Najnowsze

Najnowsze

Polak wiceszefem Banku Rozwoju Rady Europy

Sekretarz stanu ds. europejskich w polskim MSZ Mikołaj Dowgielewicz został w piątek wybrany jednomyślnie przez zarząd Banku Rozwoju Rady Europy na stanowisko wicegubernatora banku do spraw państw docelowych - poinformował rzecznik MSZ Marcin Bosacki. Kandydatura Dowgielewicza została zarekomendowana Radzie przez gubernatora banku, Rolfa Wenzela, spośród dziewięciu kandydatów zgłoszonych na to stanowisko.

Centrum wyników - Kofola

Kofola spodziewa się, że ten rok będzie co najmniej tak trudny, jak 2011. A ubiegły też nie był łatwy – przez wysokie ceny surowców, paliw i niesprzyjającą pogodę w lecie. Mimo to, spółka zwiększyła zysk netto o 92% do 27 mln zł. Kofola to producent napojów bezalkoholowych, działający w Europie Środkowej między innymi w Czechach, Polsce, Rosji i na Słowacji. O wynikach i planach Kofoli, rozmawialiśmy z dyrektorem zarządzającym spółki - Bartoszem Marczukiem.

EURO KRYZYS

Hiszpania nie będzie musiała prosić o zagraniczną pomoc - uważa główny ekonomista Credit Agricole. Jean-Paul Betbeze powiedział w wywiadzie dla TVN CNBC, że ten kraj podobnie jak wcześniej Włochy tylko chwilowo znalazł się pod ostrzałem rynków. Z ekonomistą rozmawia Pamela Bem.

Eurogrupa wzmacnia "firewall" do 800 mld euro

Ministrowie finansów strefy euro porozumieli się w piątek w Kopenhadze w sprawie wzmocnienia tzw. zapory przeciwogniowej, jak określa się fundusz ratunkowy eurolandu, do 800 mld euro. Ma to zapobiec rozszerzeniu kryzysu zadłużenia np. na Hiszpanię.

Kondycja branży budowlanej

Z raportu KPMG „Global Construction Survey 2012” wynika, że ten rok przyniesie wzrost w sektorze. Największe szanse na przychody zapewnią sektory energetyczny i transportowy. W Polsce przedsiębiorcy szczególny potencjał wzrostu wiążą z sektorem energetycznym właśnie oraz kolejowym, które zyskują na znaczeniu wobec oczekiwanego spadku inwestycji drogowych. O raporcie rozmawialiśmy z Bartłomiejem Lachowiczem, starszym menedżerem w zespole doradztwa dla biznesu KPMG.

Forum Zarządów Spółek Giełdowych

Rząd przyjął plan prywatyzacji na najbliższe dwa lata. Obejmuje on 300 spółek, między innymi Eneę, Energę, Ciech, Puławy, Police, BGŻ i PKO BP, PZU i LOT. Prywatyzacja ma dać budżetowi około 15 mld zł. O prywatyzacyjnym planie rządu oraz sytuacji globalnej gospodarki, rozmawialiśmy z Justynem Koniecznym, członkiem zarządu BZ WBK.

Forum Zarządów Spółek Giełdowych

We Wrocławiu ruszyło VI Forum Zarządów Spółek Giełdowych, poruszane na nim zagadnienia to m.in. znaczenie państwa w funkcjonowaniu spółek giełdowych bezpieczeństwo sektora bankowego i znaczenie komunikacji spółek giełdowych z inwestorami. A Jacka Sochę, partnera w PWC i byłego ministra skarbu państwa pytaliśmy m.in. o to jaka jest pogoda dla prywatyzacji w Polsce.

Centrum wyników - PBO Anioła

Na budowie małych centrów handlowych można nieźle zarobić -między innymi dzięki temu rosną zyski PBO Anioła. W ubiegłym roku spółka zarobiła prawie 7 milionów złotych podczas gdy w 2010 roku było to 5,5 milionów złotych. Rosną też przychody. O wynikach i planach PBO Anioła rozmawialiśmy z prezesem PBO Anioła, Waldemarem Anioła.

