Najnowsze

Najnowsze

Orban chce więcej władzy w banku. Bruksela zaniepokojona

- Komisja Europejska, podobnie jak EBC, jest zaniepokojona, że nowymi przepisami rząd Węgier chce ograniczyć niezależność swojego banku centralnego (MNB). Rząd Węgier złożył w środę w parlamencie projekt ustawy, zgodnie z którym zastępców szefa MNB miałby wybierać premier. Przewodniczący KE wysłał w tej sprawie list do premiera Viktora Orbana radząc mu wycofanie projektu z parlamentu.

RYNKI WALUT

Złoty osłabił się dużo bardziej niż czeska korona. Czy to siła korony, czy słabość polskiej waluty? Rozmowa z Markiem Wołosem, członkiem zarządu XTB.

MILION W PORTFELU

Analiza portfela stworzonego przez Pawła Cymcyka, menedżera ds. komunikacji inwestycyjnej ING TFI.

INWESTYCJE W ZIEMIĘ

Ziemia orna w ostatnich siedmiu latach zdrożała o blisko 116 proc. - wynika z danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Czy nadal da się zarabiać na gruntach? Rozmowa z Radosławem Brodaczewskim z Lion's House.

DOBRE DANE DOT. PRODUKCJI

Rosnąca produkcja przemysłowa nastraja optymizmem, ale przed nami nadal spowolnienie strefy euro - mówi Maciej Reluga, główny ekonomista BZ WBK.

PRODUKCJA PRZEMYSŁOWA

Produkcja przemysłowa w XI urosła o 8,7 proc. w ujęciu rocznym. Rynek oczekiwał wzrostu o 5,8 proc. Zdaniem Moniki Kurtek, głównej ekonomistki Banku Pocztowego, po tak dobrych danych wzrost PKB może sięgać nawet 4 proc. rok do roku.

Mniej karpi i choinek za średnią pensję

W tym roku, by święta nie były uboższe niż rok temu, musimy głębiej sięgnąć do kieszeni. - Za przeciętną pensję kupimy o 11 karpi mniej niż rok temu - wynika z wyliczeń serwisu money.pl. Na choinki wydamy w sumie 35 mln zł więcej, niż przed rokiem.

"Polska nie planuje wcześniej przyjąć zasad fiskalnych"

- Polska nie planuje wcześniejszego, przed wejściem do euro, przyjęcia zasad fiskalnych z nowego negocjowanego międzyrządowego paktu na rzecz wzmocnionej unii gospodarczej - powiedział w Brukseli minister finansów Jacek Rostowski.

Oczy polskich firm zwrócone na Chiny

Prezydent Bronisław Komorowski zachęca chińskich biznesmenów do inwestowania w Polsce, reklamując nasz kraj jako jeden z najlepiej rozwijających się w Unii Europejskiej w dobie obecnego kryzysu gospodarczego. My o poranku też przenieśliśmy się na Daleki Wschód. Dariusza Kowalczyka z Credit Agricole pytaliśmy o to jak Polska może przyciągnąć do siebie chińskich inwestorów.

Budowalnka Spowolni

Polskie Składy Budowlane ostrzegają przed znacznym spowolnieniem. Tak złych prognoz nie notowano w listopadzie od 8 lat. Gościem Roberta Stankiewicza był Mirosław Ziach, Polskie Składy Budowalne.

Ulotne stanowiska

Odchodzą prezesi dużych polskich spółek - Polskiej Grupy Energetycznej i Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, a rynek ocenia, że za personalnymi roszadami stoi Skarb Państwa i nowy szef tego resortu, Mikołaj Budzanowski. Jacek Socha, wiceprezes PWC w Polsce, który sam kiedyś kierował tym resortem, nie jest zaskoczony zmianami personalnymi. Według niego nowego ministra skarbu należy oceniać po tym kogo powoła na stanowiska, a nie kto je stracił za jego kadencji

Indeks nastrojów inwestorów

Z danych stowarzyszenia Inwestorów Indywidualncyh wynika, że nastroje polskich inwestorów pogorszyły się. Skąd spadek nastrojów? Rozmowa z Łukaszem Porębskim ze Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

Po gorącym walnym

Akcjonariusze Mostostalu-Export odwołali prezesa spółki i przedstawiają Michałowi Skipietrowowi roszczenia o naprawę szkód. Rozmowa z członkiem zarządu spółki, Pawłem Narkiewiczem.

Trakcja w tarapatach

Banki wypowiedziały umowy dwóm spółkom zależnym Trakcji-Tiltry. Ich łączna wartość to 82 mln zł. Czy Trakcja będzie walczyć o dokapitalizowanie spółek? Rozmowa z prezesem Trakcji-Tiltry, Maciejem Radziwiłłem.

