Najnowsze

Najnowsze

"Luksus" w Polsce to marki sportowe

Ubrania Adidasa, meble Black Red White czy kosmetyki L'Oreal uchodzą u nas za luksusowe. Z tego powodu Polska przez wiele światowych marek nie jest postrzegana jako perspektywiczny rynek - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Fikcyjni renciści załamią system?

Emerytury częściowe, które chce wprowadzić rząd, będą niższe od rent, co spowoduje, że przybędzie fikcyjnych rencistów - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna". Więcej rent oznacza natomiast większe obciążenie dla ZUS.

Inwestować w Azję?

Najlepszy kwartał Nikkei od lat - skąd takie silne wzrosty, i czy wciąż warto inwestować w azjatyckie giełdy? Spytaliśmy doradcę inwestycyjnego, Jacka Dekarza.

Od konkurencji do konflitku?

Czołowi indyjscy stratedzy przygotowali sensacyjny dokument, z którego wynika, że dwaj kluczowi członkowie BRICS – Chiny i Indie – postrzegają się wzajemnie jako przeciwnicy. Eksperci opracowali nawet scenariusz na wypadek nowej wojny między Indiami i Chinami. Jak prawdopodobny jest ten scenariusz? Spytaliśmy byłego ambasadora RP w Indiach, Krzysztofa Mroziewicza.

Cień recesji

Stagnacja w polskim przemyśle. Indeks PMI wyniósł w marcu 50,1 punktu i balansuje na granicy oddzielającej ekspansję od spowolnienia. Więcej na ten temat mówi Piotr Bujak w programie Rynki Dnia

Drugie podejście Asseco

Asseco chce zdjać z GPW Asseco CE proponująć jedną akcję za 2,1 akcji Asseco CE. Dodatkowo zapowiadana jest dywidenda. Te informacje komentuje analityk KBC SECURITIES, Piotr Janik.

Nowe umowy o pracę w JSW

Dalczego nowe umowy o prace w JSW są istotne? Na ten temat szerzej mówił prezes spółki Jarosław Zagórski

Zarobić na odkomarzaniu

Po krótkiej zimie czeka nas z dużym prawdopodobieństwem plaga komarów, meszek czy kleszczy. Korzystając z okazji spróbujemy na tępieniu uprzykrzonych insektów i owadów zarobić.  O tym, jak zarobić na profesjonalnym odkomarzaniu, mówi Jan Dąbrowski, właściciel Basma – DDD.  

Czas złożyć zeznania podatkowe

Termin wysyłania PIT-ów zbliża się coraz większymi krokami. Jak dobrze wybrać doradcę podatkowego czy też biuro rachunkowe, radzi Andrzej Marczak, KPMG, Krajowa Izba Doradców Podatkowych

Kup dom bezpiecznie

Zbliża się termin wejścia w życie ustawy deweloperskiej. Firmy budowlane wystawiają oferty sprzedaży „dziur w ziemi”. Nie będą wtedy podlegali nowym przepisom. Czy warto ją kupić, co można utargować korzystając z pośpiechu dewelopera, czy lepiej spokojnie poczekać, bo po 29 kwietnia będziemy lepiej chronieni przed np. bankructwem dewelopera, radzi Paweł Kuglarz radca prawny w kancelarii Beiten Burkhardt K.Rastawicki

Sezon targowy rozpoczęty

Rusza sezon targów i imprez wystawienniczych. Firmy meblowe mogą składać wnioski o dofinansowanie na imprezy wystawiennicze z Ministerstwa Gospodarki. Jak można otrzymać wsparcie? Rozmowa z F. Bittnerem, dyrektorem grupy produktów, Międzynarodowe Targi Poznańskie

Firmy na dnie

Przedsiębiorstwa budowlane zajmują pierwsze miejsce jeśli chodzi o liczbę upadłości w pierwszym kwartale. W sumie, jak wynika z danych firmy Soliditet Polska, w pierwszych trzech miesiącach roku z rynku zniknęło 164 firm - to 13% więcej niż rok wcześniej. W jakich gałęziach biznes jest najbardziej ryzykowny? Rozmowa z A. Osińskim, członkiem zarządu Bisnode Polska

Wóz albo przewóz

W czwartek odbyło się drugie czytanie nowelizacji ustawy o transporcie drogowym. Projekt przewiduje m. in. konieczność zawarcia umowy z klientem przed usługą przewozu. Jakie warunki musi spełnić przewóz osób limuzynami, żeby móc prowadzić biznes? Rozmowa z S. Huskowskim, posłem PO

Wyciekły dane z 1,5 mln kart kredytowych

Po ataku hakerskim na dane z kart kredytowych Visa, MasterCard, American Express i Discover, ta pierwsza firma zerwała już współpracę z Global Payments Inc., która pośredniczy w płatnościach. "New York Times" pisze, że pierwotnie szacowano, iż zaatakowanych zostało ponad 3 mln kart. Teraz Global Payments twierdzi, że sprawa dotyczy 1,5 mln kart i to tylko w Ameryce Północnej.

Dzień z PMI - spowalnia branża transportowa

Stagnacja w polskim przemyśle. Indeks PMI wyniósł w marcu 50,1 punktu i balansuje na granicy oddzielającej ekspansję od spowolnienia. Marek Staszek, dyrektor finansowy DB Schenker Polska zauważa, że najmocniej spowalnia transport wyrobów stalowych i samochodów, nadzieje wiąże z przewozem biomasy.

