Najnowsze

Najnowsze

Na emeryturę niezależnie od stażu pracy. Rząd jest nieugięty

Rząd nie poparł postulatu związkowej "Solidarności", by wiek emerytalny powiązać ze stażem pracy. - Tego warunku akurat jeszcze dodatkowo przyjąć nie możemy - podkreślił szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk w rozmowie "Jeden na jeden". Rząd przygotowuje się na wprowadzenie niższego wieku emerytalnego od 1 października 2017 roku - dodał.

Paella z chorizo. Kulinarna burza z udziałem znanego kucharza

Jamie Olivier wywołał kulinarną burzę. Przyrządził paellę z dodatkiem chorizo, czym zraził do siebie wielu internautów. Znany szef kuchni został skrytykowany za swój oryginalny pomysł, a wielu miłośników gotowania postanowiło w prześmiewczy sposób pokazać mu, że palnął gafę.

Gwiazdkowy sezon już się zaczął. Choinki, prezenty i śnieg

Sezon świątecznych zakupów w październiku? A może jeszcze wcześniej? W sklepach na Zachodzie – ale nie tylko – można już natknąć się na ozdoby choinkowe, świąteczne dekoracje czy produkty w opakowaniach z gwiazdkowymi akcentami. - Sytuacja wymusza takie działania na handlowcach - wyjaśniał w programie „24 Godziny” w rozmowie z Michałem Sznajderem i Kamilą Kalińczak Jakub Lewandowski z Grupy Dobrych Trenerów Pasja.

Telefon "dymił" w samolocie, pasażerów ewakuowano

Telefon zastępczy, który amerykański konsument otrzymał w zamian za posiadanego wcześniej Samsunga Note 7, zaczął w środę dymić na pokładzie samolotu pasażerskiego. Lot został opóźniony, zarządzono ewakuację wszystkich pasażerów. Samsung Electronics Co. oświadczył, że nie ustosunkuje się oficjalnie do incydentu dopóki nie otrzyma aparatu i nie ustali jego przyczyny.

Zielono na Wall Street. Liderem banki i spółki paliwowe

Giełdy w USA zakończyły środową sesję wzrostami, a liderami zwyżek były firmy finansowe oraz paliwowe. Inwestorzy poznali liczne dane makro z amerykańskiej gospodarki, a w centrum uwagi rynku pozostają jastrzębie wypowiedzi członków Fed sugerujące podwyżki stóp procentowych.

Spór o internet. Bruksela zaskakuje "podatkiem od linków"

Komisja Europejska przedstawiła projekt zmiany ochrony praw autorskich i wywołała tym samym gorącą dyskusję. Eksperci mają zastrzeżenia do proponowanych przepisów ws. publikowania linków internetowych. Projekt zakłada zakaz umieszczania w linkach odsyłających, np. do artykułów w sieci, zdjęć, a nawet wyrazów pochodzących z tekstu, by chronić prawa autorskie. - Zostanie zachwiana podstawa funkcjonowania internetu, którą jest linkowanie - alarmuje platforma Startup Poland.

Niższy wiek emerytalny coraz bliżej. ZUS ma zdążyć ze zmianą

Wprowadzenie niższego wieku emerytalnego od pierwszego października 2017 roku rekomenduje sejmowa podkomisja, która zakończyła w środę prace nad prezydenckim projektem ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. ZUS potrzebuje dziewięciu miesięcy na przeprowadzenie wszystkich procedur i na wdrożenie zmiany w systemie informatycznym.

Rachunki w górę? Ministrowie tłumaczą wzrost opłat za media

- Nie przewidujemy żadnych znaczących podwyżek cen energii - zapewnił w środę w Sejmie wiceminister energii Andrzej J. Piotrowski. Na naszych rachunkach już wkrótce może pojawić się jednak nowa pozycja - opłata mocowa. Od nowego roku wzrosnąć mają także ceny za wodę. Według Ministerstwa Środowiska czteroosobowa rodzina zapłaci miesięcznie 2,5 zł więcej, choć wodociągi zapowiadały wyższe podwyżki.

Przełomowa umowa klimatyczna. Szybko wejdzie w życie

Uzgodnione w Paryżu światowe porozumienie klimatyczne, które ma pomóc utrzymać wzrost globalnych temperatur poniżej 2 stopni Celsjusza w porównaniu z epoką przedindustrialną, wejdzie w życie za 30 dni - podano w środę na stronie konwencji klimatycznej ONZ.

