrych spadków. Wszystko dlatego, że nad rynkami finansowymi coraz bardziej ciąży widmo globalnej recesji. Ryzyko wyhamowania globalnej gospodarki jest tym większe, że do borykających się z problemami USA i Europy mogą wkrótce dołączyć Chiny.

Euro najdroższe od ponad dwóch lat. Giełdy czerwone

Przez rynki finansowe przechodzi prawdziwe tsunami. Nawet 4,5 zł trzeba było w czwartek zapłacić za jedno euro. To najwyższa cena od ponad dwóch lat. Mocno drożeją też inne waluty, a indeksy giełdowe na całym świecie, w tym w Warszawie, tracą po kilka procent. Jako powód ekonomiści jak zwykle wskazują na sytuację w globalnej gospodarce. Prezes NBP Marek Belka ostrzega: to staje się coraz bardziej niebezpieczne dla Polski.

USA: TWIS URUCHOMIONY

Twist będzie uruchomiony. Fed zadecydował na dzisiejszym posiedzeniu o operacji sprzedaży obligacji krótkoterminowych i skupie tych z dłuższym terminem wykupu. Pod znakiem zapytania pozostaje to, czy nie będzie nierównowagi pomiędzy kupnem a sprzedażą mówi Krzysztof Błędowski z MAPI.