Miliardy z unijnego tortu. Polska dostanie mniejszy kawałek?

Co dalej z funduszami z Unii Europejskiej dla Polski?
Co dalej z funduszami z Unii Europejskiej dla Polski?
tvn24bis
Co dalej z funduszami z Unii Europejskiej dla Polski? tvn24bis

Komentatorzy obawiają się, że w nowej perspektywie finansowej z UE do naszego kraju trafi dużo mniej pieniędzy niż obecnie. Wszystko przez ochłodzenie relacji, Brexit oraz projekty reform samej Unii Europejskiej, w ramach których wymienia się koncepcję Unii "wielu prędkości" i stworzenia oddzielnego funduszu dla państw strefy euro.

Obecnie z unijnego budżetu otrzymujemy cztery razy więcej niż wpłacamy. 82,2 mld euro, czyli 390 mld złotych - taka kwota w latach 2014-2020 roku trafi z UE do Polski. Najpewniej w przyszłym roku rozpoczną się dyskusje nad kształtem perspektywy finansowej na lata 2020-2026. I już teraz wiadomo, że łączna kwota dla wszystkich krajów członkowskich będzie mniejsza.

Ochłodzenie relacji

Dobre relacje z najważniejszymi państwami UE, to podstawa w każdych negocjacjach dotyczących pieniędzy. Te zaś, zdaniem komentatorów, w ostatnich dniach uległy w przypadku Polski ochłodzeniu. Na ostatnim szczycie w Brukseli prezydent Francji Francois Hollande wyrzucił premier Beacie Szydło: „Wy macie swoje zasady, my mamy fundusze”, kiedy szefowa polskiego rządu nie poparła Donalda Tuska na drugą kadencję szefa Rady Europejskiej i odmówiła podpisania się pod konkluzjami szczytu. Na polepszenie stosunków nie wpłyną najpewniej również słowa szefa polskiej dyplomacji. Witold Waszczykowski zapowiedział drastyczne obniżenie zaufania do Unii Europejskiej oraz prowadzenie działań tzw. "polityki negatywnej". Zdaniem opozycji taka polityka uderzy w Polskę i Polaków. - Jeśli chodzi o fundusze strukturalne, dopłaty do rolnictwa, to wszystko uderzy w Polskę i Polaków - bezmyślna, prymitywna polityka PiS-u - ocenił Grzegorz Schetyna, szef Platformy Obywatelskiej. Rządząca partia jednak nie przejmuje się takimi groźbami. - To jest takie straszenie: my mamy fundusze, a wy macie honor, macie zasady - stwierdziła Elżbieta Witek, szefowa Gabinetu Politycznego Premiera.

Brexit to mniej pieniędzy

Wyjście Wielkiej Brytanii z unijnych struktur oznacza, że UE straci jedno z państw, które do wspólnej kasy przelewa najwięcej. W 2015 roku Wielka Brytania wpłaciła do UE równowartość ok. 69 mld zł. W programie "Fakty po Faktach" mówił o tym Marek Grela, były ambasador Rzeczpospolitej przy Unii Europejskiej. Jego zdaniem Brexit będzie miał bardzo duże konsekwencje gospodarcze dla Polski. - Nie tylko dlatego, że odejście Wielkiej Brytanii spowoduje w latach 2019-2020 obcięcie budżetu Unii o około 13 procent, a są to sumy idące w miliardy euro - mówił ambasador, dodając, że Polska straci jednak znacznie więcej. - Zmieni się również sprawa zasad podziału pieniędzy i to nie dotyczy tylko kwestii Brexitu, ale tego wszystkiego, co stanie się po roku 2020. Według informacji, jakie przekazał ambasador Grela, debata nad ustalaniem kształtu kolejnej perspektywy rozpocznie się w 2018 roku. Jednak już teraz państwa będące płatnikami netto zapowiedziały, że dokonana zostanie zasadnicza rewizja wpływów po tym, jak blok unijnych państw opuści Wielka Brytania. - Kilkanaście dni temu pojawiło się oświadczenie prezydenta Austrii, później kanclerza, który powiedział, że kraje-płatnicy nie zamierzają zwiększać swoich wkładów, żeby wyrównać powstałą dziurę po brytyjskiej - mówił Marek Grela. Wyłączenie Wielkiej Brytanii z kontrybucji na rzecz unijnego budżetu będzie szczególnie dotkliwe dla Polski. Według wyliczeń Fundacji Bartelsmanna może to oznaczać, że fundusze dla Polski spadną w kolejnej perspektywie finansowej o o 7,7 proc.