Gigantyczna inwestycja w motoryzacji. Ale nie od Daimlera

- Negocjacje dotyczące budowy fabryki silników koncernu Daimler AG w Jaworze są w końcowej fazie - powiedział w środę wicepremier Mateusz Morawiecki. Inwestycja, której szacowany koszt to 500 mln euro, ma powstać na obszarach Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Tymczasem w Polsce blisko 1,3 mld zł inwestuje koreański LG. Jego fabryka baterii do samochodów elektrycznych da pracę ok. 700 osobom.

Długo poczekamy na podwyżki oprocentowania

W najbliższych miesiącach skala deflacji będzie nadal stopniowo maleć, w kolejnych kwartałach wzrosnąć powinna dynamika inwestycji - uznała RPP w komunikacie uzasadniającym pozostawienie stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Prezes NBP Adam Glapiński nie wykluczył podwyżek stóp, ale dopiero w 2018 roku.

"Bilans", 05.10

W "Bilansie" Robert Stanilewicz i Paweł Blajer mówili o jednolitym podatku. Przy tej okazji pojawiły się również wypowiedzi szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryka Kowalczyka, który wcześniej w TVN24 BiS mówił o rewolucji podatkowej.

Zbliża się rewolucja w nadzorowaniu banków

Prezes NBP Adam Glapiński powiedział w środę, że "umocnił się" w przekonaniu o konieczności podporządkowania nadzoru bankowego bankowi centralnemu. Dodał, że do rozstrzygnięcia pozostaje "formuła prawna" nowego podporządkowania.

Weto dla CETA? "Unia nigdy nie była w takiej sytuacji"

Warunkiem ratyfikowania umowy o wolnym handlu z Kanadą (CETA) jest obecność Polaka w międzynarodowym sądzie arbitrażowym, respektowanie przez stronę kanadyjską kwot sprzedażowych na produkty rolne i dodatni bilans handlowy Polski po okresie próbnym - wskazał w Sejmie Dominik Tarczyński (PiS). Co się stanie jeżeli polski rząd nie wyrazi zgody na umowę? Sprawdzamy możliwe scenariusze.

"Biznes dla Ludzi", 05.10

Obniżka prognoz wzrostu polskiej gospodarki oraz zakończenie negocjacji offsetowych ws. Caracali - to główne tematy programu "Biznes dla Ludzi", na który zapraszają Robert Stanilewicz oraz Paweł Blajer.

Czym jest CETA? Odpowiadamy na najważniejsze pytania

CETA, umowa o wolnym handlu wynegocjowana przez Unię Europejską i Kanadę, poza zniesieniem praktycznie wszystkich ceł, ma przynieść likwidację barier pozataryfowych oraz liberalizację przepływu usług. Przeciwnicy umowy przekonują, że europejski rynek zaleje genetycznie modyfikowana żywność. Odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące CETA.

Tatuaż z prochami bliskich. "Powrót do mojego ciała"

Tatuaż wykonywany tuszem z prochami zmarłych to dla wielu sposób na poradzenie sobie z utratą bliskiej osoby. - Dobrze im jest pomagać, ale to są ogromne emocje, czasem jest trudno - przyznaje tatuażystka. Na taki tatuaż zdecydowała się m.in. Dayna Durr po tym, jak pijany kierowca zabił jej 15-letnią córkę i jej przyjaciółkę. - Jej prochy mogą symbolizować jej powrót do mojego ciała - mówi. Materiał z programu "Świat w południe" w TVN24 BiS.

"Meta Seta Galareta" nie dla Sfinksa

Sfinks odstąpił od negocjacji w sprawie nabycia od Cafe Contact oraz Inwento marek gastronomicznych "Meta Seta Galareta", "Meta Disco" i "Funky Jim" - podała giełdowa spółka w komunikacie.

Clarkson powraca. Najdroższa scena w historii telewizji

Producent nowego motoryzacyjnego show z udziałem Jeremy'ego Clarksona, Richarda Hammonda i Jamesa Maya nie szczędzi pieniędzy. W scenie otwarcia gwiazdy poruszają się po pustyni w białym, niebieskim i czerwonym fordzie mustangu. Towarzyszą im takie cacka jak bugatti veyron i rolls royce. Producent Amazon za tę scenę zapłacił 3,2 mln dolarów, czyli najdrożej w historii małego ekranu.

