Senat zajmie się zmianami w ustawie o rtv, dotyczącymi opłat za udzielenie koncesji radiowych i telewizyjnych oraz nowelą wprowadzającą przepisy dyrektywy audiowizualnej UE w zakresie usług na żądanie (VOD). Dwudniowe posiedzenie zacznie się w środę o godz. 10. Senatorowie PiS zapowiadają zgłoszenie senackiej poprawki, która zmieni przepisy przyjęte przez Sejm.
W noweli ustawy o rtv, dotyczącej opłat za udzielane koncesje radiowe i telewizyjne, określono m.in. maksymalną wysokość opłat za udzielenie koncesji.
Koncesje za 26, 12 i 6 mln zł
Np. w przypadku naziemnego rozpowszechniania programu telewizyjnego, zarówno analogowego, jak i cyfrowego na multipleksie - będzie to blisko 25,9 mln zł (ostatnie nadajniki analogowe mają być wyłączone do końca lipca 2013 r.).
Określona w noweli opłata za koncesję na nadawanie analogowego programu radiowego to ponad 12,3 mln zł, a w przypadku nadawania cyfrowego na multipleksie - połowa tej kwoty. Opłaty za koncesje są niezależne od rocznych opłat za prawo do dysponowania daną częstotliwością.
Według Prawa i Sprawiedliwości w trakcie sejmowych prac nad tą nowelą doszło do dwukrotnego podwyższenia opłaty za koncesję cyfrową, co stanowi barierę dla nowych podmiotów, które chcą wejść na rynek. Powoduje to też - zdaniem największej partii opozycyjnej - nierówność pomiędzy podmiotami, które już otrzymały koncesję, a tymi, które będą się dopiero o nią starać.
Senatorowie PiS zapowiadają zatem zgłoszenie podczas debaty senackiej poprawki, która zmieni przepisy przyjęte przez Sejm. Projekt noweli ustawy o radiofonii i telewizji przygotowany przez Senat, co do zasady przenosi do ustawy zapisy rozporządzenia KRRiT, które do tej pory regulowało kwestię opłat koncesyjnych.
Bez równowagi
Senatorowie zajmą się także drugą nowelą ustawy o rtv. Przygotowało ją MAC, a wprowadza ona do polskiego prawa przepisy unijnej dyrektywy audiowizualnej w zakresie usług na żądanie (VOD). Termin na wdrożenie tych przepisów minął w grudniu 2009 r.
Podczas prac sejmowych posłowie odrzucili wszystkie poprawki i wnioski mniejszości zgłoszone przez PiS. Dotyczyły one m.in. precyzyjnego określenia, że audycje pierwotnie wytworzone w języku polskim mają stanowić co najmniej połowę audycji europejskich udostępnianych w katalogach VOD.
Implementacja dyrektywy audiowizualnej miała nastąpić w marcu ubiegłego roku, ale zapisy dotyczące VOD wykreślono wówczas po proteście internautów. Tym samym implementacja jest niepełna.
W myśl uchwalonej ustawy VOD to usługa medialna świadczona w ramach prowadzonej w tym zakresie działalności gospodarczej, polegająca na publicznym udostępnianiu audycji audiowizualnych w oparciu o katalog ustalony przez podmiot dostarczający usługę. Ustawę krytykował podczas prac w Sejmie m.in. szef Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych Maciej Strzembosz.
Autor: adso//kdj / Źródło: PAP