Najnowsze

Najnowsze

Zawodowcy mają wątpliwości, ekonomiści doradzają spokój

Po ogłoszeniu przez ministra Jarosława Gowina listy zawodów, które jako pierwsze zostaną poddane deregulacji, podniosły się pierwsze głosy niezadowolenia kilku grup zawodowych. Źle propozycję ministra oceniają przedstawiciele taksówkarzy, zarządców nieruchomości czy przewodników turystycznych. - Obawiam się, że spowoduje to obniżenie poziomu usług przewodnickich - tłumaczy przewodnik turystyczny z Wrocławia Anna Oryńska. Eksperci i ekonomiści są jednak podzieleni.

Amerykańscy lotnicy przesiądą się na iPady

Amerykańskie lotnictwo wojskowe złożyło wielkie zamówienie na iPady. USAF chce nabyć 18 tysięcy tabletów produkowanych przez firmę Apple. iPady warte 9,36 miliona dolarów mają służyć pilotom samolotów transportowych, którzy będą na nich mieli zapisane mapy i różnego rodzaju instrukcje oraz dokumenty, które teraz muszą nosić w wersji papierowej.

Rząd chce "uwolnić" zawody. Zobacz, co może się zmienić

Ministerstwo Sprawiedliwości chce "otworzyć" zawody. Na początek lista obejmuje 49 pozycji. Po zmianach np. kandydaci na adwokatów nie będą musieli zdawać testów. Z egzaminu zostaną też zwolnione osoby, które będą chciały być np. taksówkarzami czy detektywami. Zniesione zostaną też licencje np. w przypadku pośrednika w obrocie nieruchomościami.

Gowin "otwiera" zawody

- My dziś wyjmujemy pierwszą cegłę w murze. Od deregulacji zawodów reglamentowanych rozpocznie się proces poszerzania i przywracania wolności gospodarczej Polaków - tak o przygotowywanym przez resort sprawiedliwości "otwarciu" zawodów regulowanych mówił minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Przedstawił też premierowi listę profesji, do których dostęp ma zostać ułatwiony.

Kaczyński: Dojdziemy do władzy, pakt fiskalny będzie świstkiem

Polska, podpisując unijny pakt fiskalny, zaakceptowała proces rozmontowywania UE - stwierdził prezes PiS Jarosław Kaczyński. Zapowiedział, że jeśli PiS dojdzie do władzy, uzna, że dokument - jeśli będzie ratyfikowany bez udziału Sejmu - nie obowiązuje i jest jedynie "świstkiem papieru". - To chory i niebezpieczny pogląd - zareagował premier Donald Tusk. I dodał: - Nie po raz pierwszy Jarosław Kaczyński uważa, że kiedy jest przerwa w jego rządach, to nie ma zasady ciągłości państwa polskiego.

Tylko dwie firmy wiedzą, jak załatać autostrady

Tylko dwóch z jedenastu wykonawców autostrady A1 i A2 przedstawiło programy usunięcia wykrytych w ostatnim czasie szczelin i spękań - poinformowała GDDKiA. Pozostałe firmy zostały wezwane do natychmiastowego zaprezentowania swoich programów.

Grecja z C. Niżej się nie da

Amerykańska agencja ratingowa Moody's poinformowała, że obniżyła swą ocenę wiarygodności kredytowej Grecji z Ca do C. To najniższy możliwy poziom, równoważny z niewypłacalnością.

Rostowski: pakt to symbol, sześciopak jest ważniejszy

- To jest głownie symbol, który ma pozytywne znaczenia, ale nie wnosi wielu nowych elementów - mówił o pakcie fiskalnym, podpisanym w Brukseli przez 25 państw Unii, minister finansów Jacek Rostowski. Według niego, przyjęty podczas polskiej prezydencji tzw. sześciopak, jest ważniejszym elementem naprawiania europejskich finansów.

Sól do kontroli

Afera solna zatacza coraz szersze kręgi. Na chwilę obecną Główny Inspektorat Sanitarny zatrzymał partię soli wzbudzającej podejrzenia Inspektoratu. W jakim trybie odbywa się taka kontrola mówi Ewelina Stobiecka, partner zarządzający elnlwlc

Zmiany w ulgach podatkowych

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w ulgach na dzieci od przyszłego roku. O tym w rozmowie z Grzegorzem Grochowiną, ekspertem podatkowym w KPMG

Wóz albo przewóz

W myśl noweli Ustawy o Transporcie drogowym, po 7 kwietnia nie można świadczyć usług przewozu okazjonalnego samochodami przystosowanymi do przewozu 7 osób lub więcej. Więcej w rozmowie z Grzegorzem Matejczukiem, wicedyrektorem Prawa Administracyjnego i Gospodarczego Biura RPO

Gazele Biznesu

O źródłach sukcesu All Seasons Trade, mówi laureat Gazeli Biznesu, dyrektor generalny firmy Adam F. Stross.

Korzystna uchwała dla zakładających spółki

Spółka może odliczyć VAT zapłacony jeszcze przed jej powstaniem – tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE. Jakie ma to skutki dla przyszłych podmiotów, mówi Michał Borowski, doradca podatkowy Ożóg i Wspólnicy

Rośnie krajowe PKB

Dane za 4Q pokazują wysoką dynamikę inwestycji. Czy popyt inwestycyjny będzie dalej rósł w pierwszym półroczu? O to Paweł Bajer pytał Grzegorza Ogonka, ekonomistę ING Banku Śląskiego

EBI KREDYTUJE POLSKĘ

Polska może liczyć na kolejne finansowanie gospodarki m.in. z Europejskiego Banku Inwestycyjnego - zapewnia wiceprezes EBI Anton Rop w rozmowie z Karoliną Hytrek-Prosiecką.