Ile dostajemy z UE?

Fundusze do wykorzystania na perspektywie 2007-2013 były negocjowane w czasach, gdy na fotelu premiera zasiadał Kazimierz Marcinkiewicz. W efekcie politycznego kompromisu Polska zyskała na ten czas 101,5 mld euro.

W latach 2014-2020 otrzymaliśmy z kolei więcej, niż przewidywano - 105,8 mld euro (441 mld zł). Tę kwotę negocjował rząd PO-PSL. Jednak kiedy odejmujemy ile nasz kraj wpłacił do budżetu UE, to uzyskamy kwotę 82,2 mld euro, czyli ok. 390 mld złotych.

Jak wynika z dzisiejszych danych podpisano jak dotąd 13 234 umowy o dofinansowanie projektów na kwotę dofinansowania w części UE 81,2 mld zł, co stanowi ok. 21 proc.

Kolejnym argumentem przemawiającym za tym, że w kolejnej perspektywie nad Wisłę trafi mniej pieniędzy są słowa Věra Jourová komisarz ds. sprawiedliwości, która zasugerowała, aby otrzymywanie funduszy było uzależnione od przestrzegania unijnych wartości. A trzeba pamiętać, że Komisja Europejska zarzuca Polsce łamanie praworządności, czyli wartości, która jest jednym z fundamentów UE. W tym miejscu warto podkreślić, że od początku wejścia Polski do Unii Europejskiej otrzymaliśmy 132,5 mld euro (stan na koniec 2016 roku, dane opublikowane przez Ministerstwo Finansów), wpłaciliśmy zaś do budżetu 43,8 mld euro.

Rozwój gospodarczy

Unijne miliardy są niezwykle ważne także w kontekście koncepcji polskiego rządu dotyczącej rozwoju gospodarczego. W "Faktach po Faktach" zwrócił na to uwagę wspomniany już Marek Grela - Wiele planów obecnego rządu, m.in. Plan Morawieckiego i oczekiwania, że skoczą inwestycje, jest oparty w dużej mierze o fundusze europejskie, które ulegną redukcji - mówił Grela.

Ile pieniędzy trafi z Unii Europejskiej do Polski?
Ile pieniędzy trafi z Unii Europejskiej do Polski? tvn24

Autor: ag, msz/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: shutteratock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Administracja Donalda Trumpa chce zawrzeć w ciągu 90 dni 90 umów handlowych - podał Reuters. Zdaniem ekspertów nie będzie to łatwe zadanie, a według niektórych "nie ma szans", by się powiodło.

"Szef będzie głównym negocjatorem"

"Szef będzie głównym negocjatorem"

Źródło:
Reuters

Producenci oliwy z oliwek z Hiszpanii przyspieszają eksport towarów do USA przed wejściem w życie ceł prezydenta Donalda Trumpa - podał Reuters.

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Źródło:
PAP

Ani USA, ani Chiny nie chcą zaoferować czegoś trwałego w zamian za tymczasowe ustępstwa - stwierdził Qiheng Chen, ekspert instytutu Asia Society (AS). Dodał, że możliwe jest "miniporozumienie", ale "wielki pakt pozostaje nieuchwytny".

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

Źródło:
PAP

Coraz więcej domów w Hiszpanii kupują Polacy - podał dziennik gospodarczy "Expansion", przy czym powołał się na dane Stowarzyszenia Rejestratorów. Zainteresowanie hiszpańskim rynkiem nieruchomości widać także wśród obywateli innych krajów Europy Wschodniej.

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Źródło:
PAP

Na Balearach kryzys mieszkaniowy odwrócił procesy migracyjne. Mieszkańcy hiszpańskich wysp przeprowadzają się na kontynent - alarmuje dziennik "La Vanguardia". Podkreśla, że populacja na archipelagu rośnie tylko dzięki obcokrajowcom.

