Najnowsze

Najnowsze

Uciekł z miliardami? "Jestem obywatelem świata"

- Jestem obywatelem świata - w ten sposób współzałożyciel Facebooka tłumaczy swoją decyzję zrzeczenia się obywatelstwa amerykańskiego, próbując przekonać tym samym, iż jego decyzja nie miała nic wspólnego z próbą uniknięcia płacenia podatków w USA. Eduardo Saverin, który na popularności portalu społecznościowego zarobił już miliardy dolarów, a na jego giełdowym debiucie zarobi kolejne, mieszka w Singapurze, gdzie nie będzie musiał z tego tytułu czegokolwiek państwu oddać.

Nowe zasady budowy dróg

Dodatkowe gwarancje dotyczące podwykonawców, w tym obligatoryjne zaświadczenia, że wykonawca im zapłacił - to planowane przez rząd zmiany w ustawodawstwie, o jakich w kontekście budowy dróg poinformował minister transportu Sławomir Nowak. Mają one pomóc przedsiębiorcom poszkodowanym przy realizowaniu inwestycji. Projekt ustawy jest w Komitecie Stałym Rady Ministrów.

Centrum wyników - Netia

Netia rozczarowała wynikami za pierwszy kwartał, ale wznawia skup własnych akcji i podtrzymuje prognozy. Prezesa grupy, Mirosława Godlewskiego, spytaliśmy jak zamierza zrealizować tegoroczny plan.

Centrum wyników - Comarch

Comarch miał zysk w 1Q, ale głównie za sprawą wyniku z odsetek. Spółka zależna w Niemczech za to poprawia wyniki, prezesa Comarchu, prof. Janusza Filipiaka, spytaliśmy między innymi o to czy w tym roku niemiecki biznes wyjdzie już na plus.

Centrum wyników - MCI

Kłopoty ABC Daty pogrążyły wyniki pierwszego kwartału funduszu MCI. Co czeka spółkę w kolejnych kwartałach? Gościem programu Dzień na Rynkach był Konrad Sitnik, wiceprezes MCI.

Centrum wyników - plany Getin Holding

Getin Holding rozgląda się za podmiotami do przejęcia. Prezes spółki mówił w TVN CNBC, że Getin nie potrzebuje szybkich akwizycji, ale jeśli nadarzy się okazja, to na pewno z niej skorzysta. O planach i wynikach Getin Holding rozmawialiśmy z Rafałem Juszczakiem.

Eurokomisarz: Szykujemy się na wyjście Grecji z euro

- Komisja Europejska i Europejski Bank Centralny opracowują scenariusze na wypadek wyjścia Grecji ze strefy euro - powiedział komisarz ds. handlu Karel De Gucht. To wyjątkowe oświadczenie, bowiem uprzednio żaden wysoki rangą przedstawiciel administracji UE publicznie nie potwierdził istnienia takich planów. Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce szybko wydało dementi i zaprzeczyło słowom de Guchta.

Centrum wyników - Cyfrowy Polsat

Ponad 200 milionów złotych zysku, ale w tym aż 100 milionów przychodów finansowych. O wynikach Cyfrowego Polsatu, który ma już ponad 3,5 mln abonentów rozmawialiśmy z prezesem spółki, Dominikiem Libickim.

Urlop szkoleniowy

Jaki urlop przysługuje pracownikowi, który się kształci? Rozmowa z Pawłem Kisielem, radcą prawnym w departamencie prawa pracy Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

Strefa euro

Zbliża się EURO 2012. W jaki sposób mały sklep może przyjmować płatności w innych walutach od kibiców. Rozmowa z Tomaszem Gwarą, adwokatem w WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr.

Różne umowy, różne obowiązki

Wiceminister pracy planuje wprowadzenie kolejnej formy zatrudnienia, w której składki ZUS byłyby ustalone ryczałtowo. Magdalena Zwolińska, adwokat w DLA Piper przypomina, jak wygląda kwestia obowiązków po stronie pracodawcy w przypadku obecnie obowiązujących umów.

Nowym firmom będzie łatwiej?

Ministerstwo sprawiedliwości opublikowało projekt założeń do ustawy, zgodnie z którym firmy mają szybciej dostawać numer NIP. Firma nie będzie musiała także zgłaszać się dodatkowo do PIP i Sanepidu, ponieważ oba urzędy mają czerpać dane o firmie z rejestru REGON i ZUS. Rozmowa z Grzegorzem Wałejką, wiceministrem sprawiedliwości.

Rozliczanie czasu pracy

Odpowiadamy na pytanie naszego widza, który pracuje na umowę o pracę i ma wynagrodzenie rozliczone godzinowo. W jaki sposób powinno się zaokrąglać czas pracy, tłumaczy Ewelina Stobiecka, partner zarządzający w Taylor Wessing e|n|w|c.

"Perfidne targi" Amerykanów w europejskich fabrykach

Amerykański koncern General Motors rozgrywa przeciw sobie załogi europejskich zakładów - pisze niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung", komentując decyzję GM o przeniesieniu produkcji modelu opel astra z Niemiec do Polski i Wielkiej Brytanii.

