Miliardy z unijnego tortu. Polska dostanie mniejszy kawałek?

Co dalej z funduszami z Unii Europejskiej dla Polski?
Co dalej z funduszami z Unii Europejskiej dla Polski?
tvn24bis
Co dalej z funduszami z Unii Europejskiej dla Polski? tvn24bis

Komentatorzy obawiają się, że w nowej perspektywie finansowej z UE do naszego kraju trafi dużo mniej pieniędzy niż obecnie. Wszystko przez ochłodzenie relacji, Brexit oraz projekty reform samej Unii Europejskiej, w ramach których wymienia się koncepcję Unii "wielu prędkości" i stworzenia oddzielnego funduszu dla państw strefy euro.

Obecnie z unijnego budżetu otrzymujemy cztery razy więcej niż wpłacamy. 82,2 mld euro, czyli 390 mld złotych - taka kwota w latach 2014-2020 roku trafi z UE do Polski. Najpewniej w przyszłym roku rozpoczną się dyskusje nad kształtem perspektywy finansowej na lata 2020-2026. I już teraz wiadomo, że łączna kwota dla wszystkich krajów członkowskich będzie mniejsza.

Ochłodzenie relacji

Dobre relacje z najważniejszymi państwami UE, to podstawa w każdych negocjacjach dotyczących pieniędzy. Te zaś, zdaniem komentatorów, w ostatnich dniach uległy w przypadku Polski ochłodzeniu. Na ostatnim szczycie w Brukseli prezydent Francji Francois Hollande wyrzucił premier Beacie Szydło: „Wy macie swoje zasady, my mamy fundusze”, kiedy szefowa polskiego rządu nie poparła Donalda Tuska na drugą kadencję szefa Rady Europejskiej i odmówiła podpisania się pod konkluzjami szczytu. Na polepszenie stosunków nie wpłyną najpewniej również słowa szefa polskiej dyplomacji. Witold Waszczykowski zapowiedział drastyczne obniżenie zaufania do Unii Europejskiej oraz prowadzenie działań tzw. "polityki negatywnej". Zdaniem opozycji taka polityka uderzy w Polskę i Polaków. - Jeśli chodzi o fundusze strukturalne, dopłaty do rolnictwa, to wszystko uderzy w Polskę i Polaków - bezmyślna, prymitywna polityka PiS-u - ocenił Grzegorz Schetyna, szef Platformy Obywatelskiej. Rządząca partia jednak nie przejmuje się takimi groźbami. - To jest takie straszenie: my mamy fundusze, a wy macie honor, macie zasady - stwierdziła Elżbieta Witek, szefowa Gabinetu Politycznego Premiera.

Brexit to mniej pieniędzy

Wyjście Wielkiej Brytanii z unijnych struktur oznacza, że UE straci jedno z państw, które do wspólnej kasy przelewa najwięcej. W 2015 roku Wielka Brytania wpłaciła do UE równowartość ok. 69 mld zł. W programie "Fakty po Faktach" mówił o tym Marek Grela, były ambasador Rzeczpospolitej przy Unii Europejskiej. Jego zdaniem Brexit będzie miał bardzo duże konsekwencje gospodarcze dla Polski. - Nie tylko dlatego, że odejście Wielkiej Brytanii spowoduje w latach 2019-2020 obcięcie budżetu Unii o około 13 procent, a są to sumy idące w miliardy euro - mówił ambasador, dodając, że Polska straci jednak znacznie więcej. - Zmieni się również sprawa zasad podziału pieniędzy i to nie dotyczy tylko kwestii Brexitu, ale tego wszystkiego, co stanie się po roku 2020. Według informacji, jakie przekazał ambasador Grela, debata nad ustalaniem kształtu kolejnej perspektywy rozpocznie się w 2018 roku. Jednak już teraz państwa będące płatnikami netto zapowiedziały, że dokonana zostanie zasadnicza rewizja wpływów po tym, jak blok unijnych państw opuści Wielka Brytania. - Kilkanaście dni temu pojawiło się oświadczenie prezydenta Austrii, później kanclerza, który powiedział, że kraje-płatnicy nie zamierzają zwiększać swoich wkładów, żeby wyrównać powstałą dziurę po brytyjskiej - mówił Marek Grela. Wyłączenie Wielkiej Brytanii z kontrybucji na rzecz unijnego budżetu będzie szczególnie dotkliwe dla Polski. Według wyliczeń Fundacji Bartelsmanna może to oznaczać, że fundusze dla Polski spadną w kolejnej perspektywie finansowej o o 7,7 proc.

