Najnowsze

Najnowsze

Będzie nowa taryfa dla PGNiG?

Urząd Regulacji Energetyki nadal czeka na odpowiedź PGNiG na kolejne wezwanie w sprawie nowej taryfy gazowej. Marek Woszczyk na naszej antenie mówił, że szansa na zakończenie negocjacji w ciągu 5 dni jest jeszcze realna. To determinanta tego, by nowa taryfa mogła wejść w życie już w marcu.

Niemcy chcą działań, nie zapowiedzi

W zamian za nową pomoc dla Grecji Niemcy domagają się od rządu w Atenach konkretnych działań prowadzących do realizacji programu oszczędności, a nie tylko zapowiedzi - zastrzegł parlamentarny sekretarz stanu w ministerstwie finansów Steffen Kampeter.

Pieniądze dla ekologicznych

Greenevo – to akcelerator zielonych technologii Ministerstwa Środowiska. Małe i średnie firmy, które mają proekologiczne rozwiązania, z którymi chciałyby wejść na rynki zagraniczne. Mówi o tym Agnieszka Kozłowska – Korbicz, koordynator projektu GreenEvo

Kredyt czy leasing?

Jakie rozwiązanie jest korzystniejsze z podatkowego punktu widzenia, radzi Marta Szafarowska, doradca podatkowy w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy

Uciążliwe remonty, trudne negocjacje

Przedsiębiorcy na warszawskiej Pradze Północ mają nie lada problem – budowa drugiej nitki metra sprawia, że okoliczne sklepy i restauracje narzekają na spadek obrotów z powodu rozkopanych ulic. Kto pokryje ich straty? O tym mówi Krzysztof Żyto, partner w Chajec, Don-Siemion & Żyto Kancelaria Prawna

Mapa globalnego ryzyka

Zagraniczni kontrahenci są coraz mniej wiarygodni. Zdaniem KUKE, banki ograniczają akcje kredytową, a co za tym idzie rośnie ryzyko terminowego regulowania płatności wobec polskich eksporterów. Więcej w rozmowie z Piotrem Soroczyńskim, głównym ekonomistą KUKE

Wiosna na witrynach sklepu

Za oknem jeszcze zima. Czy to już czas na zmianę wystroju witryn sklepowych? Jak zmienić ofertę z zimowej na wiosenną, podpowiada Jakub Lewandowski, właściciel, specjalista ds. sprzedaży, Pasja G.D.T.

Koszty prowadzenia firmy

Czy można wliczyć opłaty za energię elektryczną i czynsz płacony spółdzielni do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej? Czy środki czystości również można potraktować jako koszt? Na te pytania odpowiada Arkadiusz Gerwel, adwokat w Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy

Jak zastrzec nazwę firmy

Czy można zastrzec nazwę firmy, aby mieć wyłączność na jej używanie? Jak to zrobić, tłumaczy Anna Sokołowska, rzecznik patentowy, Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy sp.j.

Firmy biorą więcej kredytów

Czy to wzmożone zainteresowanie widzą także inne instytucje finansowe? Mówią o tym Piotr Makowski, Dyrektor Departamentu Sprzedaży FM Bank i Krzysztof Rąbiński, z-ca Dyrektora Departamentu Bankowości Korporacyjnej, Polski Bank Przedsiębiorczości.

Urlopy dla pracowników

Czy można dać pracownikowi urlop na kilka godzin? Jak ten fakt uwzględniać w rozliczeniach, radzi Izabela Szczygielska, prawnik w kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr

Ustawa refundacyjna nadchodzi

W czwartek wchodzi w życie ustawa refundacyjna. odpowiedzialność Lekarze nie poniosą odpowiedzialności za błędnie wypisane recepty. O tym w rozmowie z Michałem Czarnuchem, prawnikiem w Kancelarii Domański Zakrzewski Palinka

Karczochy o 200 proc. w górę. Włosi strajkują

Włoskie organizacje obrony praw konsumentów wsparte nawet przez ministra rolnictwa zapowiedziały strajk polegający na rezygnacji z kupna owoców i warzyw. Te w wyniku mroźnej zimy podrożały w ostatnich tygodniach średnio o 130 proc. Najdroższe są cukinie i karczochy, za które na targach trzeba zapłacić nawet trzy razy więcej.

Asseco chce na Nasdaq

Amerykański sen Asseco Poland. Spółka specjalizująca się w produkcji i rozwoju oprogramowania rozważa debiut na giełdzie Nasdaq. Adam Góral, prezes Asseco Poland powiedział nam, że byłoby to dla spółki wejście do ekstraklasy i pozwoliłoby między innymi poprawić jej płynność. Z prezesem Góralem rozmawiał Marek Klapa.

Centrum wyników - wyniki Komputronika

Komputronik to jedna z tych mniejszych spółek, które ostatnio drożeją – od początku roku kurs na GPW wzrósł już o 100%. Pomagają mu informacje o prognozach i wynikach. Komputronik po trzech kwartałach roku obrotowego 2011/2012 zwiększył zysk netto o 760%, a w samym ostatnim kwartale 2011 o 1000%. Gościem programu Rynki Dnia był Wojciech Buczkowski, prezes Komputronika.

