Najnowsze

Najnowsze

Zarobić na obligacjach

Giełda przedłużyła zapisy na obligacje detaliczne do poniedziałku do 16:00, w połowie oferty zatrudniła największy dom maklerski (PKO). Można było wnioskować, że nie ma popytu na obligacje detaliczne. O rynku obligacji, nie tylko giełdowych, rozmawiamy z Witoldem Garstką, kierownikiem rynku obligacji Arka BZ WBK.

Centrum wyników - wyniki Swissmedu

Kolejna z małych spółek, która ostatnio mocno rosła – jak się okazało nie do końca zasłużenie. Bo w ubiegłym tygodniu analityk Dr. Kalliwooda Research wydał rekomendację „kupuj” dla Swissmedu – i spółka poszła mocno w górę. Potem okazało się, że rekomendacja tak naprawdę dotyczy spółki zależnej Swissmedu – notowanego na NewConnect Swissmed PSM. Dodatkowo, spółka podała słabe wyniki za IV kwartał i cały 2011 rok. Gościem programu Dzień Na Rynkach był Roman Walasiński, prezes Swissmedu.

Kleszcze długu - druga runda LTRO

Europejski Bank Centralny przeprowadzi drugą operację LTRO 29 lutego. Podczas pierwszej, grudniowej akcji, banki pożyczyły 489 miliardów euro. O ile większa będzie lutowa akcja tanich pożyczek dla banków i na co banki przeznaczą te pieniądze? O opinię poprosiliśmy Dariusza Szkaradka, partnera w Sektorze Instytucji Finansowych Deloitte.

Boryszew w 2012

Boryszew po połowie marca wejdzie do WIG20. Od początku roku wzrósł o 33%. Analitycy podnoszą rekomendacje dla spółki wskazując na atrakcyjną (jeszcze) wycenę. Boryszew finalizuje także rozmowy z partnerami z VW, chce budować fabrykę komponentów do produkcji samochodów w Rosji. Gościem programu Dzień Na Rynkach był Arkadiusz Krężel, szef RN Boryszewa.

Nowe projekty Wikany

Wikana to deweloper z Lublina, kolejna z mniejszych spółek, które rosną – od początku roku o 43%. Wikana w ubiegłym roku sprzedała 340 mieszkań netto (czyli z uwzględnieniem rezygnacji), w tym chce zwiększyć sprzedaż o 10%. Prezes Wikany, Tomasz Grodzki, mówi, że w miastach, w których działa, czyli w Lublinie, Rzeszowie, Krośnie i Zamościu zarówno popyt, jak i ceny są na stabilnym poziomie.

"UE lepiej przygotowana na bankructwo Grecji"

- Unia Europejska jest lepiej przygotowana na ewentualne bankructwo Grecji niż jeszcze przed dwoma laty - ocenił w wywiadzie telewizyjnym niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble. Zapewnił jednak, że UE zrobi wszystko, by uratować Grecję przed plajtą.

SLD w walentynki będzie pytać o referendum. W pubach

SLD ma już 100 tys. podpisów pod wnioskiem o referendum ws. podniesienia wieku emerytalnego - dowiedział się portal tvn24.pl. Dziś, specjalnie z okazji walentynek posłowie Sojuszu będą zbierać podpisy w warszawskich pubach i restauracjach. - Będziemy ubrani w czerwone kurtki, to kolor kojarzący się z walentynkami - tłumaczy tvn24.pl rzecznik SLD Dariusz Joński.

Złożą 1,5 mln podpisów ws. referendum emerytalnego

W czwartek przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda przekaże marszałek Sejmu Ewie Kopacz zebrane podpisy w sprawie referendum dotyczącego zmian emerytalnych. - Jesteśmy umówieni na godz. 13 - poinformował. "S" twierdzi, że zebrała ponad 1,5 mln podpisów.

RPO skarży kwotową waloryzację do Trybunału

Rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego ustawę wprowadzającą kwotową waloryzację emerytur i rent. Wcześniej tę ustawę do Trybunału skierował prezydent, ale jednocześnie ją podpisał.

Pobiliśmy eksportowy rekord. Ale będzie gorzej?

Rok 2011 był rekordowy dla polskiego eksportu. Za granice polskie firmy wysłały za 136 mld euro - wynika z danych GUS, o których pisze dzisiejsza prasa. W dużej mierze dzięki temu polska gospodarka przechodzi przez kryzys suchą nogą. Martwi jednak fakt, że pod koniec roku dynamika naszego eksportu zaczęła maleć.

Polacy rezygnują z zagranicznych urlopów

Na zagraniczne wakacje w 2011 r. zdecydowało się tylko 5,5 mln Polaków. To aż milion mniej, niż rok wcześniej - pisze "Rzeczpospolita", powołując się na szacunki Instytutu Turystyki. Inne złe wiadomości dotyczą też czasu trwania urlopów. Polacy wolą teraz długie weekendy od 2-tygodniowych wczasów, bo na te najwyraźniej rzadko ich już stać.

Monsanto winne zatrucia chemikaliami

Amerykański koncern biotechnologiczny Monsanto jest winien zatruciu francuskiego rolnika środkiem chwastobójczym - uznał sąd w Lyonie. Orzeczenie otwiera Paulowi Francois do ubiegania się o odszkodowanie od wielkiej firmy zajmującej się produkcją między innymi roślin zmodyfikowanych genetycznie. To pierwsza taka sprawa we Francji. Koncern chce się jeszcze odwołać.

Moody's obniża i ostrzega

Agencja ratingowa Moody's ostrzegła, że może obniżyć Francji, Wielkiej Brytanii i Austrii prognozę wiarygodności kredytowej z najwyższej AAA do negatywnej. Jednocześnie agencja zdegradowała rating Włoch, Portugalii, Hiszpanii, Słowacji, Słowenii i Malty.

