Najnowsze

Najnowsze

Cięcia w budżecie UE "omijają najbiedniejszych, w tym Polskę"

Osiągnięte w nocy porozumienie ws. budżetu UE na 2012 r. zakłada, że po raz pierwszy wydatki w realnych liczbach zmaleją w stosunku do roku poprzedniego. Wielu ministrów przyjechało z hasłem: ani jedno euro więcej dla Europy - powiedział dziennikarzom komisarz ds. programowania finansowego i budżetu Janusz Lewandowski.

"To obrzydliwe pomówienie Janusza Palikota"

Obrzydliwe pomówienie Janusza Palikota, absolutne kłamstwo i nieprawda - to reakcja szefa Rady Gospodarczej przy premierze Jana Krzysztof Bieleckiego na pytania ze strony szefa Ruchu Palikota, czy doradca szefa rządu wiedział, że Donald Tusk zapowie w expose zwiększenie podatków od wydobycia surowców. Po tej informacji spadły akcje KGHM.

"Wystarczy mała iskra, by wywołać panikę"

Raczej nie ma mowy o ataku spekulacyjnym na akcje spółek sektora wydobywczego, w tym KGHM - uważają eksperci. Ich zdaniem piątkowy spadek kursu akcji KGHM jest zwykłą reakcją inwestorów na słowa premiera o wprowadzeniu podatku od kopalin.

Opozycja nie odpuszcza, żąda wyjaśnień ws. KGHM

Posłowie opozycji nie odpuszczają premierowi. Żądają wyjaśnień ws. tego, kto zarobił na akcjach KGHM, które spadły, kiedy premier w expose zapowiedział podniesienie podatku m.in. od wydobycia miedzi. Zarówno Ruch Palikota, jak i SLD uważają, że sprawę powinna wyjaśnić sejmowa komisja. - Wydarzenia, które miały miejsce w ostatnich godzinach są niepokojące - oświadczył z kolei prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Unia ma budżet na 2012 r. Przyjęty jednomyślnie

Przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i unijni ministrowie finansów doszli w nocy z piątku na sobotę w Brukseli do porozumienia w sprawie budżetu UE na 2012 rok. Kompromis przewiduje 129,088 mld euro w płatnościach, czyli tyle, ile proponowały kraje UE - poinformowali unijni dyplomaci.

Głos analityka o expose

Oczekiwania Piotra Kuczyńskiego, głównego analityka Xelion Doradcy Finansowi, przed expose premiera Donalda Tuska.

Plany szybkiej sanacji gospodarki

Różne tempo podwyższania wieku emerytalnego. Premier Donald Tusk w expose zapowiedział jego zrównanie dla kobiet i mężczyzn do 67 roku życia stopniowo, aż do 2040 roku. Za to zmiany dla służb mundurowych są już ekspresowe. Służba żołnierza, czy strażaka zatrudnionego w 2012 wydłuży się do 25 lat lub 55 roku życia. Tak szybkie tempo krytykuje inwestor giełdowy Zbigniew Jakubas.

Psychologia rynku

Czy inwestorzy podejmujący decyzje inwestycyjne na rynku, kierują sie również psychologią? Jak ważny w inwestowaniu jest aspekt psychologiczny? Odpowiedzi na to pytanie w programie Dzień na rynkach udzielał Grzegorz Zalewski, analityk DM BOŚ.

Na kryzys...obligacje?

W kryzysie trudno jest o bezpieczną przystań dla kapitału. Ceny złota i walut zmieniają się dynamicznie. Bezpieczniejszymi aktywami mogą być obligacje. O inwestycjach w niepewnych czasach, rozmowa w Dniu na Rynkach z Robertem Nejmanem, Zarządzającym MCI Gandalf.

Inwestorom trudno jest rozszyfrowywać zachowanie rynku.

Do tego czterdzieści procent z nich wskazuje, że słabością polskiego rynku jest niska jakość komunikacji spółek z rynkiem. Tylko co dziesiąty jest zadowolony z poziomu komunikacji spółek. O nastrojach inwestorów w rozmowie z Łukaszem Porębskim, dyrektorem ds. Analiz Giełdowych w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych.

Czy w trudnych czasach inwestować w opcje?

Opcje walutowe pozwalają zarządzać ryzykiem walutowym. Jak wykorzystywać opcje prowadząc biznes? Odpowiedź na to pytanie w rozmowie Mikołaja Kunicy z Jackiem Maliszewskim, głównym ekonomistą DMK-ALPHA. 

Lubawa - miał być zysk, a będzie strata?

Spółka po trzecim kwartale miała ponad 5 mln zł straty. Rynek oczekiwał 5 mln zł zysku netto. Wyniki i sytuację w spółce komentował Piotr Ostaszewski, prezes Lubawy.

