Najnowsze

Najnowsze

Wielkie hamowanie Indii trwa

Indyjska gospodarka rośnie najwolniej od prawie trzech lat. W kwartale zakończonym w grudniu, czyli w trzecim kwartale fiskalnym Indii, PKB urósł rok do roku zaledwie o 6,1 proc.

Aduma już na NewConnect

Aduma na NewConnect - to spółka z branży zaawansowanych technologii informatycznych która koncentruje się na technologiach interaktywnych - dotykowych i reagujących na ruch. Gościem programu Rynki Dnia był Grzegorz Mielcarek, wiceprezes Aduma.

Jest zgoda na wielką transakcję KGHM

KGHM może kupić kanadyjską spółkę górniczą Quadra FNX Mining. Zgodę na to wydał minister przemysłu Kanady. "Otrzymanie powyższej zgody stanowi spełnienie ostatniego warunku zawieszającego zamknięcie transakcji" - poinformował KGHM w komunikacie. Spółka opublikowała dziś także dobre wyniki za ostatni kwartał 2011 r.

Wrocław ma nowy terminal

Lotnisko we Wrocławiu otworzyło nowy terminal – na razie tylko dla zwiedzających. Operacyjne uruchomienie nastąpi z 10 na 11 marca. Jest to drugie lotnisko w Polsce, po warszawskim Okęciu, w którym pasażerowie mogą wchodzić do samolotu przez rękawy a nie tylko z płyty lotniska. Rozmowa z D. Kusiem, prezesem Portu Lotniczego Wrocław

Oscary rozdane

Niemy i czarnobiały film „Artysta” zwycięzcą tegorocznych Oscarów, który zdobył 5 statuetek. Tyle samo nagród dostał film „Hugo i jego wynalazek”. Oscarowa gala to dla filmowców nie tylko zaszczyt i splendor, ale także potencjalne zyski.  Rozmowa z J. Fuksiewicz, dyrektorem w PISF

Sąd zabronił niemieckim kontrolerom strajkować

Sąd pracy zabronił we wtorek wieczorem kontrolerom ruchu lotniczego we Frankfurcie nad Menem planowanego na środę strajku, który miał być wyrazem poparcia dla strajkujących kontrolerów naziemnego ruchu samolotów.

Zgodzili się na cięcia, dostaną miliardy

Grecki parlament zatwierdził we wtorek wieczorem kolejne cięcia wydatków budżetowych, w tym płac w sektorze publicznym i emerytur. Są one niezbędne, aby Grecja mogła otrzymać drugi międzynarodowy pakiet ratunkowy wysokości 130 mld euro.

Czy popyt na ropę spadnie?

Ceny ropy naftowej zbliżają się do ubiegłorocznych maksimów. Dostawy surowca przez położoną obok Iranu cieśninę Hormuz wciąż są zagrożone. Czy wysokie ceny ropy ograniczą jej zakupy? O to w "Bilansie" pytaliśmy analityka X-Trade Brokers Pawła Kordalę. 

BZ WBK bierze Kredyt Bank

Polska i BZ WBK mają być hubem, z którego Santander planuje podbić rynki ościenne. Położenie kraju i potencjał trzeciego banku w Polsce daje taką możliwość mówi członek zarządu BZ WBK. Justyn Konieczny dodaje jednak, że plan ten nie jest w tym momencie najwazniejszy.

Wyższy podatek od własnego garażu

Garaże z oddzielnymi księgami wieczystymi będą opodatkowane wyższą stawką. Jest to wynik orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego. Kogo obejmie podwyżka, mówi Paweł Banasik, doradca podatkowy MDDP

„Lustrzana firma.”

Doświadczony pracownik odchodzi z firmy i zakłada własną, konkurencyjną działalność. Co zrobić, aby nie paść ofiarą nieuczciwej konkurencji, radzi Krzysztof Gąsior, prawnik w kancelarii Raczkowski i Wspólnicy

Capital Express – edycja czwarta

Spółki, które mają ciekawy pomysł na biznes i atrakcyjny model biznesu otrzymają wsparcie w wejściu na GPW lub NewConnect. Temu wydarzeniu patronuje TVN CNBC. Więcej na en temat mówi Regina Berdy, dyrektor projektu Capital Express oraz  Marek Łuszczki, wiceprezes zarządu IG Sp. z o.o.

Afera solna

Przez ponad 10 lat sprzedawano sól przemysłową zakładom mięsnym i piekarniom. Czy taki odbiorca może się domagać od dostawcy zwrotu pieniędzy lub odszkodowania? Kto ponosi odpowiedzialność, jeśli zgłosi się klient, który, np. będzie twierdził, że zatruł się taką solą, mówi Paweł Borowski, adwokat, szef departamentu prawa procesowego w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy

Akcja refundacja

Ministerstwo Zdrowia w piątek opublikowało listę leków refundowanych. Co, jeśli w pośpiechu farmaceuta wprowadzi niewłaściwy poziom odpłatności, mówi Michał Czarnuch, prawnik w Kancelarii Domański Zakrzewski Palinka

ZUS dla każdego

Rząd pracuje nad wydłużeniem wieku emerytalnego, i jednocześnie nie wyklucza w przyszłości likwidacji drugiego filara. Wraca też do propozycji upowszechnienia i ujednolicenia sposobu naliczania składek. Rozmowa o składkach na ZUS odprowadzanych przez przedsiębiorców z Dariuszem Tłokińskim, z Ernst & Young Usługi Księgowe

OZE na hamulcu?

