Premier Donald Tusk na zaproszenie kanclerz Merkel w środę weźmie udział w konferencji ws. zatrudnienia młodych w Europie. Do Berlina przybędą również m.in. prezydent Francji Francois Hollande, szef KE Jose Manuel Barroso i szef Rady Europejskiej Herman van Rompuy.
W berlińskiej konferencji, której celem będzie dyskusja nt. wykorzystania unijnych środków na walkę z bezrobociem wśród młodych Europejczyków, weźmie udział także prezydent Litwy Dalia Grybauskaite, prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Werner Hoyer oraz europejscy ministrowie pracy m.in. Władysław Kosiniak-Kamysz.
Wtorkowy komunikat CIR informuje, że na spotkaniu zostanie przyjęty dokument "Actions to foster youth employment in the Member States". Dokument dotyczy m.in. kwestii promowania wejścia na rynek pracy, czasowych dopłat do pensji, pożyczek na preferencyjnych warunkach, staży w przedsiębiorstwach, pomocy w samozatrudnieniu czy programów wspierających rozpoczęcie kariery zawodowej. Na stronie internetowej niemieckiego rządu federalnego czytamy, że "największym wyzwaniem dla wspólnej polityki europejskiej" jest bardzo wysokie bezrobocie wśród młodych w krajach UE. Dlatego - jak podkreślono - to, jak środki z nowego budżetu UE mogą zostać najlepiej wykorzystane, będzie głównym tematem konferencji berlińskiej poświęconej promocji i zatrudnieniu młodych.
Więcej pieniędzy z Brukseli
Przywódcy państw UE na zakończonym w piątek szczycie w Brukseli postanowili, że na działania służące walce z tym problemem UE przeznaczy w latach 2014-20 co najmniej 8 mld euro. To o dwa miliardy więcej niż obiecywano jeszcze w lutym, gdy przywódcy uzgadniali wieloletni budżet Unii. Pierwsze 6 mld euro trafi w latach 2014 i 2015 do 13 krajów z regionami o bezrobociu wśród młodzieży przekraczającym 25 proc., w tym do Polski. Jak poinformował w Brukseli premier Donald Tusk, Polska może liczyć na 2 mld złotych w ciągu dwóch najbliższych lat, a także dodatkowe środki w latach następnych. - Będzie to dla nas na pewno konkretne, (choć) nie jakieś gigantyczne wzmocnienie, jeśli chodzi o środki na bezpośrednią walkę z bezrobociem wśród młodych - ocenił Tusk. Dodał, że rząd już przygotowuje konkretne programy na wykorzystanie tych pieniędzy. - (To) tak naprawdę przede wszystkim teraz zależy od wysiłku, jaki wykona minister pracy i polityki społecznej, bo to są pieniądze potencjalne, trzeba je jeszcze umieć opatrzyć konkretnymi projektami. Tutaj nasze doświadczenie nie jest złe - powiedział szef polskiego rządu. Według statystyk w 27 krajach UE bez pracy jest 5,6 miliona młodych ludzi.
Autor: aj/tr / Źródło: PAP