Najnowsze

Najnowsze

PRAWA WIERZYCIELA

Firma w tarapatach - czyli co zrobić przedsiębiorca, który jest wierzycielem upadającej spółki, wobec której toczy się takie postępowanie? Rozmowa z Grzegorzem Kuderskim z CMS Cameron McKenna.

NAGRODA PRB IM. JANA WEJCHERTA

Ksiądz Jacek Stryczek został laureatem pierwszej edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta w kategorii działalność społeczna.

OKIENKO DO UBEZPIECZENIA

Ministerstwo Finansów opublikowało rozporządzenie, które ma umożliwić zawarcie umów z ubezpieczycielami. Czy zmiana prawa spowoduje, że towarzystwa ubezpieczeń będą chciały wystawiać polisy dla okienek kasowych? Rozmowa z Jerzym Lisieckim, prezes IRCA.

Leśne Runo na giełdzie

Zdobyli pół miliona złotych i zadebiutowali na New Connect. Leśne Runo to sieć restauracji usytuowanych przy stacjach benzynowych. Sieć się rozwija, ale ubiegły rok kończyła stratą netto. Naszym gościem był Paweł Jachowski, prezes Leśnego Runa.

Unibep chce przyspieszyć

Prawie wszystkie spółki budowlane na giełdzie tracą od wielu tygodni, ale są takie, dla których przecena nie jest dotkliwa. Unibep utrzymuje swoją wartość, bo zarabia nie tylko w Polsce ale także w Rosji i Norwegii. Rozmowa z prezesem Unibepu, Janem Mikołuszko.

Budowlanka szuka okazji

Ulma Construccion chce mieć na koniec 2012 roku większy udział w budownictwie przemysłowym, 10-15% przychodów ma pochodzić z segmentu energetycznego. Rozmowa z Andrzejem Kozłowskim, prezesem Ulma Construccion Polska.

XV KONGRES KADRY

Tablica korkowa do lamusa. Jak skutecznie komunikować się z pracownikami i przekazywać informacje dotyczące firmy, mówi Urszula Zając-Pałdyna, specjalista ds. rekrutacji i rozwoju pracowników w Grupie Pracuj.

XV KONGRES KADRY

Trudne rozmowy o pieniądzach, czyli jak rozmawiać o podwyżkach z pracownikami. Jakie kryteria stosować przy wyborze pracowników do podwyżek i jak informować o zamrożeniu pensji, tłumaczy Dorota Raniszewska, HRM partners.

XV KONGRES KADRY

Gdzie szukać pracowników do rodzinnego biznesu? Czy praca w firmie rodzinnej może być dla ludzi bardziej motywująca? Rozmowa z Katarzyną Gierczak-Grupińską z firmy Gelg i Fundacji Firmy Rodzinne.

XV KONGRES KADRY

Układanie grafiku, czyli podstawowego narzędzia zarządzania czasem pracy. Jak efektywnie budować grafik, mówi Łukasz Chodkowski z Dehora Consultancy Group.

XV KONGRES KADRY

Zarządzenie pracownikami a obsługa klientów. Najlepiej, aby system HR nawet w małej firmie od razu przekładał się na obsługę klientów. Grupa Żywiec przeprowadziła taką zmianę dotyczącą punktów Obsługi klientów. Na podstawie ich doświadczeń mamy inspirację dla właścicieli małych i średnich firm. Rozmowa z Robertem Bębenkiem, kierownikiem Działu Rozwoju i Rekrutacji Grupy Żywiec.

VX KONGRES KADRY

Trudne zarządzenie zespołem w firmie rodzinnej. Jakie zasady przestrzegać, aby w zespole nie rodziły się konflikty, tłumaczy Maria Magdalena Kwiatkiewicz, współzałożycielka firmy YES Biżuteria.

"Ten rząd upadł przez oszczędzanie"

"Dymisja rządu w Holandii to wynik coraz silniejszego oporu przeciwko forsowanej w Europie polityce oszczędności w celu ograniczenia deficytu budżetowego. To nowa jakość w trwającym od pięciu lat kryzysie" - napisał we wtorek dziennik "Sueddeutsche Zeitung".

Rostowski: Bardziej boję się kasjerki z Tesco niż żołnierza

- W reformie emerytur to nie jest moje ostatnie słowo - zapowiedział w RMF FM minister finansów Jacek Rostowski. Przyznał, że jest zdecydowany na kolejną turę podwyższania wieku emerytalnego dla mundurowych i włączenie ich do powszechnego systemu. - Jeśli kasjerka w Tesco oszczędza na swoją emeryturę w systemie powszechnym, to dlaczego nie ma policjant albo wojskowy - pytał Rostowski. I dodał: - Nie boję się niezadowolenia funkcjonariuszy. Bardziej boję się ekspedientki w Tesco niż patriotycznego żołnierza.

Budowlanka na skraju załamania?

Duże polskie firmy budowlane mają kłopoty finansowe, zagrożeni bankructwem są niektórzy wykonawcy i podwykonawcy - ostrzegają eksperci. Ich zdaniem kłopoty wynikają m.in. z ostrej konkurencji i zatorów płatniczych.

Nawarzyliśmy piwa - Europie

W 2011 r. eksport piwa osiągnął najwyższy poziom w historii - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Największym rynkiem eksportowym dla rodzimego browaru są Węgry, gdzie sprzedaliśmy w 2011 r. piwa za 12,6 mln euro.