Zatory w budownictwie

Ministerstwo Transportu chce ulżyć przedsiębiorstwom, które borykają się z problemem niezapłaconych należności wobec podwykonawców. Rozmowa z Wojciechem Malusim, prezesem Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa.

Centrum wyników - AD Drągowski

AD Drągowski to w coraz mniejszym stopniu pośrednik na rynku nieruchomości, a w coraz większym spółka, która handluje nieruchomościami na własny rachunek. W pierwszym kwartale sprzedali 7 nieruchomości, a kupili 8. Z jakim skutkiem? Rozmowa z Lechem Drągowskim, głównym akcjonariuszem AD Drągowski.

Euro kryzys

Agencja Moody's tnie rating 16-tu hiszpańskich banków. Wśród instytucji znalazł się największy bank strefy euro - Santander, którego rating poszedł w dół o dwa oczka. Jak podała agencja Moody's, słaba sytuacja gospodarek Hiszpanii i Portugalii najprawdopodobniej przełoży się na słabe wyniki Santandera, i całego sektora bankowego w kraju. Naszym gościem był Jacek Chwedoruk, prezes Rothschild Polska.

Centrum wyników - AB

AB – dystrybutor sprzętu IT utrzymuje marże brutto ze sprzedaży na stabilnym poziomie powyżej pięciu procent, ale wyniki za ostatni kwartał miał minimalnie poniżej oczekiwań. Spółka podbija rynek czeski i zamierza wprowadzić do oferty swój własny tablet. Naszym gościem był Andrzej Przybyło, prezes AB.

Centrum wyników - Inpro

Gdański deweloper Inpro świętuje właśnie swoje 25-cio lecie. Świętować może także wyniki finansowe za pierwszym kwartał, w którym zanotował wrost przychodów i zyski zamiast ubiegłorocznej straty na poziomie netto. Co będą księgować w kolejnych kwartałach, jak się sprzedają mieszkania w nowych inwestycjach? Rozmowa z Piortrem Stefaniakiem, prezesem Inpro.

Calatrava realizuje zysk 

Fundusz Calatrava właśnie zarobił 6 mln złotych na akcjach PC Guard, które właśnie sprzedaje. Czy to duży zysk, czy nieduży i jakie będą kolejne ruchy funduszu? Naszym gościem był Paweł Narkiewicz, prezes Calatravy.

Centrum wyników - Elektrobudowa

Elektrobudowa zarobiła w pierwszym kwartale ponad dwa razy więcej niż rok temu, ale z drugiej strony podpisała mniej kontraktów na przyszłość. Wszyscy wiedzą, że generalnie w sektorze budowlanym sytuacja nie jest łatwa. A jak to wygląda z punktu widzenia Elektrobudowy? Naszym gościem był Jacek Faltynowicz, prezes Elektrobudowy.

Centrum wyników - MW Trade

Finansowanie działalności służby zdrowia było do tej pory świetnym biznesem, ale teraz wygląda to już nieco gorzej. Przynajmniej w wynikach spółki MW Trade, która zarabia mniej niż rok temu, praktycznie nie powiększa portfela wierzytelności i narzeka na wojnę cenową. Naszym gościem był Rafał Wasilewski, prezes MW Trade.

Będą pieniądze dla firm pracujących przy A2?

Trwają prace nad mechanizmem, który regulowałby sprawy związane z przepływem pieniędzy między wykonawcami dróg a ich podwykonawcami - poinformował w piątek premier Donald Tusk, odnosząc się do kłopotów podwykonawców pracujących przy budowie autostrady A2.

Moody's ścina hiszpańskie banki

Agencja ratingowa Moody's obniżyła w czwartek o trzy stopnie długookresową ocenę depozytów oraz papierów dłużnych 16 hiszpańskich banków oraz Santander UK PLC - brytyjskiej autonomicznej filii banku Santander. Jak napisali eksperci agencji, obniżenie ratingu jest wynikiem równoczesnej obniżki oceny samodzielnej siły finansowej, a w pięciu przypadkach uznania, że hiszpański rząd ma mniejszą zdolność udzielenia im pomocy, gdyby ta miała się okazać potrzebna.

NIK: TVP może stracić płynność finansową

Przez ostatnie dwa lata działania zarządu TVP nie doprowadziły do poprawy kondycji finansowej spółki. Przy spadających wciąż wpływach z abonamentu stacja może nie poradzić sobie z utrzymaniem płynności finansowej - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli.

Fitch obniża rating Grecji

Agencja ratingowa Fitch obniżyła w czwartek notę Grecji z B minus do CCC, uzasadniając to obawami o wykluczenie kraju ze strefy euro.

Grexit. "Oczywiście, będzie bolało. Czy śmiertelnie?"

Wyjście Grecji ze strefy euro może narazić Europejski Bank Centralny (EBC) i całą strefę euro na straty idące w setki miliardów euro, pozostawiając rujnujący rachunek do zapłacenia Niemcom i ich partnerom - pisze agencja Reutera. Skala obciążenia, jakie są w stanie potencjalnie udźwignąć pozostałe kraje strefy euro, stanowi dla nich silny bodziec, by zatrzymać Grecję w unii walutowej.