Najnowsze

Najnowsze

Dużo i różnorodnie, czyli sekrety amerykańskiej kuchni

Na całym świecie rekordy popularności biją potrawy kuchni amerykańskiej. Hamburgery, frytki, steki, podawane w dużych porcjach to jednak nie wszystko, bowiem Stany Zjednoczone słyną z różnorodności spożywanych posiłków. Za oceanem można zjeść wszelkiego rodzaju owoce morza, przygotowywane na wiele sposobów, a także niedostępne w innych krajach mięso np. bizona. O tajnikach kulinariów USA opowiadali autorzy bloga krytykakulinarna.pl Jacek Witkowski oraz Magda Grzebyk.

"Bilans", 25.11

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku i prognozy OECD dla polskiej gospodarki - to tematy poruszane w dzisiejszym "Bilansie". Gościem Roberta Stanilewicza był też Marcin Grzymkowski, szef i twórca internetowego sklepu eobuwie.pl, który został w tym roku laureatem nagrody EY Przedsiębiorca Roku.

Jak oszczędzić, wydając? Debata Młodych w TVN24 BiS

Szaleństwo promocji w sklepach w czarny piątek to dla wielu klientów okazja do zaoszczędzenia pokaźnej sumy pieniędzy. W Polsce coraz częściej ludzie szukają możliwości do zakupu wyższej jakości produktów po niższej cenie. Nierzadko jednak konsumenci wpadają w pułapkę, bowiem firmy celowo podwyższają wcześniej wartość towaru, aby później móc ją obniżyć, nie ryzykując stratą. O tym, czy młode pokolenie również poluje na okazje w sklepach rozmawiali Kacper Zubrzycki, Przewodniczący Samorządu Studentów SGH, Rafał Kuźmicki z Nowoczesnej oraz Piotr Parobiec z Forum Młodych Lewiatan.

Spore podwyżki na stacjach paliw. A to nie koniec

W ostatnim tygodniu na części stacji paliw obserwowaliśmy skokowy wzrost cen autogazu. W skali całego kraju podwyżka wyniosła średnio 5 groszy na litrze, a od początku miesiąca ceny LPG na stacjach wzrosły średnio o 24 gr/l. Drożała także benzyna, jej ceny poszły w górę o 3 do nawet 11 groszy na litrze - informuje w piątkowym komunikacie BM Reflex. - W kolejnym tygodniu podwyżki mogą być kontynuowane - uważają analitycy e-petrol.pl.

Szopka w hipsterskim wydaniu. Jeszcze sacrum czy już profanum?

Hipsterzy stworzyli własną wersję bożonarodzeniowej szopki. Postacie słuchające muzyki, robiące selfie czy ubrane w modne stroje wzbudziły kontrowersje wśród wielu katolików, dla których jest to profanacja religii. O tym, czy w XXI wieku istnieją granice nowoczesności w wierze dyskutowali Krzysztof Skórzyński, dziennikarz Faktów TVN i o. Paweł Gużyński, dominikanin.

Prosta konstrukcja i innowacyjna forma. Wybrano najlepszy budynek świata

Budynek politechniki w Limie wygrał prestiżowy konkurs na najlepszą konstrukcję, zorganizowany przez Królewski Instytut Brytyjskich Architektów. Okrzyknięta "nowym Machu Picchu" budowla dowodzi, że ciekawe obiekty mogą powstawać nie tylko w najbogatszych krajach świata. Jury orzekło, że prosta, ale innowacyjna forma bardzo dobrze wpisuje się w otoczenie i zasługuje na nagrodę. O nowych możliwościach projektowych i budowlanych w XXI wieku mówił w TVN24 BiS architekt Grzegorz Stiasny.

Telenowela z kwotą wolną od podatku. Przypominamy, co mówili politycy PiS

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł było jedną z kluczowych obietnic Prawa i Sprawiedliwości i prezydenta Andrzeja Dudy w kampaniach wyborczych. Nadal nie doczekaliśmy się jej realizacji i nie wiemy jakie są ostateczne związane z nią plany rządu na przyszłość. Przypominamy, jak zmieniało się stanowisko rządzących w tej sprawie.

Piloci z Lufthansy nie przerywają strajku. O co walczą?

Dziś o północy miał zakończyć się strajk pilotów Lufthansy, jednak związkowcy nie doszli do porozumienia z władzami spółki. Przedłużenie protestu oznacza dla tysięcy pasażerów kolejne problemy na lotniskach. Każdego dnia odwołuje się setki lotów. Piloci walczą o spore podwyżki, tłumacząc, że w ostatnich latach wartość ich pensji nie zmieniła się, mimo że firma odnotowała znaczne zyski.

"The Rolling Stones Olé Olé Olé!". Nowy film o niezwykłej trasie koncertowej

Zespół The Rolling Stones dał historyczny, darmowy koncert na Kubie, który zgromadził około miliona widzów. Przebieg trasy koncertowej został uwieczniony w najnowszym filmie, który wchodzi do polskich kin. Jak przyznali sami artyści, przed występami towarzyszył im duży stres. O ikonach muzycznej sceny mówili w TVN24 BiS Michał Jelonek z zespoły Hunter oraz Agnieszka Sielańczyk, dziennikarka muzyczna.

Węgiel lub 8 tysięcy złotych. Nowy pomysł na deputat dla górników

W najbliższych trzech tygodniach resorty energii i finansów chcą wybrać rozwiązanie ws. przyszłości deputatu węglowego dla emerytów górniczych. Rozważana jest specjalna ustawa lub jednorazowe świadczenie w wysokości 8-9 tys. zł na osobę w zamian za zrzeczenie się roszczeń do deputatu.

