Miliardy z unijnego tortu. Polska dostanie mniejszy kawałek?

Co dalej z funduszami z Unii Europejskiej dla Polski?
Co dalej z funduszami z Unii Europejskiej dla Polski?
tvn24bis
Co dalej z funduszami z Unii Europejskiej dla Polski? tvn24bis

Komentatorzy obawiają się, że w nowej perspektywie finansowej z UE do naszego kraju trafi dużo mniej pieniędzy niż obecnie. Wszystko przez ochłodzenie relacji, Brexit oraz projekty reform samej Unii Europejskiej, w ramach których wymienia się koncepcję Unii "wielu prędkości" i stworzenia oddzielnego funduszu dla państw strefy euro.

Obecnie z unijnego budżetu otrzymujemy cztery razy więcej niż wpłacamy. 82,2 mld euro, czyli 390 mld złotych - taka kwota w latach 2014-2020 roku trafi z UE do Polski. Najpewniej w przyszłym roku rozpoczną się dyskusje nad kształtem perspektywy finansowej na lata 2020-2026. I już teraz wiadomo, że łączna kwota dla wszystkich krajów członkowskich będzie mniejsza.

Ochłodzenie relacji

Dobre relacje z najważniejszymi państwami UE, to podstawa w każdych negocjacjach dotyczących pieniędzy. Te zaś, zdaniem komentatorów, w ostatnich dniach uległy w przypadku Polski ochłodzeniu. Na ostatnim szczycie w Brukseli prezydent Francji Francois Hollande wyrzucił premier Beacie Szydło: „Wy macie swoje zasady, my mamy fundusze”, kiedy szefowa polskiego rządu nie poparła Donalda Tuska na drugą kadencję szefa Rady Europejskiej i odmówiła podpisania się pod konkluzjami szczytu. Na polepszenie stosunków nie wpłyną najpewniej również słowa szefa polskiej dyplomacji. Witold Waszczykowski zapowiedział drastyczne obniżenie zaufania do Unii Europejskiej oraz prowadzenie działań tzw. "polityki negatywnej". Zdaniem opozycji taka polityka uderzy w Polskę i Polaków. - Jeśli chodzi o fundusze strukturalne, dopłaty do rolnictwa, to wszystko uderzy w Polskę i Polaków - bezmyślna, prymitywna polityka PiS-u - ocenił Grzegorz Schetyna, szef Platformy Obywatelskiej. Rządząca partia jednak nie przejmuje się takimi groźbami. - To jest takie straszenie: my mamy fundusze, a wy macie honor, macie zasady - stwierdziła Elżbieta Witek, szefowa Gabinetu Politycznego Premiera.

Brexit to mniej pieniędzy

Wyjście Wielkiej Brytanii z unijnych struktur oznacza, że UE straci jedno z państw, które do wspólnej kasy przelewa najwięcej. W 2015 roku Wielka Brytania wpłaciła do UE równowartość ok. 69 mld zł. W programie "Fakty po Faktach" mówił o tym Marek Grela, były ambasador Rzeczpospolitej przy Unii Europejskiej. Jego zdaniem Brexit będzie miał bardzo duże konsekwencje gospodarcze dla Polski. - Nie tylko dlatego, że odejście Wielkiej Brytanii spowoduje w latach 2019-2020 obcięcie budżetu Unii o około 13 procent, a są to sumy idące w miliardy euro - mówił ambasador, dodając, że Polska straci jednak znacznie więcej. - Zmieni się również sprawa zasad podziału pieniędzy i to nie dotyczy tylko kwestii Brexitu, ale tego wszystkiego, co stanie się po roku 2020. Według informacji, jakie przekazał ambasador Grela, debata nad ustalaniem kształtu kolejnej perspektywy rozpocznie się w 2018 roku. Jednak już teraz państwa będące płatnikami netto zapowiedziały, że dokonana zostanie zasadnicza rewizja wpływów po tym, jak blok unijnych państw opuści Wielka Brytania. - Kilkanaście dni temu pojawiło się oświadczenie prezydenta Austrii, później kanclerza, który powiedział, że kraje-płatnicy nie zamierzają zwiększać swoich wkładów, żeby wyrównać powstałą dziurę po brytyjskiej - mówił Marek Grela. Wyłączenie Wielkiej Brytanii z kontrybucji na rzecz unijnego budżetu będzie szczególnie dotkliwe dla Polski. Według wyliczeń Fundacji Bartelsmanna może to oznaczać, że fundusze dla Polski spadną w kolejnej perspektywie finansowej o o 7,7 proc.

Ile dostajemy z UE?

Fundusze do wykorzystania na perspektywie 2007-2013 były negocjowane w czasach, gdy na fotelu premiera zasiadał Kazimierz Marcinkiewicz. W efekcie politycznego kompromisu Polska zyskała na ten czas 101,5 mld euro.

