Najnowsze

Najnowsze

Gigantyczny zakup KGHM. Teraz negocjacje z Indianami

KGHM zamknął transakcję przejęcia Quadry FNX za 2,9 mld dolarów kanadyjskich (ok. 9,1 mld zł) i zmienił nazwę tej kanadyjskiej spółki na KGHM International. Akcje Quadry zostaną wycofane z obrotu na rynku regulowanym - podał KGHM w komunikacie. Jedną z niespodzianek dla akcjonariuszy KGHM po zamknięciu transakcji będą negocjacje lubińskiej spółki z kanadyjskimi Indianami. Quadra FNX takie prowadziła, teraz te obowiązki przejdą na nowych właścicieli.

W Rosji bez niespodzianek

Wystarczyła jedna tura. Władimir Putin zostanie nowym prezydentem Rosji. Dotychczasowy premier zebrał ponad 60% głosów. "The Economist" wieszczy jednak koniec ery Putina. Na ile ta zapowiedż jest uzasadniona? Rozmowa z byłym ambasadoerm RP w Moskwie, Stanisławem Cioskiem.

Indie na hamulcu?

Spowalnia sektor usług w Indiach. W lutym, indeks PMI mierzący nastroje dla tego sektora spadł po raz pierwszy od trzech miesięcy. Agencja Standard & Poor's ostrzegła, że pogarszająca się sytuacja gospodarcza tego kraju może wywołać obniżkę ratingu. O kondycji indyjskiej gospodarki rozmawialiśmy z Dariuszem Karwowskim z Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Co toczy polską kolej?

Polska dostała z Unii Europejskiej cztery miliardy euro na modernizację kolei. Problem tylko w tym, że nie potrafimy ich wykorzystać. Brakuje konkretnych projektów i planów, a działać trzeba szybko, bowiem jedynie 1/3 linii kolejowych w Polsce jest w stanie dobrym.

MFW odmawia rozmów z Białorusią

Międzynarodowy Fundusz Walutowy poinformował, że odmówił rozmów z rządem Białorusi na temat przyznania pożyczki, ponieważ polityka gospodarcza władz tego kraju jest zbyt oddalona od wymagań MFW.

Rynek terminowy

Rosyjski rynek obrotu kontraktami jest 60 razy większy od GPW pod względem ilości transakcji. O możliwości inwestowania na rynku terminowym w Polsce i w Rosji mówi Robert Raszczyk z DM BZWBK.

Wybory a biznes z Rosjanami

Jak wynik wyborów w Rosji wpłynie na polsko-rosyjskie stosunki gospodarcze? Rozmowa o wpływie polityki na biznes z dr Henrykiem Borko,ekonomistą, rektorem Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej

Inwestowanie w Rosji

Jakie ryzyka są związane z inwestowaniem w Rosji. Czy po zwycięstwie Putina w wyborach prezydenckich są one mniejsze? Więcej o rynku rosyjskim w rozmowie z Marzeną Górską, Zarządzającą Funduszem Investor Rosja, Investors TFI

Centrum wyników - wyniki Rafametu

Dobre wyniki Rafametu - w ubiegłym roku spółka zarobiła ponad 3 miliony złotych. Rafamet przedstawił także nową prognozę przewidującą zysk netto w wysokości 6 mln zł, co stanowi wzrost o 33,3% w porównaniu do poprzedniej. Podstawą korekty wielkości zysku netto jest m.in. wyższa wycena długoterminowych kontraktów produkcyjnych wynikająca z kształtowania się kursów walutowych. Gościem programu Dzień Na Rynkach był Emanuel Longin Wons, prezes Rafametu.

Cień recesji - PMI w sektorze usług

PMI w sektorze usług w krajach strefy euro gorzej od oczekiwań, jedynie w Niemczech nastroje nieco w górę. O słabych nastrojach wśród europejskich menedżerów rozmawialiśmy z Piotrem Kaliszem, głównym ekonomistą Banku Handlowego.

Centrum wyników - wyniki PKO BP

Rekordowe wyniki PKO BP - w ubiegłym roku największy polski bank zarobił na czysto 3 miliardy 800 milionów złotych. Reakcja inwestorów nie była jednak entuzjastyczna. O wynikach PKO BP rozmawialiśmy z prezesem banku, Zbigniewem Jagiełło.

Polityka pieniądze - po wyborach w Rosji

Władimir Putin ponownie wybrany prezydentem. W niedzielnych wyborach aż 63,9% Rosjan postawiło właśnie na niego. Dotychczasowy szef państwa zwyciężył w pierwszej turze. Co wynik wyborów w Rosji oznacza dla inwestorów? Spytaliśmy Marka Buczaka, dyrektora ds. rynków międzynarodowych Quercus TFI.

Fuzja bez pieniędzy

BZ WBK przejmuje Kredyt Bank bezgotówkowo. Czy skoro nie ma gotówki, to znaczy, że nie trzeba płacić podatku. Na to pytanie odpowiada Andrzej Pośniak, doradca podatkowy CMS Cameron McKenna

Zawodowcy mają wątpliwości, ekonomiści doradzają spokój

Po ogłoszeniu przez ministra Jarosława Gowina listy zawodów, które jako pierwsze zostaną poddane deregulacji, podniosły się pierwsze głosy niezadowolenia kilku grup zawodowych. Źle propozycję ministra oceniają przedstawiciele taksówkarzy, zarządców nieruchomości czy przewodników turystycznych. - Obawiam się, że spowoduje to obniżenie poziomu usług przewodnickich - tłumaczy przewodnik turystyczny z Wrocławia Anna Oryńska. Eksperci i ekonomiści są jednak podzieleni.