Polski biznes mniej światowy

Jeszcze pięć lat temu działalność eksportową prowadziło 65 proc. polskich firm. Od tego czasu ich odsetek kurczy się z roku na rok. Obecnie zagraniczne kontrakty ma już tylko 53 proc. przedsiębiorstw - donosi "Puls Biznesu", powołując się na dane NBP. Jest to najniższy odsetek w ciągu prawie dekady badań rynku.

Wynikowy balsam

Wyniki amerykańskich spółek okazują się lepsze od oczekiwań, co może być balsamem dla inwestorów po słabych danych z gospodarki – mówiła w TVN CNBC Joanna Stec-Gamracy, dyrektor zarządzająca w Blackrock Management Polska. Podkreślała jednak, że wcale nie oznacza to początku stałych wzrostów na giełdach.

Kredyty dla firm

Komisja Nadzoru Finansowego nie szykuje rozwiązań, które miałyby pobudzić akcję kredytową dla firm. Mimo, że banki zaostrzyły kryteria przyznawania pożyczek i podniosły ich oprocentowanie, szef nadzoru uważa, że jego wsparcie nie jest potrzebne. Rozmowa z Andrzejem Jakubiakiem, przewodniczącym KNF.

Dobre dane zza Odry

Optymizm niemieckiego biznesu. Nastroje firm zza Odry niespodziewanie się poprawiły. To szansa dla polskich producentów, którzy wypdają z formy. Rozmowa z Krzysztofem Krupińskim, Centrum Współpracy z Partnerami Technolog. COMARCH SA.

Kolejna polska wyprawa po petrodolary

Już wiele razy były szumne zapowiedzi i duże oczekiwania. Bogaci w petrodolary arabscy inwestorzy mieli przyjeżdżać do Polski, ratować stocznie i kupować polskie produkty. Za każdym razem kończyło się na słowach. Teraz rząd podejmuje kolejną próbę. Donald Tusk odwiedza kraje arabskie i stara się przyciągać do Polski petrodolary.

Giełda pomysłów

Do 2 maja firmy, szkoły i instytuty związane z ochroną środowiska i branżą budowlaną mogą zgłaszać się do udziału w międzynarodowej giełdzie kooperacyjnej SEEAC 2012 w Szwecji. Giełda jest okazją do zapoznania się z nowymi technologiami, nawiązania kontaktów biznesowych, wymiany doświadczeń zdobycia nowych zleceń. Rozmowa z Magdalena Zwolińską z PARP.

Nieruchomości komercyjne

Umowa najmu – jak ją sporządzić, jak zabezpieczyć się w niej przez potencjalnymi zagrożeniami. Rozmowa z  Eweliną Kałużną, ekspertem Jones Lang Lasalle.

Szybciej, ale wolno

PMI dla chińskiego przemysłu liczony przez bank HSBC w górę, ale wciąż poniżej poziomu 50-ciu punktów. W kwietniu, wskaźnik wyniósł 49,1 punktu. O kondycji chińskiej gospodarki rozmawialiśmy z konsultatnem Ernst & Young, Andrzejem Sajkiewiczem.

Inwestor indywidualny

Inwestowanie na rynku kapitałowym we własnym zakresie nie wymaga koncesji KNF - tak uważają eksperci podatkowi. Widzowie pytają jednak czy w takiej sytuacji nie należy dodatkowego rodzaju działalności wpisać do ewidencji w ramach PKD. Rozmowa z Michałem Grzybowskim, E&Y.

Francja: po pierwszej turze

Francois Hollande zwycięża w pierwszej turze wyborów prezydenckich we Francji. 28% Francuzów oddało swój głos na socjalistę. W "Pieniądzach od Rana", o wynikach pierwszej tury rozmawialiśmy z Sebastianem Mikoszem, Robertem Jędrzejczykiem, Bertrandem Leguernem i dr. Robertem Zmiejko.

Sukcesja w firmie

Rząd debatuje nt. podniesienia wieku emerytalnego i emerytur mundurowych. Tymczasem w programie rozmawiamy o tym, kiedy i jak decyzję o zakończeniu aktywności zawodowej może podjąć przedsiębiorca. Rozmowa z Lucyną Weroniczak, trenerem biznesu, przedsiębiorca rodzinny.

Balcerowicz: Reforma mogła być śmielsza

Koszt polityczny śmielszej reformy emerytalnej byłby taki sam albo nawet mniejszy - przekonywał w "Faktach po Faktach" Leszek Balcerowicz. Były prezes Narodowego Banku Polski i minister finansów dodał, że Polska musi przeprowadzić śmielsze reformy, żeby zmniejszyć dystans dzielący ją od krajów bogatszych. Brak takich reform o słabi tempo dochodzenie naszego kraju do poziomu zamożniejszych państw.

Wiosenna szkoła Leszka Balcerowicza

Dlaczego należy wydłużać wiek emerytalny? to temat pracy jaką musieli napisać studenci wiosennej szkoły Leszka Balcerowicza. Laureaci najlepszych prac spotkali się w weekend w Warszawie. Najlepsi studenci zostali nagrodzenia patronem medialnym wydarzenia TVN CNBC

Francja po wyborach

Nowa francuska rewolucja czy mydlenie oczu wyborcom? Jak będzie wyglądała Francja i Europa po 6 maja? Na te pytania odpowiada J. Kalecińska-Rossi, Członek Rady Francuskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Polsce