W latach 2014-2020 otrzymaliśmy z kolei więcej, niż przewidywano - 105,8 mld euro (441 mld zł). Tę kwotę negocjował rząd PO-PSL. Jednak kiedy odejmujemy ile nasz kraj wpłacił do budżetu UE, to uzyskamy kwotę 82,2 mld euro, czyli ok. 390 mld złotych.

Jak wynika z dzisiejszych danych podpisano jak dotąd 13 234 umowy o dofinansowanie projektów na kwotę dofinansowania w części UE 81,2 mld zł, co stanowi ok. 21 proc.

Kolejnym argumentem przemawiającym za tym, że w kolejnej perspektywie nad Wisłę trafi mniej pieniędzy są słowa Věra Jourová komisarz ds. sprawiedliwości, która zasugerowała, aby otrzymywanie funduszy było uzależnione od przestrzegania unijnych wartości. A trzeba pamiętać, że Komisja Europejska zarzuca Polsce łamanie praworządności, czyli wartości, która jest jednym z fundamentów UE. W tym miejscu warto podkreślić, że od początku wejścia Polski do Unii Europejskiej otrzymaliśmy 132,5 mld euro (stan na koniec 2016 roku, dane opublikowane przez Ministerstwo Finansów), wpłaciliśmy zaś do budżetu 43,8 mld euro.

Rozwój gospodarczy

Unijne miliardy są niezwykle ważne także w kontekście koncepcji polskiego rządu dotyczącej rozwoju gospodarczego. W "Faktach po Faktach" zwrócił na to uwagę wspomniany już Marek Grela - Wiele planów obecnego rządu, m.in. Plan Morawieckiego i oczekiwania, że skoczą inwestycje, jest oparty w dużej mierze o fundusze europejskie, które ulegną redukcji - mówił Grela.

Ile pieniędzy trafi z Unii Europejskiej do Polski?
Ile pieniędzy trafi z Unii Europejskiej do Polski? tvn24

Autor: ag, msz/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: shutteratock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Kioski Ruchu do likwidacji. Obecnie ajenci otrzymują wypowiedzenia umów - podał Orlen, który jest właścicielem spółki. Niektórzy decydują się na odkupienie kiosku i prowadzenie działalności "we własnym zakresie". 

Koniec kiosków Ruchu. Komunikat

Koniec kiosków Ruchu. Komunikat

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Kontrolerzy NIK na wniosek prokuratora regionalnego w Rzeszowie rozpoczęli kontrolę w siedzibie Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Chodzi o przekroczenie uprawnień przez ministra kultury przy zawarciu w 2018 roku umowy z fundacją Lux Veritatis na utworzenie Muzeum Pamięć i Tożsamość. Prezesem Lux Veritatis jest ojciec Tadeusz Rydzyk.

Umowa z Rydzkiem pod lupą. Ruszyła kontrola

Umowa z Rydzkiem pod lupą. Ruszyła kontrola

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Do końca listopada można wnioskować o środki z programu Dobry Start. Do tej pory wypłacono ponad 1,37 miliarda złotych - przekazał Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

ZUS wypłacił już prawie 1,4 miliarda złotych. Wnioski do końca listopada

ZUS wypłacił już prawie 1,4 miliarda złotych. Wnioski do końca listopada

Źródło:
PAP

Nawet 50 tysięcy złotych grzywny będzie grozić tym pracodawcom, którzy spóźniają się z wypłatą pracownikom wynagrodzeń przez co najmniej trzy miesiące - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Taką maksymalną wysokość sankcji zakłada najnowsza wersja projektu ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę przygotowana przez resort rodziny i pracy.

Kara może sięgnąć 50 tysięcy złotych. Jest projekt

Kara może sięgnąć 50 tysięcy złotych. Jest projekt

Źródło:
"Dziennik Gazeta Prawna"

Hurtowe ceny energii są w Polsce jednymi z najwyższych w Europie, z kolei ceny dla gospodarstw domowych są jedne z najniższych - zauważa we wtorkowym wydaniu dziennik "Rzeczpospolita". Jednocześnie resort klimatu chce stopniowo odchodzić od mrożenia cen prądu.

Ceny prądu w Polsce. "Taki dzień to tylko wyjątek"

Ceny prądu w Polsce. "Taki dzień to tylko wyjątek"

Źródło:
PAP

Pracownicy koncernu lotniczego Boeing opowiedzieli się za przyjęciem oferty firmy zakładającej podwyżki płac o 38 procent w ciągu czterech lat i zakończenie trwającego od ponad siedmiu tygodni strajku - przekazała agencja AP. Za akceptacją propozycji zagłosowało 59 procent głosujących.