Amerykańscy lotnicy przesiądą się na iPady

Amerykańskie lotnictwo wojskowe złożyło wielkie zamówienie na iPady. USAF chce nabyć 18 tysięcy tabletów produkowanych przez firmę Apple. iPady warte 9,36 miliona dolarów mają służyć pilotom samolotów transportowych, którzy będą na nich mieli zapisane mapy i różnego rodzaju instrukcje oraz dokumenty, które teraz muszą nosić w wersji papierowej.

Rząd chce "uwolnić" zawody. Zobacz, co może się zmienić

Ministerstwo Sprawiedliwości chce "otworzyć" zawody. Na początek lista obejmuje 49 pozycji. Po zmianach np. kandydaci na adwokatów nie będą musieli zdawać testów. Z egzaminu zostaną też zwolnione osoby, które będą chciały być np. taksówkarzami czy detektywami. Zniesione zostaną też licencje np. w przypadku pośrednika w obrocie nieruchomościami.

Gowin "otwiera" zawody

- My dziś wyjmujemy pierwszą cegłę w murze. Od deregulacji zawodów reglamentowanych rozpocznie się proces poszerzania i przywracania wolności gospodarczej Polaków - tak o przygotowywanym przez resort sprawiedliwości "otwarciu" zawodów regulowanych mówił minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Przedstawił też premierowi listę profesji, do których dostęp ma zostać ułatwiony.

Kaczyński: Dojdziemy do władzy, pakt fiskalny będzie świstkiem

Polska, podpisując unijny pakt fiskalny, zaakceptowała proces rozmontowywania UE - stwierdził prezes PiS Jarosław Kaczyński. Zapowiedział, że jeśli PiS dojdzie do władzy, uzna, że dokument - jeśli będzie ratyfikowany bez udziału Sejmu - nie obowiązuje i jest jedynie "świstkiem papieru". - To chory i niebezpieczny pogląd - zareagował premier Donald Tusk. I dodał: - Nie po raz pierwszy Jarosław Kaczyński uważa, że kiedy jest przerwa w jego rządach, to nie ma zasady ciągłości państwa polskiego.

Tylko dwie firmy wiedzą, jak załatać autostrady

Tylko dwóch z jedenastu wykonawców autostrady A1 i A2 przedstawiło programy usunięcia wykrytych w ostatnim czasie szczelin i spękań - poinformowała GDDKiA. Pozostałe firmy zostały wezwane do natychmiastowego zaprezentowania swoich programów.

Grecja z C. Niżej się nie da

Amerykańska agencja ratingowa Moody's poinformowała, że obniżyła swą ocenę wiarygodności kredytowej Grecji z Ca do C. To najniższy możliwy poziom, równoważny z niewypłacalnością.

Rostowski: pakt to symbol, sześciopak jest ważniejszy

- To jest głownie symbol, który ma pozytywne znaczenia, ale nie wnosi wielu nowych elementów - mówił o pakcie fiskalnym, podpisanym w Brukseli przez 25 państw Unii, minister finansów Jacek Rostowski. Według niego, przyjęty podczas polskiej prezydencji tzw. sześciopak, jest ważniejszym elementem naprawiania europejskich finansów.

Sól do kontroli

Afera solna zatacza coraz szersze kręgi. Na chwilę obecną Główny Inspektorat Sanitarny zatrzymał partię soli wzbudzającej podejrzenia Inspektoratu. W jakim trybie odbywa się taka kontrola mówi Ewelina Stobiecka, partner zarządzający elnlwlc

Zmiany w ulgach podatkowych

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w ulgach na dzieci od przyszłego roku. O tym w rozmowie z Grzegorzem Grochowiną, ekspertem podatkowym w KPMG

Wóz albo przewóz

W myśl noweli Ustawy o Transporcie drogowym, po 7 kwietnia nie można świadczyć usług przewozu okazjonalnego samochodami przystosowanymi do przewozu 7 osób lub więcej. Więcej w rozmowie z Grzegorzem Matejczukiem, wicedyrektorem Prawa Administracyjnego i Gospodarczego Biura RPO

Gazele Biznesu

O źródłach sukcesu All Seasons Trade, mówi laureat Gazeli Biznesu, dyrektor generalny firmy Adam F. Stross.

Korzystna uchwała dla zakładających spółki

Spółka może odliczyć VAT zapłacony jeszcze przed jej powstaniem – tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE. Jakie ma to skutki dla przyszłych podmiotów, mówi Michał Borowski, doradca podatkowy Ożóg i Wspólnicy

Rośnie krajowe PKB

Dane za 4Q pokazują wysoką dynamikę inwestycji. Czy popyt inwestycyjny będzie dalej rósł w pierwszym półroczu? O to Paweł Bajer pytał Grzegorza Ogonka, ekonomistę ING Banku Śląskiego

EBI KREDYTUJE POLSKĘ

Polska może liczyć na kolejne finansowanie gospodarki m.in. z Europejskiego Banku Inwestycyjnego - zapewnia wiceprezes EBI Anton Rop w rozmowie z Karoliną Hytrek-Prosiecką.

Odpisy i wyniki IDMSA

Prawie 200 mln złotych odpisów na handlującego wierzytelnościami Electusa uderza w wynik IDMSA. Dlaczego? Za chwilę zapytamy prezesa spółki Grzegorza Leszczyńskiego. Porozmawiamy także o wynikach całej grupy.

Krzysztof Kilian prezesem PGE

Krzysztof Kilian, b. wiceprezes Polkomtela i bliski znajomy Donalda Tuska od 5 marca będzie kierował Polską Grupą Energetyczną. O jego wyborze zdecydowała Rada Nadzorcza spółki, jednocześnie wyznaczając na wiceprezesa Bogusławę Matuszewską.