KOV nie wejdzie do Nigerii

Kulczyk Oil Ventures nie skorzysta z opcji wejścia w projekt wydobywczy w Nigerii. Zarząd spółki twierdzi, że konsorcjum, którego miał zostać udziałowcem byłoby jedynie podmiotem finansującym przedsięwzięcie, zaś KOV chce zajmować się wydobyciem gazu i ropy. Gościem programu Dzień Na Rynkach był Jakub Korczak, wiceprezes ds. relacji inwestorskich w KOV.

Emerytalny kompromis

Jak wpłynie na przedsiębiorców, na jakie zmiany w prawie i strukturze pracowników muszą być gotowi. O tym mówi J. Mordasewicz, ekspert PKPP Lewiatan, członek RN ZUS

Przedsiębiorca na emeryturze

Wcześniejsze emerytury stały się faktem. Jednak czy przedsiębiorcom będzie się opłacać przejście na wcześniejszą emeryturę? Rozmowa z D. Tłokińskim, menedżerem Ernst & Young Usługi Księgowe

Emerytalne referendum

Solidarność zebrała ok. 1,4 mln podpisów pod wnioskiem o referendum. W sejmie dziś debata i głosowanie nad tym wnioskiem. Rozmowa z dr M. Bidzińskim, partnerem Chmaj i Wspólnicy Kancelaria Radcowska

Szansa dla początkujących

Czego poszukuje kapitał i jak budować wartość start-upu? O perspektywach przyszłego inwestora mówi Anna Hejka, partner w Poland Growth Fund III

Mieszkaniowe inwestycje

Jak negocjować i jak czytać umowę z deweloperem? Na co zwrócić szczególną uwagę. Jakie obowiązki na deweloperów nakłada ustawa o ochronie prawa nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego i jakie prawa daje nabywcom? Rozmowa z E. Stobiecką, partnerem zarządzającym Einiwic

Motywacja osób 60+

Czy motywowanie starszych pracowników różni się od sposobów motywacji młodszych osób? Jak sprawić, by starsza osoba w firmie znalazła swoje miejsce i jak wykorzystać jej wiedzę w praktyce? O tym mówi P. Bednarz, ekspert Instytutu Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym

Emerytalna od państwa

Premier Tusk zapowiada, że z budżetu będzie opłacone 60% składki od średniej płacy za przedsiębiorcze mamy przebywające na urlopach wychowawczych. Rozmowa z M. Zwolińską, adwokatem w kancelarii Raczkowski i Wspólnicy

Litwa rusza z atomem. Polacy się wycofali

Przedstawiciele litewskiego rządu i japońskiego koncernu Hitachi parafowali w piątek umowę koncesyjną na budowę siłowni atomowej Visaginas. To pierwszy ważny krok w realizacji największego w ciągu ostatnich dziesięcioleci projektu energetycznego na Litwie.

Pawlak ugrał na reformie coś dla rolników

W przypadku ubezpieczonych w KRUS skorzystanie z częściowej emerytury nie spowoduje obniżenia docelowej emerytury po osiągnięciu pełnego wieku emerytalnego - takie zdanie, według PAP, znalazło się w spisanych między PO i PSL ustaleniach dotyczących reformy emerytalnej.

Forum Zarządów Spółek Giełdowych

Wraz z pomysłodawcą i organizatorem Forum Zarządów Spółek Giełdowych we Wrocławiu - Piotrem Paliło podsumowywaliśmy pierwszy dzień spotkań.

Forum Zarządów Spółek Giełdowych

Kryzys - czyli okazja do przejęć po niższych cenach? Czy opłaca się przejmować firmy, które maja kłopoty. O tym w rozmowie z Ewą Kowalczuk z Ernst&Young.