Google ma zgodę na transakcję za 12,5 mld dol

Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie przez Google Motoroli Mobility. I chociaż firma została została kupiona przez internetowego giganta za 12,5 mld dol już w sierpniu ub. r. to na sfinalizowanie transakcji trzeba było czekać, aż KE zbada, czy nie narusza ona konkurencji.

Kondycja budowlanki

Budownictwo staje w obliczu kolejnej fazy kryzysu. Powodem takiej sytuacji będzie m.in. ograniczenie inwestycji infrastrukturalnych. Czy firmy budowlane są przygotowane na spowolnienie gospodarcze? Rozmowa z G. Błachnio, analitykiem Euler Hermes

Spór na gazie

Urząd Regulacji Energetyki nie zgadza się na dwucyfrową podwyżkę cen gazu. URE broni konsumentów przed podwyżkami gazu i walczy z monopolem PGNIG. Jakie będą efekty tego sporu i czy do podwyżek faktycznie dojdzie? Rozmowa z dr F. Elżanowskim z Kancelarii Elżanowski, Cherka i Wspólnicy

"Nie robimy tego dla popularności, ale z konieczności"

- Nie robimy tego, bo jest problem z finansami publicznymi, ani dla popularności. Robimy to, ponieważ wierzymy, że to jest konieczne - mówił w TVN24 o planach podwyższenia i zrównania wieku emerytalnego minister finansów Jacek Rostowski. Po raz kolejny tłumaczył też, że w przyszłości problemem w Polsce nie będzie bezrobocie, a brak rąk do pracy.

Węgry przyjmują pakt fiskalny

Nowe porozumienie Unii Europejskiej w sprawie dyscypliny budżetowej doszło do skutku dzięki "poważnym negocjacjom" i jest "do zaakceptowania" przez Węgry we wszystkich punktach - oświadczył w poniedziałek węgierski premier Viktor Orban.

KDPW Z modułem Nasdaq-OMX

KDPW kupi od Nasdaq-OMX moduł do zarządzania ryzykiem i rozliczania transakcji z rynku miedzybankowego. Technologia pomoże bankom handlować kontraktami na waluty. O tym, co zmieni moduł rozmawiamy z Iwoną Sroką, prezes KDPW.

PZU przed wynikami. Kupować?

PZU - analitycy rekomendują zakup, bo spółka jest na dobrej wycenie, ma dobre perspektywy i będzie płacić dużą dywidendę. O spółce rozmawiamy z Pawłem Kozubem, analitykiem Unicredit CAIB.

Gigant polskich torów coraz bliżej sprzedaży

- Resort transportu najprawdopodobniej jeszcze w lutym zatwierdzi krótką listę inwestorów dla PKP Cargo - poinformował rzecznik resortu ministerstwa Mikołaj Karpiński. PKP Cargo to drugi największy przewoźnik towarowy w Unii Europejskiej.

Pięciu Polaków w finale Facebook Hacker Cup

Z ponad 7,5 tysiąca programistów z całego świata zostało zaledwie 25, a w tej liczbie aż 5 Polaków. W dniach 16-17 marca 2012 r. w głównej siedzibie firmy Facebook w Kalifornii będą oni walczyć o zwycięstwo w II edycji konkursu Facebook Hacker Cup.

Pęknięte skrzydła mogą kosztować Airbusa fortunę

Kontrola pęknięć na skrzydłach samolotów A380 może kosztować Airbusa nawet 100 milionów euro - donosi niemiecki "Der Spiegel". To równowartość ponad jednej czwartej zysku operacyjnego Airbusa za trzy pierwsze kwartały ubiegłego roku.

Grecki kryzys

Niezadowoleni Grecy wychodzą na ulice, a zamieszki przeradzają się w regularne walki z policją. Grecy mają dość wyrzeczeń niezbędnych do uzyskania dalszej pomocy finansowej. Ile Europa i europejskie instytucje zapłacą za ratunek Grecji? Rozmowa z prof. A. Sławińskim, dyrektorem Instytutu Ekonomicznego NBP

Wspólnota pozwu

Nie jednej, a dziesięć osób potrzeba, aby złożyć pozew zbiorowy. Mogą to być zarówno konsumenci oraz przedsiębiorcy. Na czym dokładnie polegają oraz jakie są ich zalety? Rozmowa z mec. E. Stobiecką, partnerem zarządzającym kancelarii ENWC

Zarobić na kłopotach strefy euro

Kryzys na rynku długu w strefie euro potrwa jeszcze co najmniej rok - tak mówi blisko połowa zarządzających, ankietowanych przez agencję ratingową Fitch. Tymczasem Grecy wciąż liczą na gigantyczną pomoc innych i Ci inni zastanawiają się - jak zarobić na kłopotach peryferii strefy euro. Gościem Roberta Stankiewicza był Roland Paszkiewicz, dyrektor biura analiz CDM Pekao.

Milion w portfelu

W Godzinie dla Pieniędzy inwestycje - te udane i mniej udane, które przez ostatnie miesiące realizował Jacek Maliszewski, główny ekonomista Alpha Financial Services.

Zrób sobie firmę... franczyzową

Z roku na rok przybywa sklepów i punktów usługowych prowadzonych na zasadzie franczyzy. Jednym z warunków przystąpienia do projektu franczyzowego jest kapitał. W przypadku grupy muszkieterowie to 500 tysięcy zł. lub 20% inwestycji. O szczegółach opowiada Mirosław Szawerdo z departamentu pozyskiwania przyszłych przedsiębiorców grupy Muszkieterowie.