Listy pracujących cudzoziemców. Kontrowersyjna propozycja brytyjskiej minister

Brytyjskie gazety szeroko komentują propozycję minister spraw wewnętrznych Amber Rudd, zgodnie z którą pracodawcy mieliby obowiązek prowadzenia list zatrudnionych cudzoziemców. Musieliby też przedstawiać analizy wpływu zatrudnienia migrantów na lokalny rynek pracy. Oprócz reform rynku pracy zapowieda także zaostrzenie przepisów imigracyjnych i wizowych dla studentów zagranicznych.

Dostali wiadomość z wirusem na Facebooku. Teraz ostrzegają

Użytkownicy Facebooka powinni uważać na nowy wirus, który od kilku dni grasuje w serwisie. Oprogramowanie kradnie nasze zdjęcie i wykorzystuje je do spreparowania przypominającego wideo linku, który wyświetlany jest na naszej tablicy. Kliknięcie w niego przekierowuje na stronę, gdzie zachęceni jesteśmy do instalacji dodatkowego rozszerzenia. W rzeczywistości jest to po prostu złośliwe oprogramowanie. Internauci opowiadają o tym, jak nie dać się nabrać podstępnemu wirusowi.

We Francji głośno o zerwanych negocjacjach ws. Caracali

Francuskie media szeroko komentują decyzję o zakończeniu negocjacji offsetowych z Airbusem Helicopters. Wskazują, że polski rząd być może będzie musiał zapłacić kilkaset milionów złotych kary za zerwanie kontraktu ws. Caracali. Jednocześnie próbują tłumaczyć tę decyzję tym, że Polacy chcą wybierać takie kontrakty, które gwarantują miejsca pracy i pieniądze nad Wisłą. W tej sprawie nadal nie ma stanowiska francuskiego rządu. Relacja Anny Kowalskiej, korespondentki TVN24 BiS.

"Ich używanie jest ryzykowne". Gen. Skrzypczak ostrzega ws. śmigłowców

- Nie jest to dobra decyzja. Wojsko oczekuje od dawna śmigłowców wielozadaniowych - mówi o przerwanych negocjacjach ws. Caracali gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca sił lądowych. - Te, którymi dysponujemy, zużyły się w Afganistanie (...) używanie ich jest ryzykowne - dodaje gość TVN24 BiS. Jego zdaniem, sytuację mógłby zmienić natychmiastowy zakup nowych śmigłowców z wolnej ręki.

Operator zwróci nienależne opłaty za internet i telewizję

Operator telekomunikacyjny Inea zobowiązał się do zaoferowania konsumentom zwrotu nienależnie naliczonych opłat - informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Aktualni klienci mają miesiąc na zgłoszenie się do spółki po bezprawnie pobrane opłaty, natomiast byli abonenci - trzy miesiące.

Kary ws. Caracali? Morawiecki: byliśmy fair

- Nie sądzę, by groziły nam kary w związku z zakończeniem negocjacji umowy offsetowej z Airbus Helicopters ws. kontraktu na zakup śmigłowców Caracal – powiedział w środę wicepremier, minister rozwoju i minister finansów Mateusz Morawiecki.

Sito dla przyszłych szefów państwowych spółek. W radzie nawet 12 ekspertów

Kilkanaście osób ma wchodzić w skład grupy, która będzie decydować o wyborze przyszłych zarządów w państwowych spółkach. Minister Henryk Kowalczyk mówił w TVN24 BiS, że decyzje mają być związane tylko z kompetencjami kandydatów, niezależnie od ich poglądów politycznych. Osobami decyzyjnymi mają być "specjaliści i autorytety naukowe".

Auto z drugiej ręki. Sprawdź, na co uważać przy zakupie

77 proc. zakupowanych samochodów w Polsce pochodzi z rynku wtórnego. Zanim jednak podejmiemy decyzję o zakupie, warto zwrócić uwagę na kilka detali. O tym, w jaki sposób dokonać właściwego wyboru mówił na antenie TVN24 BiS Bartłomiej Dziech z TVN Turbo.