Najnowsze

Najnowsze

Jakość polskich wędlin

Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych apeluje do branży mięsnej o wypracowanie norm. Ich brak prowadzi dzisiaj do stopniowego obniżania jakości produktów mięsnych w polskich sklepach.

PSL obieca ziemię za złotówkę

Politycy PSL chcą zachęcić młodych emigrantów do powrotu do Polski. Jak? Ziemią za złotówkę pod budowę domu. Warunek? Budynek musiałby stanąć na takiej działce w ciągu pięciu lat - pisze "Rzeczpospolita".

Fiskus bierze się za e-handel

Handlujesz w internecie i spóźniasz się z legalizacją e-sprzedaży, możesz się spodziewać kontroli fiskusa. Skarbówka chce w ten sposób zmusić sprzedawców do płacenia podatków - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Belka recesji się nie boi. Małe ryzyko "zarażenia" kryzysem

- Polska, zarówno z punktu widzenia kanału handlowego, jak i kanału finansowego, jest krajem mniej narażonym na niebezpieczeństwo takiego "zarażenia" (kryzysem - red.) niż większość krajów naszego regionu - ocenił w czwartek w Waszyngtonie prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka. Mimo ostrzeżeń MFW, że kryzys w strefie euro może "rozlać się" na kraje europejskie poza tą strefą, Belka stwierdził, że nie obawia się w tym roku w Polsce recesji.

Deweloperski kłopot?

Rynek nieruchomości odlicza dni do wejścia w życie ustawy deweloperskiej. Nowe przepisy, które w założeniu mają, lepiej chronić kupujących mieszkania zaczną obowiązywać 29 kwietnia. Gościem programu 90 Minut był Piotr Bodył-Szymala, dyrektor serwisu prawnego w BZ WBK.

Gospodarka hamuje, hamują stopy?

Polskie firmy nie powitały wiosny rozkwitem produkcji. 18 kwietnia dowiedzieliśmy się, że w marcu, wzrost produkcji przemysłowej niemal zamarł. Wyniósł jedynie 0,7 proc. w skali roku. Średnia prognoz ekonomistów przekraczała 4,5 procent. O wpływie tych danych na ewentualne decyzje Rady Polityki Pieniężnej w sprawie podwyżek stóp procentowych rozmawialiśmy z Bogusławem Grabowskim prezesem Skarbiec Asset Management Holding.

Milion w portfelu

Od początku inwestycji portfel Marcina Mierzwy, wicedyrektorem BM Alior Banku zyskał od początku inwestycji prawie 10%. Na jakich decyzjach inwestycyjnych autor portfela opiera swoją strategię, o tym w programie.

Praca i płaca

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w. danych w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2012 r. wyniosło 3770,66 zł. O rynku pracy mówi Marcin Mróz, główny ekonomista BNP Parias

Kupić waluty czy złoto

Czy skończyły się dobre czasy dla złotego? Czy warto zakupić większą ilość walut w celach inwestycyjnych? O tym w rozmowie z Łukaszem Wróblem, głównym analitykiem DM Noble Securities.

Zarabianie na ETFach

Poprzez ETF można inwestować w akcje, obligacje czy towary. W Polsce ten instrument dopiero zaczyna zdobywać popularności. Mamy tylko 3 ETFy i to należące do jednego emitenta? O rynku ETF mówi Robert Raszczyk, dyr. ds. operacyjnych DM BZ WBK

ZAiKS ogłasza abolicję w sprawie praw autorskich

Z abolicji, ogłoszonej przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, będą mogli skorzystać ci użytkownicy utworów, którzy nie uzyskali do tej pory zgody twórców na ich używanie. Warunkiem jest podpisanie umowy licencyjnej i zapłacenie za bezumowne korzystanie z twórczości.

Domy Maklerskie kontra GPW 

Izba Domów Maklerskich wystąpiła z wnioskiem o obniżenie opłat giełdowych o kilkanaście procent. Co na to władze GPW? Rozmowa z prezesem giełdy, Ludwikiem Sobolewskim.

TVN24 i tvn24.pl znów wśród najczęściej cytowanych mediów

Niezmiennie stacja TVN24 i portal tvn24.pl są w czołówce swoich kategorii najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce - wynika z analizy Instytutu Monitorowania Mediów, który przedstawił wyniki marcowych badań. Pierwsze trzy miejsca na liście wszystkich opiniotwórczych mediów zajęły "Gazeta Wyborcza", "Rzeczpospolita" i RMF FM.

MFW cieszy się z polskich 6 mld euro

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde wyraziła zadowolenie z podjętego w czwartek przez Polskę zobowiązania do przekazania organizacji 6,27 mld euro, które zapewnią jej "środki do działania".

Azja się starzeje

Azja staje przed problemem starzejącego się społeczeństwa. Pod koniec 2011 roku 123 miliony Chińczyków, czyli około 9 procent społeczeństwa liczyło sobie ponad 65 lat. W Japonii starsi ludzie to już 23% populacji, a do 2060 r. ma to być nawet 40%. Rozmowa z prof. Edwardem Haliżakiem z Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW.

300 robotników zeszło z A4

Trzystu robotników zeszło z placu budowy autostrady A4 - informuje Informacyjna Agenca Radiowa. Wszystko przez to, że jeden z głównych podwykonawców jest od kilku miesięcy nieopłacany. Rzecznik Hydrobudowy, która przejęła roboty na tej trasie podkreśla, że winne są "zatory płatnicze" spowodowane przez system rozliczeń finansowych stosowany przy budowie polskie autostrad.