Ponad 10 tysięcy kilometrów w dwa lata. Całą rodziną po Europie

- Przez dwa lata zwiedziliśmy Bałkany, basen Morza Śródziemnego i całą Europę Zachodnią - mówił Robert Siemiński, autor bloga Zwiedzamkulinarnie.pl. Podróżnicy całą rodziną w ostatnich kilkunastu miesiącach pokonali w sumie ponad 10 tys. km. - Gramy w różne gry, robimy postoje. Nasze dzieci są przyzwyczajone do podróżowania - wskazywała Anna Siemińska. Materiał z cyklu "Pokaż nam świat".

Szefowie kopalni: w przyszłym roku węgiel będzie tańszy

Obserwowany w ostatnim czasie wzrost cen węgla na międzynarodowym rynku nie jest trwałą tendencją - oceniają szefowie polskich spółek węglowych, spodziewając się spadków cen w przyszłym roku - zarówno węgla energetycznego, jak i koksowego.

Panie zadłużają się na potęgę. Debata kobiet w TVN24 BiS

Jakie są pułapki Black Friday? Jak nie stracić głowy wśród rabatów i obniżek? Jaki jest powód rosnącego zadłużenia? To tylko niektóre pytania, z którymi mierzyły się uczestniczki Debaty kobiet w TVN24 BiS: Justyna Obrębska-Białek z Biura Rzecznika Finansowego, Barbara Husiew ze Stowarzyszenia "Stop Bankowemu Bezprawiu" oraz prawnik Beata Gessel-Kalinowska vel Kalisz.

OECD: ostatnie 20 lat to historia sukcesu polskiej gospodarki

Ostatnie 20 lat to historia sukcesu Polski, która rozwijała się szybciej niż jakakolwiek inna europejska gospodarka – mówił sekretarz generalny OECD Angel Gurria. Według niego wyzwaniem jest budowa gospodarki opartej na wiedzy. Polska – jak mówił – powinna przemyśleć obniżenie wieku emerytalnego.

Budowlanka gwałtownie wyhamowała. Niepokojące dane GUS

Znaczący spadek produkcji budowlano-montażowej. W październiku wskaźnik ten był niższy o 20,1 proc. w porównaniu do sytuacji przed rokiem. Sprzedaż detaliczna zwiększyła się z kolei w ostatnich 12 miesiącach o 4,6 proc.

Czy schabowy zrobi karierę w Italii? Polskie smaki na włoskim stole

Z Polski ze smakiem - to hasło inicjatywy ambasady RP w Rzymie, która promuje polską kuchnię i chce zachęcić Włochów do tego, żeby jedli pierogi, bigos, ogórki kiszone, chłodnik i inne przysmaki znad Wisły, ze schabowym włącznie. - Chcemy pobudzić wśród Włochów apetyt na polską kuchnię - podkreślają dyplomaci. Jacek Pałasiński pytał Włochów - Cristiano Pinzauti'ego i Paolo Cozzę - o to, jakie polskie smaki mają szansę zrobić karierę na włoskich stołach.

Media: Trump może pozwolić na ponowne odwierty w Arktyce

Prezydent elekt USA Donald Trump ogłosił w tym tygodniu, że zlikwiduje ograniczenia w sektorze energetycznym i pozwoli na wznowienie odwiertów w Arktyce. Realizacja tego planu może okazać się korzystna dla gospodarki - ocenia w piątek "Wall Street Journal".

Black Friday. Paweł Majtkowski o rabatach i obniżkach w sklepach

- Jest taniej, ale to nie są takie przeceny, które powodowałyby, że to może nam się opłacać - mówił o piątkowych wyprzedażach w zagranicznych sklepach Paweł Majtkowski, główny analityk Wolfs Private Equity. Powodem tego jest słaby złoty. - W związku z tym, wszystko co kupowaliśmy jeszcze parę lat temu w Stanach Zjednoczonych, w strefie euro jest znacząco droższe - tłumaczył. Ceny w porównaniu do poziomów widzianych przed rokiem wzrosły o ok. 5 proc. Jednocześnie Paweł Majtkowski wskazywał, że obecnie często wiele z tych rzeczy można taniej kupić w Polsce.

"Rynek pracy w Polsce jest rozgrzany"

Najnowsze dane GUS są zgodne z oczekiwaniami. Rynek pracy w Polsce jest "rozgrzany" i tworzy nowe miejsca pracy - powiedział Piotr Kuczyński, analityk z firmy Xelion. Jego zdaniem spadek bezrobocia dziwi jednak w kontekście spadającej dynamiki wzrostu PKB.

Mówisz to dzieciom? Możesz nadszarpnąć ich zaufanie

Wmawianie dzieciom, że św. Mikołaj istnieje, może spowodować u nich negatywne konsekwencje, w tym brak poczucia zaufania do rodziców - alarmują naukowcy na łamach "Lancet Psychiatry". Zaufanie dzieci do rodziców może lec w gruzach, gdy te dowiedzą się, że przez lata były oszukiwane w kwestii istnienia Mikołaja - przekonują badacze z Uniwersytetu w Exeter w Wielkiej Brytanii.

Dzień, w którym znika połowa oszczędności. Pięć faktów o czarnym piątku

Klienci gnają, ile tchu w płucach między sklepowymi półkami, a ich wózki uginają się pod ciężarem upolowanych promocji. Niektórzy klienci w Stanach Zjednoczonych, aby skorzystać z największych okazji, byli gotowi na spędzenie kilku noclegów w namiocie. To zakupowe szaleństwo dotarło też do Polski. Oto pięć rzeczy, które musisz wiedzieć o czarnym piątku.