Podwyżki w lotniczym gigancie. "To zwycięstwo"

Podwyżki w lotniczym gigancie. "To zwycięstwo"

Źródło:
PAP

Stopy procentowe nie zostaną obniżone na rozpoczynającym się we wtorek dwudniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej - twierdzi ekonomista banku ING BSK Adam Antoniak. Ekspert przewiduje, że pierwsza obniżka nastąpi w maju.

RPP zdecyduje w sprawie stóp. "Pojawiły się nowe argumenty"

RPP zdecyduje w sprawie stóp. "Pojawiły się nowe argumenty"

Źródło:
PAP

Chiny złożyły pozew do Światowej Organizacji Handlu (WTO) przeciwko cłom wyrównawczym nałożonym przez UE na import pojazdów elektrycznych wyprodukowanych w Państwie Środka.

Europa uderza w chińskie auta. Jest reakcja

Europa uderza w chińskie auta. Jest reakcja

Źródło:
PAP

W poniedziałek doszło do awarii w przedsiębiorstwie chemicznym Anwil we Włocławku. Jak przekazała spółka, część pracowników została ewakuowana. W nocy "ze względu na procedurę bezpieczeństwa w firmie Anwil uruchomiony został alarm chemiczny trzeciego stopnia" - poinformowano w komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych włocławskiego urzędu miasta. We wtorek rano przekazano, że alarm został odwołany.

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Magazyny energii oraz montaż mikroinstalacji wiatrowych będą objęte ulgą termomodernizacyjną - wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Jednocześnie nowe przepisy wykluczą możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej w przypadku zakupu i montażu kotłów olejowych i gazowych.

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nam przepisami umożliwiającymi ponowne przeliczenie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych emerytur i rent rodzinnych przyznanych w czerwcu w latach 2009-2019. Według zapowiedzi wniosek o przeliczenie świadczenia będzie można złożyć od 1 czerwca 2025 roku.

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Źródło:
PAP

- Zmiana daty startu systemu kaucyjnego ze stycznia na październik 2025 roku to kompromisowe, realne rozwiązanie - ocenili uczestnicy poniedziałkowej dyskusji na Forum Rynku Spożywczego i Handlu. Przedstawiciel jednego z operatorów systemu zwrócił jednak uwagę, że przesunięcie terminu oznacza koszty finansowe.

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Źródło:
PAP

Wynik wyborów w Stanach Zjednoczonych będzie miał wpływ nie tylko na gospodarkę USA, ale również będzie wiązał się z konsekwencjami dla rynków całego świata - zwracają uwagę analitycy Credit Agricole.

Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska wezwała w poniedziałek amerykański koncern Apple, aby dostosował do unijnych przepisów działanie systemu operacyjnego tabletów iPadOS. W przeciwnym wypadku KE grozi firmie nałożeniem grzywny.

Gigant na celowniku Brukseli. Groźba wysokiej kary

Gigant na celowniku Brukseli. Groźba wysokiej kary

Źródło:
PAP

Licytacja pakietu akcji spółki Manufaktura Piwa Wódki i Wina, której prezesem jest Janusz Palikot, rozpocznie się 2 grudnia, a cenę wywoławczą określono na niemal 1,2 miliona złotych - przekazał komornik sądowy z Lublina.

Licytacja akcji spółki Janusza Palikota

Licytacja akcji spółki Janusza Palikota

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 w październiku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,83 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl najczęściej czytanym serwisem internetowym stacji telewizyjnej.

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

Sławomir Staszak został powołany na prezesa Energi - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie. Staszak dotychczas zajmował stanowisko wiceprezesa.

Nowy prezes spółki energetycznej

Nowy prezes spółki energetycznej

Źródło:
PAP

Ładowarka iPower B3+ nie spełnia wymagań dla sprzętu elektrycznego - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Wezwał także "przedsiębiorcę do wycofania wyrobu z obrotu, zaprzestania udostępniania wyrobu".

Ładowarka "nie spełnia wymagań". Ostrzeżenie dla konsumentów

Ładowarka "nie spełnia wymagań". Ostrzeżenie dla konsumentów

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 listopada, przez trzy doby, przedsiębiorcy złożyli 48,2 tysiąca wniosków o wakacje składkowe - poinformował w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z nowymi przepisami, przedsiębiorcy mogą raz w roku za wybrany miesiąc nie płacić za siebie składek. W tym roku z wakacji od składek będzie można skorzystać jedynie w grudniu.

Miesiąc bez składek. Lawina wniosków

Miesiąc bez składek. Lawina wniosków

Źródło:
PAP

Wigilia, w tym tegoroczna, może stać się kolejnym dniem objętym zakazem handlu. Tak zakłada projekt złożony przez Lewicę. Przeciwna "nagłym zmianom legislacyjnym" jest Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD), która przygotowała własną propozycję w tej sprawie.

Nowa propozycja w sprawie handlu w Wigilię

Nowa propozycja w sprawie handlu w Wigilię

Źródło:
tvn24.pl