Łupkowe inwestycje

Inwestycje związane z gazem łupkowym w Polsce wchodzą w nowy etap. Jeden z funduszy zarządzanych przez Enterprise Investors postanowił zainwestować w firmę , która świadczy usługi poszukiwawczo-wydobywcze dla firm mających koncesje na szukanie gazu łupkowego. Gośćmi programu 90 Minut byli Cezary Filipowicz dyrektor w United Oilfield Services i Jacek Woźniak partner w Enterprise Investors.

Będzie trudniej o pracę w Szwajcarii

Rząd szwajcarski podjął w środę decyzję o tymczasowym przywróceniu kwot dla pracowników z ośmiu nowych państw członkowskich UE - Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Słowenii, Słowacji i Węgier. Unia Europejska zareagowała krytycznie.

Płace rosną, ale nie zatrudnienie

Przeciętne wynagrodzenie brutto w marcu wyniosło 3770,66 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 3,8 proc., a miesiąc do miesiąca wzrosło o 5,7 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny. GUS podał także, że w przedsiębiorstwach w marcu było zatrudnionych 5 mln 538,9 tys. osób, czyli o 0,5 proc. więcej niż przed rokiem, ale o 0,1 proc. mniej niż w lutym br.

Hiszpania pójdzie na wojnę gospodarczą?

Konflikt na linii Madryt-Buenos Aires przybiera coraz bardziej niepokojące rozmiary. Zaczęło się 16 kwietnia, kiedy prezydent Argentyny Cristina Fernander de Kirchner zapowiedziała podpisanie ustawy nacjonalizującej spółkę YPF, kontrolowaną przez hiszpańskie przedsiębiorstwo Repsol. YPF zapewnia hiszpańskiemu koncernowi jedną piątą całości zysków oraz połowę produkowanej ropy. Decyzja o nacjonalizacji YPF ma przywrócić Argentynie kontrolę nad złożami ropy.

Ułożyli drugą nitkę Nord Stream

Zakończono układanie drugiej nitki biegnącego po dnie Morza Bałtyckiego gazociągu Nord Stream z Rosji do Niemiec - poinformowało w komunikacie prasowym konsorcjum Nord Stream, zaznaczając, że sfinalizowanie budowy nastąpiło przed terminem. Przed oddaniem drugiej nitki do użytku przejdzie ona kilka testów. Pod koniec 2012 roku rurociągiem popłynie gaz do Niemiec.

Uwaga na umowy zlecenie

Wielu pracodawców określa warunki pracy osób zatrudnionych w ten sposób, na zasadach bardzo podobnych do stosunku pracy. Czego nie wolno takiemu pracodawcy? Jak zadbać o poprawna umowę? Doradza M. Drab-Grotowska z Kancelarii Drab-Grotowska, Juszczyńska, Achler.

Nadciąga EURO 2012

Do Euro 2012 pozostały niespełna dwa miesiąca. To ostatni dzwonek dla barów i restauracji, które chcą pokazywać u siebie mecze, by załatwić wszystkie formalności. Sytuacja jest skomplikowana, bo cześć potrzebuje umów z UEFA. Licencje trzeba mieć, gdy ekran ma przekątną większą niż 3 metry, gdy w pokazie uczestniczy więcej niż 150 osób albo gdy wstęp jest płatny. Nawet jeśli nie zachodzi żaden tych warunków, trzeba spełnić szereg wymagań UEFA. Rozmowa z Marta Miszczuk, rzecznikiem patentowym Accreo Legal.

Dwa kółka w firmie

Ruszył sezon motocyklowy. Z tej okazji przypominamy przedsiębiorcom – miłośnikom dwóch kółek oraz tym, których biznes opiera się na takim transporcie – jak rozliczać zakup i paliwo od motocykli, skuterów a nawet rowerów. W przypadku ich nabycia podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT w ograniczonym zakresie. Nie przysługuje im natomiast prawo do odliczenia podatku od nabywanego paliwa wykorzystywanego do jego napędu. Rozmowa z M. Borowskim, doradcą podatkowym Ożóg i Wspólnicy.

Znów chora refundacja

Wraca problem karania lekarzy za błędy na receptach. NFZ proponuje w umowach z lekarzami to, z czego na początku roku wycofało się MZ. Różnica jest taka, że tym razem za błędy mają być karane zakłady zatrudniające lekarzy, a nie oni osobiście ( chyba, że prowadzą praktykę na własną rękę). Trwają konsultacje w tej sprawie. Rozmowa z Michałem Czarnuchem, prawnikiem w Kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.

Twój Brat PIT

Jak wliczać w koszty uzyskania przychodu prywatny dom wspólnika? Rozmowa z Grzegorzem Grochowiną, ekspertem podatkowym w KPMG.

Zamiast podwyżki

Wzrostu płac w przedsiębiorstwach w marcu o 3,8% w skali roku spodziewają się ekonomiści. Obawiają się jednocześnie tzw. drugiej rundy czyli tego, że utrzymująca się powyżej celu inflacja przełoży się na presję płacową. W tej sytuacji my podpowiadamy firmom…jak nie dać pracownikom podwyżki. Rozmowa z Izabelą Kielczyk, trenerem, psychologiem biznesu.

Polacy piją mniej niż Francuzi czy Anglicy

Jak wynika z danych Międzynarodowej Organizacji Zdrowia, w Polsce notuje się mniejsze spożycie alkoholu niż w wielu innych państwach europejskich. W rankingu WHO wyprzedza nas kilkanaście krajów, np. Niemcy, Hiszpania, Francja, Czechy i Wielka Brytania. W naszym kraju na jednego mieszkańca powyżej 15 roku życia przypada 10,6 litra alkoholu spożytego w ciągu roku. Unijna średnia to 10,85 litra.

Raport z rynku walut

O prognozach dla rynku walut na najbliższe dni i tygodnie mówi gość Dnia na Rynkach - Andrzej Stefaniak.