Polskie Jadło - nowa strategia

Polskie Jadło chce przejmować firmy mięsne i ofertę handlową – o nowej strategii spółki rozmawialiśmy z prezesem Polskiego Jadła, Janem Kościuszko.

Centrum wyników - wyniki ING BSK

ING Bank Śląski na plusie, ale gorzej od oczekiwań. Bank zarobił w całym ubiegłym roku 880 milionów złotych, o 7 milionów złotych mniej niż się spodziewano. Gościem programu Rynki Dnia była prezes ING BSK, Małgorzata Kołakowska.

Centrum wyników - wyniki Orlenu

PKN Orlen w 2011 miał 3,19 mld zł zysku netto, analitycy oczekiwali więcej - prawie 4 miliardy zysku. O wynikach i planach spółki, związanych między innymi z wydobyciem ropy i gazu, rozmawialiśmy z prezesem PKN Orlen, Jackiem Krawcem.

Amerykanie wybudują nowe reaktory

Po raz pierwszy od ponad 30 lat rząd USA wydał zgodę na budowę nowych reaktorów jądrowych. Jak poinformowała w czwartek Komisja Dozoru Jądrowego (NRC), firma Southern Company otrzymała licencję na rozbudowę elektrowni atomowej Vogtle w stanie Georgia.

Kłopotliwe zadłużenie

Do końca marca Ministerstwo Finansów ma przedstawić założenia nowelizacji ustawy o finansach publicznych. Ma ona na celu uelastycznić procedury ostrożnościowe oraz wprowadzić nową regułę fiskalną dla samorządów. Czy nie oznacza to rozluźnienia progów ostrożnościowych? Rozmowa z dr P. Ciżkowiczem, głównym ekonomistą E&Y

W Europie zachęcają do późniejszej emerytury

Premierzy dziewięciu państw Europy Północnej dyskutowali w czwartek w Sztokholmie, w jaki sposób zachęcić ludzi do późniejszego przechodzenia na emeryturę. Najczęściej za wzór stawiano Islandię i Norwegię, gdzie obywatele pracują nawet po 67. roku życia.

Rejestr nie(ubezpieczonych)

Bałagan w NFZ. Zamieszanie w służbie zdrowia sięga zenitu, gdyż szpitale i przychodnie zaczęły wprowadzać dane pacjentów do elektronicznego systemu. Problem w tym, że historia ubezpieczenia niektórych osób jest tak niejasna, że sam Narodowy Fundusz Zdrowia nie wie kto ma dziś prawo do leczenia, a kto nie. Rozmowa z dr hab. n. med. K. Krajewskim Siudą, ekspertem Instytutu Sobieskiego

Fiat serbski a nie polski

Nowy model Fiata 500L nie dla Polski – będzie produkowany w Serbii. Jego produkcja nie była przeznaczona dla tyskiego zakładu od początku, lecz gdyby był tam produkowany wzmocniłby pozycję polskiej fabryki Fiata. Jakie są perspektywy sprzedaży i produkcji w tyskiej fabryce na ten rok? Rozmowa z S. Sewastianowiczem, red. naczelnym tygodnika „Autoświat” oraz R. Orłowskim, współwłaścicielem Automotivesuppliers.pl

Kredytowy klincz?

Niezabezpieczone kredyty spędzają sen z powiek Komisji Nadzoru Finansowego. Drożejące waluty przy jednoczesnym spadku cen mieszkań sprawiają, że w wielu przypadkach wartość nieruchomości jest niższa niż kwota zaciągniętego kredytu. Rozmowa na temat sytuacji na rynku kredytów walutowych z J. Wancerem, doradcą zarządu Deloitte

"Nie doszliśmy do końca". Grecja poczeka

Minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble i szef eurogrupy Jean-Claude Juncker wykluczyli w czwartek, że na wieczornym spotkaniu eurogrupy zapadnie końcowe porozumienie w sprawie nowej pomocy finansowej dla Grecji. Mówili o tym po przybyciu na spotkanie.

Banki pomogą zadłużonym właścicielom domów

Władze federalne i stanowe USA zawarły umowę z pięcioma największymi amerykańskimi bankami o wielomiliardowej pomocy dla zadłużonych właścicieli domów oraz osób, którym banki zabrały domy za niespłacanie długów.

Nowe dowody się oddalają?

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przeciąga rozstrzygnięcie przetargu na blankiety elektronicznych dowodów osobistych. Firmy, które w nim startują, nie kryją zaskoczenia - pisze "Newsweek". Zaś "Dziennik Gazeta Prawna" donosi, że wprowadzenie elektronicznych dokumentów jest za drogie, a system jest na nie nieprzygotowany.

Milion w portfelu

"Milion w portfelu" Marcina Mierzwy z Domu Maklerskiego Alior Banku i 10 procentowa stopa zwrotu od początku inwestycji.

Kontraktowe zarabianie

W ubiegłym roku o prawie 100% wzrosła liczba kontraktów zawieranych na akcje na warszawskiej giełdzie. Ale kontrakty możemy zawierać również na zakup walut i surowców. Czym jest kontrakt terminowy i jak działa dźwignia? To w Godzinie dla Pieniędzy wyjaśniał Robert Raszczyk, dyrektor w domu maklerskim BZ WBK.