Szturmują stacje benzynowe

W wyniku zapowiedzi brytyjskich kierowców cystern domagających się poprawy warunków pracy, pojawiło się realne ryzyko braku dostaw transportowanego przez nich paliwa. W odpowiedzi na ostrzeżenia protestującej grupy minister Francis Maude zasugerował, że kierowcy powinni gromadzić w piwnicach zapasy benzyny. Apel nie uszedł uwadze właścicieli stacji paliw, którzy podnieśli ceny paliw. Obserwujący sytuację na rynku właściciele samochodów ruszyli do boju o deficytowy już towar. Relacje z brytyjskich stacji paliw zamieścili w naszym serwisie Reporterzy 24 Playzone i Piotr_Surmaczynski.

Po godzinach, za głodowe płace. Tak tworzyli iPady

W zatrudniających dziesiątki tysięcy ludzi fabrykach dostawcy koncernu Apple, Foxconn, nie były przestrzegane nawet chińskie standardy pracy. Jak wynika z raportu niezależnej organizacji, robotnicy pracowali nawet ponad 60 godzin tygodniowo za pensje niewystarczające nawet na minimalne potrzeby. Apple i Foxconn zapowiadają znaczne zmiany, które mają wpłynąć na sytuację wszystkich chińskich robotników.

Totalny strajk w Hiszpanii. Nie chcą cięć i reform

Kilkadziesiąt tysięcy osób protestowało w czwartek wieczorem w Madrycie na zakończenie 24-godzinnego strajku generalnego przeciw rządowej reformie prawa pracy, ograniczeniu wydatków i podwyżce podatków. Rząd zapowiedział jednak, że nie zrezygnuje z reform. Manifestacje, które przerodziły się nieraz w starcia, przetoczyły się przez cały kraj. Nasi internauci na bieżąco przesyłają fotorelacje z czwartkowych protestów.

Deregulacja? Grożą rządowi Viagrą

Włoscy farmaceuci ze szpitalnych aptek zagrozili w czwartek, że przestaną sprzedawać Viagrę, jeśli rząd nie zrezygnuje z zapowiadanej deregulacji ich zawodu.

Chiński zamach

Nie milkną plotki o przeprowadzonej w Chinach próbie zamachu stanu. Miałby on być powiązany z niedawnym odwołaniem szefa partii komunistycznej. O sytuację w chińskiej polityce, ale też gospodarce, pytaliśmy profesora Bogdana Góralczyka z Uniwersytetu Warszawskiego.

Milion w portfelu

W dzisiejszym odcinku programu portfel Radosława Cholewińskiego, zarządzającego Trigon DM. Od początku  inwestycji portfel gościa stracił 1,51%. Jednocześnie od lutego zyskał 1,13%.

Dłużej w pracy

Koalicja rządząca doszła do porozumienia w sprawie wydłużenia wieku emerytalnego dla obu płci do 67 roku życia. Na ten temat mówi Ernest Pytlarczyk, Główny Ekonomista Bre Banku.

Rynek kredytów w Polsce

Spada liczba udzielanych kredytów i tendencja ta może się pogłębiać, mówi Andrzej Topiński, główny ekonomista BIK. We Wrocławiu trwa Ogólnopolskie Forum Zarządów Spółek Giełdowych, patronuje mu TVN CNBC.

Milionera portret własny

Polscy klienci Private bankingu najchętniej korzystają z udogodnień w podróży, przypisanych do czarnych kart kredytowych. Kartą płaca najczęściej za buty ubrania, dodatki, a także antyki czy biżuterię, podczas gdy klient masowy korzysta z karty kredytowej w supermarkecie oraz przy wydatkach związanych z samochodem. Więcej w rozmowie z Agnieszką Chorążewską-Wojtiuk, dyr. Departamentu Bankowości Prywatnej Millennium.

Domowy manager finansowy

Banki w Polsce uruchamiają usługę pomagającą zarządzać domowymi finansami. Zaletą systemu jest to, że w każdej chwili możemy sprawdzić, czy jeszcze jesteśmy nad kreską z bieżącymi wydatkami i w którym momencie zaczynamy "przejadać" nasze oszczędności. O tej usłudze mówi Ilona Dzwonnik, EFG®, kancelaria finansowa Omega.