Wsparcie z EBOiR

100 mln euro w regionie dla innowacyjnych firm czyli EBOiR tworzy Venture Capital. Jak te środki mogą trafić do małych i średnich firm? Rozmowa z Lucyną Stańczak, dyrektor EBOiR na Polskę.

Ustawa vs regulamin

Według Trybunału Konstytucyjnego regulaminy konkursów o dotacje unijne nie są źródłem prawa. Czy to otwiera wnioskodawcom drogę do odwołań? Jak w praktyce mogą teraz przedsiębiorcy wykorzystać to orzeczenie? Rozmowa z Markiem Śnieguckim, Kancelaria Adwokacka Marek Śniegucki.

Spółka Z O.O. przez Internet

Od Nowego Roku szybciej założysz spółkę. 1 stycznia wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu Spółek Handlowych, Kodeksu Cywilnego i ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, która umożliwia zakładanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez Internet. Rozmowa z Michałem Karwackim, cunselem, Kancelaria Salans.

Tłok przy kasach wzrósł o 1/3

- W miniony weekend Polacy wydali w sklepach 20 proc. więcej niż w ostatni przedświąteczny weekend roku ubiegłego - wynika ze wstępnych danych ankiety przeprowadzonej w przez TVNC CNBC w wybranych sklepach wielkopowierzchniowych w dużych miastach. Z tygodnia na tydzień w galeriach handlowych i dyskontach rośnie też liczba klientów.

Kuszą Polskę podwyżką ratingu

Moody's widzi możliwość podwyższenia ratingu Polski, jeśli obniżymy trwale nasze zadłużenie. Na razie agencja potwierdziła ocenę naszej wiarygodności kredytowej na poziomie A2 i utrzymała jej stabilną perspektywę. Jest to zasługa odporności gospodarki na światowy kryzys i planowanych reform fiskalnych.

Boryszew po roku przejęć

Podsumowanie roku przejęć dla Boryszewa - gościem TVN CNBC był członek zarządu spółki, Paweł Miller.

Nie wszyscy klienci upadłych biur odzyskają pieniądze

Nie wszyscy klienci wielkich biur podróży, które splajtowały ubiegłej jesieni, odzyskają pieniądze - informuje wtorkowa "Rzeczpospolita". Chodzi o klientów Orbisu i Selectours. Okazało się, że w ich przypadku polisy są niewystarczające.

Emerytury inne niż zapowiadał Tusk

Tylko w 2012 r. ma być waloryzacja kwotowa emerytur. Na dalsze lata resort przygotowuje podwyżkę o inflację - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Taki krok zapowiada minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. To duża zmiana w stosunku do tego, co premier Donald Tusk zapowiadał w expose.

MF kontra dług

Ministerstwo Finansów walczy o niższy dług na koniec roku. Jednym ze sposobów ma być odkupowanie bonów.  Rozmowa z analitykiem rynku walutowego i obligacji w banku Citi Handlowym, Cezarym Chrapkiem.

Żniwa w IT

Sektor komputerowy zaciera ręce przed świętami. Dla ABC Data, ostatni kwartał zeszłego roku odpowiadał za prawie połowę rocznego zysku. Czy i w tym roku święta napędzą sprzedaż? Rozmowa z prezesem ABC Data, Michałem Rumińskim.

Walka o dług

Ministerstwo Finansów walczy o zmniejszenie długu na koniec roku. Jednym z jego pomysłów jest wykup bonów przez samorządy. Na takie rozwiązanie zgodziła się Warszawa, przeciwne są Katowice. Rozmowa ze skarbnik miasta Katowice, Danutą Kamińską.

Fuzje i przejecia w sektorze finansowym

TU Europa sprzedane niemiecko-japońskiemu konsorcjum. Czy w sektorze finansowym czekają nas jeszcze głośne fuzje i przejęcia? Rozmowa z dyrektorem zarządzającym w Nomura International, Johnem-Paulem Warszewskim.

Budowlanka na wybojach

Przed spółkami sektora budowlanego wciąż wyboista droga - tak wynika z najnowszego raportu Espirito Santo Investment Bank. O jego szczegółach rozmawialiśmy z analityk banku, Marią Szymańską.

Cena ryzyka

Zmienność na rynkach finansowych nie zniechęca inwestorów do zakładania nowych rachunków maklerskich. Dlaczego? O tym w rozmowie z prezesem Izby Domów Maklerskich Januszem Czarzastym.

Polskie fabryki przyspieszają

W listopadzie produkcja rosła szybciej niż w październiku i zanotowała znacznie lepszy wynik od prognoz. Fabryki produkują jednak nie tylko więcej, ale i drożej. O danych GUS z polskiego przemysłu w rozmowie z ekonomistą Polskiego Banku Przedsiębiorczości Ignacym Morawskim.