Ile dostajemy z UE?

Fundusze do wykorzystania na perspektywie 2007-2013 były negocjowane w czasach, gdy na fotelu premiera zasiadał Kazimierz Marcinkiewicz. W efekcie politycznego kompromisu Polska zyskała na ten czas 101,5 mld euro.

W latach 2014-2020 otrzymaliśmy z kolei więcej, niż przewidywano - 105,8 mld euro (441 mld zł). Tę kwotę negocjował rząd PO-PSL. Jednak kiedy odejmujemy ile nasz kraj wpłacił do budżetu UE, to uzyskamy kwotę 82,2 mld euro, czyli ok. 390 mld złotych.

Jak wynika z dzisiejszych danych podpisano jak dotąd 13 234 umowy o dofinansowanie projektów na kwotę dofinansowania w części UE 81,2 mld zł, co stanowi ok. 21 proc.

Kolejnym argumentem przemawiającym za tym, że w kolejnej perspektywie nad Wisłę trafi mniej pieniędzy są słowa Věra Jourová komisarz ds. sprawiedliwości, która zasugerowała, aby otrzymywanie funduszy było uzależnione od przestrzegania unijnych wartości. A trzeba pamiętać, że Komisja Europejska zarzuca Polsce łamanie praworządności, czyli wartości, która jest jednym z fundamentów UE. W tym miejscu warto podkreślić, że od początku wejścia Polski do Unii Europejskiej otrzymaliśmy 132,5 mld euro (stan na koniec 2016 roku, dane opublikowane przez Ministerstwo Finansów), wpłaciliśmy zaś do budżetu 43,8 mld euro.

Rozwój gospodarczy

Unijne miliardy są niezwykle ważne także w kontekście koncepcji polskiego rządu dotyczącej rozwoju gospodarczego. W "Faktach po Faktach" zwrócił na to uwagę wspomniany już Marek Grela - Wiele planów obecnego rządu, m.in. Plan Morawieckiego i oczekiwania, że skoczą inwestycje, jest oparty w dużej mierze o fundusze europejskie, które ulegną redukcji - mówił Grela.

Ile pieniędzy trafi z Unii Europejskiej do Polski?
Ile pieniędzy trafi z Unii Europejskiej do Polski? tvn24

Autor: ag, msz/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: shutteratock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Firma Northvolt kończy działalność związaną z rozwojem i produkcją magazynów energii w Gdańsku - ogłosili przedstawiciele firmy. Jak dodano, koncern szuka kupca na zakład w tym mieście.

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak podpisał rozporządzenie wprowadzające obowiązek stosowania czujek pożarowych w lokalach mieszkalnych. "Nadrzędnym celem tej zmiany jest ograniczenie liczby ofiar śmiertelnych i osób rannych w pożarach oraz zatruć tlenkiem węgla, czyli czadem" - napisano w uzasadnieniu rozporządzenia.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

Wiceprezes Microsoftu Brad Smith zaapelował do Donalda Trumpa o "silniejsze przeciwdziałanie" cyberatakom Chin, Rosji oraz Iranu w związku z falą finansowanych przez te kraje ataków hakerskich. Jak dodał, choć administracja Joe Bidena poczyniła postępy w zakresie cyberbezpieczeństwa, to "konieczne są dalsze działania".

Wiceprezes giganta apeluje do Trumpa

Wiceprezes giganta apeluje do Trumpa

Źródło:
PAP

Amerykański przedsiębiorca z Miami, Stephen P. Lynch, stara się kupić gazociąg Nord Stream 2, uszkodzony w 2022 roku w wyniku aktu sabotażu - powiadomił w piątek dziennik "Wall Street Journal". Lynch uważa, że przejęcie gazociągu odpowiada interesom USA w perspektywie długookresowej i zwiększa szanse na pokój w Ukrainie.

Przedsiębiorca z Miami chce kupić Nord Stream 2

Przedsiębiorca z Miami chce kupić Nord Stream 2

Źródło:
PAP

Osiem modeli, łącznie 378 samochodów osobowych marki Volvo zostało objętych przez producenta kampanią naprawczą - poinformował UOKiK. Jak podano, pedał hamulca mógł zostać zamontowany niezgodnie ze specyfikacją producenta.

Volvo wzywa do warsztatów. Problem z hamulcem

Volvo wzywa do warsztatów. Problem z hamulcem

Źródło:
tvn24.pl

Senat przyjął w piątek nowelizację ustawy powodziowej bez poprawek. Przewiduje ona ułatwienia w udzielaniu pomocy osobom i instytucjom, które ucierpiały we wrześniowej powodzi w południowo-zachodniej Polsce.