Ustawa o odnawialnych źródłach energii może nie zostać uchwalona w tym roku. To efekt m.in. burzliwych konsultacji społecznych. Najwięcej kontrowersji wzbudzają mechanizmy umożliwiające dofinansowanie projektów realizowanych w ramach OZE. Rozmowa z T. Podgajniakiem, członkiem zarządu PIGEO i byłym ministrem środowiska

Dobry ubiegły rok dla Budimeksu

Spółka pochwaliła się przychodami grupy w wysokości przeszło 5,5 mld zł. Jest to wynik aż o jedną czwartą lepszy od osiągniętego rok wcześniej. Budimeksowi sprzyjała w ubiegłym roku ciepła jesień. Więcej na ten temat w rozmowie z Dariuszem Blocherem, prezesem Budimeksu.

Cena ropy a polskie spółki paliwowe

Rentowność polskich spółek paliwowych może się w tym roku odbić. To wszystko dzięki cenom ropy na rynkach światowych mówi analityk DM BZ WBK. Paweł Burzyński dodaje, że zarówno Orlen, jak i Lotos, mogą mieć lepsze wyniki pod względem przepływów finansowych.

Wieża już stoi. Poszukają łupków 4 km pod ziemią

Ma niemal 50 metrów i przy jej pomocy uda się wykonać odwiert o głębokości ponad 4 tys. metrów. W Szymkowie w woj. kujawsko-pomorskim właśnie stanęła wieża wiertnicza przeznaczona do poszukiwania gazu łupkowego.

Kompleksowy biznes Compleksu

Complex - producent narzędzi, obrabiarek i łożysk rozwija także biznes nieruchomościowy. O planach inwestycyjnych spółki w rozmowie z Michałem Nowackim, prezesem spółki.

Niemcy mają zastrzeżenia. Szczyt strefy euro odwołany

Szczyt przywódców strefy euro zaplanowany na piątek 2 marca tuż po szczycie całej UE został odwołany z powodu zastrzeżeń Berlina. Miał być poświęcony wzmocnieniu funduszu ratunkowych eurolandu. Sprawy te będą najprawdopodobniej umówione w trakcie spotkania eurogrupy, czyli posiedzenie ministrów finansów "17" zaplanowanego na czwartek.

Polska bez oscarów

Polskim filmowcom nie udało się zdobyć ani nagrody za najlepszy film nie anglojęzyczny ani za zdjęcia. ''W ciemności'' Agnieszki Holland przegrało z irańskim "Rozstaniem", typowanego na faworyta. Z kolei Janusza Kamińskiego pokonał Robert Richardson za zdjęcia do "Hugo i jego wynalazek". O inwestowaniu w produkcję filmową, pytaliśmy Adama Żmudzińskiego, prezesa zarządu spółki SE-MA-FOR.

Milion w portfelu

Milion w Portfelu, czyli jak zainwestować wirtualny milion złotych, aby uzyskać jak najwyższą stopę zwrotu. Tym razem portfel, który daje od początku inwestycji 10% zysku i jego autor Piotr Grela.

Bezpiecznik euro napotkał kłopoty w Trybunale

Niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny uznał, że część zapisów uchwalonej w zeszłym roku ustawy o udziale parlamentu w decyzjach dotyczących funduszu stabilizacji euro EFSF narusza niemiecką konstytucję.

Napięcia na bliskim wschodzie

Niepokoje na bliskim wschodzie uderzają w kieszenie europejczyków. Coraz bardziej napięta sytuacja w Iranie czy Syrii wpływa na ceny ropy crude i brent. O sytuacji w krajach arabskich rozmawialiśmy z Markiem Kubickim z portalu Arabia.pl

Eurokryzys

Europa musi zwiększyć fundusze ratunkowe, by móc liczyć na pomoc reszty świata w walce z kryzysem - to echo weekendowego spotkania G20 w Meksyku. Niemcy obiecały, że w marcu Europa zrobi przegląd środków i w razie potrzeby dokona niezbędnych zmian. To otworzy drzwi innym krajom grupy G20, do zwiększenia pomocy udzielanej Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu. O sytuacji w Europie i jej wpływie na nastroje wśród inwestorów, rozmawialiśmy z Adamem Rucińskim z BTFG.

Połączą dwa banki, bo chcą być numerem trzy

Santander, właściciel Banku Zachodniego WBK i KBC, inwestor strategiczny Kredyt Banku zamierzają połączyć obie instytucje. Jeśli otrzymają odpowiednie zgody, do fuzji dojdzie w drugiej połowie 2012 roku. W jej wyniku ma powstać trzeci największy bank w Polsce.

A2 na euro?

Autostrada A2 łącząca granice polsko niemiecką z Warszawą miała być w całości przejezdna na euro. Odcinek od świecka czyli od granicy do Strykowa pod łodzią już działa. Ostatni etap budowany do granicy został oddany pod koniec zeszłego roku. Odcinek od Strykowa do Warszawy miał być przejezdny do Euro. O jego stan realizacji pytaliśmy pełniącego obowiązki dyrektora GDDKiA, Lecha Witeckiego.