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Źródło:
PAP

Zakaz kupowania nieruchomości przez podmioty zagraniczne, których kraj prowadzi wojnę napastniczą i może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa - to wynika z ustawy, którą przyjął fiński parlament. W praktyce zakaz ma dotyczyć Rosjan i rosyjskich firm.

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Źródło:
PAP

Urzędnicy USA i Ukrainy spotkali się w piątek w sprawie umowy dotyczącej zasobów mineralnych. Perspektywy przełomu w negocjacjach są jednak nikłe - podał Reuters. Podkreślił przy tym "antagonistyczną" atmosferę spotkania.

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Źródło:
PAP

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się w Nowym Jorku na Manhattanie. To Piąta Aleja - wynika z najnowszego badania firmy doradczej Savills.

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

Źródło:
PAP

W obliczu wysokich rachunków za prąd wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Wątpliwości mają związek między innymi z obowiązującą od trzech lat formą rozliczeń - net-billingiem. Zapytaliśmy ekspertów, czy inwestycja we własną energię ze słońca obecnie się opłaca.

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Źródło:
tvn24.pl

Setki lotów w Pekinie odwołano z powodu silnych wiatrów. Zamknięto również liczne atrakcje turystyczne. Media przestrzegają, że osoby o wadze poniżej 50 kg mogą "zostać zdmuchnięte".

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Źródło:
PAP

Kandydatki i kandydaci na prezydenta RP podczas piątkowej debaty w Końskich byli pytani między innymi, czy zgodziliby się na podwyżkę podatków w sytuacji narastającego zagrożenia bezpieczeństwa oraz czy podpisaliby ustawę o obniżce składki zdrowotnej. Trzecie pytanie dotyczyło zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw.

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 230 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 11 kwietnia 2025 roku.

Wyniki losowania Eurojackpot

Wyniki losowania Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Irlandzka Komisja do spraw Ochrony Danych (DPC) wszczęła dochodzenie w sprawie wykorzystania danych osobowych użytkowników z Unii Europejskiej do trenowania modelu sztucznej inteligencji (AI) na kontrolowanej przez Elona Muska platformie X - ogłoszono w piątek w komunikacie.

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Źródło:
PAP

- Jeśli zapadnie decyzja o unijnym zakazie eksportu polskiego drobiu z niektórych obszarów naszego kraju, to mówimy o gigantycznych stratach dla sektora drobiarskiego - ocenił przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka.

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Źródło:
PAP

Niektóre obszary w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim zostaną objęte "środkami nadzwyczajnymi" w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy. Komisja Europejska zdecyduje o tym w przyszłym tygodniu - poinformowała rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova.

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Źródło:
PAP

Świąteczne wyjazdy mogą być tańsze - prognozują analitycy Refleksu. W przyszłym tygodniu średnie ceny litra benzyny 95 powinny się kształtować na poziomie 5,88-5,93 złotego, oleju napędowego 5,96-6,01 złotego, a autogazu - 3,07-3,10 złotego.

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Regulacja zakłada reformę urzędów pracy, między innymi podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Źródło:
PAP

Beko Europe ogłosiło w piątek finalizację umowy sprzedaży łódzkiej fabryki Verpol, produkującej komponenty plastikowe. W maju zakład trafi w ręce tureckiej Grupy Mefa. Dzięki transakcji 250 pracowników fabryki zachowa pracę na niezmienionych warunkach.

Fabryka w Łodzi sprzedana. Wiadomo, co z pracownikami

Fabryka w Łodzi sprzedana. Wiadomo, co z pracownikami

Źródło:
PAP

Telefony, laptopy, tablety, smartwatche mogą wkrótce stać się znacznie droższe w USA. Wszystko przez amerykańskie cła nałożone na towary importowane z Chin. W przypadku najnowszego iPhone'a podwyżka może sięgnąć nawet 67 procent, co oznacza wzrost urządzenia o 800 dolarów.

Cena może skoczyć o ponad 60 procent

Cena może skoczyć o ponad 60 procent

Źródło:
CNN, BBC

Trzynastą emeryturę, jeszcze przed Wielkanocą, otrzyma blisko siedem milionów emerytów. Łączna wartość świadczeń przyznanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekroczyła już 13 miliardów złotych brutto.

Dodatkowe pieniądze jeszcze przed świętami. Terminy

Dodatkowe pieniądze jeszcze przed świętami. Terminy

Źródło:
PAP