Odpisy i wyniki IDMSA

Prawie 200 mln złotych odpisów na handlującego wierzytelnościami Electusa uderza w wynik IDMSA. Dlaczego? Za chwilę zapytamy prezesa spółki Grzegorza Leszczyńskiego. Porozmawiamy także o wynikach całej grupy.

Krzysztof Kilian prezesem PGE

Krzysztof Kilian, b. wiceprezes Polkomtela i bliski znajomy Donalda Tuska od 5 marca będzie kierował Polską Grupą Energetyczną. O jego wyborze zdecydowała Rada Nadzorcza spółki, jednocześnie wyznaczając na wiceprezesa Bogusławę Matuszewską.

Dobre wyniki Boryszewa

Spółka Boryszew miała w 4Q 2011 roku prawie 37 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 55 mln zł straty rok wcześniej. O wynikach spółki w rozmowie z Pawłem Millerem, członkiem zarządu Boryszewa.

Dobry 2011 rok dla Chemoservisu Dwory

Zysk netto spółki w ubiegłym roku wzrósł o ponad 300% w porównaniu z rokiem poprzednim. Zysk operacyjny wzrósł o 800%. Więcej na temat wyników i planów spółki w rozmowie z prezesem spółki Wojciechem Mazurem.

Cena ropy ostro w górę po fałszywej informacji

Cena za baryłkę ropy naftowej niebezpiecznie zbliżyła się do rekordu z 2008 roku. Wpływ na dynamiczny wzrost cen miała relacja irańskiego reportera o wybuchu rurociągu w Arabii Saudyjskiej - donosi CNN. Informacje okazały się fałszywe.

Miliony na transakcji KGHM-u. Był przeciek?

Kanadyjski nadzór finansowy zbada sprawę możliwego wycieku poufnych informacji o planach kupna przez KGHM spółki Quadra FNX Mining. Kanadyjczycy wzięli pod lupę transakcje, które przeprowadzono tuż przed pojawieniem się grudniowego komunikatu o przejęciu Quadry. Ktoś mógł zarobić miliony, skupując akcje spółki, które zaraz potem zyskały blisko 40 procent. Według naszych informacji w sprawie pojawiają się inwestorzy o "polsko brzmiących nazwiskach".

Obłożyli kopaliny podatkiem

Sejm uchwalił w piątek ustawę o podatku od wydobycia niektórych kopalin; wcześniej wprowadził do niej piętnaście poprawek zgłoszonych przez PO. Ustawa przewiduje opodatkowanie wydobycia miedzi i srebra. Za uchwaleniem ustawy głosowało 231 posłów, 218 było przeciw, a 1 wstrzymał się od głosu.

Polska na plusie

Polska gospodarka przyspieszyła pod koniec zeszłego roku, zamiast zwalniać. Produkt Krajowy Brutto w czwartym kwartale wzrósł o 4,3% w skali roku - to o 0,1 punktu procentowego lepiej od oczekiwań i szybciej niż w trzecim kwartale. Co ciągnie polską gospodarkę i co będzie ją ciągnąć w tym roku sprawdzał Dominik Cierpioł

Ociężałe ożywienie w USA

Szef Rezerwy Federalnej pesymistycznie ocenia sytuację amerykańskiego rynku pracy. Ben Bernanke powiedział, że nie można liczyć w tym roku na znaczący spadek stopy bezrobocia, a ożywienie jest zbyt słabe, aby generować szybki wzrost zatrudnienia. Również ekonomista MAPI Krzysztof Błędowski ocenia w "Bilansie", że gospodarka USA rośnie znacznie poniżej swojego potencjału.

Kłopoty Lotosu z YME

Projekt na norweskim złożu YME jest beznadziejnie zarządzany - uważa prezes Lotosu, Paweł Olechnowicz. Odpis aktualizujący na to złoże obciążył wynik Lotosu za czwarty kwartał o prawie 79 milionów złotych. Prezes spółki nie zakłada kolejnych odpisów z tego powodu. Rozmawiamy także o planach Lotosu na ten rok.

Wzrost nakładów na inwestycje

W danych o PKB największy wzrost odnotowały inwestycje. Czy mali przedsiębiorcy również inwestują, mówi Artur Biliński, prezes Wiertconsulting

Myjnie bezdotykowe dobre na kryzys

Czy kryzys wpływa na zmianę koniunktury na usługi mycia pojazdów? O czynnikach wpływających na sukces w biznesie mówi Laureat Gazel Biznesu, Piotr Andrzejewski, dyrektor ds. rozwoju BKF Myjnie Bezdotykowe .

Zmiany w ulgach podatkowych

Znika ulga na Internet. O zmianach w innych ulgach proponowanych przez Ministerstwo Finansów mówi Konrad Turzyński, konsultant podatkowy w Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy

Polskie PKB w górę

Rośnie tempo nakładów na środki trwałe w 4Q. Mamy w kolejnych kwartałach wyższą dynamikę PKB. Jak dane te ocenia Arkadiusz Krześniak, główny ekonomista Deutsche Banku, o tym w programie Bajer mówi: Biznes.

Polskie banki niekoniecznie skorzystają na LTRO

Napływ taniego pieniądza do banków europejskich w ramach LTRO 2 nie musi oznaczać, że ich polskie spółki-córki skorzystają na tym bezpośrednio - uważa Wiesław Thor, wiceprezes BRE Banku. Właścicielem BRE jest niemiecki Commerzbank.