Najnowsze

Najnowsze

Przegląd prasy. Szkocka whisky zalewa Polskę

Polska jest w czołówce krajów, gdzie import whisky rośnie najszybciej. W 2016 r. trafiło do nas według szacunków Scotch Whisky Association aż 11 mln 0,7-litrowych butelek tego trunku – o 20 proc. więcej niż rok wcześniej – pisze "Rzeczpospolita".

Kim są uchodźcy? Potwór z "Ulicy Sezamkowej" już to wie

- Mimo tego, że uchodźcy pochodzą z wielu różnych regionów, to wyglądają tak samo, jak ty, albo ja. Od innych ludzi możemy nauczyć się wielu rzeczy - tłumaczy Groverowi z "Ulicy Sezamkowej" Tony Blinken, sekretarza stanu USA. Organizacja Narodów Zjednoczonych opublikowała film, który ma pomóc najmłodszym w zrozumieniu problemu uciekinierów z Afryki i Bliskiego Wschodu. Materiał z programu "Świat o czwartej" w TVN24 BiS.

Polacy sprawdzają dane w bazie PESEL. Ministerstwo zalane wnioskami

Od końca sierpnia do 12 września br. do Ministerstwa Cyfryzacji wpłynęło ponad 8 tys. wniosków o sprawdzenie danych w bazie PESEL - poinformował na swojej stronie resort cyfryzacji. To prawdopodobnie pokłosie głośnego niedawno rzekomego wycieku danych z bazy. Sprawę prowadzi ABW.

Unia naciska na rozwód, ale Wielkiej Brytanii się nie spieszy

Wielka Brytania ma wiele do zrobienia, zanim formalnie przystąpi do postępowania rozwodowego z Unią Europejską, ale gdy to zrobi, nie pozwoli na przeciąganie procesu - powiedział w niedzielę minister spraw zagranicznych Boris Johnson. Dodał, że do uruchomienia procedury wyjścia z UE nie dojdzie przed świętami Bożego Narodzenia.

"Ograniczenie handlu w niedzielę to krok ku normalności"

Trzeba cywilizować rynek pracy w Polsce, a ograniczenie handlu w niedzielę to tylko jeden z potrzebnych kroków. Mamy nieefektywną i szkodliwą pod wieloma względami kulturę organizacyjną, korporacyjną i kulturę pracy - mówi ekspert ds. rynku pracy Łukasz Komuda.

"Korupcja Europejska". Choroba, która toczy Unię

"Moralną zdradą elit" nazwał dziennik "Le Monde" rzeczywistość opisaną w "Bahama Leaks". Autorzy tych demaskatorskich materiałów, dotyczących m.in. unijnej komisarz, zrzeszeni są w międzynarodowym konsorcjum dziennikarskim powiązanym z Georgem Sorosem.

"To kolejny krok do repolonizacji banków". Eksperci o przejęciu Raiffeisena

Alior Bank, którego głównym udziałowcem jest PZU, uzyskał wyłączność negocjacyjną na działalność bankową Raiffeisen Bank Polska. Z kolei PKO BP złożył wiążącą ofertę na zakup 100 proc. akcji Raiffeisen-Leasing Polska i również uzyskał wyłączność negocjacyjną. Zdaniem ekspertów to kroki prowadzące do "repolonizacji" sektora bankowego w Polsce.

Foliowa siatka za złotówkę. Sześć faktów, o których musisz pamiętać

Nowelizacja ustawy przygotowana przez Ministerstwo Środowiska może spowodować, że za foliowe siatki, do których pakujemy zakupy będą w pełni odpłatne. A za jedną sztukę będziemy musieli płacić nawet 1 zł. Taki zabieg ma zniechęcić klientów do korzystania z nieekologicznych rozwiązań. Oto sześć ważnych faktów dotyczących propozycji resortu.

Krople do oczu wycofane z obrotu. Ważne ostrzeżenie

Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofuje z obrotu kilkanaście serii kropli do oczu o nazwie QUINAX. Decyzję wydano po tym, jak do GIFu wpłynęła informacja w systemie Rapid Alert z „organu kompetentnego” w Belgii.