Bezrobocie w strefie euro najwyższe w historii

Bezrobocie w strefie euro jest najwyższe od początku jej powstania. Tak wynika z danych za luty przedstawionych przez Eurostat. Po uwzględnieniu czynników sezonowych stopa bezrobocia wyniosła 10,8 proc., wobec 10,7 proc. w styczniu.

Droga do ożywienia

Dobry klimat na rynkach. Najbardziej intensywną zieleń widać za oceanem. Joanna Stec Gamracy, dyrektor zarządzająca Blackrock w Polsce mówiła jednak w TVN CNBC, że za wcześniej jeszcze jest, by przesądzać o hossie i końcu problemów inwestorów.

Chińczycy podbijają Bałkany. Gospodarczo

Coraz więcej inwestycji chińskich na Bałkanach nie pozostawia wątpliwości, że Kraj Środka próbuje zdominować tamtejszą gospodarkę. Chińczycy zwiększają inwestycje w motoryzację bułgarską, przemysł wydobywczy w Albanii, energetykę Serbii i w infrastrukturę handlową z Turcją. Według Amerykańskiego Centrum Badań Strategicznych, Bałkany są elementem nowożytnego "Jedwabnego Szlaku" i przyczółkiem do ekspansji na resztę Europy.

Dzień z PMI - stagnacja w polskim przemyśle

W polskim przemyśle utrzymuje się stagnacja. Badający nastroje menadżerów logistyki indeks PMI wyniósł w marcu do 50,1 punktu - tuż powyżej granicy między rozwojem a kurczeniem się sektora. Czy rzeczywiście polska gospodarka jest na granicy recesji? Spytaliśmy Agatę Urbańską, ekonomistkę HSBC ds. Europy Środkowo-Wschodniej.

Euro kryzys - Hiszpania zaciska pasa

Hiszpania będzie oszczędzać. Rząd przedstawił założenia budżetu na ten rok, zakładające cięcia o wartości co najmniej 27 miliardów euro. Wicepremier kraju Soraya Saenz de Santamaria nie ukrywa, że cięcia w budżecie będą bolesne dla Hiszpanów. Minister finansów uważa jednak, że to jedyny sposób, by gospodarka powróciła do wzrostów. Czy cięcia wystarczą do tego by Hiszpanie byli w stanie samodzielnie obsługiwać swoje zadłużenie? Spytaliśmy Mirosława Bieszki, byłego prezesa Santander Consumer Bank Polska.

Dzień z PMI - stagnacja w polskim przemyśle

Stagnacja w polskim przemyśle. Indeks PMI wyniósł w marcu 50,1 punktu i balansuje na granicy oddzielającej ekspansję od spowolnienia. Według Piotra Bielskiego, ekonomisty BZ WBK oznacza to, że w marcu produkcja przemysłowa mogła wzrosnąć zaledwie o 2% w ujęciu rocznym.

Zniknie 600 stacji paliw

Z rynku zniknie nawet 600 stacji benzynowych - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". To efekt nowych wymogów w ochronie środowiska.

Rośnie składka wypadkowa

Z 1,67 proc. do 1,93 proc. rośnie od kwietnia składka wypadkowa płacona przez przedsiębiorców, którzy zatrudniają nie więcej niż dziewięciu pracowników oraz płatników, którzy nie są zarejestrowani w systemie REGON.

Wzywają do serwisu ponad 62 tys. aut

Japoński producent samochodów Mazda Motor i jego partnerzy ze spółki joint venture w Chinach zapowiedzieli wezwanie do naprawy ponad 62 tys. samochodów, aby usunąć problem z systemem zapobiegającym blokowaniu się kół. Stwierdzono, że system ten może fałszywie ostrzegać o awarii.

Gdańskie lotnisko ma nowy terminal

Terminal T2 na gdańskim lotnisku im. Lecha Wałęsy został oficjalnie otwarty. Pierwsi pasażerowie zostaną odprawieni w nowym budynku 6 kwietnia. Inwestycja trwająca dwa lata kosztowała 240 mln. złotych.

Od dziś koniec lokat bez podatku Belki

W sobotę wchodzi w życie nowelizacja Ordynacji podatkowej, likwidująca zwolnienie z 19-proc. podatku Belki niektórych lokat bankowych. Eksperci nie spodziewają się ani gwałtownego odpływu klientów z banków, ani wojny między bankami na oprocentowanie depozytów.

Kryzys zagląda do klatek w zoo

Z powodu gigantycznego zadłużenia miasta Jerez de la Frontera, na południu Hiszpanii, niedługo może zabraknąć pieniędzy już nie tylko dla pracowników sektora publicznego, ale i jednego z największych zoo w kraju.

Forum Zarządów Spółek Giełdowych

Część unijnych krajów chce obniżki unijnego budżetu na lata 2014-2020.Zdaniem Janusza Lewandowskiego, komisarza europejskiego ds. budżetu, rozmowy nie należą do najprostszych bo przebiegają na tle kryzysu gospodarczego.

Rynek nieruchomości

Inwestujemy w nieruchomości mieszkaniowe. Co zrobić by inwestycja zwróciła się w możliwie krótkim czasie czyli zapewniła najwyższą stopę zwrotu? O tym z Robertem Stankiewiczem rozmawiają Przemysław Kotwicki, otodom.pl i Sławomir Muturi, Mzuri.pl

Hiszpania obcina deficyt o 27 mld euro

Rząd Hiszpanii przedstawił w piątek projekt budżetu na rok finansowy 2012, przewidujący redukcję deficytu o 27 mld euro dzięki ograniczeniu wydatków i podniesieniu podatków od dużych firm, co ma przekonać inwestorów i UE, że kraj zachowa finansową stabilność.