Pomoc dla powodzian. Jest decyzja Senatu

Pomoc dla powodzian. Jest decyzja Senatu

Źródło:
PAP

PKO BP, ING Bank Śląski, mBank, Bank Pocztowy i Velo Bank - klienci tych banków muszą się przygotować na utrudnienia z powodu prac serwisowych zaplanowanych na najbliższe dni. W niektórych przypadkach pojawią się trudności z aplikacją, płatnościami, a także wypłatą pieniędzy z bankomatów.

Utrudnienia w bankach. "Płatność nie będzie możliwa"

Utrudnienia w bankach. "Płatność nie będzie możliwa"

Źródło:
tvn24.pl

Cyfrowi wydawcy są zaniepokojeni. Google zapowiedział testowe usunięcie z wyszukiwarki treści publikowanych przez media informacyjne. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników, ale i tak to ruch niepokojący, pewnego rodzaju presja i straszak. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

Źródło:
TVN24

W miastach liczących ponad 100 tysięcy mieszkańców zostanie wprowadzony obowiązek ustanawiania stref czystego transportu w przypadku przekroczenia dopuszczalnego poziomu dwutlenku azotu w powietrzu - wynika z nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych uchwalonej w czwartek przez Sejm.

Sejm zadecydował w sprawie stref czystego transportu

Sejm zadecydował w sprawie stref czystego transportu

Źródło:
PAP

Popyt na hydraulików i elektryków w tym roku jest rekordowy, a jego dynamika wciąż rośnie – wynika z danych Oferteo, przygotowanych dla "Rzeczpospolitej", która publikuje je w piątkowym wydaniu.

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Źródło:
PAP

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm skierował w czwartek do prac w komisjach finansów i zdrowia dwa rządowe projekty zakładające obniżenie składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców oraz likwidację składki od zbycia środków trwałych. Izba odrzuciła w pierwszym czytaniu projekt poselski autorstwa PiS dotyczący składki.

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Źródło:
PAP

Finanse publiczne to nasze wspólne dobro, dlatego zwiększamy nad nimi niezależną i demokratyczną kontrolę - napisał na portalu X minister finansów Andrzej Domański. W czwartek Sejm uchwalił ustawę o Radzie Fiskalnej.

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu systemu - wprowadza także szereg zmian usprawniających jego działanie.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP

Gary Gensler, szef amerykańskiej komisji papierów wartościowych (SEC), regulującej także rynek kryptowalut, zapowiedział w czwartek rezygnację ze stanowiska. Wcześniej Donald Trump deklarował, że zwolni go już "pierwszego dnia" swoich rządów.

Szef SEC odchodzi. Ceny kryptowalut wystrzeliły

Szef SEC odchodzi. Ceny kryptowalut wystrzeliły

Źródło:
PAP

KIA Polska przekazała Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów informację o akcji serwisowej modeli Optima HEV oraz Sportage - poinformował w czwartek UOKiK. Kampania objęła ponad 18 tysięcy pojazdów, w których może dojść do zwarcia elektrycznego i pożaru w komorze silnika.

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Źródło:
PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Kumulacja rośnie do sześciu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 21 listopada 2024 roku.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Sejm uchwalił w czwartek ustawę okołobudżetową na 2025 rok, która zakłada między innymi 5-procentowe podwyżki dla nauczycieli początkujących oraz mechanizm uelastyczniający budżet, co ma uprawnić przeciwdziałanie skutkom między innymi powodzi.

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Źródło:
PAP

Czwartkowe posiedzenie sejmowej komisji infrastruktury w sprawie problemów z pociągami Impuls firmy Newag zostało przerwane; ma być wznowione po zaproszeniu na nie przedstawicieli służb, między innymi ABW i CBA. Dyskusję wzbudziła obecność członków grupy hakerskiej i brak przedstawicieli Newagu.

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Źródło:
PAP

"Pragnę poinformować, że w budżecie na przyszły rok proponujemy obcięcie wydatków na kancelarię Prezydenta, trybunał pani Przyłębskiej, IPN czy Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - przekazał na portalu X premier Donald Tusk. "Mali pacjenci czekają na te pieniądze" - dodał szef rządu. W czwartek sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła poprawkę do projektu przyszłorocznego budżetu, która ogranicza budżety 14 instytucji.

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Źródło:
PAP, tvn24.pl