Komentarz do expose

Premier Tusk w swoim expose zapowiedział przeprowadzenie reform. Komentarza do planowanych przez premiera zmian udzielił Jacek Chwedoruk, prezes Rotschild Polska.

Dzień wielkich oczekiwań

Oczekiwania względem expose są ogromne. O tym, czego oczekuje po działaniach nowego rządu biznes, w rozmowie z Andrzejem Arendarskim prezesem Krajowej Izby Gospodarczej.

Inwestycje w kryzysie

Czym inwestowanie w kryzysie różni sie od inwestowania w spokojniejszych czasach. Czas kryzysu wymaga nieszablonowego podejścia do biznesu i mocny.

CD Projekt Red okiem analityka

Zarząd  prognozuje niższy zysk spółki będzie niższy niż prognozował nasz gość. Mimo to Łukasz Kosiarski z DM BZ WBK podtrzymuje rekomendację "kupuj" dla akcji spółki.

Opteam zgodnie z założeniami

Firma z branży IT po trzech kwartałach 2011 zwiększyła sprzedaż o prawie 25%, a zysk netto o ponad 35% w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku. Prezes spółki Andrzej Pelczar twierdzi, że to pierwsze efekty inwestycji. Następne ma być widać w kolejnych latach.

Rating Polski w górę?

Podwyżka ratingu Polski jest możliwa - tak uważa główny ekonomista Citi Handlowego. Piotr Kalisz twierdzi, że na początek można się spodziewać podwyżki perspektywy, a jeśli reformy będą realizowane, podniesienia samego ratingu Polski.

50 tys. śniętych ryb. IKEA oskarżona przez ekologów

50 tysięcy śniętych ryb i żab odkryto w rzece Białej (prawy dopływ Wisły). W piątek do Prokuratury Rejonowej w Bielsku Podlaskim trafiło w tej sprawie zawiadomienie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Według WIOŚ, za zatrucie odpowiada fabryka IKEA w Koszkach. Prokuratura poinformowała już, że zostanie wszczęte śledztwo.

Rządowe plany

Nawet 80 miliardów złotych do 2020 roku może zyskać państwo na podniesieniu składki rentowej. Zdaniem Michała Boniego, nowego ministra Administracji i Cyfryzacji tylko w przyszłym roku mogłoby to być 4-5 miliardów złotych.

POLIMEX Z KONTRAKTEM NA OPOLE

PGE wybrało konsorcjum Polimeksu, Mostostalu Warszawa i Rafako na budowę bloków energetycznych w Opolu. Rozmowa z Konradem Jaskółą, prezesem Polimeksu-Mostostalu.

Irlandzkie plany budżetu w Bundestagu

Elementy planów budżetowych krajów objętych programami pomocowymi są udostępniane ministrom finansów strefy euro - wynika z wypowiedzi rzecznika Komisji Europejskiej. W piątek Irlandia złożyła zażalenie w KE na ujawnienie jej zamierzeń podatkowych przez Niemcy.

"Sprzeczne sygnały" potęg UE ws. walki z kryzysem

Budżet UE na 2012 r. musi odzwierciedlać wysiłki oszczędnościowe krajów członkowskich - ocenili w piątek w Berlinie niemiecka kanclerz Angela Merkel i brytyjski premier David Cameron. Agencja Reutera zwraca natomiast uwagę, że przywódcy Niemiec i Wielkiej Brytanii "wysłali sprzeczne sygnały w kwestii pomysłów na rozwiązanie kryzysu zadłużenia w strefie euro".

Deficyt Grecji mniejszy o 1/3? Projekt budżetu

Realizacja ugody o zredukowaniu o połowę zadłużenia Grecji wobec wierzycieli prywatnych zmniejszy jej przyszłoroczny deficyt budżetowy do 5,4 proc. PKB, czyli o ponad jedną trzecią w porównaniu z br. - wynika z przedstawionego w piątek projektu budżetu na 2012 rok.

Czesi narzekają na Nord Stream

Biegnący po dnie Bałtyku z Rosji do Niemiec Gazociąg Północny pozbawi Czechów zysków z tranzytu gazu. Czeska spółka zajmująca się przesyłem surowca zarobi o 5 mld koron (ok. 195 mln euro) mniej - twierdzi anglojęzyczny czeski dziennik "The Prague Post".

Chińska fabryka markowych butów stanęła

Kilka tysięcy pracowników chińskiej fabryki produkującej obuwie sportowe dla takich marek jak New Balance, Nike i Adidas, strajkowało z powodu cięć płac i redukcji zatrudnienia - poinformowała hongkońska gazeta "Ming Pao".

USA toną w długach

Jak wynika z danych skarbowych kraju, dług publiczny przekroczył 15 bilionów dolarów. O kompromis w sprawie cięć fiskalnych będzie trudno - przekonuje w Bilansie Matthew Kaminski z The Wall Street Journal.