Japoński profesor o Korei Północnej: ten kraj chce tylko przeżyć

- Korea Północna wcale nie jest niestabilna. To bardzo przewidywalny naród - to dyktatura i to już w trzecim pokoleniu. Ten kraj chce tylko przeżyć. Oni nie liczą na rozwój, wzrost, chcą tylko przetrwać i aby to osiągnąć potrzebują broni jądrowej - stwierdził prof. Kunihiko Miyake, ekspert ds. międzynarodowych. - Oni nie użyją tej broni jako pierwsi. W przeciwnym wypadku to byłby koniec tego kraju - dodał gość "24 Godzin". Dla japońskiego profesora bardziej nieprzewidywalna jest Rosja ze względu na swoją siłę oraz możliwości. Odniósł się także do problemów Unii Europejskiej, nazywając ją "dużym politycznym eksperymentem", który musi zmierzyć się z szeregiem wyzwań.

Zakaz fotografowania drzemiących polityków

We Włoszech deputowani wprowadzili nowe prawo. Chcą zakazać robienia im zdjęć oraz nagrań, podczas gdy ucinają sobie drzemkę, korzystają z tabletów czy rozmawiają przez telefon. Włoscy dziennikarze są w kropce - jeśli nie przyjmą nowego regulaminu, nie będą mieli wstępu do loży dziennikarskiej. W dyskusji publicznej pojawiają się już komentarze o "końcu wolności informacji". O pozostałych zakazach opowiada Michał Sznajder w programie "24 Godziny".

Duda: trzeba skończyć z tradycją "weekend w hipermarkecie"

- Jeżeli ja widzę, że ktoś w niedzielę kupuje sobie materiały budowlane i mówi, że to jest jego wolność i nie wolno mu odbierać jego wolności, to powiem wam tak: wolność ma swoje granice - stwierdził szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda w rozmowie z RMF FM. Związek jest jedną z organizacji, która chce prawnego zakazu handlu w niedzielę.

Oto bastiony dyskontów. Tam rządzą Biedronka i Lidl

Największe nasycenie dyskontami występuje w średnich miastach, jak np. Ostrołęka, Słupsk, Jelenia Góra, gdzie na jeden sklep dyskontowy przypada mniej niż 5 tys. mieszkańców, w sklepach tego typu kupujemy już ponad jedną czwartą żywności - wynika z analizy lokalnej konkurencyjności dyskontów w Polsce prowadzonego przez instytut GfK Polonia.

Polskie nadzieje odpływają na wschód. Co dalej z grafenem?

Elastyczne telefony, superszybkie procesory, samochody przyszłości – to krótka lista technologii, gdzie zastosować będzie można grafen. Choć pomysłów jest o wiele więcej. Polacy mieli być liderami tej innowacyjnej technologii. Problem w tym, że nasza innowacyjność często kończy się w laboratorium. – To przykre, ale naszą technologią interesują się głównie firmy z Chin – tłumaczy w rozmowie z tvn24bis.pl dr inż. Włodzimierz Strupiński, twórca jednej z metod osadzania materiału.

Wall Street pnie się w górę po decyzjach Fed

Czwartkowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się wzrostami głównych indeksów. Na rekordowo wysokim poziomie znalazł się ponownie Nasdaq Composite. W centrum uwagi inwestorów była środowa decyzja Fed o pozostawieniu bez zmian stóp procentowych.

Polacy i Niemcy łączą siły. Apel o płacę minimalną

Przedstawiciele obradujących w Gdańsku największych polskich i niemieckich central związkowych wystosowali do europejskiej komisarz ds. transportu wspólny list, w którym apelują o stosowanie wobec polskich transportowców w pełnym wymiarze płacy minimalnej.

"Biznes dla Ludzi", 23.09

Rozwój innowacyjnych firm, wsparcie dla start-up'ów oraz obligacje dla beneficjentów programu 500 plus - to tematy, które pojawiły się dziś w "Biznesie dla Ludzi".

"Bilans", 23.09

Wątpliwe premie dla władz EuRoPol Gazu, malejące bezrobocie i prognozy gospodarcze to tematy poruszane w dzisiejszym "Bilansie".